فهرست
ایران در جام ملت‌ها؛ بازمانده‌های بزرگ
ایران در جام ملت‌ها؛ بازمانده‌های بزرگ

ایران در جام ملت‌ها؛ بازمانده‌های بزرگ

آی اسپورت - سعید عزت اللهی هافبک دفاعی جوان و خوش استیل تیم‌ملی‌کشورمان،به دلیل مصدومیت رقابت های جام ملتهای آسیارا از دست داد. علی علیپور،حسین حسینی و علی کریمی هم‌از نفراتی بودند که از لیست نهایی تیم ملی بازماندند. در این مطلب به بررسی نفراتی که به دلیل مصدومیت و یا خط خوردن نامشان توسط مربی، از فرصت حضور در جام‌ملتها محروم شدند میپردازیم.

بازمانده ها از سفر به استرالیا:

در جام‌ملتها ۲۰۱۵ که‌در استرالیا برگزار میشد،پژمان منتظری دفاع تیم استقلال که سال قبلش در جام جهانی برزیل حضور داشت،و حتی در ترکیب اصلی قرار گرفت، به دلیل مصدومیت نتوانست تیم ایران را همراهی کند.هاشم بیگ زاده هم مانند سال گذشته،که قبل از جام جهانی مصدوم‌شد،این بار هم به همین دلیل نتوانست همراه تیم باشد تا خانزاده جای اورا در لیست تیم بگیرد تا تنها نماینده پرسپولیس در تیم ملی باشد.خلعتبری هم که به دلیل خط خوردن از لیست نهایی تیم ملی برای جام‌جهانی، مصاحبه‌هایی علیه کیروش انجام داده بود توسط کیروش به تیم‌ملی دعوت نشد تا از غایبین این دوره از بازی ها باشد.محمدنوری کاپیتان آن سال پرسپولیس، که در تیم‌حمیددرخشان بازی های خوبی برای این تیم انجام داده بود وامیدوار بود که در لیست نفرات کیروش جای بگیرد، در آخر موفق نشد کیروش را متقاعد کند تا  او رادر لیست نهایی جای بدهد.رحمان احمدی از دیگر نفراتی بود که‌کیروش،نفرات جوانتر مانند بیرانوند را به او ترجیح داد، تا گلر آن سال نفت تهران مسافر استرالیا شود.

جای خالی جادوگر: افشین قطبی که هدایت تیم ملی ایران در جام‌ملتهای۲۰۱۱قطر را برعهده داشت. پس از اعلام‌لیست نهایی، شاخص ترین چهره های بازمانده از لیست قطبی،پژمان منتظری،هادی نوروزی و علیرضا حقیقی بودند.علی کریمی که در اردو تیم‌ملی در اتریش به دلیل مناسب نبودن شرایط اردو به افشین قطبی اعتراض کرده بود،مورد غضب قطبی قرار گرفت و‌ دیگر کریمی را در اردوهای بعدی فرانخواند تا کریمی از غایبین بزرگ ایران و یکی از سرشناس ترین بازیکن های آسیا باشد که‌در این دوره غیبت داشت.

تیم‌تکمیل‌از ستارها: در جام ملتهای آسیا ۲۰۰۷که تیم‌ملی ما،تحت هدایت امیرقله نویی پای به این رقابت ها میگذاشت،پر از ستاره و بازیکنان سرشناس بود،که غیبت هیچ کسی به چشم نیامد.کیانوش رحمتی،هادی شکوری،ستارزارع و مسعود شجاعی نفراتی بودند که توسط قلuه نویی از لیست نهایی کنار گذاشته شدند.

لیست برانکو برای سفر به‌چین: در جام‌ملتهای ۲۰۰۴چین برانکوایوانکویچ سرمربی تیم کشورمان که تیمی  متشکل از جوانانی در اختیار داشت‌، که همراه او‌ با تیم امید کشورمان دو سال پیش قهرمان بازی های آسیایی بوسان شده بودند.از نفراتی که برانکو روی نامشان‌قلم‌قرمز کشید فرهادمجیدی و حامد کاویانپور بود که موفق‌نشدند تیم را در چین‌همراهی کنند.البته فرزاد مجیدی از نفراتی بود که آخرین لحظه به لیست برانکو اضافه شد و باعث تعجب همگان‌شد.

همه به دنبال عقاب: بعد از جام جهانی فرانسه،احمدرضا عابدزاده دروازه بان و کاپیتان تیم‌ملی ایران دیگر به تیم‌ملی دعوت نمیشدوتیم‌بدون او به بازی های آسیایی بانکوک رفت. بعد از روی کارآمدن دوباره جلال طالبی همه منتظر دعوت عابدزاده به تیم ملی برای جام ملتهای۲۰۰۰لبنان بودند. عابدزاده‌که بعد از جلسه در فدراسیون خبرحضورش را در لیست تیم‌ملی برای جام‌ملتها اعلام‌کرد، ولی پس از حضور در اردوی تیم‌،متوجه شد که اورا همراه تیم‌ به لبنان نمیبرند.

مربی جوان و‌اعتماد به جوانان: محمد مایلی کهن مربی جوان آن‌سالهای تیم‌ملی در لیستش برای جام ملتهای امارات نفراتی که در مقدماتی همراه این تیم بودند مانند:مسعود استیلی،قلع نویی،حکیم زاده،مدیرروستا،گروسی،زرینچه و نادر محمد خانی را از تیم‌کنار گذاشت و تیمی جوان را همراه خود به این رقابت ها برد که باعث تغییر نسل در فوتبال ما و رشد و شکوفایی ستاره های جدید برای تیم ملی ما شد.

لیست‌سلطان: علی پروین مربی تیم‌ملی کشورمان‌در جام‌ ملتهای ۹۲،تیم‌ پرستاره ای در از بازیکنان پرسپولیس و استقلال را دراختیار داشت و تقریبا همه ی نفرات  برای شرکت در این جام حضور داشتند.اما یکی از سرشناس ترین و مهمترین چهره های تیم‌ملی که نتوانست با تیم‌به هیروشیما برود مجید نامجو مطلق بود،بازیکن تکنیکی که میتوانست کمک زیادی به تیم بکند.صمدمرفاوی‌ هم که در آن‌ دوره از آمادگی به دور بود از لیست تیم‌ملی توسط پروین‌ کنار گذاشته شد.

لیست پر ماجرای دهداری: قبل از جام‌ملتهای۱۹۸۸ ،۱۴بازیکن از حضور در تیم ملی استعفا داده بودند،تعدادی از آن نفرات به تیم برگشتند ولی نفراتی از آن لیست مانند: پنجعلی،محمدخانی،چنگیز،شاهرخ و شاهین بیانی،ابطحی،حاجیلو و درخشان بازیکنان سرشناسی بودند‌که در این دوره حضور نداشتند.دهداری نیز مختاری فر،رضا احدی ،بهتاش فریبا،حمید علیدوستی و بهروزسلطانی را از تیم کنار گذاشت و نفرات جوان تر را جایگزین آنها کرد.

جای‌ خالی کاپیتان‌پروین: در جام‌ملتهای ۸۰که ایران به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در این رقابت ها شرکت‌میکرد،علی پروین‌ کاپیتان تیم ملی کشورمان در جام‌جهانی دو سال قبل،و‌کسی که‌گل قهرمانی ایران را درفینال دوره ی گذشته  به ثمر رسانده بود از نفرات نام آشنایی بود که از تیم‌ملی کنار گذاشته شده بود.پروین در آن دوره شامل طرح ۲۷ساله ها شد و به دلیل سن بالا از تیم کنار رفته‌بود.

معمای نیکبخت: علیرضا نیکبخت‌واحدی یکی‌از بهترین فوتبالیست های کشورمان است که دو دوره از بازی های جام‌ملتها در سال های۲۰۰۴و۲۰۰۷ رادر آخرین لحظات به دلیل مصدومیت از دست داده بود.درسال ۲۰۰۴علی بداوی جای‌نیکبخت‌ را در تیم‌ملی گرفت و در سال۲۰۰۷نیز مهرزاد معدنچی جایگزین‌نیکبخت شد.یکسال پیش‌ از این‌رقابت ها،نیکبخت به همین‌دلیل جام‌جهانی را از دست داده‌بود.ن یکبخت در هیچ‌ تورنمنت بزرگی تیم‌ملی را همراهی نکرد. این نکته،ابهامی است که هنوز برای فوتبال دوستان برطرف نشده است.

۶ ۱  
آی اسپورت
2018-12-28 08:20:00
نظر دهید

۱ نظر
رضا هپ
جمعه ۷ دی ۱۳۹۷، ۰۹:۱۸
سال 2007 غیبت علی دایی چیزی نبود؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر