فهرست
هوادارانی که به جای هواداری آسیب می‌زنند
هوادارانی که به جای هواداری آسیب می‌زنند

هوادارانی که به جای هواداری آسیب می‌زنند

آی اسپورت - این روزها در جهان player fans یا بازیکن هوادارها رشد چمشگیری داشته‌اند. برای آنها فرقی ندارد لباس چه باشگاهی را به تن می‌کنند، بلکه برایشان بازیکن ستاره‌ای که دوستش دارند مهم است. به عنوان مثال زمانی که کریس رونالدو از رئال مادرید به یوونتوس نقل مکان کرد، میلیون‌ها هوادار از صفحه باشگاه رئال مادرید در اینستاگرام به صفحه یوونتوس نقل مکان کردند. برای آنها تنها مهم است که رونالدو به کدام باشگاه عزیمت می‌کند و ابدا علاقه و تعصب به باشگاه برایشان اهمیتی ندارد. آنها می‌توانند در یک فصل منچستری باشند، فصل دیگر رئالی و یا یوونتوسی. در ایران پیش از انقلاب، به جرات می‌توان پرویز قلیچ‌خانی را به عنوان تنها بازیکنی که این جذابیت و خاصیت را داشت برگزید که طرفدارانش با رفتن او به پرسپولیس، تاج و عقاب، سکوهای ورزشگاه را به عشق دیدنش پر می‌کردند.

 

«بازیکن هواداری» در ایران

شاید بتوان ناصر حجازی و علی کریمی را نمونه بارز یک فوتبالیست در سطح ملی نام برد که هواداران قرمز و آبی احترام ویژه‌ای برایشان قائل بوده و هستند. کمتر پرسپولیسی و استقلالی را سراغ داریم که این دو اسطوره را دوست نداشته باشند. اما باید بپذیریم در محیط داخلی و با فرهنگی که داریم «بازیکن هواداری» معنایی ندارد. شاید برای طرفدار کریس رونالدو در تایلند ایرادی نباشد که هر فصل با تغییر پیراهن کریس، پیراهنش را تغییر دهد اما یک مادریدی بیشتر از آنکه ستاره پرتغالی را دوست داشته باشد، رئال مادرید را دوست دارد.

 

ستاره‌هایی که رفتند اما باشگاه‌شان هنوز زنده است

*ناصر حجازی، منصور پورحیدری، حسن روشن، علی جباری، جواد زرینچه، صادق ورمرزیار، عبدالعلی چنگیز، محمد نوازی، محمود فکری، علی منصوریان، سیروس دین محمدی، محمد تقوی، فرهاد مجیدی، پیروز قربانی، علی سامره، رضا جباری، آندو تیموریان، جواد نکونام و....

*علی پروین، همایون بهزادی، حسین کلانی، حمید جاسمیان، مهراب شاهرخی، محمد پنجعلی، فرشاد پیوس، مجتبی محرمی، مرتضی کرمانی، علی دایی، کریم باقری، مهدی مهدوی‌کیا، مهرداد میناوند، رضا شاهرودی، ادموند بزیک، مهدی هاشمی‌نسب، احمدرضا عابدزاده، افشین پیروانی، علی کریمی، مهدی طارمی و...

این تنها قسمتی از نام ستارگانیست که در استقلال و پرسپولیس حضور داشتند، آیا استقلال و پرسپولیس با رفتن این ستارگان زمین خوردند؟ آیا باشگاه با جدایی و یا خداحافظی این نفرات دیگر نتوانست به حیات خویش ادامه دهد؟ یقینا با رفتن یک ستاره بسرعت ستاره‌ دیگری در تیم متولد شد. هر چند که در طول این دوران هر دو باشگاه فراز و نشیب‌هایی را پشت سر گذاشته‌اند اما هیچگاه محتاج و زمینگیر فرد نبودند.

 

خسارت بازیکن هواداری به شاکله باشگاه

هواداران یقینا از جزئی‌ترین مسائل و صحبت‌های خصوصی درون اتاق خبر ندارند. آنها نمی‌دانند که بین بازیکن و مدیر چه دیالوگی برقرار شده است. فرض کنید بازیکنی درخواست کرده که دستمزدش چند برابر شود. مدیر می‌بیند اگر با درخواست این بازیکن خوب موافقت کند، چند بازیکن دیگر نیز یقینا همین درخواست را خواهند داشت که این اتفاق می‌تواند شیرازه تیم را خراب کند. مثلا ایکس بیاید که من هم مثل فلان بازیکن تلاش کردم و اگر دستمزد او زیاد می‌شود باید دستمزد من هم زیاد شود، فردا ایگرگ بیاید و این حادثه دومینو وار تمام شاکله باشگاه را تخریب می‌کند. در نتیجه با درخواست افزایش بی‌رویه دستمزد مخالفت می‌شود. بازیکن نیز با یک پیام و یا یک پست در فضای مجازی هواداران را تحریک می‌کند. هوادار هم پشت درب باشگاه تجمع می‌کند و زمانی که فشار همراه با شعار ایشان از حالت معمول خارج می‌شود، از همه جا به مدیر فشار وارد می‌شود که برای ساکت کردن هوادارها هر جور که شده قرارداد بازیکن یا بازیکنان را با هر خواسته بجا و نابجا منعقد کند.

 

وقتی کار از کار می‌گذرد

زمانی که بازیکن یا بازیکنان حمایت و فشار هوادار را ملاحظه کرده و مدیر را در تنگنا می‌بینند، هر خواسته‌ معقول و نامعقولی را در مفاد قرارداد وارد می‌کند و مدیر نیز مجبور است برای آرام کردن جو و فشار بیرونی از سمت نهادها و ارگان‌ها، به این خواسته‌ها تن دهد. بقیه بازیکنان به فراخور محبوبیت وقتی می‌بینند که این کار نتیجه داده است، همین رویه را پی می‌گیرند. همین هوادار، فردا روز وقتی بازیکن به راحتی و با استناد به مفاد درون قراردادش، فسخ می‌کند و می‌رود مجدد مدیر را شماتت می‌کند که چرا قرارداد محکم نبستی! غافل از اینکه این رویه غلط را خود بوجود آورده است و حمایت اشتباهش منجر به بسته شدن قرارداد ضعیف و یک طرفه شده است. هیچ از خود پرسیده‌اید آیا با رفتن اینیستا، ژاوی، سوائرز، رونالدو و بکهام آیا جلو درب بارسلونا، رئال مادرید و منچستر یونایتد تظاهراتی رخ داد؟

 

 

۱ ۱  
آی اسپورت
2020-10-24 13:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
اقلیت تاس
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹، ۱۴:۰۲
باریکلا...چه نویسنده های فهیم و منصفی یکشبه سر از تخم درآوردن.تا حالا کجا بودن؟ تو غار
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر