فهرست
خیز بلند گاوباز درزمین سرخ
خیز بلند گاوباز درزمین سرخ

خیز بلند گاوباز درزمین سرخ

آی‌اسپورت- پس از کسب عنوان قهرمانی در ساحل نجیب زادگان جهان در مونت کارلو موناکو و برتری در  در بارسلونا که کمی از بار شکست ال کلاسیکو برای او کاست، حالا نوبت به آقایی سلطان خاک در خانه یعنی مادرید رسیده بود. رافائل نادال که این روزها دقیقا آن روی سکه رقیبان صدرنشین رنکینگ جهانی است. بدون توجه به شرایط سنی شاید بیرحم ترین نادالی باشد که از سال۲۰۰۲تا به حال دیده‌ایم.

کندی و کاهش نسبی تحرک در مقایسه با روزهای جوانی خود را در کورت، با تغییر روش بازی و اتکای بیش از حد روی قدرت خود جبران کرده. سرعت و شتاب توتال فور هند و بک هندهایش اگر بیشتر نشده باشد، اصلا کمتر نشده و کاهش قدرت زدن سروهای خود را نسبت به قبل با ساید اسپین‌های دقیق و مهار نشدنی جایگزین کرده. مصدومیت بدموقع و شاید استراتژیک از ناحیه کمر برای راجر فدرر خوشبختانه راه را برای قلع و قمع کردن پیاپی جوایز بزرگ برا رافا باز کرده و متاسفانه چشمان منتظر برای دیدن فینالهای سنتی و کلاسیک رافا راجر را به زمینهای سرخ،خیره  کرده.

شاید شکست تحقیر آمیر نوله مقابل فاتح مسابقات در نیمه نهایی در برابر دیدگان رائول گونزالس و کریستیانو  رونالدو  نقطه ی تاریک دیگری در کارنامه این فصل جوکر محسوب شود ولی شاهکار بورنا کوریچ مستعد، درس دوری از کبر و غرور را جلوی دیدگان هزاران تماشاگر اسپانیایی، به آقای شماره یک بد اخلاق بریتانیایی،  حتما برای ماری اسکاتلندی به یادگار خواهد ماند. نادال برای فتح  قلعه خودی در مادرید دومینیک تیم ،رقیب نام آشنای این روزهای خود در فینالهای مختلف، از اتریش را پیش رو داشت و برای رسیدن به این فینال علاوه بر نواک جوکوویچ، میخائیل کوکوشکین قزاقستانی، فابیو فونینی ایتالیایی و نیک کریگوس استرالیایی را یکی پس از دیگری از میان برداشت و پا به دیدار پایانی ای نهاد که در آن سوی زمینش تیم اتریشی با برتری بر پابلو کوئواس اروگوئه ای آماده ،پای به میدان نبرد با نادال نهاده  بود. برخلاف فینال بارسلونا،ست اول بازی آنچنان نزدیک و فشرده پیش رفت که هردو تنیسور اجازه برک پوینت به یکدیگر را نداده و تساوی ۶ بر ۶، سند برتری را منوط به سیستم تای برک کرد. در تای برک هم نزدیکی در کسب امتیازات پی در پی ادامه یافت تا در نهایت این ماراتن را درست اول ،رافائل نادال با بهره گیری از تجربه خود و نیز دقت در ضربات میانه و انتهای زمین خود و انتظار برای آنفورس ارور های احتمالی از سوی تیم، ۱۰بر۸ و در مجموع ۷بر۶ به سود خود پایان داد. 

در این ست سروهای اول  نادال ۷۲ به ۶۳ درصد بدل به امتیاز شده که می‌تواند در این ست نزدیک تنها برتری چشمگیر گاوباز اسپانیایی نسبت به تیم باشد. به دلیل طولانی شدن ست اول که بیشتر از میانگین حضور دو تنیسور در زمین در ست های اول مسابقات قبلیشان بود،فشار بسیاری به دو بازیکن وارد آمده که در این مرحله از بازی بدنسازی سخت و بی نظیر نادال به کمک وی آمد و موفق شد با بهره گیری از قدرت خود در فورهند  و نیز  در پاره ای از موارد ،سرو والی های دقیق، ست دوم را هم با نتیجه ۶ بر ۴ به سود خود به پایان رساند و قهرمان مسترز ۱۰۰۰ امتیازی مادرید شود. 

در آمار کلی این رقابت، سروهای اول تیم  با درصد ۷۶ در مقابل ۶۹ به امتیاز تبدیل شده و در مقابل امتیازهای سرو دوم نادال با درصد ۵۹ در برابر ۵۲ بدل به امتیاز برای نادال شده. این پنجمین قهرمانی رافائل نادال در مسترز مادرید بوده و ۳۰ امین قهرمانی در مسابقات مسترز ۱۰۰۰ امتیازی تور جهانی تنیس است که از این نظر همراه با نوواک جوکوویچ بحران‌زده در صدر  برترین برندگان مسابقات مسترز قرار دارند.

با توجه به افت شدید مردان شماره ۱ و ۲ تنیس جهان و حذف غیر منتظره استن واورینکا مرد شماره سه تنیس جهان در دور یک شانزدهم پایانی در مقابل بنو پیر فرانسوی نفر چهاردهم تنیس جهان، تنها تفاوت عمده ای که در رنکینگی که از سوی ATP WORLD TOUR  منتشر خواهد شد، ۵۳۷۵ امتیازی شدن نادال و صعود به رتبه ی چهارم جهان باشد که جای راجر فدرر را در این مکان خواهد گرفت.

در بخش زنان هم شاید مهمترین اتفاق در دور یک سی و دوم نهایی افتاد. جایی که ماریا شاراپووا از روسیه در مقابل منتقد این روزهای خود یوجینی بوشارد از کانادا قرار گرفت و با نتیجه ۲ بر ۱ در مقابل رقیب کانادایی شکست خورد و به ناچار تمرینات خود در رم را کمی زودتر از سر گرفت. سردی روابط میان این دو تنیسور در پایان این دیدار و در هنگام دست دادن با یکدیگر به وضوح دیده شد. سیمونا هالپ رومانیایی که در این فصل از رقابتها تا کنون کم فروغ ظاهر شده بود در دیدار پایانی در مقابل کریستینا ملادینوویچ فرانسوی سر حال این روزها قرار گرفت و با اتکا به هنر گردش سریع در زمین و رسیدن به توپهای خود، در یک بازی سخت  ۲ بر ۱ به پیروزی رسید و فاتح بخش زنان شد .افت شدید بسیاری از بازیکنان بخش بانوان همچون مردان نیز این روزها به چشم میخورد . حضور بازیکنانی چون ملادینوویچ و کزنتسوا و وندرویگه  به جای اسامی نام آشنایی چون شاراپووا، کربر، رادوانسکا و ارانی در مراحل پایانی رقابتهای این فصل قابل تامل بوده که این موضوع حتی بر روی بلیط فروشی جذب اسپانسر و پخش تلویزیونی مسابقات گوناگون تاثیر گذار بوده. شاید این روند با بهبود شرایط فیزیکی و روحی بازیکنان یاد شده در مسترز مادرید و در ادامه ، دومین گرند اسلم سال، رولند گروس به جذابیت بیش از پیش تورنمنت اضافه کند.

۶    
آی اسپورت
2017-05-15 14:49:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر