فهرست
جباری: اصلاً به خداحافظی فكر نكرده‌ام
جباری: اصلاً به خداحافظی فكر نكرده‌ام

جباری: اصلاً به خداحافظی فكر نكرده‌ام

آی اسپورت- مجتبي جباري در روزهايي كه از فوتبال دور است بيكار نيست. او كه در اين مدت به اندازه كافي درباره استقلال و شرايط اداره اين مجموعه حرف زد به موقع به كميته تعيين وضعيت هم رفت و قرار است امروز نيز اين كميته، تكليفش را با استقلال روشن كندالبته او در همين فاصله زماني سفير پيشگيري از سرطان هم شد و اتحاديه بازيكنان را نيز راه‌اندازي كرد تا ثابت كند روزهاي زندگي‌‌اش را بيهوده پشت‌سر نمي‌گذارد. جباري در روز كتابگردي هم به نشر چشمه رفت و در اكران خصوصي فيلم انزوا نيز حضور يافت تا كنار مردم باشد. او كه از محله‌هاي جنوب شهر تهران به سطح اول فوتبال ايران رسيده به تازگي در اقدامي پسنديده به كانون اصلاح و تربيت رفته و در پشت صحنه گروه تئاتر اين كانون با بچه‌هايي كه در آن مركز حضور دارند ساعاتي را سپري كرد تا تجربياتي تازه به دست‌آورده و درصدد بربيايد براي كمك به اين نوجوانان بزهكار پيشقدم شود. او ديروز در گفت‌وگو با خبرورزشي به تجربه يك‌روزه‌‌اش در جمع اين نوجوانان پرداخت.

*به كانون اصلاح و تربيت رفته بودي؟

بله! خيلي دوست داشتم به آنجا بروم و با بچه‌هايي كه خواسته و ناخواسته راهي اين مكان شده‌اند حرف بزنم. مي‌خواستم فضاي زندگي‌شان را ببينم. جوانان و نوجوانان زير 18 سالي كه هر يك به دليل ارتكاب به جرائم مختلف محكوم به زندگي در آن كانون هستند.

* چه نوع جرائمي؟

 انواع و اقسام جرايم را شنيدم. حتي مشاركت در قتل(!) كه البته باور كردني نبود.

* دليل اين رفتارهاي‌شان را هم عنوان مي‌كردند؟

 همگي به دليل زندگي در محيط‌هاي ناسالم، شرايط بد اقتصادي خانواده‌ها و يا فضاي نامناسب آموزشي در اطراف محل سكونت‌شان بود.

* بين آنها فوتبالي هم بود؟

يكي از آنها مرا ديد و گفت براي اينكه از خانه‌شان تا كمپ حجازي بيايد و تمرين استقلال را ببيند پول قرض مي‌كرده و بعد كه ديگر نتوانسته پول قرض كند قيد تماشاي تمرين استقلال را زده است. از دورترين مناطق جنوبي تهران به كمپ مي‌آمدند! افسوس مي‌خوردم چنين نوجواناني داريم با دنيايي از استعداد كه اگر وضعيت اقتصادي مناسبي داشتند الان در جايي ديگر از اين شهر (تهران) مشغول تحصيل يا ورزش بودند ولي... 

*...از تجربيات شخصي‌ات حرفي با آنها نزدي؟

 اتفاقاً به آنها گفتم من هم در محله خاصي زندگي نمي‌كردم و از جنوب شهر به فوتبال رسيدم اما چون باشگاه راه‌آهن نزديك خانه‌مان بود جذب آنجا شدم وگرنه مشخص نيست الان من هم چه سرنوشت ديگري داشتم. همان‌طور كه از دوستان و بچه‌محل‌هاي قديمي‌ام خيلي‌ها مسير خوبي در زندگي‌شان ايجاد نشد.

* پيشنهادي براي عشق فوتبالي‌هاي محلات اينچنيني نداري؟

 اين به ساختار بد فوتبال ما برمي‌گردد. متأسفانه ما توقع داريم اگر وارد فوتبال مي‌شويم حتماً به سطح اولش برسيم وگرنه بهترين استعدادها محو مي‌شوند. اين به دليل نداشتن ليگ‌هاي يك، دو، سه و چهار است. چه اشكالي دارد بازيكن با هر سطحي در ليگي كه به فوتبالش مي‌خورد بازي و براي خود و خانواده‌‌اش درآمدزايي كند. در آن صورت به همه اين فرصت مي‌رسد تا ورزش كنند. نوعي اشتغالزايي هم هست. مي‌دانيد هر تيم چند نفر را مشغول خود مي‌كند اما كمبودهاي زيادي در ايران داريم كه اين مسائل را منجر مي‌شود يكي از آنها كمبود زمين است.

* تئاتري كه در كانون اصلاح و تربيت بازي مي‌كنند را هم ديدي؟

 نه! فقط پشت صحنه و در حين تمرين به جمع‌شان رفتم و خيلي مهربانانه پذيراي من شدند. اتفاقاً بايد از آن دسته از دوستاني كه اين بچه‌ها را به اين فضا (تئاتر) برده‌اند هم تشكر كرد. كاملاً مشخص بود روحيات‌شان تا چه حد تغيير كرده است. يك فيلم مستند هم قرار است از فضاي داخلي و زندگي اين نوجوانان تهيه شود.

* مي‌توان تئاترشان را ديد؟

در حال رايزني هستند تا تئاتر‌شان را در جشنواره فجر امسال نمايش دهند. بايد موافقت‌هاي لازم به دست‌شان برسد.

* خودشان را گريم كرده بودند يا...؟

 نه! چون نمي‌خواستند صورت‌هاي‌شان ديده شود و مي‌دانستند من به آنجا مي‌روم صورت‌شان را پنهان كرده بودند... واقعاً روز تلخي برايم بود كه آن همه غم و درد مي‌ديدم. مي‌خواهم از دوستان فوتبالي و غيرفوتبالي‌ام و ستاره‌هايي كه مردم آنها را بيشتر مي‌شناسند بخواهم تا لااقل براي نجات آن دسته از آنهايي كه به دليل مبالغ كم مالي در كانون هستند كاري كنند تا آنها بتوانند به جامعه برگردند و در محيط‌هاي خوب مشغول كار و زندگي شوند.

* چه شد كه با آنها فوتبال بازي كردي؟

 وقتي از مجموعه‌اي كه داشتند بازديد مي‌كرديم به سالن فوتبال رسيديم و پيشنهاد بازي دادند و دو تيم شديم و يك‌دست بازي كرديم. البته خودشان از قبل براي اين موضوع برنامه‌ريزي كرده بودند. من هم با شوق و ذوق كامل بازي كردم. فكر مي‌كنم جالب‌ترين اوقات بازديدم از كانون همان لحظاتي بود كه با بچه‌ها فوتبال بازي مي‌كرديم. متوجه شدم كه آنها تا چه اندازه به شادي نياز دارند.

* تلخ‌ترين چيزي كه توجه تو را جلب كرد چه بود؟

اينكه تعدادي از آنها مي‌گفتند دل‌شان نمي‌خواهد به محيط خانواده‌شان برگردند و فضاي كانون را بهتر از محيط بيرون براي خودشان مي‌دانستند! واقعاً تأسف‌آور بود... 

* امكانات كانون كافي بود؟

خيلي بهتر از چيزي بود كه در ذهن داشتم. سالن بدنسازي، فوتبال، سالن سرپوشيده و زمين بازي روباز و كلي امكانات ديگر كه البته بايد گفت متأسفانه مربوط به زمان‌هاي دور بودند و در اين سال‌ها اقدامات خاصي براي فضاي زندگي اين بچه‌ها در كانون صورت نگرفته است. بايد براي ايجاد انگيزه براي زندگي كردن به داد اين بچه‌ها برسيم. هر يك از آنها سرشار از استعدادهاي فراواني هستند كه بايد به درستي هدايتشان كرد.

* امروز به كميته تعيين وضعيت مي‌روي؟

حتماً مي‌روم تا تكليفم با باشگاه استقلال روشن شود. مدتي است منتظر اين روز بوده‌ام.

* با روشن شدن شرايطت اگر در استقلال بماني اين فصل خداحافظي مي‌كني يا همچنان ادامه مي‌دهي؟

هنوز به اين موضوع فكر نكرده‌ام. همه چيز به آينده بستگي دارد.

* شفر هم از تو حمايت كرد؟

بله شنيدم.

خبرورزشی

۱۰۰ ۲  
آی اسپورت
2017-12-21 02:00:00
نظر دهید

۲ نظر
اشکان
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۴۷
مجتبی جباری دیگه فوتبالش تموم شده
فقط تمرینات که کافی نیست
به قول شفر باید بازی کنی که نمی کنی
که همش مصدومی
که دیدی دیگه جایی یا کشوری مشتری نداری اومدی استقلال
اصلا‌خوشم نمیاد ازش
از آدمای عشق پول خوشم‌ نمیاد
۱
امین لاجوردی
پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۲۳
جباری حتی بدون بازی کردن یه شخصیت فوق العاده ست که واقعا افسوس همیشگی میشه الان کنارمون برنگرده

واقعا از شفر میخوام زیدان رو برگردونه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر