فهرست
از سرتن تا زلاتکو: پرسپولیس بدون مغز متفکر
از سرتن تا زلاتکو: پرسپولیس بدون مغز متفکر

از سرتن تا زلاتکو: پرسپولیس بدون مغز متفکر

آی اسپورت- نتایج پرسپولیس در چند هفته گذشته را می‌توان به اتفاقات زیادی ارتباط داد  و یکی از این فاکتورها بی‌شک، تغییرات کادرفنی است. نقش دستیار و مربی در یک تیم، مساله‌ای است که معمولا در تیم‌های ایرانی نادیده گرفته شده است. فاکتوری که خیلی از مربیان برای پرکردن جای خالی کنار دستشان درنظر می‌گیرند دوستی و رفاقت و اطمینان است. کمتر دیده شده که فاکتور فنی معیاری برای انتخاب دستیاران باشد و در بعضی مواقع هم که این اتفاق افتاده این همکاری طولی نکشیده است.

برانکو یکی از معدود مربیانی بود که فاکتور فنی را برای پرکردن نیمکتش در نظر گرفته بود. از ابتدای حضور برانکو، مربیانی روی نیمکت پرسپولیس نشستند که شاید برای ایرانی‌ها به‌اندازه برانکو نام‌آشنا نبودند اما در فوتبال کرواسی کارنامه پرباری داشتند. آندره پانادیچ یکی از معتبرترین مربیان فوتبال بود که روی نیمکت یک تیم ایرانی به عنوان دستیار نشست. کمک مربی تیم‌هایی مثل دیناموزاگرب که بعد از جدایی از پرسپولیس به عنوان سرمربی هدایت تیم ایسترا ۱۹۶۱ در سطح اول فوتبال کرواسی را برعهده گرفت.

بعد از جدایی پانادیچ، سرتن چوک جانشین او شد. کسی که از نظر فنی چیزی کمتر از دستیار قبلی نداشت و در کارنامه‌اش سرمربی‌گری لکوموتیو زاگرب و حضور موقت به عنوان سرمربی دیناموزاگرب هم دیده می‌شد. او عملکرد قابل‌ دفاعی در پرسپولیس از خود به جای گذاشت. چوک بعد از جدایی به یکی از استعدادیاب‌ها و یکی از ارکان اصلی تیم‌های ملی پایه کرواسی تبدیل شده است. برانکو اما بعد از این دو دستیار به فرمول ایرانی روی آورد و زلاتکو برادرش را به ایران آورد. مربی بدون کارنامه و افتخار.

صدرنشینی پرسپولیس و آمادگی فنی این تیم در آن زمان شاید جای چندانی برای انتقاد باقی نگذاشت، گذشت زمان اما نشان داد که این تغییر و تحول همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد نتایجی را هم به دنبال داشته است. از زمان حضور زلاتکو روی نیمکت پرسپولیس یعنی از بازی با نفت این تیم ۱۰ امتیاز در لیگ برتر و ۵ امتیاز در آسیا از دست داده است. یعنی آنها از ۴۲ امتیاز ممکن ۲۷ امتیاز بدست آورده‌اند. میانگین امتیازگیری پرسپولیس قبل از حضور زلاتکو در لیگ هفدهم ۲،۳۵ امتیاز از هر بازی بود که با حضور برادر برانکو به ۱،۸۸ امتیاز از هر بازی رسیده است. افتی که اگرچه نمی‌توان تمام و کمال به تغییرات نیمکت‌ ارتباط داد اما نمی‌توان از نقش این تغییر هم چشم‌پوشی کرد.

۱۷ ۲۲  
آی اسپورت
2018-04-03 18:32:00
نظر دهید

۲۲ نظر
امید از تفت
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۵۰
مهم خود برانکو است. کسی نمی تواند به برانکو دستیار تحمیل کند. این حرف و حدیثها همه در جهت به حاشیه بردن پرسپولیس است. جایی که خیابانی الدنگ منتقد برانکو می شود این انتقادها چه ارزشی دارد!؟ دیشب فردوسی پور فکر می کرد بالای 90% مردم به صعود از جام جهانی رأی می دهند ولی پروژه حمایت از کیروش و تخریب برانکو شکست خورد. اینها اتفاقی نیست. من موافقم که اولویت فعلی تیم ملی باشه ولی نه به معنای نابود کردن تیمهای باشگاهی. الان برانکو را متهم می کنند که زشت بازی می کند. من نیمه دوم بازی با استقلال را دیدم والله چیز خاصی ندیدم که استقلال ارائه کرده باشه. یه بازی فیزیکی و تأخیری. برد و مساوی پرسپولیس در بازی دیشب هیچ تفاوتی نداشت چون برای صدرنشینی بازیهای رودرو ملاکه و پرسپولیس برای صدرنشینی باید السد را توی تهران ببره. خوب چه دلیلی وجود داره پرسپولیس کار پرریسک تر را انتخاب کنه و برای برد بازی کنه و شانس گل خوردن را افزایش بده!!؟ کدوم عاقلی اینکار را میکنه!!؟
S
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۰۱
حرص نخور شیرت میخشکه
روستایی
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۳۴
توجه شما را جلب میکنم به دوفصل پیش ؛ بازی پرسپولیس با نفت و پرسپولیس با راه آهن

بازی اول به تساوی نیاز داشتیم ولی تهاجمی بازی کردیم و باختیم ولی در بازی با راه آهن به برد پرگل نیازداشتیم بی جهت حواسمون را دادیم به بازی خوزستان و ذوب آهن و خیلی دیر اقدام به حمله کردیم.
الان دیگه کسی انتظار نداره برانکو اون اشتباهات را تکرار کنه
۶
آنتی شومن
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۵۸
تو که پارسال هم خیلی با اعتماد بنفس از فینالیست شدن پرسپولیس حرف میزدی اگه یادت باشه خیلی رو باخت الهلال مانور میدادی ولی نشد.همین که نظر صعود در جام جهانی از باشگاه های اسیا بیشتر بود کفایت میکنه.برانکو هم نقاط ضعفی داره که تو بازیهای حساس بلای جان تیم میشه.با این کیفیت بازی های دور اول پرسپولیس تو آسیا شما واقعا شانسی براش قائل هستی؟!.
**
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۱:۰۱
تو فکر میکنی پرسپولیس السد رو میبره؟!.بزار برات سناریو رو از الان بگم.پرسپولیس دوم میشه و از اونطرف الاهلی عربستان اول و این دوتا میخورن به هم و پرسپولیس اوت میشه.
۹
كسري
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۱:۱۳
كيسه تن به تو ربطي داره يا ...خوري كه مثل كرم فقط بلدين هر جا بلولين ،اگه ما داريم انتقاد ميكنيم از تيمي كه دو سال قهرمان ايران شده بلا منازع ،انتقاد ميكنيم ،از تيمي انتقاد (البته انتقاد بايد منصفانه باشه)ميكنيم كه سه ساله اقاي ايرانه ،تيمي كه شما هميشه ميگفتين چرا ما مثله اونها نميشيم ،پس لطفا خفه خون بگير اوني كه شيرش خشك شده شما هستين كه سه ساله دارين تو سري ميخورين و نهايت ارزو و امالتون اينه كه ديدار برگشت مارو بردين .حالا فعلا خوش خوشانتونه اما نوبت شمردن جوجه هاتون هم با اين مربيتون هم ميرسه مربي كه نيمه دوم ها چيزي نداره براي نشون دادن .اره پس لطفا حرف مفت زدن ممنوع البته براي كيسه تن جماعت حرف مفت زدن و اراجيف گفتن مثل تنفس لازمه .
مارال
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۱:۴۳
به ** : خنگ نبودی ها ؟!!!! به نظرت واقعا پرسپولیس اوت میشه ؟! از خواب بیدار شو عزیزم این فقط یک خیاله ! پرسپولیس حالا حالا ها میره بالا ولی استقلال و نمیدونم ، البته همین که صعود کردید خودش کلیه ، پر توقع شدید ها ؟!
۵
**
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۲۱
به مارال
خانمی.فکر کنم همین شما بودید که وقتی استقلال تو این گروه افتاد ذوق زده شده بودید که گروه مرگه و نمیدونم خربین اینکار میکنه.ولی دیدید که استقلال با تفکر مربی خودش صعود کرد.مارال خانم دوست ندارم این حرف رو بزنم ولی از من یادگار داشته باش .اگه پرسپولیس تو گروهش دوم بشه و بخوره به الاهلی قطع به یقین حذف میشه.الاهلی پرسپولیس رو حذف میکنه حتی شده با ضرب و زور داور.پس بهتره پرسپولیس السد رو ببره و سر گروه بشه.منتظریم تا برانکو تواناییش رو تو ازادی روبروی السد نشون بده.
۹
مارال
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۰۳
به ** : عزیزم ما که بد مون نمیاد تیم های ایران بد نباشن و آبروریزی نکنن ؟! خب حالا اومده بالا باشه شما خیلی خوبید اومدید بالا ولی دیگه حق ندارید خط و نشون های بیخودی بکشید مطمئن باش پرسپولیس صعود میکنه تو ام اینو از من به یادگار داشته باش . خیلی دلم میخواد استقلال و پرسپولیس تو آسیا بهم بخورن تا ی نتیجه به یاد ماندنی براتون رقم بزنیم ❤ . ایشالا به امید خدا تو آزادی بازی با السد، السد و با خاک یکسان میکنیم و به عنوان سرگروه صعود میکنیم .
۷
احمد
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، ۰۴:۴۸
اقا قبول نیست.مارالو ** دارن بهم تیک میزنن در قالب کل کل.
۲
مارال
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، ۱۳:۴۵
به احمد : هووی بفهم چی میگی اینجا جای این حرفا نیس ! بی فرهنگ احمق
۴
احمد به مارال
پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۴۱
واکنش عصبی شما تایید فرضیه منه.اما چرا عصبی؟چرا توی این ۴۰ سال یاد نگرفتیم بهم توهین نکنیم؟(البته شما که جزو نو روییدگان عرصه انقلاب و نظامید باید این سوالو از بزرگتراتون بپرسید.)بنده فقط گفتم به جای بحثای پوچ، شما جوونا راحتتر و سر مسائل مهمتر بتونید هم عقیده شید و احتمالا اگه دوست داشتید بهم ابراز علاقه کنید.اینکه توهین نداره دوست کوچک و عصبانی...
۱
فرهاد
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۳۲
بخدا من موندم برانكو بايد چكار كنه تا اين خبرنگاراي شل مغز كيروشي پور نطلب نه به نفعش حداقل عليه اش ننويسن
بابا تيم ديروز توي شهري كه السد با تمام ستارگانش باخت ،مساوي مرد و تونست صعود كنه
چرا هيچ كس نميگه شفر با يه دوجين ستاره نتونست از العين انتقام بگيره اونم توي ازادي
خوشم مياد سه ساله برانكو حال همه رو با عمل و تيمداريش بگيره كه فقط داريد زوزه ميكشيد
ارش
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۵۹
با اینکه منتقد وضع پرسپولیس در دو ماه اخیر هستم ولی بازی دیروز عالی بود و اصلا جزو بازیهای ضعیف این تیم نبود
ميلاد
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۰۷
نبايد بي انصاف باشيم. مهم نتيجه است كه پرسپوليس نتيجه رو گرفته. اينكه تيم خوب بازي ميكنه يا بد برميگرده از تحليل مربي از امكانات موجود و هدفهاي پيش رو. البته بايد گفت گروه فقط السد رو داشت و دو تيم ديگه خيلي خطرناك نبودند. بايد ديد در بازيهاي حذفي چه اتفاقي رخ ميده. اونجاست كه تيمهاي ايراني معمولا دچار مشكل ميشند.
خاطره الهلال یا السد یا تاج کبیر
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۱۷
لنگ و آدم متفکر! لنگ و لنگی که مغز ندارن.
۹ ۱
9تای العین به چستقلال
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۳۳
کیسه و تخصص اسیا
کوهیار
سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، ۲۳:۱۸
این داداش برانکو اومده یه پول مفتی بگیره دم پیری از مزایای داشتن داداش دلاله
۴
مارال
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۲۳
ببخشید شاید این سوال اینجا درست نباشه . اما پرسپولیس توانسته نایب قهرمان جام در جام باشگاه های آسیا در سال 93-1992 بدست بیاره ، خب حالا چرا استقلالی ها میگن پرسپولیس تا حالا نتونسته بره فینال آسیا ؟!
۵ ۲
چون کیسه
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۳۲
هر سه بار تو جام در جام حذف شد و مقامی نگرفت چون بر عکس 4جانبه امجدیه تیماش درجه3 نبودن
۱
مجتبی
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، ۰۱:۰۸
پس از راه‌اندازی جام در جام آسیا در سال ۱۹۹۰، پرسپولیس به ۳ دوره این جام راه یافت و در دور اول این رقابتها به مقام قهرمانی رسید و در دور دوم به مقام نایب قهرمانی دست یافت

در دهه ۱۹۹۰ میلادی (برابر دهه ۱۳۷۰ خورشیدی) و سالیان آغازین هزاره سوم میلادی، پرسپولیس در ۴ دوره جام در جام شرکت کرد، و هر ۴ بار به مرحله نیمه نهایی رفت. حاصل شرکت در این ۴ جام، ۳ عنوان سومی و یک عنوان چهارمی بود.
۲
حسین اهواز ی
چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۰۵
بالأخره باید از این فوتبال بی حساب و کتاب برادر برانکو و پسر شفر هم به نون و نوایی برسن
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر