فهرست
رکوردشکنی لژیونرها؛ دلار مهم‌تر از جام جهانی؟
رکوردشکنی لژیونرها؛ دلار مهم‌تر از جام جهانی؟

رکوردشکنی لژیونرها؛ دلار مهم‌تر از جام جهانی؟

آی اسپورت - علاقه بازیکنان ایرانی به لژیونر شدن به هر تیمی و به هر قیمتی باعث شده تا یک رکورد در انتقال بازیکنان ایرانی به تیم‌های خارجی در حال ثبت باشد. این میل افراطی باعث شده تا حتی لیگ‌هایی مثل لهستان هم از حضور بازیکنان ایرانی بی‌بهره نمانند و یا لیگ ترکیه با وجود همه خاطرات بدی که برای بازیکنان ایرانی داشته به مقصد پرطرفدار بازیکنان تبدیل شود. برای بازیکنان ایرانی که فرصت چندانی برای دیده‌شدن پیدا نمی‌کنند سال بعد از جام‌جهانی همیشه با افزایش کوچ به لیگ‌های خارجی همراه بوده است اما شاید امسال را بتوان پرترافیک‌ترین سال  دانست. این در حالی است که این رکورد و افزایش، خیلی هم ارتباطی به جام جهانی نداشته است و شاید تاثیر قیمت دلار در آن پررنگ‌تر باشد. کدام یک از بازیکنان ایرانی با تاثیر جام‌جهانی روسیه لژیونر شده‌اند و کدام یک بدون این ویترین جهانی مسیرشان را تغییر داده‌اند؟

وحید امیری: او جزو بازیکنانی است که لژیونرشدنش را مدیون جام‌جهانی است. بازیکنی که اگرچه در این سال‌ها یکی از بهترین بازیکنان لیگ برتر بوده اما نیاز به ویترینی داشت که روسیه این کار را برایش انجام داد تا او راهی ترکیه شود.

مجید حسینی: او هم مسیری را که شروع کرده از جام‌جهانی و البته پژمان منتظری دارد. بازیکنی که می‌توانست بر اساس یک اتفاق در روسیه به میدان نرود و این فصل را هم در استقلال بگذراند.

امید ابراهیمی: قبل از جام‌جهانی بحث رفتن او مطرح شده بود. با این حال مبلغ قرارداد و قطعی شدن انتقالش با شرایط مطلوبی که انتظارش را داشت کمی وابسته به جام‌جهانی بود

علیرضا جهانبخش: جهانبخش پیش از شروع جام‌جهانی آنقدر درخشیده بود و سروصدا کرده بود که حضورش در یک تیم معتبر تضمین شده بود. جهانبخش خوش‌شانس بود که جام‌جهانی باعث نشد تا مشتریانش از خرید او پشیمان شوند!

علی قلی‌زاده و امید نورافکن: حضور آنها در شارلروا ارتباطی به جام‌جهانی نداشت. هیچکدام در جام جهانی به میدان نرفتند.

محمد نادری: بازیکن کم نام و نشانی که نمی‌توان فاکتور خاصی را در لژیونر شدنش دخیل دانست!

فرشاد احمدزاده و صادق محرمی: لژیونرشدن بدون کمک تیم ملی. این دو نفر هیچوقت در لیست دعوت شده‌های کی‌روش نبودند.

محمدرضا خانزاده: از انتقال خانزاده به الاهلی قطر نه مدرکی وجود دارد نه تصویری. در صفحه ویکی پدیای نه چندان قابل اعتماد باشگاه الاهلی هم برخلاف نام ابراهیمی نام خانزاده دیده نمی‌شود. با این حال در این انتقال مبهم هم نقش جام‌جهانی بسیار پررنگ دیده می‌شود.

بازیکنان دیگری مانند کریم انصاری‌فرد، پورعلی گنجی و مسعود شجاعی هم احتمالا جابجایی‌هایی خواهند داشت اما عملکرد آنها در جام‌جهانی را هم خیلی نمی‌توان در این تغییرات دخالت داد.

با این بررسی می‌شود گفت که شاید تنها در حدود ۳۰ درصد این نقل و انتقالات تحت تاثیر جام‌جهانی بوده و در بقیه این انتقالات روسیه نقشی نداشته است و برخلاف جام‌جهانی ۱۹۹۸ که سیر جابجایی‌های بازیکنان ایرانی به تیم‌های معتبر شروع شد جام جهانی ۲۰۱۸ کمترین تاثیر را در این روند داشته است. با نگاهی به نقل و انتقالات خارجی، می‌توان با اطمینان نتیجه گرفت دیگر جام جهانی، مثل گذشته مسیر آینده بازیکنان را تعیین نمی‌کند.

نود

     
آی اسپورت
2018-07-31 18:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر