فهرست
مرور هت‌تریک‌های لیگ برتر؛ آگوئرو به شیرر رسید
مرور هت‌تریک‌های لیگ برتر؛ آگوئرو به شیرر رسید

مرور هت‌تریک‌های لیگ برتر؛ آگوئرو به شیرر رسید

آی اسپورت - سرخیو آگوئرو با به ثمر رساندن 3 گل در جریان پیروزی 6-0 منچسترسیتی برابر چلسی یازدهمین هت‌تریک خود در رقابت های لیگ برتر انگلیس را هم ثبت کرد تا با رسیدن به رکورد آلن شیرر، مشترکا رکورددار هت‌تریک در تاریخ لیگ برتر انگلیس لقب گیرد.

آلن شیرر، اسطوره فوتبال انگلستان و ستاره سابق باشگاه های بلکبرن و نیوکاسل که آقای گل تاریخ لیگ برتر نیز محسوب می‌شود، یازدهمین هت‌تریک خود را در روز 19 سپتامبر 1999 در جریان پیروزی 8-0 نیوکاسل برابر شفیلد ونزدی ثبت کرد (او در آن مسابقه 5 گل به ثمر رساند) و حدودا 20 سال صبر کرد تا بازیکنی دیگر به رکورد او برسد. آگوئروی 30 ساله که به نظر بهترین روزهای دوران حرفه ای خود را پشت سر می‌گذارد و جنگ سختی با محمد صلاح بر سر کسب عنوان آقای گلی فصل 19-2018 دارد، با یک هت‌تریک دیگر از شیرر عبور کرده و نام خود را به تنهایی در تاریخ فوتبال انگلیس جاودانه می‌کند.

بعد از این دو بازیکن رابی فاولر بازیکن پیشین لیورپول با 9 هت‌تریک حضور دارد و تیری آنری، مایکل اوون، وین رونی و هری کین هر یک با 8 هت‌تریک در رده های بعدی قرار دارند. فرم استثنایی هری کین در فصل 18-2017، این امیدواری را در نزد فوتبال دوستان بریتانیایی ایجاد کرده بود که شکننده رکورد شیرر، یک انگلیسی دیگر باشد اما مصدومیت ها و افت در فرم، موجب شده تا کین بعد از هشتمین هت‌تریک در روز 26 دسامبر 2017 دروازه هیچ تیمی را 3 بار باز نکند. در ادامه به بهترین بازیکنان تاریخ لیگ برتر در این زمینه نگاهی خواهیم داشت:

آلن شیرر، سرخیو آگوئرو: 11 هت‌تریک

رابی فاولر: 9 هت‌تریک

تیری آنری، هری کین، مایکل اوون، وین رونی: 8 هت‌تریک

لوئیس سوارز: 6 هت‌تریک

دیمیتار برباتوف، اندی کول، رود فن‌نیستلروی، رابین فن‌پرسی، یان رایت: 5 هت‌تریک

اما وقتی صحبت از هت‌تریک و تعداد گل های یک بازیکن می‌شود، ناخود آگاه به یاد «کمیته گل های مشکوک» می‌افتیم؛ کمیته ای درون سازمان لیگ برتر که فقط در زمان های خاص و مواقعی که لازم باشد، تشکیل شده و هویت زننده گل های مشکوک را مشخص می‌کند.

نقش این کمیته البته در ثبت یا رد تعدادی از هت‌تریک ها بیشتر به چشم می‌آید. برای مثال اگیل اوستنشتاد در سال 1996 تصور می‌کرد که در مقابل منچستریونایتد هت‌تریک کرده، اما این کمیته با تشخیص آن که یکی از گل ها، گل به خودی فیل نویل بوده است، امیدهای اوستنشتاد را ناامید کرد.

مورد مشهور دیگر نیز مربوط به خاویر هرناندز، مهاجم مکزیکی سابق منچستریونایتد می‌شود که در نوامبر 2011 در مقابل آستون ویلا 3 گل زد اما بعدا همین کمیته گل دوم او را به نام ران فلار، مدافع هلندی ویلا نوشت تا چیچاریتو از ثبت هت‌تریک بازبماند.

اما رکورد سریع ترین هت‌تریک تاریخ لیگ برتر در اختیار کدام بازیکن است؟ سادیو مانه، مهاجم سنگالی لیورپول زمانی که در ساوتهمپتون بازی می‌کرد موفق شد در عرض 2 دقیقه و 56 ثانیه 3 بار دروازه آستون ویلا را باز کرده و رکورد سریع ترین هت‌تریک تاریخ لیگ برتر را بشکند. این رکورد قبل از مانه در اختیار فاولر بود که در جریان بازی لیورپول برابر آرسنال در سال 1994، در عرض 4 دقیقه و 33 ثانیه هت‌تریک کرد.

البته نام اوله‌گونار سولسشائر سرمربی کنونی منچستریونایتد نیز در بین این رکوردها به چشم می‌خورد. او در سال 1999 و در زمانی که پیراهن یونایتد را به تن داشت، به عنوان بازیکن تعویضی به میدان آمد و در عرض 12 دقیقه 4 گل به ثمر رساند تا رکورد سریع ترین پوکر تاریخ لیگ برتر را از آن حود کند.

     
آی اسپورت
2019-02-11 19:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر