فهرست
کلاسیکو بی کلاسیکو
کلاسیکو بی کلاسیکو

کلاسیکو بی کلاسیکو

آی‌اسپورت- خبرش وقتی پخش شد که لیونل مسی ششمین کفش طلایش را می‌گرفت. گوشه یک اتاق در کارخانه قدیمی دام در بارسلونا گروه کوچکی جمع شده بودند و نگران بودند چه اتفاقی می‌افتد و باید در قبالش چه کنند: دست‌اندرکاران بارسلونا، مدیران و رئیس. نزدیک در، مسی و هم‌تیمی‌هایش لوییس سوارس و خوردی آلبا شاید هنوز نشنیده بودند اما به گوششان می‌رسید. لیگ نامه‌ای به فدراسیون نوشته بود که ال‌کلاسیکو را تغییر دهد. در فاصله ۱۰ روز مانده، قرار شده بود در نوکمپ با رئال مادرید بازی نکنند و در عوض این مسابقه در سانتیاگو برنابئو برگزار شود.

حداقل این طرح اولیه بود. بعداً قرار شد اصلاً بازی نکنند حداقل تا ۲۷ آذر یعنی بعد از هفت هفته با فرض اینکه اصلاً مسابقه‌ای برگزار شود. درست وقتی توافقی حاصل شد و باشگاه‌ها راه‌حلی بین خودشان پیدا کردند، لیگ آن را به چالش کشید و هماهنگی از بین رفت. ما چطور به اینجا رسیدیم؟

یک نفر وقتی برای اولین بار طرح مطرح شد، گفت: «این عاقلانه نیست. ال‌کلاسیکو را تغییر بدهیم؟ آن هم الان؟ احمق نباشید.» قرعه‌کشی انجام و برنامه‌های مسابقات تنظیم شده. چطور می‌شود برنامه را به هم ریخت. بارسلونا اصلاً قبول نمی‌کند، اینطور که بویش می‌آید، رئال مادرید هم. اول با لبخند از آن استقبال می‌کردند مثل اینکه چنین چیزی را نباید جدی گرفت. سؤال برایشان پیش آمده بود چرا نباید طبق برنامه ساعت یک بعد از ظهر به وقت محلی چهارم آبان بازی برگزار شود؟

همان شب بخشی از پاسخ به دستشان می‌رسد اگرنه همه‌اش: سومین شب ناآرامی‌ها را پشت سر می‌گذاشتند، مقابله با پلیس و آتشبازی در خیابان‌های بارسلونا. گلوله‌های لاستیکی شلیک شده بود. بیرون کارخانه دام، آنطور که مدیران بارسلونا گفته‌اند، بعضی راه‌ها بسته شدند. بخش‌هایی از ایستگاه اصلی مترو از کار افتاده بود به خاطر اعتراضات. یک روز قبل، ایوان راکیتیچ هم از جمله کسانی بود که در فرودگاه با جمعیت عظیمی از معترضان روبه‌رو شد که کارشان به پلیس کشیده بود، عده‌ای در فرودگاه گیر افتاده بودند و عده‌ای بیرون آن. وضعیت حمل و نقل مختل شده بود و مردم و ماشین‌ها نمی‌توانستند به مقصد برسند. تصویری منتشر شد از هافبک کروات که در یک مسیر فرعی چمدانش را پشتش می‌کشید.

همیشه می‌گویند و تأکید می‌کنند که ورزش نباید خودش را وارد سیاست کند، به ورزشکاران توصیه اکید می‌شود که حد خودشان را نگه دارند مثل اینکه یک فوتبالیست از یک شهروند معمولی هم کمتر است اما کمتر درباره دخالت سیاست در ورزش گفته می‌شود.

دوشنبه، دادگاه عالی اسپانیا ۹ رهبر سیاسی کاتالان را به تحمل زندان از ۹ تا ۱۱ سال محکوم کرد به خاطر نقشی که در رفراندوم استقلال کاتالونیا - که غیرقانونی اعلام شد - داشتند و برای تلاش نافرجامی که به سمت استقلال این ایالت انجام دادند. همانطور که انتظار می‌رفت، تظاهرات شروع شد. بارسلونا بلافاصله بیانیه داد که زندان راه‌حل نیست. خیلی‌ها پاسخ دادند که سیاست را با ورزش مخلوط نکنید و کار بارسلونا را تقبیح کردند اما جرارد پیکه علناً گفت به باشگاهش افتخار می‌کند. پپ گواردیولا و ژاوی هرناندس از جمله کسانی بودند که آشکارا حمایت کردند. بارسلونا همه برنامه‌های رسمی باشگاه را لغو کرد.

ال‌کلاسیکو در راه بود. نه بازی بعدی - بارسلونا دیروز در ایبار بازی داشت - بلکه بازی بعدی خانگی. آن هم چه مسابقه‌ای، ال‌کلاسیکو: ویترین فوتبال اسپانیا و بزرگترین مسابقه باشگاهی کهکشان که ساعتش را یک بعد از ظهر تنظیم کردند که تا جایی که می‌شود در سراسر جهان پخش شود و نشان دهند بهترین اتفاق درباره اسپانیا و فوتبالش چیست.

ال‌کلاسیکو شاید سیاسی‌ترین بازی فوتبال باشگاهی باشد؛ در استادیومی برگزار می‌شود که پر از شعارهای سیاسی است، جایی که با گذشت ۱۷ دقیقه و ۱۴ ثانیه از هر نیمه شعارهای استقلال جان می‌گیرد، جایی که بعد از رفراندوم اول اکتبر ۲۰۱۷ بازی با لاس‌پالماس بدون حضور تماشاگران برگزار شد، جایی که بارها بنری غول پیکر به اهتزاز درآمده با این پیام که فقط دیکتاتورها، رهبران سیاسی را بازداشت می‌کنند. حالا دادگاه حکم حبس برایشان بریده است.

چند سال قبل، در آستانه ال‌کلاسیکو یک روزنامه تیتر زد: «فقط فوتبال» اما همه می‌دانند هرگز فقط فوتبال نبوده. این بار با توجه به این اوضاع، بدتر هم خواهد بود. کلاسیکوی شنبه آینده می‌توانست از همه بازی‌های قبلی مهم‌تر و بزرگتر باشد و صدایش رساتر از همیشه به گوش برسد.

این یکی از چیزهایی بود که خاویر تباس، رئیس لیگ، نگرانش بود. این سیاسی راستگرا که در جوانی در حزب فوئرسا نوئوا بوده و حالا در VOX است، همواره از این گفته که فوتبال اسپانیا باید نقش مهمی در خدمت به جامعه این کشور داشته باشد، او لالیگا را برند اسپانیا و سفیر ملت می‌داند. در این شرایط، کلاسیکو، پرتماشاگرترین مسابقه فوتبال جهان، بوی اعتراض می‌دهد و سکویی برای استقلال است، بلندگویی به نفع کاتالونیا و چیزی که دوست ندارند تصویر اسپانیا را در سراسر جهان ارائه دهد. نه لیگ اسپانیا چنین چیزی می‌خواهد نه دولتش.

لیگ می‌گوید علاوه بر اینها نگرانی‌های امنیتی وجود دارد. در نامه آنها آمده «شرایطی استثنایی پیش آمده که از کنترل خارج است». همان روز مسابقه یک تظاهرات گسترده تدارک دیده شده، راه‌ها را بسته‌اند و پلیس حضوری سنگین خواهد داشت. استادیوم می‌تواند منطبق شود؟ شهر چطور؟ رئال مادرید روز مسابقه آنجا نمی‌رود بلکه شب قبلش باید آنجا باشد. هوادارانشان هم هستند. برای بعضی‌شان این تجربه‌ای است که یک بار در طول عمر پیش می‌آید. کسانی که برنامه سفر دارند، شاید احساس ناامنی کنند ضمن اینکه بعضی ضررهایشان جبران نمی‌شود. بارسلونا پول بلیت‌ها را برمی‌گرداند اما قطار، هواپیما و هتل‌ها موضوع دیگری است.

یک نماینده پلیس بارسلونا می‌گوید امنیت تضمینی است. شهردار تشخیص می‌دهد بهتر است همه چیز طبق معمول باشد. سایر اتفاقات ورزشی این هفته طبق برنامه پیش می‌رود، قبلاً هم همینطور بوده. وزیر کشور، فرناندو گرانده مارلاسکا، تکذیب می‌کند که خواستار به تعویق افتادن بازی شده و می‌گوید تا آنجا که به مسائل امنیتی ربط دارد، بازی انجام می‌شود. ارنستو والورده مربی بارسلونا گفته: «فرصت و شانسی است برای اینکه نشان دهیم می‌توانیم با وجود کسانی که حرف‌های بی‌ربط می‌زنند، بازی‌مان را انجام دهیم.» و بارسلونا می‌گوید، «اطمینان کامل داریم که هواداران ما با نگاهی درست و رفتاری بهنجار، در نوکمپ برای همه نمونه خواهند بود.»

اما آیا ارزش ریسک دارد؟ اصلاً ریسکی هست؟ اوضاع طبیعی نیست. درخواست لیگ به فدراسیون فرستاده شد که آن را به کمیته رقابت‌هایش ارجاع داد. این کمیته که از سه نفر تشکیل شده، یکی از لیگ، یکی از فدراسیون و یکی مستقل، ایده تغییر را رد کرد اما آنها راه‌حل می‌خواستند و نمی‌خواستند شنبه آینده در نوکمپ برگزار شود. مذاکرات غیررسمی برگزار می‌شود و تا دوشنبه به دو باشگاه فرصت داده می‌شود نظرشان را کتباً اعلام کنند و هر دو زودتر جواب می‌دهند. همه می‌گویند تصمیم با کمیته است و کمیته دوباره پاس می‌دهد، مادرید و بارسلونا باید تصمیم بگیرند.

جمعه صبح رسماً اعلام شد ال‌کلاسیکو به تعویق افتاده و چهارم آبان برگزار نمی‌شود. به باشگاه‌ها فرصت داده‌اند تا دوشنبه ۱۰ صبح به وقت محلی برای رسیدن به یک زمان جدید توافق کنند. اگر نتوانند، کمیته تصمیم می‌گیرد. زین‌الدین زیدان مربی رئال وقتی مقابل رسانه‌ها قرار گرفت هنوز نمی‌دانست چه شده: «هر وقت به ما بگویند بازی می‌کنیم.»

واقعا هیچ راه‌حل خوبی وجود نداشت و همه به یک بدش راضی شدند. آسان نیست. ترجیح اول باشگاه‌ها و البته فدراسیون و نتیجه احتمالی این است که بازی در روز چهارشنبه ۲۷ آذر در نوکمپ برگزار شود. لیگ راضی نبود. این یعنی بازی در روز چهارشنبه، یک روز غیرتعطیل وسط هفته، یعنی بازی نمی‌تواند ساعت یک بعدازظهر برگزار شود که به معنای ریزش مخاطبان است. قراردادهایی بسته شده و قول‌هایی داده‌اند که احتمالاً عملی نمی‌شود. لیگ ساعت بازی را با دقت برای تماشاگران بیرون اسپانیا تنظیم کرده بود، می‌خواست از نظر زمان‌بندی یکی برای آسیا باشد و یکی برای آمریکا؛ این از نظر تباس برای آن بود که برند اسپانیا به هر دو سرزمین برسد. این برای آسیا بود اما دیگر نیست. بازی در ۲۷ آذر یعنی آسیا ال‌کلاسیکویش را نخواهد داشت، برند اسپانیا به شرق نمی‌رود، برند کاتالونیا هم همینطور.

لیگ می‌خواست بازی شنبه ۱۶ آذر برگزار شود که مستلزم تغییر زمان بازی بارسلونا - مایورکا و مادرید - اسپانیول بود و این یعنی حل یک مشکل با تبدیل آن به دو تا. جمعه بعدازظهر مادرید اعلام کرد به همراه بارسلونا روی ۲۷ آذر توافق کرده‌اند و باید، باید همین‌جا تمام شود و این می‌تواند الگویی باشد برای کسانی که بیرون فوتبال هستند. شاید ورزش اصلاً نباید خودش را درگیر سیاست می‌کرد.

منبع: ESPN/ مترجم: سیدعلی بلندنظر

۲    
آی اسپورت
2019-10-20 14:02:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر