فهرست
چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟
چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

چرا پیروزی ایران برابر مراکش «شانسی» نبود؟

آی اسپورت – «تیم ملی ایران با گل به خودی دقیقه ۹۴ به دومین پیروزی تاریخی‌اش در جام جهانی رسید اما برخی از شانس صحبت می‌کنند و به این بهانه می‌توان به این پرسش پرداخت که آیا واقعا ایران شانسی به این پیروزی رسید؟ تیم ملی در برابر مراکش تیم برتر میدان نبود. نه تنها تیم برتر میدان نبود که در دقیقه ۱۰ برای اولین بار به زمین حریف رسید و در دقیقه ۲۰ اولین حمله را به دروازه حریف داشت؛ در حالی که قبل از این دقایق دروازه‌اش آماج حملات مراکش بود.

در طول ۹۰ دقیقه هم هر چند تیم ملی بهترین موقعیت بازی را داشت اما این مراکش بود که بیشترین زمان تصاحب توپ و شوت‌های به سمت دروازه را داشت. نمایش قدرتمندانه مراکش این قدر به چشم آمده که در طول روزهای گذشته بارها در محافل غیر کارشناسی و کارشناسی برای این تیم دلسوزی شده و پیروزی ایران لقب «شانسی» گرفته. اتفاقی که البته جدید هم نیست و تیم کی‌روش پیش از این هم چندین بار به خوش‌شانسی متهم شده است.

مهمترین‌اش دیدار ایران - کره جنوبی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در سئول بود. کره جنوبی ۹۰ دقیقه حمله کرد اما ایران یک حمله و یک گل و صعود به عنوان تیم اول به جام جهانی اما به غیر از این بازی در مقابل قطر در همین مقدماتی ۲۰۱۸ و ازبکستان مقدماتی ۲۰۱۴ هم همین سناریو پیاده شد که توپ و زمین در اختیار حریف بود اما ایران گل زد و پیروز شد.

تیم کی‌روش شاید زیاد به این نتایج عادت داشته باشد اما تاریخ فوتبال ایران زیاد از این نتایج ندارد و اگر در این ۷ سال ۷ یا ۸ بازی با این شکل به خاطر داشته باشیم. در تاریخ ۲۰ سال قبلش فقط می‌شود بازی مقابل استرالیا را مثال زد. اما چطور؟ چطور تیم ملی ایران می‌تواند در دیدارهای مهم و حیاتی در حالی که تیم برتر زمین نیست، برنده باشد؟ آیا این از خوش‌شانسی است؟ آیا این شانس را سرمربی تیم ملی با خود به ایران آورده؟

شانس از کی‌روش است؟

شاید قبل از این که در مورد شانس کی‌روش بگوییم بهتر است از عوامل موثر بر رقم خوردن نتیجه در هر بازی صحبت کنیم. شاید بشود با معیارهای مختلف فاکتورهای زیادی را برای نتیجه‌گیری در یک بازی در نظر گرفت اما حتما انگیزه، تلاش و لیاقت ۳ فاکتور مهم برای کسب نتیجه هستند. در تعریف می‌شود انگیزه را آمادگی روحی بازیکنان برای کسب پیروزی، تلاش را میزان فعالیت برای رسیدن به نتیجه و لیاقت را استفاده از فرصت‌های به دست آمده دانست.

یعنی تیمی که در این سه فاکتور بهتر باشد احتمال بیشتری برای کسب پیروزی در هر بازی دارد. خب حالا چطور باید این تعریف را به شانس نزدیک کرد؟ چطور گل به خودی مراکش را می‌شود لیاقت تیم ملی ایران دانست؟ چطور شانس به سمت تیم کی‌روش می‌رود؟ جواب این سوال را رفتار کی‌روش می‌دهد که چطور انگیزه، تلاش و لیاقت بازیکنانش را بالا می‌برد؟

بجنگ، بجنگ و بجنگ

۷ سال قبل زمانی که کی‌روش به تیم ملی ایران آمد معدل دوندگی تیم ملی ایران ۸ کیلومتر بود. حالا تیم ملی ایران در بازی مقابل مراکش طبق آمار فیفا نزدیک به ۹.۵ کیلومتر دویده است. هم اندازه و شانه به شانه تیم ملی مراکش. همان طور که می‌دانید برتری ویژه تیم های آفریقایی در جام جهانی همین دوندگی‌شان است و تیم ملی ایران در یک پروسه طولانی به جایی رسیده که به اندازه یک تیم آفریقایی می‌دود. نکته جالب اینجاست که دقیقه ۷۰ بازی سه بازیکن دونده زمین اعلام شد و هر سه از ایران بودند.

این همان تلاش لازم برای کسب نتیجه در جریان بازی است. البته کی روش به غیر از مسائل فنی بازی که توسط خودش کنترل می شود و نشان داده که یکی از بهترین ها برای ایران است کلا به مسائل فیزیکی اهمیت می دهد. تیم او از نظر سنی هفتمین تیم جام جهانی است و او سعی کرده بلندقدترین بازیکنان را همراهش ببرد. بلندترین، آماده ترین و جوان ترین بازیکنان ایرانی برای این بازی انتخاب شده اند که بتوانند بیشترین تلاش ممکن را انجام بدهند و تاکتیک های فنی کی روش را پیاده کنند.

این همان رازی است که سبب می شود بازیکنان ایران تا دقیقه ۹۳ انرژی لازم برای بازی کردن را داشته باشند و امیری که ۱۰.۵ کیلومتر دویده و خسته‌ترین بازیکن زمین است می تواند با دقتی بالا سامان قدوس را پشت دفاع حریف صاحب توپ و دفاع حریف را مجبور به خطا کند. طعنه انگیز است که دونده ترین بازیکن زمین کلیدی ترین پاس بازی را هم می دهد. این همان جادوی کی روش است که بازیکنانش را مجبور کرده تلاش بیشتری از حریف داشته باشند.

روح پیروز من

هر چند انتخاب حسین اوجاقی به عنوان دستیار کی روش سبب انتقادهای زیادی شد اما سرمربی تیم ملی خوب می دانست که چه می خواهد. ووشو هر چند ورزشی رزمی است اما به آمادگی ذهنی و تمرکز بسیار اهمیت می دهد و سرمربی تیم ملی ووشو قرار بود بازیکنانی متمرکز و از نظر روحی آماده نبرد تحویل تیم ملی دهد. کی روش هر چند در آنالیز رقبا حرف ندارد و یک سال و نیم است تیمش را جوری به زمین فرستاده که نشود آنالیز کرد اما همچنان به برتری روحی و تمرکزی بازیکنانش در طول ۹۰ دقیقه نیاز دارد. در دقیقه ۸۹ خطایی در زمین اتفاق افتاد که بازیکنان ایران با بازیکنان مراکش درگیر شدند و همان طور کادر فنی دو تیم.

قاب ویژه بعد از این درگیری ها، نمایی تمام قد از کی روش بود که دوربین به تصویر کشید. کی روش فریاد می زد و دست هایش را به هم می کوبید. او بعد از جنجال بازیکنانش را متمرکز می کرد. همانی که لازم بود در تمام دقایق بازی باشند و برایش آماده شده بودند. فقط چند دقیقه بعد مدافع مراکشی یک خطای کاملا اشتباه روی قدوس انجام داد و ثانیه هایی بعد دیگر مدافع شان به اشتباه توپ را وارد دروازه خودشان کرد. هم خطا و هم گل به خودی یک چیز را نشان می داد:بازیکنان تیم مراکش تحت تاثیر جنگ روانی یا چیزی دیگر تمرکزشان را از دست دادند. تیمی که ۹۰ دقیقه متمرکز صاحب توپ و میدان بود یک دقیقه تمرکزش را از دست داد و گل خورد.

ایران شانس را خرید

مردمان ایران خودشان را احساساتی معرفی می کنند و البته بسیاری از موفقیت هایی که در موقعیت های حساس به دست آورده اند با دخالت موثر احساسات بوده اما هر وقت صحبت از منطق شده ایران به خاطر نداشتن امکانات شرایط کسب موفقیت را نداشته. کارلوس کی روش با این تیم ملی حالا یک چیز را کاملا عوض کرده است. او از بازیکنانش، مردانی ساخته که انگیزه، تلاش و تمرکزشان تحت تاثیر احساسات قرار نمی گیرد و به همین شکل می توانند بهترین بهره وری را داشته باشند.

تیم کی روش نه تنها بازی مقابل را با شانس نبرد که کاملا مستحق پیروزی بود. تیم او یک برنامه داشت که دفاع - ضد حمله بود و بسیار خوب اجرایش کرد. تیم‌ ملی ۹۰ دقیقه بدون این که اشتباه کند منتظر اشتباه تیم حریف نشست. ۹۰ دقیقه بدون اشتباه بودن اسمش شانس نیست؛ لیاقت است. ایران تلاش بیشتری کرد انگیزه زیادی داشت و البته مهم‌تر از همه این که لایق تر از مراکش برای کسب پیروزی بود.»

 

عصر ایران

۷۴ ۳۴  
آی اسپورت
2018-06-18 13:29:00
نظر دهید

۳۴ نظر
444
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۴۶
لابد اون پاس گل ازمون به بازیکن مراکش تو دقایق ابتدایی بازی هم شانسی نبود و تاکتیک کیروش بوده!
کافیه یه لحظه شرایط رو برعکس کنید اینکه ایران تو یه بازی برتر با گل به خودی به مراکش باخته بود امروز درباره اش چی مینوشتین؟
علی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۰۷
این برد ایران خیلی شبیه به برد کیسه برابر الهلال بود که با گل به خودی الهلالی ها همراه بود... تازه الهلال هفت هشت بازیکن اصلی رو فرستاده بود لیگ اسپانیا تمرین !!
به این میگن یه برد که فقط به درد #کیسه_زباله می خوره خخخخ
حامد
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۴۸
......
۱
حامد
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۴۸
مراکش اگه لیاقت برد داشت 96 دقیقه وقت داشت واسه گل زدن وبردن لنگی وحسود نباشیم
مهدی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۵۰
l
مهدی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۵۰
ما هفت سال هست که داریم با جادوگری میبریم . همون دور قبلی هم با جادو سه تا بازی آخر رو بردیم مخصوصا اون اشتباه مدافع کره که باعث گل صعود ما شد . این دور هم اتفاقات عجیب کم نبود . مثل پاس گل دقیقه ی نود دروازبان قطر .یا همین گل به خودی عجیب مراکش که انگار هدفگیری کرد
بغداد بونجاح
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۱۸
نه داداش برای ما لنگیها نتیجه مهم نیست.آمار مهمتره.مثلا وقتی ما از السد سه تا خوردیم به نتیجه کاری نداشتیم بلکه آمار بازی مهمتر هست.خخخخخ
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۰۶
راستی العین چطور 6 تا بهتون زد ؟؟؟
.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۰۷
یادش بخیر کیسه بعد 6 تایی شدن حتی امار رو هم نداشت
۸
ali
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۲۰
بس كنيد ديگه
اين پيروزي دو قرون نميارزه
من تا 20 دقيقه اول مطمين نبودم مراكش دروازبان داره يا نه
بنظر من صحبت كردن از اين برد بيشتر از آنكه باعث افتخار باشه خجالت داره
ايران ديگه جلوي تمام تيم هاي دنيا اتوبوسي دفاع ميكنه و اصلا حرفي براي گفتن نداره
خداوكيلي ما نصف استراليا هم نيستيم
جاج
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۳۱
صدها میلیارد تومن تو هفت سال خرج یه مربی کردیم که اخرش دلواپسای کیروش با این ماله کشی ها و مقاله های دوزاری که به درد عمشون میخوره، امار صفر شوت تو بازی و مالکیت دوازده درصدی و امار پاس در حد بنگلادش و همینطور کمترین میزان دوندگی در بین تمام تیمای جام رو به عنوان دستاورد بهمون قالب کنن :))
کلن تو هر زمینه ای، چه ورزش، چه جامعه و سیاست وقتی شرف و وجدانو حراج کنی نتیجش میشه همین دلواپسی ها که ملت فقط نگاتون میکنن و هاج و واج ازینهمه وقاحت
حمید
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۷
درک می کنم برای این که اثبات کنی برد تیم ایران خوش شانسی نبود کار سختی داری. به هر حال وسط این آفتاب داغ تقریبا تابستونی نفی کردن خورشید کار سختیه و کلی سفسطه بازی می خواد. در نتیجه این میشه که با این جمله شروع کنی:

"تیم ملی در برابر مراکش تیم برتر میدان نبود."
و با این جمله تموم کنی:
البته مهم‌تر از همه این که ایران لایق تر از مراکش برای کسب پیروزی بود.

نتیجه منطقی: تیمی که برتره لیاقت برد نداره.

حاجی تو رو خدا نمی خواد توی آفتاب داغ تابستون جلوی خورشید وایستی دستتو بگیری به طرفش و داد و هوار راه بنداری که ای خورشید سوزان تو وجود نداری و این حرارت و سوزش دروغینه. به خدا اینجوری خنک نمی شی. فقط برو توی سایه واستا. هیچ نیازی هم به داد و بیداد نیست. امتحان کن. ضرر نمی کنی. قول میدم.
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۰۳
من در مورد اون تمدن نبطی ها تحقیق کردم و تا جایی که من فهمیدم این بود که این تمدن برای عربستانی ها نبود و اونا خودشون ی قوم جدا بودن که بعضی ها میخوان اونا رو به عربستان بچسبونن، در واقع عربا هیچ گونه تمدنی نداشتن!
آگه منبع معتبری میشناسی بهم معرفی کن تا بیشتر تحقیق کنم در موردش .
۸
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۷
ایران لیاقت این برد و داشت ، مراکش فقط 20 دقیقه اول با تمام قدرتش حمله کرد و تمرکز بازیکنای ما رو بهم زد اما با بوجود اومدن اون موقعیت مراکشی ها ی کم ترسیدن و دیگه الکی جلو نمی اومدن و بازیکنای ما هم خودشون و پیدا کردن . اگه آزمون اون موقعیت گل میکرد ما میتونستم 2-3 گل هم بزنیم امت متاسفانه نشد !
اون گلی ام خودشون زدن فقط شانس نبود و البته شانس بدون تلاش بدست نمیاد ، گل به خودی همیشه به خاطر فشاری که به تیم حریف وارد میشه.
مهدی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۳
تحلیل آبکی و ماله کشی برای کیروش،
تیم مراکش 2 برابر ما مالکیت توپ داشت، 2برابر ما پاس دادن، چند برابر ما موقعیت گل خلق کردن و در آخر هم با گل بخودی باختند، تیم ما تو کل 90 دقیقه فقط یک موقعیت گل ایجاد کرد، نوع بازی ما یه بازی بزن زیرش و دفاع اتوبوسی و تاکتیک اوت دستی بود همون سیستم اکبر میثاقیان! تو کل نیمه دوم که تو 60 سال گذشته جام جهانی بی سابقه هست یه شوت درب و داغون هم تو نیمه دوم نزدیم و بردیم! بعد یه عده ماله به دست این رو هنر کیروش میدونن!!
شانس کیروش رو اگه مربی مراکش داشت،مراکش رو قهرمان جام جهانی میکرد!
مهدی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۳
تحلیل آبکی و ماله کشی برای کیروش،
تیم مراکش 2 برابر ما مالکیت توپ داشت، 2برابر ما پاس دادن، چند برابر ما موقعیت گل خلق کردن و در آخر هم با گل بخودی باختند، تیم ما تو کل 90 دقیقه فقط یک موقعیت گل ایجاد کرد، نوع بازی ما یه بازی بزن زیرش و دفاع اتوبوسی و تاکتیک اوت دستی بود همون سیستم اکبر میثاقیان! تو کل نیمه دوم که تو 60 سال گذشته جام جهانی بی سابقه هست یه شوت درب و داغون هم تو نیمه دوم نزدیم و بردیم! بعد یه عده ماله به دست این رو هنر کیروش میدونن!!
شانس کیروش رو اگه مربی مراکش داشت،مراکش رو قهرمان جام جهانی میکرد!
۸
amir
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۶
پس نتیجه می‌گیریم که فقط "نتیجه" مهمه. امیدوارم بعد از بازی با اسپانیا و پرتغال هم همین حرف رو بزنید و نرید رو منبر و درباره‌ی بازی خوب و بازنده سربلند بودن سخنرانی کنید!
....
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۰۲
خوب احمق جان‌معلومه که نتیجه مهمه ولی احمق جان یه فرقی داره اونم اینه که ایا احمق هایی مثل تو توقع دارن ما اسپانیا رو ببریم؟!!!!!
رادين
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۰۲
الان با اين حرفها فلان جاي امثال مايلي كلنگ و ذوالفقارنسب و رسول بهروش و ... در حال دود مي باشد!!!
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۲۶
بخدا مراکش یادش رفته ولی ما هنوز داریم بحث میکنیم روی شانس ...
بیست ساله با خاطره استرالیا سر میکنیم و همین اندازه با خاطره امریکا
بیست سال بین دو خوش شانسی ما فاصله افتاده
آیا اینقدر زور داره!!!!!!!
ما هر بیست سال در میون شانس بیاریم تحملش اینقدر سخته
تا دیروز مراکش فلان بود و بهمان حالا که بردیم مراکش فلان و بهمان نبود و ما هم خرشانسی داشتیم.

بسه دیگه
که جی !!!
رئال با برتری یووه یا لیورپول را برد؟؟؟؟

ما همون آدمهایی نیستیم که سال نود و هشت (دور مقدماتی) نود دقیقه روی دروازه کویت بودیم و آخرش مساوی شد مایلی کهن را هو کردیم و بیچاره اش کردیم؟؟؟
ما همون آدمهایی نیستیم که در دو هزار دو با بحرین در کشورمون مساوی کردیم در حالی که بحرینی ها نزدیک دروازه مون نشده بودند؟؟؟
بحث چی میکنید آخه!!!
واقعا مردمان عجیبی هستیم!!
خود ویرانگر و پر مدعا!!!

الفرد
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۵۳
دیگه به خودمون دروغ نیگم! خیلی خوشحالیم که بردیم ولی نیمه دوم یه شوت هم به سمت دروازه مراکش نزدیم.
تعداد پاسامون 103 تا بود!
مالکیت 37 درصد بود!
تعریفتون از برد شانسی چیه؟
این که ما چون دوییدیم و یا این که برای بردن و کسب سه امتیاز رفتیم تو زمین پس شانسی نبوده و کاملا تاکتیکی بردیم؟
۴ ۲
....
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۳۰
تو فوتبالی که باشگاهش مثل پرسپولیس از عربها چهار تا چهار تا گل میخوره توقع دارید کیروش تو تیم ملی تاکتیک تیکی تاکا اجرا کنه!.
!!!
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۱۲
حالا پرسپولیس 4 تا خورد کیسه چرا ابروریزی تاریخی رو رقم زد و 6 تا خورد؟ با اسامی مختلف کامنت بذار کیسه کش اونقدر که جونت دربیاد
۵
.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۰۰
.
.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۲۸
.
.
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۰۶
اتفاقا دقیقا به همچین بردی میشه گفت شانسی؛ فکر کن نیمه دوم بودن حتی یه شوت خخخخ
۳
حمید به مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۱۰
هم می تونی بگی ربط داشتن هم می تونی بگی ربط نداشتن. اما با اطمینان تقریبا زیادی میشه گفت عرب هستن. من از منابع انگلیسی (ویکی پدیای انگلیسی) خوندم. مثل اینه که الان بخوای بگی مولانا فارس حساب میشه یا ترک یا افغان و یا رومی. همه این اقوام مولانا رو مال خودشون می دونن. و همه شون دلایل خاص خودشون رو دارن.
به علاوه تشکیل کشورها اعم از ایران و عربستان یک پدیده نسبتا جدید به حساب میان. ربط یک کشور به فرهنگ ها و تمدن های قبل خودش تخصص خاص خودش رو می خواد که من ندارمش. بنابراین ترجیح میدم اظهار نظر نکنم. اما چیزی رو که تقریبا مطئننا اینه که اینها عرب به حساب میان.
یک نکته دیگه هم هست که ما پادشاهی نبطیان رو داریم و تمدن نبطیان که با هم فرق می کنند. در واقع نبطیان اقوام تاجر و صحرانشینانی بودند که بعدتر پادشهای نبطیان رو ساختن. اینا رو از منابع انگلیسی خوندم. منطقه جغرافیایی شون از نواحی شمالی عربستان حساب میشه تا اردن و اسرائیل.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nabataeans
۴ ۱
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۳۳
من ی جای دیگه که خوندم نوشته بود منطقه جغرافیایی شون همین بود اما اصلا ننوشته بود که این قوم مربوط به اوناست و تمدن اوناست!
نمیدونم متاسفانه منابع ایرانی که به درد نمیخورن!
کتاب های تاریخی خوب و کامل در مورد ایران یا هر کشوری اگه میشناسی بهم معرفی کن .
۳
حرف حساب!
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۰۵
مرسی از مقاله زیبای شما
دوستان ضد کی روش تیم های باشگاهی مورد علاقشون تیم های عربی رو هم به زور نمیتونه ببره بعد دارن از کی روش ایراد میگیرن.
بالاخره یه روز کی روش هم میره و ما می مونیم و این فوتبال بی دروپیکر که همه برای برد دنبال جادوگرن! شما باید یکی مثل کی روش رو روی سرتون بذارید.. جالبه اتوئو میگه بهترین بازیکن تیمتون مربی تون یعنی کی روش بوده بعد اقایونی که اوج افتخارشون دیدن فوتبال پای تلویزیون و چیپس و پفک خوردن حینشه! دارن از کسی که فرگوسن و لوئیز فیگو ... قبولش دارن ایراد تاکتیکی میگیرن ! ادم احساس کرش شدن مغزی میکنه اینا رو میبینه.. ادعا دارن در حد انیشتین ...
کی روش هم یه روزی می رو ما میبینم حال روز شماها رو که تا 30 سال دیگه هم یه تیم باشگاهی مورد پسند شما عمرا بتونه قهرمان حتی همین آسیا بشه.. دیگه برد الجزیره و القناری و ... شده واسه تیمای باشگاهی ما افتخار!
به امید موفقیت فوتبال ملی ما جلوی اسپانیا
حمید به مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۳۰
من خیلی اهل خوندن کتاب نیستم. همه اطلاعاتی که به دست آوردم از مطالعه سایت ها (به ویژه انگلیسی) و مستندهای تلویزیونی و رادیویی بوده. چند تا مستند تلویزونی هست که فوق العاده عالین. مخصوصا اینکه به فارسی دوبله شدن و از بی بی سی فارسی پخش شدن.
بهترین مستندهایی که دیدم مال یه آدمیه به اسم سایمون شاما. انگلیسی حرف زدنش عالیه. یعنی عاشقش می شی. هر کاری ازش دیدی نگاش کن. بویژه یه مستند داره به اسم قدرت هنر که از بی بی س فارسی پخش شد. این مستند کلا اینجوریه که میاد چند تا نقاش رو انتخاب می کنه و سعی می کنه تاریخ و سیاست و فرهنگ اون دوره رو با استفاده از نقاشی هاشون توضیح بده. پیکاسو رو انتخاب می کنه و تاریخ اسپانیا رو از طریق کارهاش معرفی می کنه. عاشقش می شی. با یه ادبیات منحصر به فرد و دیوانه کننده. اگه ورژن انگلیسی شو هم بتونی بفهمی که کلا خیلی بهتره (Simon Schama's Power of Art)
دو تا مستند دیگه هم هست ازش به اسم "شکسپیر و ما" (Shakespeare and US) و "داستان قوم یهود" (Story of Jews).
درسته در ظاهر اینا تاریخی نیستن و در اصل تاریخی به حساب میان. مخصوصا اون اولی که در مورد هنر بود دیوانه کننده است. هر سه تاشون از بی بی سی فارسی پخش شدن. شاید بتونی نسخه فارسی شون رو گیر بیاری و دانلود کنی یا بخری. خودمم میگردم و اگه پیدا کردم بهت لینک میدم.
یه مستند دیگه هم هست به اسم "تاریخ جهان به روایت اندرو مار" ( Andrew Marr's History of the world ). این یکی هم خیلی عالیه. دانلودش کن. هم زیر نویس فارسیش هست هم انگلیسی. البته خیلی آروم و شمرده و ساده صحبت می کنه. بنابراین فکر می کنم انگلیسیش رو هم بفهمی. فعلا اینا رو نگاه کن. مستند رادیویی هم دارم که انگلیسیه ولی حدس می زنم باهاش مشکل داشته باشی.
۱ ۱
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۰۹
ممنون .
۱
مرتضی
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۵۵
یاد بازیهای بیست سال پیش بحرین در برابر خودمان افتادم. اون موقع این سبک فوتبال اسمش ضد فوتبال بود الان شده فوتبال تاکتیکی. خوش به حالمون به 20 سال پیش بحرین رسیدیم. ولی از این سبک فوتبال دایی و کریمی و مهدوی کیا بیرون نمیاد.
۱
حرف حساب!
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۰۸
بحرینیا خودشونو مینداختن زمین وقت تلف میکردن. کجا ایران وقت تلف کرد؟ پس اگه اینطوریه ایتالیا هم بحرینی بازی میکنه!
۱
سعید
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۲۳
جناب آقای شادمانی بهتر این است که قبل از بازی اینگونه تحلیل ها را انجام دهید، این مطالبی که شما به نگارش درآوردید، گزارش یا تعریف بازیست نه تحلیل، هرچند که نظر خود را نوشتید و محترم است. اگر تحلیلگر هستید بنویسید در مقابل اسپانیا باید چگونه بازی کنیم. متاسفانه کی روش را در حد خدا بالا بردید و این صحیح نیست، بازی تونس مقابل انگلیس را ببینید ما حتی نتوانستیم 3 پاس متوالی به هم بدهیم انوقت شما می فرمایید که ما هافبک های مقابل را از میان برداشتیم چون بازی مستقیم انجام دادیم. آقای کی روش پس از هفت سال که قرار بود سازمان بازی تیم ملی را بسازد، هنوز به دلیل عدم توانایی هافبک های ما، مثل زمان آقای پروین بازی مستقیم انجام می دهند یعنب مثل سی سال پیش، پس کی روش خداگونه این 7 سال چه کرده است؟؟ با نظرهای شخصی و علاقه شخصی پول مردم فقیر را به آقای کی روش ندهید، ایشان فقط لژیونرها را کنار هم قرار داده و برخی بازیکنان لیگ داخلی را هم به دلیل لجبازی با دیگران به بازی گرفته است و دلیل فنی هم ندارد. با تما اخترامی که برای بازیکنان قایل هستم، آقای کی روش از شجاعی، از رضاییان و ... چه میخواهد بازی آن ها تمام شده حتی در باشگاه های خود یا بازی نمی کنند یا خیلی کم بازی می کنند. از آزمون چه انتظاری دارد، ضعف جسمانی او اجازه کار نمی دهد. حیف از وریا حیف از میلاد محمدی، حیف از قدوس باعث تاسفه که ژورنالیست های ما مثل همه ژورنالیست های دنیا، نان رو به نرخ روز می خورند، حیف
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر