فهرست
امیدوار باشیم، فراموشکار نباشیم
امیدوار باشیم، فراموشکار نباشیم

امیدوار باشیم، فراموشکار نباشیم

آی اسپورت - پشت امیدواری این‌ روزهای فوتبال ایران یک فراموشکاری بزرگ نهفته است. یادآوری‌ها البته برای پایان امیدها نیست. فوتبال ایران فراموشکار است. در همین ماه‌های اخیر، بازی‌ تدارکاتی با حریفی که بازیکنانش با دمپایی در محوطه ورزشگاه آزادی قدم می‌زدند و بازی‌های تدارکاتی که لغو شد، همه از خاطره‌ها محو شده و تونلی که وحید امیری میان پاهای پیکه گشود نقل محافل است. امیدهایی این ‌روزها زنده شده‌اند که ناباورانه به نظر می‌رسند، امید صعود از گروهی دشوار اما انگار نمی‌دانیم چرا امیدواریم یا چرا باید ناامید باشیم.

کارلوس کی‌روش اما فراموشکار نیست. در آخرین مصاحبه‌اش وقتی از تمدید قرارداد با فدراسیون فوتبال حرف زده، یک شرط را پیش از همه مطرح کرده: «اگر برنامه‌هایم را به هم نزنند ادامه می‌دهم. متاسفانه من فراموشکار نیستم.» فوتبال ایران ولخرج و بی‌برنامه است، یکی از گران‌ترین مربیان جام جهانی را روی نیمکت خود می‌نشاند اما برای پروژه‌ای بزرگ با او برنامه‌ریزی نمی‌کند. البته آنچه امروز در روسیه می‌گذرد امیدوارکننده و لذتبخش است. تیم ملی ایران امید صعود دارد و این بلندپروازی را دور از دسترس نمی‌داند اما از یاد نبریم که با چه تدارک ناامیدکننده‌ای به روسیه رفتیم. از آن تدارکات این تیم ملی و این امیدها پدید آمده.

ما مثل جانی اینفانتینو، رییس فیفا بی‌خبر نیستیم که بپرسیم چرا تیم ملی مقابل اسپانیا دفاع می‌کرد. اینفانتینو رو به مهدوی‌کیا گفته بازیکنان خوبی دارید اما چرا دفاعی بازی می‌کنید. این همان پرسشی است که کی‌روش قبل از طرح سوال اینفانتینو پاسخ داده. گفته من دیوانه نیستم. کی‌روش یقه فیفا را در زمینه دخالت سیاست و نقش تحریم در فوتبال هم گرفته. چه بسا دلبری حرفه‌ای کرده برای مسوولان سیاسی در ایران اما مساله مهم‌تر این است که اینفانتینو به ایران آمد و انگار هرگز سر درنیاورد که باشگاه‌های ایرانی در لیگ حرفه‌ای دولتی هستند و همه ورشکسته. تشکیلات فیفا در آسیا هم جز مماشات با باشگاه‌های متخلف و بدهکار در ایران کاری نکرده. اینفانتینو به جای ایده هجومی برای کی‌روش، راهی پیدا کند برای فوتبالی که یک عمر مستندات دروغین ارائه می‌کرد برای کسب سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا. پس کدام لیگ و کدام کیفیت؟

از کی‌روش در مصاحبه دیروزش جمله‌ای طلایی شنیدیم: «۸ سال در ایران چیزی تغییر نکرده.» کی‌روش خسته است از ۸ سال بدون تغییر روند، ۸ سال بدون تغییر عادات غلط در اداره فوتبال ایران. او به سختی تیمش را ساخته، با کج‌سلیقگی‌های عمیق در فدراسیون فوتبال جنگیده و هیاهوی صعود را نیز خودش به پا کرده. از این هیاهو هم نترسیده اما حق دارد میان این هیاهو یادمان بیاورد که ۸ سال را بدون اصلاح در امور فوتبال ایران پشت سر گذاشته است. ما هم مثل کی‌روش دل‌بسته‌ایم به صعود، دلخوشیم به این تیم اما شرم‌آور است اگر در این هیاهو فراموش کنیم چه باشگاه‌های بی‌برنامه و بدهکار و ورشکسته‌ای داریم و چه تدارکات مضحکی برای تیم ملی را پشت سر گذاشتیم. اینها اما از امیدها نمی‌کاهد. کی‌روش بارها گفته: «اینها برای ما الهام‌بخش است.»

 

ایران ورزشی

۱۳ ۵  
آی اسپورت
2018-06-24 11:00:00
نظر دهید

۵ نظر
sasa
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۲:۴۶
شما هم از فرصت استفاده کنید و کی روش رو خدا کنید، اشکالی نداره فعلا همه دارن از آب گل آلود ماهی می گیرن، نوش جونتون ژورنالیست های نامرد
۵
#باید_خونگریست_به_حال_سایتی_که_روزنامه_نگارش_حسین_غفوری_باشد
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۱۳
خیلی عالی بود
به نظرم باید این مطلبتون رو به انگلیسی به سایت گل یا سایت های ورزشی خارجی بفرستید تا انتشار بدن و از واقعیت تیم ملی و مخصوصا صحبت های کی روش در مورد فیفا و آسیا بقیه دنیا هم بیشتر خبردار بشن.
۵
بی طرف
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۳:۵۶
به sasa
چه نامردی کجای این مقاله دروغ گفته
مگه ما روزی هزار تا فحش نثار این مسئولین نمیکنیم مگه نمیگیم برنامه ریزی نداریم مگه نمیگیم مملکتمون داغونه
مااا بدون هیچ دانشی صرفا سر تجربه این وضعت رو فهمیدیم
میخوای کیروش متوجه بلشویی که تو مملکته نشه
بعد میخوای مثل بقیه فقط از گل و بلبل بودن بگه و پولش رو ببره
نه داداش این خبرا نیست این آدم وجدان کاری داره همونقدری که پول میگیره میخواد پیشرفت ایجاد کنه تو فوتبال این مملکت نه مثل هموطنای ما که از مکیدن خون ملت سیر نمیشن.

فقط میتونید به مقاله ها بگید دروغ میگی و چرت مینویسی و فلان و بهمان یکی تون نیست بیاد بگه کجای مقاله اشتباهه؟؟
۶
***
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۴:۴۱
اگه کیروش از شرایط ناراضیه چرا 8 ساله تو ایران مونده؟؟؟؟؟ 8 ساله مونده و پول میگیره و غر میزنه و توهین و تحقیر میکنه شماها هم ازش حمایت میکنید
۳
sasa
يكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۴۹
برای آقای بی طرف
آقای بی طرف موضوع اینه که ژورنالیست ها بدتر از سیاستمدارها، هیچوقت حرف نادرست نمی زنند و اتفاقا با حرفای درست، اهداف خودشون رو و عقاید خودشون رو تحمیل می کنند. چون ما این نادرستی ها رو تو مملکتمون داریم، باید یه نادرستی دیگه رو هم بپذیریم؟؟؟؟ ایشون فرمودن کی روش به سختی تیم رو ساخته، میشه بگن سختیه کار ایشون کجا بوده؟ ایشون لژیونرها رو دور هم جمع کرده طبق قانون فیفا چند روز قبل از مسابقات، خود آقای کی روش هم که از بازی با سیرالئون اظهار رضایت کردند و اصلا با تلاش خودشون آوردن تازه حالا کاری به حواشی و فساد کنارش نداریم و خیلی چیزای دیگه ...
خواهش میکنم تحت تاثیر جو رسانه ای ها قرار نگیرید. تیم های ما همیشه با تلاش و جنگندگی و غیرت بازی کردند و افتخار آقای کی روش هم همینه که بازیکنانش با غیرت و جنگندگی بازی می کنن، پس بعد از 8 سال جای تاکتیک کجاست؟؟؟؟؟!!!!! چطوریه که ما جلوی مراکش هم باید اتوبوسی دفاع کنیم و ضد حمله بزنیم و جلوی اسپانیا هم با همین تاکتیک، بازی مراکش و پرتغال رو دیدید؟؟؟ ما مثل اونا بودیم؟؟؟؟ آقای کی روش یه جوی راه انداخته که نگووووو و رسانه ای های ماهم دنبالش، آقای کی روش چند ساله که دندونای ما رو شمرده و تو ایران اگر تشریف داشته باشند، دارن از هر جایی پول در میارن
کمی به هوش باشیم دیگه از کی روش نخوریم تورو خدا
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر