فهرست
ردپای اسپانیایی در انتقال قدرت از لالیگا به لیگ برتر
ردپای اسپانیایی در انتقال قدرت از لالیگا به لیگ برتر

ردپای اسپانیایی در انتقال قدرت از لالیگا به لیگ برتر

آی‌اسپورت – دو روز بعد از حذف بارسلونا به دست لیورپول در آنفیلد، والنسیا هم در مستایا برابر آرسنال شکست خورد تا برای اولین بار در شش سال اخیر امکان رسیدن حداقل یکی از دو جام معتبر اروپایی به یک تیم اسپانیایی از بین برود.

اسپانیا البته میزبان فینال چمپیونز لیگ خواهد بود، در استادیوم واندا متروپولیتانو، در مادرید. اما هر دو تیم این فینال از یک کشور، یعنی انگلیس خواهند بود. خود لا لیگا هم در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۴ دو فینالیست در چمپیونز لیگ داشت، همانطور که سال ۲۰۱۲ دو فینالیست در یوروپا لیگ داشت. دو فینالیست یوروپا لیگ امسال اما باز هم هر دو از لیگ برتر هستند.

در 14 فصل اخیر فقط در دو سال (۲۰۰۸ و ۲۰۱۳) حداقل یکی از عناوین قهرمانی چمپیونز لیگ یا یوروپا لیگ / جام یوفا به یکی از تیم‌های اسپانیایی نرسیده. پنج قهرمانی اخیر چمپیونز لیگ بین رئال مادرید (چهار بار) و بارسلونا (یک بار) تقسیم شده. در ۱۵ دوره اخیر یوروپا لیگ / جام یوفا هم تیم‌های اسپانیایی 9 بار جام قهرمانی را بالا برده‌اند: سویا (پنج)، اتلتیکو مادرید (سه) و والنسیا (یک بار). تمام این تیم‌ها اما امسال فینال‌های اروپایی را در خانه تماشا خواهند کرد.

والنسیا امسال آخرین سنگر مقاومت لا لیگا برابر لیگ برتر بود، اما در نهایت شاگردان مارسلینو هم برابر توپچی‌های لندن زانو زدند تا تیتر یک روزنامه «آ اس» چنین باشد: «فوتبال برگزیت نمی‌شناسد». در تاریخ رقابت‌های اروپایی هرگز یک کشور تمام فینالیست‌ها را به خودش اختصاص نداده. برای همین است که حالا در اسپانیا این سوال مطرح می‌شود که آیا فصل ۲۰۱۸ اتفاقی گذرا بوده یا تازه شروع دورانی جدید. به باور بسیاری از فوتبالی‌های اسپانیایی رئال و بارسا فصل آینده، بعد از تابستانی پرخرج، بازخواهند گشت. با این وجود از واقعیت اقتصادی حاکم بر فوتبال اروپا و دست بالای انگلیسی‌ها به هیچ وجه نمی‌توان گذشت.

والنسیا هفته پیش با درخشش دو مهاجم آرسنال که روی هم قیمتی بالاتر از ۱۰۰ میلیون یورو دارند از رسیدن به فینال محروم ماند. این نکته‌ای بود که خود مارسلینو هم بعد از بازی بهش اشاره کرد: «قدرت اقتصادی فوتبال انگلیس غیر قابل انکار است. هر باشگاهی در لیگ برتر، حتی تیم‌های پایین جدول، بودجه‌ای دو برابر والنسیا یا دیگر باشگاه‌های لا لیگا، غیر از مادرید و بارسلونا و اتلتیکو، دارد. البته ما از این واقعیت به عنوان بهانه‌ای برای شکست استفاده نمی‌کنیم، و باید قبولش کنیم و نگاهی دقیق‌تر به خودمان بیندازیم». بهانه نه، اما قدرت اقتصادی لیگ برتر قطعا بخشی از این مسئله را توضیح می‌دهد.

از جهاتی دیگر هم فصلی که پشت سر گذاشتیم با اتفاقاتی عجیب و همیشه تکرارنشدنی همراه بود. سقوط رئال در بازی برگشت مقابل آژاکس هنوز باورنکردنی به نظر می‌رسد. اتلتی و بارسا هر کدام پیروزی‌های ۲-۰ و ۳-۰ در بازی رفت را از دست دادند، اتفاقی که به ندرت در بالاترین سطح فوتبال اروپا رخ می‌دهد. حذف سویا از یوروپا لیگ هم هنوز قابل هضم نیست. شکست والنسیا البته قابل پیش‌بینی‌تر بود. بدین ترتیب نه سویا و نه والنسیا شانس حضور در فینال باکو را پیدا نخواهند کرد، فرصتی که به مربی سابق‌شان، اونای امری، روی نیمکت آرسنال می‌رسد.

در قدرت غیر قابل انکار انگلیسی‌ها این فصل رد پای اسپانیایی‌ها کاملا مشهود است. امری که سه سال پیاپی با سویا یوروپا لیگ را فتح کرد (از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶) حالا شانس رسیدن به رکورد چهار قهرمانی در این تورنمنت را دارد. از سوی دیگر منچستر سیتی که برای دومین بار پیاپی فاتح لیگ برتر شد، اتفاقی که در یک دهه اخیر سابقه نداشت، پپ گواردیولا را روی نیمکت خودش می‌بیند، مربی‌ سابق بارسلونا که تیمش در چمپیونز لیگ به دست موریسیو پوچتینو، مربی سابق اسپانیول حذف شد.

امری، پوچتینو، گواردیولا و البته یورگن کلوپ و مائوریتزیو ساری، همه مربیانی غیر انگلیسی هستند که فرهنگی جدید با خودشان به جزیره آورده‌اند. هفته پیش سرمقاله روزنامه «آ اس» این وضعیت را چنین توضیح داد: «بعد از سال‌ها سلطنت لا لیگا در اروپا، لیگ برتر این جایگاه را از اسپانیایی‌ها پس گرفته. دلایل این امر به وضوح یکی سرمایه هنگفت آن‌ها که بخش اعظمش از قرارداد پخش تلویزیونی‌شان پدید آمده است و دیگری آپدیت شدن‌شان از منظر مربیان است. انگلیسی‌ها در سال‌های اخیر نسل قدیمی مربیانشان را با ایده‌های سنتی کنار گذاشتند و حالا می‌بینیم چهار تیم‌شان که راهی فینال شده همه مربیان خارجی دارند، همچنین منچستر سیتی که قهرمان لیگ‌شان است».

چند سال طول خواهد کشید تا دوباره یک لیگ هر چهار فینالیست اروپایی را داشته باشد؟ امری به این سوال پاسخ می‌دهد: «رئال و بارسا دوران اقتدار خودشان را داشتند و حالا نوبت به ما رسیده، تیم‌های انگلیسی با مربیانی که سابقه کار در لا لیگا داشته‌اند. برای همین باید از این فرصت لذت ببریم، چون تکرارش به هیچ وجه ساده نیست».

۴    
آی اسپورت
2019-05-15 10:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر