فهرست
نگاه تاکتیکی به یووه- رم/ دو تیم، دو مشکل
نگاه تاکتیکی به یووه- رم/ دو تیم، دو مشکل

نگاه تاکتیکی به یووه- رم/ دو تیم، دو مشکل

آی اسپورت – امشب، یووه در مسابقه فصلِ سری آ میزبان رم خواهد بود. دو تیم تنها 4 امتیاز با هم فاصله دارند و لوچیانو اسپالتی به درستی این مسابقه را برای تیمش اساسی خوانده. بعد از کسب پیروزی برابر ناپولی، میلان و لاتزیو، به نظر رم تنها تیمیست که می توان آن را آنتی یووه خطاب کرد. تنها تیمی که این توانایی را دارد تا برای اسکودتو یووه را به چالش بکشد. یک برد برابر قهرمانِ ایتالیا نه تنها اعتبار آن ها را افزایش می دهد، بلکه ثابت می کند آن ها توانایی قهرمانی را دارند.

با یک خط حمله آتشین، رم این فصل تیم بهتری به نظر می رسد، مخصوصا به خاطر رشد ادین ژکو. او فصل قبل موقعیت های طلایی بسیاری را از دست می داد. اما در فصل جاری با دریافت سرویس بهتر از سوی هم تیمی ها، ژکو موفق شده درخشش بیشتری نشان دهد، و با اراده و جسارتی مثال زدنی بازی می کند. او توانایی حفظ توپ، خلق موقعیت برای هم تیمی ها و زدن ضربات موثر را دارد و تا همینجای فصل 12 گل به ثمر رسانده.

رشد مهاجم سابق من سیتی می تواند به عنوان نمادی از ذهنیت جدید و پیشرفت محسوس رم نگاه شود. برای سال های متوالی، رم فوتبالی زیبا و شناور را ارائه می کرد اما همیشه در موقعیت های پر فشار، نمی تواند اراده خودش را بر حریف تحمیل کند. جیالوروسی نیاز به ذهنیت محکم تری داشت. باید باور کرد باشگاهِ بزرگیست و می تواند بر حریفان تسلط کافی داشته باشد.

یوونتوس دقیقا مشکلش برعکس است. در بیشتر این فصل آن ها فوتبالی ضعیف را ارائه کرده اند که در آن خبری از فوتبال شناور و بازی ترکیبی در فاز هجومی نیست. اما آن ها یک جورایی باز هم برنده می شوند، و بازیکنانی دارند که می توانند به صورت آنی تفاوت را رقم بزنند. به همین خاطر بسیاری اعتقاد دارند یووه شایسته جایگاه فعلی اش نیست.

آلگری سعی کرده در ریتم تیمش تعادل بیشتری ایجاد کند و مطمئن شود نتایج در کنار یک بازی شناور و همکاری هجومی بهتر می آیند. یووه یک تیم جاه طلب است که حتی در روز بد خود هم می تواند با فاصله نزدیک پیروز شود و می خواهد اطمینان پیدا کند این روند به شانس های اروپایی های آن ها لطمه وارد نخواهد کرد.

در حالیکه آلگری به دنبال پیشرفتِ عملکرد تیم بوده، اسپالتی به دنبال تقویت قدرت ذهنی تیمش است. بردن از همه چیز مهم تر بود و آن پیروزی ها حالا کم کم پدیدار می شوند، حتی اگر با یک عملکرد بد همراه باشند.

برابر میلان شاگردان اسپالتی به ندرت عملکرد در خور توجهی داشتند اما موفق شدند به هر نحوی سه امتیاز را از آنِ خود کنند. آن ها در دربی هم احساسات خود را کنترل کنند و با یک بلوغ کامل، بازی را در آوردند. این یک رم پخته است، تیمی که حالا می تواند تست بزرگی برای یوونتوس باشد.

در حالیکه ژکو این فصل بیشتر توجهات را به سمت خود جلب کرده و از خرید گرانقیمت یووه یعنی هیگواین هم بیشتر گل زده، در بازی امشب تمام توجهات معطوف دو ترکوارتیستا خواهد بود. پیانیچ برای اولین بار برابر تیم سابق خود قرار می گیرد و می خواهد به رم ثابت کند او مهره بهتری نسبت به راجا ناینگلان است که این فصل به جای او بازی می کند و می درخشد.

با قرارگیری در فضای پشتِ مهاجمین، پیانیچ برابر آتلانتا عالی کار کرد و بالاخره موفق شد توانایی هایش را به رخ بکشد. برای مدتی این شک وجود داشت که شاید پیانیچ نتواند خودش را در یووه جا بیندازد. اما به محض این که از وظایف دفاعی او کم شد، پیانیچ موفق شد به زیبایی توانایی هایش در فاز هجومی را نشان دهد و حالا او با شخصیت و اعتماد به نفس بازی می کند.

اما، پیانیچ در حالی رشد می کند که به نظر در آن سمت رم کامل ترین هافبکِ لیگ را دارد. ناینگلان در این فصل به معنای واقعی کلمه برای تیمش فوق العاده کار کرده و او هم در کار های هجومی و هم در کار های دفاعی توانایی های بی نظیری دارد. با فراهم کردن یک لینک مستقیم، حملات تیمش را جلو می برد و هوش بالای او نشان می دهد به نظر بازی او چیزی کم ندارد و در واقع این ملی پوش بلژیکی یک پکیج کامل است. یووه برای پیروزی در این بازی باید حسابی حواسش به ناینگلان باشد و سعی کند بازی او را مهار کند.

با سیستم احتمالیِ 2-1-4-3، پیانیچ دوباره پشت سر مهاجمین قرار می گیرد. با فرم بی نظیر مانزوکیچ، احتمالا او از ابتدا در کنار هیگواین قرار می گیرد تا با بازی فیزیکی خود، زندگی را برای رمی ها در همه جای زمین سخت کند. دیبالا هم یک یار کلیدی تعویضی خواهد بود و می تواند با ورود به زمین جریان بازی را عوض کند.

دو تاکتیشن قابل احترام با دو برنامه کاملا مشخص. باید دید در نهایت کدام مربی پیروز این نبرد حیاتی خواهد بود.

۴    
آی اسپورت
2016-12-17 17:34:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر