فهرست
گزارش روز: تیم به تیم در جام کنفدراسیون‌ها
گزارش روز: تیم به تیم در جام کنفدراسیون‌ها

گزارش روز: تیم به تیم در جام کنفدراسیون‌ها

آی‌اسپورت- جام كنفدراسیون‌های 2017 روسیه كلید خواهد خورد و 7 قهرمان به علاوه روسیه میزبان برای كسب جامی در رده ملی پیش از جام جهانی‌ تلاش خواهند كرد. رقابت‌هایی كه جرقه برگزاری آن در عربستان خورده شد و پس از آن فیفا تصمیم گرفت با نام جام كنفدراسیون‌ها در ابتدا هر 2 سال یك بار و سپس هر 4 سال پیش از برگزاری جام جهانی‌ آن را برگزار كند. تاریخچه‌ای از این رقابت‌ها و شرایط 8 تیم حاضر در رقابت‌های سال 2017 را بررسی می‌کنیم.

گروه A: میزبان، رونالدو و دیگران

روسیه (میزبان)‌‌؛ فرصتی برای فرار از بحران

اوضاع و احوال تیم ملی روسیه پس از كسب نتایج ضعیف در یورو 2016 چندان خوب نبوده. فقط یك سال به جام جهانی‌ باقی‌مانده و روس‌ها نمی‌خواهند میزبان سرافكنده این رقابت‌ها باشند. استانیسلاو چرچسوف جای اسلوتسكی را گرفت و تیمی متشكل از 23 بازیكن كه همگی در لیگ برتر روسیه توپ می‌زنند را گرد هم آورد تا در جام كنفدراسیون‌ها نتایج خوبی بگیرند. البته تیم او همچنان میانگین سنی بالایی دارد و از 11 بازیكن بالای 30 سال بهره می‌برد. روس‌ها پس از 2 شكست عجیب در دیدارهای دوستانه برابر كاستاریكا و قطر با چرچسوف شرایط بهتری پیدا كرده‌اند و آخرین بازی‌های دوستانه‌شان مقابل مجارستان و شیلی را با برد و تساوی به پایان رسانده‌اند.

پیش‌بینی: غیرقابل تصور نیست روسیه را یكی از تیم‌های صعود‌كننده به نیمه‌نهایی بدانیم چراكه گروه A با حضور میزبان، پرتغال، مكزیك و نیوزیلند آسان‌تر از دیگر گروه رقابت‌هاست.

 نیوزیلند (قهرمان اقیانوسیه)‌‌؛ پای ثابت ضعیف رقابت‌ها

سطح تیم ملی نیوزیلند نسبت به تمامی تیم‌های حاضر در رقابت‌ها پایین‌تر است. پس از اینكه استرالیا تصمیم گرفت برای رقابت بیشتر در آسیا با تیم‌های ملی این قاره رقابت كند نیوزیلند تقریباً رقیبی برای قهرمانی در جام ملت‌های اقیانوسیه نداشته و همیشه هم به عنوان قهرمان این رقابت‌ها راهی جام كنفدراسیون‌ها می‌شود. نیوزیلند كه ماكت كوچك‌تر استرالیاست كوچك‌ترین نشانی از تیم سخت‌كوش جام جهانی‌ 2010 ندارد و در جام ملت‌های اقیانوسیه 2016 هم فینال را به سختی در ضربات ‌پنالتی از پاپوآ نیوگینه برد. این تیم در 2 بازی دوستانه اخیرش هم از ایرلندشمالی و بلاروس شكست خورد و موفقیت آنها دور از دسترس است.

پیش‌بینی: نیوزیلند كم‌شانس‌ترین تیم برای راهیابی به دور بعد است. این تیم شاید در گروه A نتواند حتی یك امتیاز هم بگیرد.

پرتغال (قهرمان اروپا)‌‌؛ یك جام دیگر برای كریس

دلخوشی روسیه‌ای‌ها در جام كنفدراسیون‌ها به حضور كریستیانو رونالدو است. بسیاری از تیم‌های حاضر در این جام بازیكنان بزرگ‌شان را به روسیه نیاورده‌اند و خبری از برزیل و آرژانتین هم نیست كه نیمار و مسی را به همراه داشته باشند. پرتغالی‌ها سال 2016 بهترین سال تاریخ فوتبال‌شان را تجربه كردند و با كسب اولین قهرمانی در رده ملی در یورو 2016 به جام كنفدراسیون‌ها هم رسیدند. حالا سلسائوی اروپا اعتمادبه‌نفس به دست‌آوردن جام را دارد و می‌تواند از فرصت استفاده كند تا یك جام دیگر هم به فاصله یك سال در ویترین افتخارات فدراسیون فوتبال پرتغال قرار دهند. فرناندو سانتوس برخلاف بسیاری از مربیان تصمیم گرفته تمامی ستاره‌هایش را به جام كنفدراسیون‌ها بیاورد و همین باعث می‌شود آنها را یكی از بهترین‌های جام بدانیم. پرتغال سال 2017 به غیر از یك بازی دوستانه برابر سوئد تمامی بازی‌هایش را برده و هنوز در پی گرفتن صدر جدول در انتخابی جام جهانی‌ 2018 از سوئیس است.

پیش‌بینی: پرتغال شانس اول صدرنشینی در گروه A خواهد بود و پس از آن هم می‌توان انتظار داشت رونالدو و یارانش را در فینالِ سن‌پترزبورگ ببینیم.

 مكزیك (قهرمان كونكاكاف)‌‌؛ غیرقابل پیش‌بینی

مكزیكی‌ها همیشه تیم خوبی داشته‌اند اما در برخی مواقع وقتی همه انتظار گرفتن نتیجه‌ای خوب از سوی آنها را دارند نتایج عجیبی می‌گیرند. تیمی كه سابقه یك قهرمانی در جام كنفدراسیون‌ها را دارد به عنوان قهرمان گلدكاپ 2015 راهی جام كنفدراسیون‌ها شده. سال گذشته مكزیك در جام كنفدراسیون‌ها نتیجه‌ای عجیب گرفت كه سنگین‌ترین باخت تاریخ‌شان بود. بسیاری تصور می‌كردند اوسوریو پس از شكست 7 گله برابر شیلی از كار بركنار شود اما ماند و پس از آن تیمش را در صدر جدول انتخابی جام جهانی‌ 2018 قرار داد. حالا مكزیكی‌ها می‌خواهند یك مرتبه دیگر در جام كنفدراسیون‌ها بدرخشیند. «ال‌تری» در این رقابت‌ها سابقه 2 مرتبه حضور در نیمه‌نهایی و یك قهرمانی را دارد.

پیش‌بینی: رقابت سختی با روسیه برای صعود از گروه خواهند داشت. نتیجه دیدار رودرروی آنها با میزبان در بازی سوم تعیین‌كننده خواهد بود.

 گروه B: جوانان آلمانی و قهرمان كوپا آمه‌ریكا

كامرون (قهرمان آفریقا)‌‌؛ دوباره شیرها

كامرونی‌ها همیشه به عنوان یكی از قدرت‌های آفریقا شناخته می‌شوند. پس از اینكه در جام جهانی‌ 2014 با 3 شكست متوالی از دور رقابت‌ها كنار رفتند و ناكامی‌های‌شان ادامه دار شد، هوگو بروس بلژیكی هدایت شیرهای رام‌نشدنی را بر‌عهده گرفت. نتیجه كار او در جام ملت‌های آفریقای 2017 به سرانجام رسید و پس از 15 سال یك مرتبه دیگر قهرمان شدند. كامرون كه بعد از آن جام پر از غم و مرگ ویوین‌فو دیگر در جام كنفدراسیون‌ها حاضر نبوده در پی شگفتی‌سازی در یك گروه سخت است. بیش از یك سال است كه كامرون در هیچ رقابتی شكست نخورده و آخرین باخت آنها در دیدار دوستانه سال گذشته برابر فرانسه بوده است. شاید با كمی خوش‌شانسی یكی از تیم‌های نیمه‌نهایی باشند.

پیش‌بینی: در گروهی كه آلمان، شیلی و استرالیا هستند كامرون شانس كمی برای صعود دارد اما با ادامه روند خوب‌شان هیچ‌چیز از آنها بعید نیست.

 شیلی (قهرمان آمریكای‌جنوبی)‌‌؛ لاروخا باز هم غافلگیر می‌كند

2 قهرمانی متوالی در كوپا آمه‌ریكا در حضور تیم‌هایی مثل برزیل، آرژانتین و اروگوئه نشان می‌دهد شیلی لیاقت حضور در جام كنفدراسیون‌ها را داشته است. با جدایی خورخه سمپائولی هم شیلی به مشكل نخورد با هدایت خوان آنتونیو پیزی نتایج خوبی گرفت. اگرچه شكست برابر تیم‌های پاراگوئه، اكوادور و آرژانتین كار آنها را برای صعود به جام جهانی‌ سخت كرده اما در جام كنفدراسیون‌ها لاروخای پرستاره حتی یكی از شانس‌های قهرمانی است. شیلی هم مثل پرتغال دیگر تیمی‌ است كه همه ستاره‌هایش را به روسیه آورده و می‌خواهد مثل سال 2016 در سال 2017 یك افتخار ملی جدید كسب كند. بسیاری معتقدند شانس آنها برای قهرمانی زیاد است.

پیش‌بینی: شیلی رقیب اول آلمانی‌ها برای صدرنشینی گروه است. با مهره‌هایی كه پیزی در اختیار دارد حتی قهرمان شدن هم برای‌شان دور از دسترس نیست.

استرالیا (قهرمان آسیا)‌‌؛ كانگوروها برمی‌گردند؟

«ساكروس» در انتخابی جام جهانی‌ رقابت سختی با ژاپن و عربستان برای صعود دارد. با حضور آنها در رقابت‌های آسیا یك تیم قدرتمند به تیم‌های این قاره اضافه شد و قهرمانی‌شان در جام ملت‌های آسیا باعث شده هیچ تیمی از خودِ آسیا در جام كنفدراسیون‌ها حاضر نباشد. كانگوروها در یك سال و نیم پس از قهرمانی در جام ملت‌ها نوسان زیاد داشته‌اند و نمی‌توان به طور قطع از موفقیت یا عدم موفقت‌شان گفت. پیش از شكست سنگین در دیدار دوستانه برابر برزیل 2 برد باارزش در انتخابی جام جهانی‌ كسب كردند كه نشان می‌دهد تیم آقای پوستیج‌اوغلو دوباره به شرایط خوبی رسیده. البته در جام كنفدراسیون‌ها كار سختی در گروه B خواهند داشت.

پیش‌بینی: استرالیا را یكی از گزینه‌های قعرنشینی در گروه B می‌دانند. به طور قطع شرایط آنها برای صعود از این گروه مساعد نیست.

 آلمان (قهرمان جام جهانی)‌‌؛ ژرمن‌های جوان در پی قهرمانی

یواخیم‌ لو برای حضور در جام كنفدراسیون‌ها كار جالبی انجام داد. به رغم انتقادهای روس‌ها از عدم حضور ستاره‌های آلمانی یوگی تصمیم گرفت تیمی متشكل از بازیكنان جوان را به روسیه بیاورد كه بسیاری از آنها در دیدارهای اخیر برابر دانمارك و سن‌مارینو برای نخستین مرتبه حضور در مانشافت را تجربه می‌كردند. لو با این تصمیم می‌خواهد هم بازیكنان جدیدی را برای حضور در جام جهانی‌ آماده كند و هم‌تیمی باانگیزه در جام كنفدراسیون‌ها داشته باشد. بدون شك  ستاره‌های آلمانی چندان این بازی‌ها را جدی نمی‌گرفتند و شاید هم نتیجه خوبی برای‌شان به ارمغان نمی‌آورد. آلمانی‌ها كه بهترین نتیجه‌شان در جام كنفدراسیون‌ها به سومی سال 2005 برمی‌گردد امسال تیمی دارند كه فقط 2 بازیكن (دراكسلر و هكتور) در آن بیش از 20 بازی ملی انجام داده‌اند و تعداد بازی‌های ملی 13 بازیكن هنوز 2 رقمی هم نشده است. باید دید آیا این ترفند یواخیم‌ لو به موفقیت خواهد انجامید یا همان‌طور كه او گفته بود تنها برای كسب تجربه راهی روسیه شده‌اند.

پیش‌بینی: قهرمان جام جهانی‌ برنامه‌ریزی برای قهرمانی در جام كنفدراسیون‌ها ندارد اما پیش‌بینی می‌شود تا فینال برسند.

 

۲    
آی اسپورت
2017-06-17 17:48:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر