فهرست
زور که نیست، موقعیت‌شناس نیستیم
زور که نیست، موقعیت‌شناس نیستیم

زور که نیست، موقعیت‌شناس نیستیم

آی اسپورت – تیم امید با وجود پیروزی برابر چین از صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی بازی‌های قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا بازماند و این به بدین معنی است که راهی به فوتبال المپیک ۲۰۲۰ توکیو نداریم! البته فقط ایران به عنوان یک تیم بزرگ با این ناکامی مواجه نشد. تیم‌های عراق، قطر و ژاپن هم از صعود به مرحله یک‌چهارم نهایی بازماندند. البته ژاپن با وجود این ناکامی یکی از چهار نماینده فوتبال آسیا در المپیک ۲۰۲۰ خواهد بود به این دلیل که این رویداد بزرگ را میزبانی می‌کند و به همین دلیل و با آینده‌نگری تیم جوانانش را فرستاد تا برای دوره‌های بعد تجربه کسب کنند. شاید بزرگ‌ترین حذف شده بعد از ایران، قطر باشد که با سانچس در این بازی‌ها حاضر شده بود. سانچس چهار، پنج سالی است که به همراه این تیم تمرین می‌کند و پیش‌تر به همراه این تیم در مقدماتی جام ملت‌های جوانان و در ادامه بازی‌های قهرمانی زیر ۲۳ سال (دوره قبل) حاضر شده بود.

دلایل ناکامی تیم امید

وقتی تیمی از دستیابی به موفقیت بازمی‌ماند به طور حتم با انتقاد‌هایی همراه می‌شود. تیم امید ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. از این اتفاقات در فوتبال رخ می‌دهد، اما بدتر از حذف، توجیه ناکامی است. تیم امید در مسیر صعود به المپیک همه تلاش خود را به کار گرفت و در جریان بازی‌ها موقعیت‌های خوبی برای گلزنی داشت و چه بسا اگر از موقعیت‌ها بهره می‌برد، صعود می‌کرد. در اختیار نداشتن بازیکن بهانه خوبی برای توجیه ناکامی‌ها نیست. در فوتبال حرفه‌ای این‌روز‌ها بازیکنان تیم زیر ۲۰ سال یعنی جوانان هم فقط در روز‌های فیفا در اختیار تیم‌های ملی قرار می‌گیرند. از سویی تیم امید در یکی، دو سال اخیر بازی‌های دوستانه خوبی را پشت سر گذاشت. البته برخی از بازی‌ها با تلاش‌های کادر فنی تیم از جمله حمید استیلی محقق شد که پیش از این مدیر تیم ملی امید بود. اینکه برخی بازیکنان برای اولین بار بود که در ترکیب تیم امید قرار می‌گرفتند به خاطر صلاحدید حمید استیلی بود. به طور مثال حمید استیلی شخصاً تصمیم گرفت محمد مسلمی‌پور و ابوالفضل رزاقپور را خط بزند و از متین کریم زاده در این جناح استفاده کند.

یک ایراد بزرگ به کادر فنی استفاده بازیکنان در پست غیرتخصصی بود. امید نورافکن در پست مدافع میانی و مهدی مهدیخانی و رضا دهقانی در پست هافبک دفاعی. تیم امید موقعیت‌های زیادی را در جریان بازی‌ها از دست داد و این نشان می‌داد کمی از آرامش به دور بود. از سویی تیم امید با وجود بازی‌های تدارکاتی متعددی که پشت سر گذاشت با ترکیب ثابت در تایلند حاضر نشد و مدام ترکیب تیم تغییر می‌کرد.

فوتبال ادامه دارد

این بار هم به المپیک صعود نکردیم، اما فوتبال ادامه دارد. شکست بعد از عدم صعود تیم امید این است که فدراسیون فوتبال از برنامه‌ریزی برای آینده تیم امید دست بکشد و مغموم شود. تیم ملی جوانان حاضر تیم امید آینده است و باید همانند قطری‌ها به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که تیم ملی جوانان فعلی در کنار هم حفظ شوند. تیم امید این بار در شرایطی مهیای بازی‌ها شد که در جریان آماده‌سازی چهار مربی را به خود دید. امیرحسین پیروانی، کرانچار، فرهاد مجیدی و حمید استیلی. موفقیت در ثبات به دست می‌آید. اینکه یک تیم در کنار هم سال‌ها با هم کار کنند و این‌طور نباشد که سرمربی تیم امید در فاصله یکی دو ماه مانده به آغاز بازی‌ها سه، چهار بازیکن جدید به اردوی تیم دعوت کند و در تایلند برای اولین بار به آن‌ها بازی دهد. طبیعی است هر مربی سلایق خاص خود را داشته باشد، تغییر پی در پی مربی در تیم امید موجب ریزش برخی بازیکنان و دعوت از بازیکنان جدید شد. فوتبال ادامه دارد. از همین امروز باید برای فردا برنامه‌ریزی کنیم. فردا دیر است. ولی به شرطی که یاد بگیریم موقعیت‌شناس باشیم، نه فقط داخل زمین... در برنامه‌ریزی هم باید موقعیت‌شناس باشیم که نیستیم. 

 

خبر ورزشی 

۱    
آی اسپورت
2020-01-18 13:33:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر