فهرست
فوتبال با اعمال شاقه
فوتبال با اعمال شاقه

فوتبال با اعمال شاقه

آی اسپورت- سقف آرزوها، رویاها و تحقق اهداف در فوتبال ایران برای دست‌اندرکاران آن خیلی کوتاه است، کافیست دو خط دستورالعمل، برنامه‌ریزی و یا هر چیز دیگری که به برگزاری مسابقات فوتبال مرتبط باشد را در جایی ببینند چون ترجمه می‌شود و با مهندسی معکوس برای مصارف داخلی در جلدی فانتزی و زیبا اجرایی می گردد. نکته‌ی جالب هم این‌جاست که به کسی بر هم نمی‌خورد که این کار یک تقلید کورکورانه است.

چندین سال فوتبال ایران با یک اساسنامه معیوب و ناقص و با تصمیمات کاملاً سلیقه‌ای اداره می‌شود در حالیکه این اساسنامه مغلطه‌ای از چند اساسنامه از کشورهای مختلف است و آن را به اسم ایران و فدراسیون فوتبال ایران به تصویب رسیده است. برای این‌گونه تفکر و رویکرد منافع فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ حفظ شود کافیست، آن هم نه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگی که متولی برگزاری و تولیت فوتبال ایران است بلکه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگی که با سلایق و علایق شخصی یک عده متنفذ اداره می‌شود.

در هیچکدام از کمیته‌های تخصصی و دپارتمان‌های فدراسیون فوتبال دو تصمیم و اقدام یکسان در مورد یک موضوع یافت نمی‌شود. موضوعات مشابه با تصمیمات و اقدامات متفاوت مدیریت شده‌اند حتی در کمیته‌ی داوران که واژه‌ی تخصص بیشترین کاربرد را برایش دارد بارها دیده‌ایم در مورد یک صحنه‌ی مشکوک قضاوت و داوری های گوناگونی انجام شده در حالیکه که داوری فوتبال کتاب دارد و کاملاً مشخص کرده که هر صحنه و رخداد داوری چگونه قضاوت شود.

شرایط در مابقی کمیته‌ها هم چندان روبراه نیست به طور کلی نوعی آشفتگی و بلبشو در همه‌ی ارکان فدراسیون فوتبال وجود دارد، عمده دلیل این اتفاق دخالت‌های دولت، تمرکزگرایی رئیس فدراسیون و حتی عدم به‌کارگیری نیروهای متخصص و مجرب در اداره‌ی فوتبال ایران می‌باشد.

جمع کردن افرادی که در بزنگاه های حساس انعطاف پذیر هستند و این انعطاف معمولاً با گرایش به سمت دخالت‌های بی‌جاست وگرنه انعطاف پذیری برای رسیدن به یک تصمیم گیری درست اشکال چندانی به آن وارد نیست.

همه‌ی این کبری صغری چیدن ها برای این بود که بگوییم در شرایطی که تضمینی برای پایان یافتن شیوع بیماری کرونا وجود ندارد تصمیم گیری در مورد از سر گیری مسابقات لیگ برتر با پروتکل‌های بهداشتی که از بوندسلیگا آلمان برگرفته شده یک تصمیم گیری غلط است. تقلید از پروتکل بهداشتی یک لیگ معتبر و برخوردار مانند بوندسلیگا و وطنی سازی آن برای فوتبال ایران کجایش به تصمیم گیری حرفه‌ای و کاربلدانه شبیه است؟ آیا نباید به دست‌اندرکاران و مسئولان امر یک شب بخیر جانانه گفت.

بوندسلیگا با نظم ذاتی و کاملاً جاافتاده‌اش یک مقوله‌ی جدا با لیگ و ورزشگاه‌های غیر استاندارد ماست. آیا برگزاری فوتبال به هر قیمتی و با کارهای تقلیدی در چنین عصری می‌تواند زیبنده‌ی فوتبال و ورزش ایران باشد؟ به هرحال برای هر اقدام ابتدا باید شرایط و ظرفیت‌های موجود را در نظر گرفت نه اینکه با شتابزدگی به دنبال اثبات توانایی‌های نداشته‌ی خود بود.

۳ ۳  
آی اسپورت
2020-05-19 02:13:00
نظر دهید

۳ نظر
abdolnaser
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۰۸:۰۶
خودت گفته ای تضمینی بر پایان کرونا وجود ندارد ، پس تا کی لیگ تعطیل باشد و مهمتر اینکه از کی لیگ بعدی شروع شود ؟با این شرایط لیگ بعدی هم نباید شروع شود .
۴
عارف
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۰۸:۲۲
به ارباب هاتم بگو کسب و کار بیرون فوتبالشون رو هم تعطیل کنن کارمند و کارگراشون رو هم بفرستن خونه که مریض نشن قناری جون تو هم بشین خونه وگرنه گربه میگیره میخوردت
۴
آرش
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۰:۱۵
همه سرکار میروند فوتبالیستها هم باید سرکار بروند. وقتی تنها تفریح ما فوتبال است، باید بازی کنند تا ما هم بتوانیم با انگیزه به کارمان ادامه بدهیم، فوتبال بخش مهمی از زندگی ماست مخصوصا در این ایام که به واسطه مشکلات اقتصادی و کرونا تقریبا تمامی امکانهای تفریح از زندگی ما حذف شده است
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر