فهرست
خلق بزرگترین حماسه جهان فوتبال؛ نیوکمپ
خلق بزرگترین حماسه جهان فوتبال؛ نیوکمپ

خلق بزرگترین حماسه جهان فوتبال؛ نیوکمپ

آی‌اسپورت- در مسابقه برگشت دو تیم بارسا و پاری‌سن‌ژرمن از مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا، جایی که تقریبا اکثرفوتبال‌دوستان و حتی مردم کاتالان کار بارسا را یکسره تلقی می‌کردند و خداحافظی زودهنگام این تیم با لیگ قهرمانان را متصور بودند، حماسه‌ای در جهان فوتبال خلق شد که نه تنها تاکنون نظیر آن کمتر دیده شد بلکه شاید تا سال‌های سال چنین حادثه‌ای را هیچ فوتبال‌دوستی به چشم خود نبیند. چیزی در حد داستان‌های حماسی و افسانه‌ای و نیز فراتر از انجام یک ماموریت غیرممکن.

اهمیت کار بارسا وقتی صد چندان می‌شود که تیم مقابل‌شان پاری‌سن‌ژرمن در بازی رفت طی یک بازی کاملا برتر و یکطرفه و مقتدرانه انریکه و بازیکنانش را تحقیر نموده و سرخورده به خانه فرستاده بود و توانسته بود قدرت خود را به رخ سایر رقبا نیز بکشاند. بر همین اساس اکثر کارشناسان راهی برای غلبه بر این تیم و صعود بارسا متصور نبودند.

نکته کاملا متمایزی که پیش از این مسابقه مشهود بود این بود که مسائل تاکتیکی و آنالیزهای رایج در فوتبال امروز به هیچ عنوان نمی‌توانست رأی به صعود بارسا به دور بعد بدهد و شاید به همین دلیل هیچ مربی در سراسر دنیا دوست نداشت در این شب خاص به جای انریکه روی نیمکت بارسا در نیوکمپ بنشیند.

پس چه چیزی باعث بوجود آمدن چنین اتفاق بزرگ و تاریخی در این دیدار شد؟

وقتی از ابتدا به بازی دقیق شویم و به حرکات بازیکنان داخل زمین و التهاب و رفتار تماشاگران روی سکوها توجه کنیم، متوجه خواهیم شد که تنها مسائل روحی و روانی بود که باعث خلق چنین نتیجه‌ای گردید.

عجین شدن تیم فوتبال بارسلونا با زندگی تک تک اهالی کاتالان، آن هم نه امروز بلکه از بدو تأسیس این باشگاه که در برهه‌ای از زمان رفتار ظالمانه ژنرال فرانکو این قرابت و نزدیکی را صدچندان نمود، باعث گردید تا در چنین شبی، وقتی بازیکنان پاریسی پا به نیوکمپ گذاردند خود را نه فقط رودرروی تیم بارسا بلکه در حال مبارزه با یک مکتب، اصالت و تاریخ باشکوه و همه مردم یک سرزمین ببینند و از همان ابتدا تحت تأثیر این شکوه و قدرت قرار بگیرند.

شاید بتوان گفت این میزان هیجان، انگیزه و مبارزه جویی که به بازیکنان تزریق شد نه فقط حاصل دانش و تجربیات و زحمات کادر فنی بود بلکه به واسطه خواست و اراده مردم یکدل و متحد کاتالان به تیم تحمیل گردید تا جبران شکست تحقیرآمیز دور رفت گردد که اگر چنین نمیشد بارسا تا سال‌ها زیر سایه سنگین این تحقیر می‌ماند. به همین دلیل این سربازان تا آخرین قطره خون خود برای پرچم کاتالان مبارزه کردند و سرانجام با خلق حماسه‌ای بزرگ، نام خود را برای همیشه در تاریخ فوتبال دنیا حک کردند تا ازین پس به عنوان الگویی برای امید به موفقیت، برخاستن از شکست و مبارزه تا آخرین نفس در اذهان باقی بمانند.

۱۷ ۳  
آی اسپورت
2017-03-09 22:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
جيم
جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵، ۰۷:۴۷
انقد فكر كردي و زور به مغزت اوردي آخرش چيزي رو گفتي كه بيست سال ه از وقتي فوتبال پخش كردن تو تلويزيون شروع شده هر ننه قمري كه بلندگو دستش دادن تكرار كرده، از حاج رضايي و اسكند كوتي بگير تا حالا.

حيف اين همه استعداد هرز بره، معلومه خوب حفظ شدي حرفاشون رو
پوریا
جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵، ۱۱:۴۷
عالی
سامان
جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵، ۱۹:۱۴
شگفتی رو داور رقم زد برادر
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر