فهرست
امید لیورپول: تکرار بازگشت بزرگ در اتحاد
امید لیورپول: تکرار بازگشت بزرگ در اتحاد

امید لیورپول: تکرار بازگشت بزرگ در اتحاد

آی‌اسپورت – تصور اینکه هواداران لیورپول برای پیروزی منچستر یونایتد دعا کنند بسیار غریب و البته بیشتر هیجان‌انگیز است. و این اتفاقی است که دقیقا امشب رخ خواهد داد. لیورپول در کورس قهرمانی لیگ برتر دو امتیاز بیشتر از منچستر سیتی دارد، اما با یک بازی بیشتر. بنابراین برای حفظ صدر جدول توسط لیورپولی‌ها، شاگردان پپ گواردیولا باید امشب در دربی منچستر امتیاز از دست بدهند.

با اینکه یونایتد هر دو دربی خانگی اخیرش در لیگ را به رقیب همشهری واگذار کرده، اما هواداران لیورپول فراموش نکرده‌اند که تیم ژوزه مورینیو یک سال پیش درست در روزی که سیتیزن‌ها آماده برپا کردن جشن قهرمانی می‌شدند، با بازگشتی بزرگ در استادیوم اتحاد، کام آن‌ها را تلخ کرد. یونایتد در حالیکه در نیمه اول دو گل از میزبانش خورده بود، با شروع نیمه دوم با دو گل از پل پوگبا، در دو دقیقه، کار را به تساوی کشید و بعد نوبت به کریس اسمالینگ رسید که بازگشت شیاطین سرخ را کامل کند.

مشکل بزرگ اما در راه تکرار چنین نمایشی، زمانبندی بازی امشب است. همین سه روز پیش بود که یونایتد به شکلی فاجعه‌بار 0-4 در گودیسون پارک شکست خورد. باخت برابر اورتون قطعا بدترین روز یونایتد در دوران اوله گونار سولشر بود. خود سولشر بعد از بازی حتی نتوانست از تعهد تمام بازیکنانش به پیراهن منچستر یونایتد دفاع کند و برخی از آن‌ها را عملا به اخراج از تیم تهدید کرد. سوال بزرگ حالا در واکنش به این نمایش و شکست شرم‌آور است. این تیم قطعا در تابستان نیاز به یک خانه‌تکانی اساسی دارد. اما سولشر در چهار بازی باقی مانده از این فصل باید با بازیکنانی که در اختیار دارد راهی برای کسب سهمیه چمپیونز لیگ در فصل آینده پیدا کند.

با وجود نتایج ضعیف یونایتد در هفته‌های اخیر، شش شکست و دو پیروزی از هشت بازی در رقابت‌های مختلف، شاگردان سولشر در همین مدت کوتاه نشستن او روی نیمکت تیم سابقش نشان داده‌اند قادر به خلق معجزه هستند. هنوز هیچکس پیروزی ۱-۳  آن‌ها در پارک د پرنس را فراموش نکرده، بازی‌ای که منجر به حذف قهرمان فرانسه از چمپیونز لیگ شد.

دغدغه بزرگ برای سولشر اما اجرا نشدن اصول بنیادین‌ فلسفه فوتبالی‌اش در زمین است. او بعد از شکست مقابل اورتون گفت: «تیم من باید پرتلاش‌ترین تیم لیگ باشد. ما دوران سر الکس همینطور بودیم. یونایتد همیشه همینطور بوده. اصلا مهم نیست که چقدر ستاره در تیم دارید، هیچ تیمی نباید بیشتر از یونایتد بدود». بازیکنان اورتون اما در پیروزی بزرگ‌شان برابر تیم سولشر هفت کیلومتر بیشتر از شاگردان او دویدند. با اینکه آمار تیم در هفته‌های اول ورود سولشر بهبود زیادی پیدا کرده بود، از منظر کلی یونایتد این فصل تیم ۱۸اُم جدول مسافت طی شده توسط بازیکنان تیم‌های لیگ برتر است. حتی یونایتد مورینیو هم میانگین دوندگی بیشتری نسبت به تیم سولشر داشت و در رده ۱۷اُم این جدول قرار گرفته بود. تنها نکته مثبت تعداد استارت‌های سریع بیشتر تیم سولشر (میانگین ۱۱۰ در هر بازی) نسبت به تیم مورینیو است (۹۷).

اگر قرار باشد یونایتد شانسی برای پیروزی در بازی امشب داشته باشد، باید مهره‌های کلیدی‌اش در بهترین فرم خودشان بازی کنند. در این میان هیچ مهره‌ای کلیدی‌تر از پوگبا نیست. هافبک فرانسوی یونایتد یکی از عوامل اصلی احیای تیمش در بازه سه ماهه بین دسامبر تا مارچ بود، اما او در دو ماه گذشته، در جریان بازی‌ها، نه یک گل زده و نه یک پاس گل داده. با وجود این افت شدید پوگبا همچنان با ۱۳ گل و ۹پاس گل بیشترین تاثیر مستقیم روی گل‌های تیمش بین تمام هافبک‌های لیگ برتر را در این فصل داشته.

بازگشت پوگبا و روملو لوکاکو و مارکوس رشفورد به راه گلزنی، شانس نه چندان اندکی برای پیروزی تیمشان در دربی حساس امشب فرام خواهد کرد. سیتی با تمام قدرتش قابلیت لغزش‌های مقطعی کشنده را دارد. درست یک هفته پیش بود که سون هیونگ-مین با دو گلی که ظرف سه دقیقه در اتحاد زد باعث حذف تیم گواردیولا از چمپیونز لیگ شد. سیتی در شکست خانگی مقابل کریستال پالاس هم، در دسامبر سال پیش، ظرف دو دقیقه دروازه‌اش را توسط اندروس تاونزند و جفری شلوپ فرو ریخته دید. به دو گل پوگبا در اتحاد هم که اشاره شد.

پس بزرگ‌ترین بازی باقی مانده از این فصل از لیگ برتر، بازی‌ای که می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تغییر دهد، بر اساس دو نکته کلیدی رقم خواهد خورد: نوع واکنش یونایتد به شکست برابر اورتون و رخ دادن و یا ندادن لغزش‌های مقطعی سیتی در بعد دفاعی.

۳    
آی اسپورت
2019-04-24 12:21:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر