فهرست
چرا گریزمن بهترین بازیکن دنیاست؟
چرا گریزمن بهترین بازیکن دنیاست؟

چرا گریزمن بهترین بازیکن دنیاست؟

آی اسپورت- دیگو سیمئونه گفت آنتونیو گریزمن یکی از 3 بازیکن برتر سیاره است و بدون شک بهترین بازیکن فصل گذشته بوده است. اما این ها کافی نیست. او باشگاهش را به فینال لیگ قهرمانان اروپا و تیم ملی کشورش را به فینال یورو 2016 رساند، اما این ها هم کافی نبود. برای جام بردن کافی نبود. از نظر فرانک ریبری هم کافی نبود. او این هفته گفته بود که مهاجم اتلتیکو بازیکن سطح جهانی نیست.

جدا از همه این ها، «جهان» یک کلاس خیلی بزرگ است که 7.4 میلیار نفر از ماها در آن هستیم. شاید هم این طور باشد که هر بازیکن به اندازه کافی برای بازی کردن در جام جهانی بزرگ باشد. اگر بازیکنان این جهان را در نظر بگیریم این آمار باز کاهش پیدا می کند و جامعه اش کوچکتر می شود. شاید لازم باشد بهترین بازیکن جهان باشی و اگر این طور باشد که باید جزو 23 نفر باشی. خود ریبری هیچ کدام از این ها نبوده است.

ریبری گفته گریزمن فصل گذشته خوب کار کرده، اما سطح جهانی یعنی برای سال ها در یک سطح بالا تداوم داشته باشی. معنی اش این نیست که توپ طلا ببری یا این که هر سال جامی در دستانت گرفته باشی، در عوض باید 10 تا 15 سال بازیکن سطح بالایی باشی. او اصلا حرفی از جام نزده است. گریزمن فقط آن ها را کم دارد و تا اینجا فقط عملکرد قابل قبولی داشته است. حالا بیشتر نیازمند زمان است.

اگر چیزی که ریبری گفته معنی درست سطح جهانی باشد، پس تا همین 18 ماه پیش حتی مسی هم سطح جهانی نبوده؟ کریستیانو رونالدو هم همین طور! شاید خنده دار به نظر بیاید، اما ریبری در سن 33 سالگی سطح جهانی شده است، البته طبق توضیح خودش درباره این لغت.

شاید منطقی باشد که نیاز به تداوم در عملکرد مناسب برای مدتی طولانی وجود داشته باشد، چون فرم موقتی و سطح دائمی است. ریبری تقریبا به نکته درستی اشاره کرده است. فقط این که توپ طلا هم جایزه ای است که بازیکن سطح جهانی در 10 سال باید حداقل یک بار آن را ببرد. مخصوصا انتظار می رود گریزمن که فقط 25 سال سن دارد حتما به آن دست پیدا کند.

اما یک نکته وجود دارد که موضوع گریزمن را استثنا می کند. او در لیگی است که رئال و بارسا حضور دارند و او ستاره تیمی شده که هیچ یک از این دو نیست. در این فصل گریزمن در 8 بازی 6 گل زده است، فصل گذشته در 25 بازی 32 گل زده است. فصل قبل از آن او به تنهایی 16 گل زده است. به عنوان یک وینگر، انجام این کار فوق العاده است. آن هم برای رئال سوسیداد. و فصل قبل از آن او 10 گل زد و توانست رئال را برای اولین بار به لیگ قهرمانان برساند. اما بعد از جدایی او این تیم بیشتر زمانش را برای سقوط نکردن به دسته پایین تر گذاشته است. این یعنی تداوم، نه؟

ریبری قبلا گفته بود بایرن مونیخ تیمی است که سطحی دیگر دارد. اما این مطمئنا موفقیت گریزمن را بیشتر هم نشان می دهد. زدن 22 گل در اتلتیکو مثل زدن 22 گل در بارسلونا و رئال نیست. رساندن این تیم به لیگ قهرمانان و فینال آن هم همین طور. گل زدن در تیمی مانند بارسلونا، رئال و بایرن سخت تر است یا اتلتیکو؟

وقتی سیمئونه گزیرمن را مهاجم کرد، خیلی ها گفتند او نمی تواند در این پست موفق باشد. اما سرمربی اتلتیکو توانایی، استعداد و گلزنی او را در سن سباستین دیده بود. شخصیتش را هم همین طور. 50 گل لیگ گذشته و گریزمن در این گل ها همه مدل گلی زده است. تا به حال کسی که قدی مانند گریزمن داشته باشد و به اندازه او در هوا خوب کار کند را دیده ای؟

فقط گل مهم نیست. حرکات او را ببینید. توانایی اش در دریبل زدن، پاس دادن، یک و دو و تکنیکش بی نظیر است. حتی در کارهای دفاعی او هم عالی کار می کند. بارها توانسته دفع توپ ها و قطع توپ هایی عالی داشته باشد. بیشتر هم این کار را در بازی هایی که تیمش زیر فشار بوده مانند بازی با بایرن و بارسا انجام داده است.

انگیزه اش هم عالی است. او همیشه طوری در بازی ها می جنگد که به نظر تیمش برای سقوط نکردن به دسته پایین تر بازی می کند و همیشه اعتماد به نفس مناسبی دارد. چرا؟ چون خودش هم پیشرفتش را احساس کرده است. از زمانی که او آمده اتلتیکو روند فوق العاده بهتری داشته است.

بازی های یورو 2016 را به یاد آورید. از زمانی که در فرانسه گریزمن مسئولیت هایی را به عهده گرفته اوضاع برای این تیم بهتر شده است. شاید بازیکنی آرام باشد، اما یک رهبر است. وقتی صحبت می کند، همه گوش می دهند. دیدیه دشان به حرف های او گوش داد و تیمش به فینال یورو رسید. او با 6 گل زده بهترین گلزن مسابقات شد و به عنوان بهترین بازیکن یورو 2016 انتخاب شد. انتخابی بود که برای اولین بار کمتر کسی می توانست درباره اش بحث کند.

از زمانی که اتلتیکومادرید تیم فوق العاده تری شده سبک بازی گریزمن هم فرق کرده است. او حالا «مسی وار» بازی می کند. در همه زمین حضور دارد. از وینگر تا مهاجم دوم و مهاجم اول، شماره 9، شماره 7 و بعد شماره 10 و حالا 11. گاهی هم همه این پست ها را در یک بازی دارد.

حتی سیمئونه که چنین چیزی در سیستمش جا ندارد به گریزمن در ترکیب تیم آزادی داده و دلیلش هم این است که می داند این سیستم کار می کند. او گفته گریزمن به خوبی فضاها را پوشش می دهد و می داند کجا باید باشد.

همه این ها برای ریبری کافی نیستند؟ اما جالب اینجاست که برای خود گریزمن هم کافی نیستند. او گفته ریبری حق دارد واو فقط در مسیر درست قرار دارد و هنوز 10 سال دیگر زمان دارد. یعنی قرار است بهتر از این هم بشود.

 

۱۱ ۲  
آی اسپورت
2016-10-16 16:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
برزو
يكشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵، ۱۷:۴۸
مث پيام صادقيان ميشه عاقبتش
۱ ۱
سعید
يكشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵، ۱۸:۱۵
انصافن یکی از دلایل من برای سر زدن به سایت، خوندن نظرات گهربار شماست.
مرسی که هستی
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر