فهرست
با ضرب‌آهنگ گام یوزپلنگ‌ها؛ در چهارراه تاریخ
با ضرب‌آهنگ گام یوزپلنگ‌ها؛ در چهارراه تاریخ

با ضرب‌آهنگ گام یوزپلنگ‌ها؛ در چهارراه تاریخ

آی‌اسپورت- هزار سال‌ بیشتر است که ترانه سروده‌ایم و نغمه‌ها خوانده‌ایم و جام‌ها نوشیده‌ایم، تا مستانه برقصیم و بخندیم و از یاد ببریم که در چهارراه خون‌آلود تاریخ ایستاده‌ایم، تا فراموش کنیم که دشنه در هر گوشه از خاک‌مان که می‌زنیم، خون و حسرت و درد است که فواره می‌زند.

بیخود نیست که پسِ پشت هرچه می‌گوییم و می‌خوانیم و می‌نوازیم، غمی جان‌کاه است که هزار سال دیگر هم رهای‌مان نمی‌کند. فرقی نمی‌کند «دل‌شدگان» شجریان باشد یا «نی‌انبان» شنبه‌زاده یا «زاده‌ی آسیایی» نامجو؛ انگار هرچه در این خاک آفریده می‌شود، اکسیر اشک به جانش آغشته است.

خلاصه که تازگی ندارد حال این روزهای‌مان. به یتیمان مستأصلی می‌مانیم که از جور ناپدری مست و کدخدای دیوانه، جز آغوش نحیف خواهرانه و برادرانه‌ی خود پناهی نمی‌یابیم. این‌روزها اما، انگار برای اولین‌بار است که دل‌خوشی جدیدی پیدا کرده‌ایم، شوق پیروزی در روسیه، حتی فکرش هم به رقص می‌آوردمان. این‌بار آماده‌ایم تا تمام اشک‌های انباشته‌مان را فراموش کنیم، که این‌بار رقصی در میانه‌ی میدان فوتبال‌مان آرزوست. نه با نوای موسیقی و نه به ضرب و زور جام و باده، که با ضرب‌آهنگ قدم‌های پر از خواستن جوانان‌مان، که هر ثانیه می‌آموزند به ما، آنچه را که از فیلسوف پیر پرتغالی آموخته‌اند. کاش از شما و پیرمرد جسورتان جنگیدن را یاد بگیریم، بهانه‌تراشی نکردن را، امید را، و شاید، قهقهه‌ی مستانه‌ی بعد از پیروزی را.

هزار سال است که اشک، تلألوی شادی‌مان بوده، این‌بار به ضرب‌آهنگ گام‌های فروتنانه و دلیرانه‌ی شما می‌رقصیم. این‌بار از شما یک شادی نو می‌خواهیم، شادی بالیدن به آنچه که شدیم، از پس عمری تنهایی، ناامیدی و وانهادگی‌مان. شادی در آغوش کشیدنی یتیمانه، اما سخت وفادار... وفادار... وفادار...

۳۲ ۶  
آی اسپورت
2018-06-14 01:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
نظر ٣
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۰۹
اخرين مصاحبه مربي تيم ملي كشورمون:......مردم ایران عاشق فوتبال هستند و حالا با توجه به آگاهی از مشکلات و چالش های ما با احترام بیشتری به تیم ملی نگاه می کنند. آنها می دانند که ما هیچ بازیکنی در بهترین لیگ های دنیا نداریم و مشکلات و تحریم های سیاسی روی ایران و ورزش این کشور تا حد زیادی تاثیر می گذارد.

من هنوز و در 65 سالگی هم یک حیوان عاشق برنده شدن را در داخل بدنم دارم. من هر روز صبح برای میل به مبارزه، برنده شدن و بودن به عنوان یک الگو برای تغییر هرچه بهتر در اطرافم از خواب بیدار می شوم. من 3 بار به جام جهانی رسیده ام و چهارمی را می خواهم. من برای این کار بیشتر اشتیاق دارم و تمرین کردن هرگز مرا آزار نداده و همیشه برایم لذت بخش بوده است.

به من بگویید کدام تیمی بدون بازی دوستانه مناسب یا تمرین در فضای ۶۰ متری وارد جام‌ جهانی ‌می شود؟ سختی کار در ایران مرا بیشتر عاشق تیم ملی کرد زیرا این مشکلات مردم و بازیکنان را متحد کرده است. تیم ملی ایران لایق تماشای لبخندی از دنیا است. زمانیکه من از تیم ملی پرتغال جدا شدم با فدراسیون فوتبال ایران برای حضور تا پایان جام ‌جهانی ۲۰۱۴ به توافق رسیدم اما ماندن من بیشتر طول کشید.

فوتبال باعث شد من به آفریقا، ژاپن، آمریکا و دیگر نقاط دنیا سفر کنم. من به مردم دنیا می گویم که دقیقا همانطور که در هر کشوری دیگری دیده ام، مردم ایران هم می خندند و گریه می کنند، می رقصند و آواز می خوانند. شما می بینید که مادران بچه های خود را صبح ها را به مدرسه می برد و مردم اغلب در مورد ترافیک شکایت می کنند. فوتبال به شما می آموزد که انسان ها مشترک هستند و این اشتراکات هیچ ارتباطی با سیاست و رژیم ندارد.

وظیفه من ایجاد شادی و سرگرمی برای مردم است. ایران یک کشور غنی از سنت و هزاران سال تاریخ است. باعث تاسف است که ادراک جهان نسبت به ایران در سرتاسر جهان درست، واقعی و شایسته مردم این کشور نیست. فوتبال در DNA مردم است. ایران یک کشور جعلی نیست که نیاز به ایجاد راهکارهای خیالی برای ترویج فوتبال داشته باشد دارد اما بازیکنان ما نیاز به حمایت دارند و سیاست باید از فوتبال خارج شود.
جو زده نباشیم
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۰۸
زنددده باااد کیییروووش بزرگ
۳
نظر ٣
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۱۱
من به مردم دنیا می گویم که دقیقا همانطور که در هر کشوری دیگری دیده ام، مردم ایران هم می خندند و گریه می کنند، می رقصند و آواز می خوانند. شما می بینید که مادران بچه های خود را صبح ها را به مدرسه می برد و مردم اغلب در مورد ترافیک شکایت می کنند. فوتبال به شما می آموزد که انسان ها مشترک هستند و این اشتراکات هیچ ارتباطی با سیاست و رژیم ندارد.\r\n \r\nوظیفه من ایجاد شادی و سرگرمی برای مردم است. ایران یک کشور غنی از سنت و هزاران سال تاریخ است. باعث تاسف است که ادراک جهان نسبت به ایران در سرتاسر جهان درست، واقعی و شایسته مردم این کشور نیست. فوتبال در DNA مردم است. ایران یک کشور جعلی نیست که نیاز به ایجاد راهکارهای خیالی برای ترویج فوتبال داشته باشد دارد اما بازیکنان ما نیاز به حمایت دارند و سیاست باید از فوتبال خارج شود.\r\n
Sasan
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۵۶
عاااااااااااااااااآاااآااااااااااااااااااشق کارلوس کی روش هستیم ... بهترین سرمربی تاریخ فوتبال ایران.
۳
جو زده نباشیم
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۰:۰۹
عالی بود
زنده باد ایران زنده باد کیروش بزرگ
۳
Naghmeh
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۰۷
So proud
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر