فهرست
کی‌روش را اعدام کنید، برانکو را هم!
کی‌روش را اعدام کنید، برانکو را هم!

کی‌روش را اعدام کنید، برانکو را هم!

آی اسپورت - شاید اگر قرار بود امروز نظرسنجی‌ای میان اهالی فوتبال برگزار شود و منفورترین مربیان سال انتخاب شوند، کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ انتخاب‌های اول بودند. اولی به خاطر سرشاخ شدن با علی کریمی و دومی به خاطر شکست خوردن در داربی. اما این شرایط تا چه حد منطقی و طبیعی است؟

ظاهرا نفرت از کی‌روش به خاطر اظهار نظرش علیه علی کریمی است. کریمی در برنامه نود اعلام کرد که سباستین دستیار کی‌روش پسرخوانده اوست و کی‌روش در جواب گفت این اتهام بزدلانه‌ای است که به من زده می‌شود. همین جمله ساده و کاملا مفهوم کی‌روش به این شکل معنی شد:‌ «کریمی بزدل» است و حسابی سبب افت محبوبیت کی‌روش شد.

اما دلیل حرف کی‌روش چه بود؟ سرمربی تیم ملی پس از صعود به جام جهانی و البته در جریان درگیری با برانکو ایوانکوویچ درگیری مبسوطی با یکی از روزنامه‌ها داشت؛ روزنامه‌ای که در غیبت کی‌روش هر روز گزارشی علیه برانکو در دفاع از کی‌روش مطرح می‌کرد و در این گزارش‌ها از برانکو خواسته می‌شد که عذرخواهی کند و امیدوار باشد که کی‌روش برانکو را ببخشد.

این گزارش‌ها هر چند به نفع سرمربی به نظر می‌رسید و موضع او را قدرتمند می‌کرد اما با هجمه هواداران پرسپولیس به صفحه شخصی‌اش در فیسبوک مشخص شد که دقیقا به ضرر سرمربی تیم ملی بوده است.

کی‌روش پس از ورود به ایران با جوسازی روزنامه مربوط مواجه شد. او که دستیارانش را در نشر این اخبار مقصر می‌دانست همه را کنار گذاشت و رابطه با رسانه ذکر شده را کامل قطع کرد و حتی در یک کنفرانس مطبوعاتی نسبت به آن روزنامه عکس‌العملی تند نشان داد. از کنار رفتن دستیاران ایرانی تا بازگشتشان به کادر زمانی طول کشید و در این زمان روزنامه مزبور گزارشی نوشت در مورد این که کی‌روش از مربیان ایرانی خواسته علیه برانکو حرف بزنند و چون این اتفاق رخ نداده اخراج شده‌اند؛ درخواستی که ظاهرا کی‌روش نکرده بود و باز به عصبانیتش اضافه کرد.

اما این روزنامه پا را فراتر گذاشت و در جذب سباستین مدعی شد که رابطه عاطفی‌ای خاصی میان کی روش و سباستین برقرار است که بعدا چند کانال این رابطه را غیر عرفی توصیف کردند. صحبت‌های کریمی در برنامه نود به نوعی یادآور همه این خاطرات بود.

کریمی ادعای روزنامه را برای اخراج ایرانی‌ها تکرار و به رابطه سباستین و کی‌روش اشاره کرد؛ جملاتی که برای عصبانی شدن کی‌روش و استفاده از کلمه بزدلانه در برابر اتهامات کافی بود. در اصل اما کی‌روش از یک جریان عجیب عصبانی بود و حتی در صحبت‌هایش تکرار کرد که کریمی باید افشا کند این اطلاعات را از کجا آورده است.

اما این همه ماجرا علیه سرمربی نبود که او در مدت اخیر به خاطر قرارداد با بانک سامان تحت فشار قرار گرفته اما کسی توضیح نداده که فدراسیون چون توانایی پرداخت اقساط حقوقی را ندارد این قرارداد را فراهم کرده است. او به خاطر ندیدن مسابقات لیگ برتر تحت انتقاد شدید است و البته به خاطر مرخصی‌ها و حتی عدم دعوت علیپور هم بارها مورد انتقاد قرار گرفته.

اما وقتی از کی‌روش انتقاد می‌کنیم و این طور او را در منگنه می‌گذاریم از چه چیزی انتقاد می‌کنیم؟ سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران در همه هفت سال گذشته رویه نادیده گرفتن لیگ برتر را کاملا جدی گرفته است. او با همین شیوه است که تیم ملی ایران را دو بار به جام جهانی رسانده و این بار دبل کرده، رکورد زده و زودترین حضور در تاریخ جام جهانی برای ایران را رقم زده است.

شما درباره کی‌روشی حرف می‌زنید که اگر مرخصی زیاد هم رفته، در نتیجه‌گیری فوق‌العاده بوده و تیم تقریبا متوسط ایران از نظر بازیکن را ۴ سال است در سطح آسیا در رتبه بهترین قرارداده است. حالا چنین مربی‌ای با کارنامه مشخص ۷ ساله به خاطر یک دستیار که خودش اعتقاد به او دارد و عده‌ای اعتقاد ندارند باید به روابط غیر اخلاقی متهم شود؟

کی‌روش همچنین در حال حاضر با عدم تمدید قرارداد هم از سوی فدراسیون فوتبال مواجه است و این در حالی است که شش ماه پس از جام جهانی باید در جام ملت‌های آسیا به قهرمانی فکر کند، ظاهرا پیشنهادی از فدراسیون فوتبال ندارد و باید به فکر ترک تیمی باشد که برایش حسابی برنامه ریخته است.

حالا او در مواجهه با اتهام‌های غیر اخلاقی که کریمی فقط تکرارش کرده از کلمه بزدلانه استفاده کرده و در فهرست منفوران قرار گرفته است.

فکرش را بکنید معمار ۷ سال گذشته تیم ملی فوتبال ایران با کارنامه فوق‌تصور حالا زیر باد انتقاد است و از محبوبیتش کم شده و دقیقا در روزهایی که به تمرکز کافی برای هدایت تیم ملی نیاز دارد، باید درگیر انتقادهای ریز و درشتی باشد که اگر درست هم بوده در ۷ سال قبل تاثیری در نتیجه تیم ملی نگذاشته است.

این داستان عجیب فقط برای مردی که برای تیم ملی نابود شده ایران موفقیت‌سازی کرده نیست و در مورد برانکو هم پس از داربی در جریان است.

پرسپولیس همین چهار سال قبل که برانکو آمد اوضاع اسفناکی داشت. اوضاع اسفناک یعنی ۱۰ سال بدون قهرمانی، بدون ستاره خوب بدون پیروزی شیرین داربی و بدون هیچ امیدی به موفقیت. تیمی که نهایتا با علی دایی قهرمان جام حذفی شده بود و نایب‌قهرمان لیگ برتر.

برانکو اما آرام‌آرام تیم را در کورس قهرمانی گذاشت سال اولی که کامل روی نمیکت تیم نشست تیم را ۵۷ امتیازی کرد و با تفاضل قهرمانی را داد سال دوم یک هفته زودتر از پایان فصل قهرمان شد و حالا ۵ هفته مانده به پایان لیگ برتر قهرمانی‌اش را مسجل کرده و از ۵ بازی فقط یک امتیاز می‌خواهد.

برانکو امروز در تمرین پرسپولیس ۱۰۰ نفر را روی سکو به عنوان منتقد داشته که به عملکردش انتقاد کرده‌اند و اتفاقا مدافع بازی کردن مسلمان در ترکیب تیم بوده‌اند. چرا؟ چون داربی را باخته است. حالا دیگر همه یادشان رفته که در دوره‌ای دو صفر  و سه صفر به استقلال باخته‌اند و باخت‌های ذلت‌باری هم بوده است. حالا همه فقط ۴-۲ همین برانکو را یادشان هست و به تاکتیک‌ها و تصمیمات او اعتراض می‌کنند.

اعتراض بابت یک بازی به مربی‌ای که قهرمانی قبل از عید را به هواداران هدیه داده از آن دسته اتفاقات عجیب است.

برخورد با کی‌روش و برانکو انگار وجه خفته‌ای از فرهنگ زیاده‌خواه ایرانی است که خیلی زود گذشته را فراموش می‌کند و موفقیت‌های بزرگ را زیر پا می‌گذارد و به خاطر شکست‌های کوچک زبان به انتقادهای تند می‌گشاید.

این برخورد با مربیانی صورت می‌گیرد که ستاره‌های سال ۱۳۹۶ بوده‌اند و حتما معمار تیم ملی فعلی ایران و معمار پرسپولیس هستند اما حافظه جمعی رفتار عجیب از خود به نمایش می‌گذارد. این فراموشکاری نسبت به روزهای ذلت چه برای پرسپولیسی‌ها  و چه برای طرفداران تیم ملی نشان‌دهنده روحیه خطرناکی است که قدرتمند شده است.

روحیه‌ای طلبکار و غیر منطقی که روزنامه‌نگار انگلیسی را مجبور می‌کند در مورد زیاده‌خواهی هواداران پرسپولیس توییت کند. قرمزها ۱۵ امتیاز از تیم دوم جلو هستند و تیم ملی برای اولین بار دو دوره پشت سرهم به جام جهانی رسیده و بعد از برزیل دومین تیم صعود کننده بوده است. ما در مورد فوتبال و مردمی حرف می‌زنیم که ستاره‌های سال رو به پایان را زیر باد انتقاد گرفته‌اند و رهای‎شان نمی‌کنند. مردمانی عجیب از ایران زمین.

۳۳ ۲۹  
آی اسپورت
2018-03-03 14:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۹ نظر
تمیم
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۰۶
قابل توجه چارتا سوسول بچه که در بچگی بازی هم نمیکردند و فقط در حد تیر دروازه حاضر می شدند:
علیرضا گرانمایه
میثم مختاری
حسام محسنیان
ناصرنامدار
مهدی طاهرخوانی
دکتر رسول بهروش
پروفسور تورج عاطف
آنالیزور بزرگ و جهانی حسام محسنیان
مهدی
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۰۸
میخوای برای کیروش دستمال بکشی چرا پای برانکو رو میاری وسط؟! چون 100 نفر رفتن اعتراض کردن؟!
خیلی واضحه که کیروش بعد 7 سال هیچ دست آورد قابل توجهی برای ایران نداشته و با این بازیکنای خوبی که ایران داره هر 2 بار تو گروههای آب خوردن تونسته بره جام جهانی،تازه بار اول با شانس و اشتباهات عجیب و غریب داوری، اما تو جام جهانی از تو گروه 4 تیمی پنجم نمیشه! و از جام ملتهای آسیا از پس عراق جنگ زده هم برنمیاد، 7 ساله که استرالیا و ژاپن و عربستان رو نبرده بعد شما متوهم ها ادعای آقایی آسیا رو مطرح میکنید!
در وصف کیفیت و اعتبار کیروش همین بس که بعد از 7 سال یه تیم درجه 2 آسیا مثل ازبکستان بطور واقعی خواستار حضور کیروش شده،حتی تیمهای عربی هم میدونن کیروش چه مربی ضعیفیه....
مارال
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۱۴
حتی کسایی ام که هیچی از فوتبال نمیدونن میدونن که کیروش چه مربی بزرگی .
توهم رنکینگ فیفا
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۱۵
پس من نمیدونم اونایی که میگن کیروش از عربا نباخته رو چه حسابی این حرف رو میزنن. لابد عراق و لبنان عرب نیستن.
هر چند که این استفاده از لفظ عرب و با این لحن نژادپرستانه هست
به مارال
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۲۰
کسانی که هیچی از فوتبال ندارن خب قاعدتا هیچی از فوتبال نمیدونن و حرف هاشون در مورد فوتبال از درجه اعتبار ساقطه. مثلا یکیش خودت که هیچی از فوتبال نمیدونی ،پس حرفات بی اعتباره
هاتف
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۲۱
افسوس که بلاهت و تعصب امثال تو را پایانی نیست
رضا
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۳۵
واقأ مایه شرمساریست که در مورد بهترین سرمربی تاریخ ایران اینقدر ناسپاس هستید.البته هوادار فهیم و شریف بخوبی قدردان این بزرگمرد است و از مسؤلین درخواست میکند که قرارداد این گوهر ناب فوتبال ایران را تا۲۰۲۲ تمدید کنند.درود بر کیروش کبیر و باغیرت
مارال
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۴۷
به کسی که میگه حرفام بی اعتبار درباره کی روش . اولن بی سواد هستی تازه به دوران رسیده که هیچی از فوتبال نمیفهمی .
نمونه ای از دستاورد های کی روش در مقابل برخی تیم ها در سال های مربیگریش :
ایران دومین و کی روش نهمین مربی برتر جهان شده در سال 2017 بعد انتخاب ورلد ساکر که اولیش ام رئال.
دیدار های دوستانه :
ایران 7 ، 0 فلسطین
ایران 6 ، 1 تاجیکستان
ایران 1، 0 آلبانی
ایران 1 ، 0 ماداگاسکار
غیر دوستانه
ایران 6، 0 بحرین
ایران 5 ، 0 قطر
ایران 4 ، 1 لبنان
بقیشم برو خودت پیدا کن ی کم سوادت بره بالا
به مارال
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۰:۳۴
من نگفتم کیروش خوب نتیجه نگرفته و یا چیز دیگه و اصلا بحثم کیروش نبود . فقط گفتم تو از فوتبال هیچی نمیفهمی . کاری به کیروش نداشتم. , و الان مطمئن شدم هیچی نمیفمی کلا.
اون جمله اولت کلا از نظر معنایی مشکل منطقی داره.
توصیه میکنم دو واحد منطق صوری یا منطق کلاسیک و یا منطق ریاضی پاس کنی. البته بعید می دونم کشش رو داشته باشی
۲
امینهو
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۰۰
اره قبل کروش ما ده بار قهرمان آسیا شدیم سه بار هم قهرمان جام جهانی اصلا کروش نابود کرد تیم مارو ، مرد حسابی ما ته ظرفیت فوتبالمون خوردن شش تا از العین چهارتا از الهلال
۸
مارال
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۲:۰۳
به منطق کلاسیک :
خیلی خیلی خیلی جالب شد که اصلا بحث سر کی روش نیس ! منطق منطق نکن اگه بنا به منطق بهت قول میدم هیچ جا منطقی تر از من گیرت نمیاد ولی من عادت دارم با هر کسی عین خودش و در حد دانشش حرف بزنم . کلن از درسای منطقی خوشم نمیاد چون اعتقادی بهشون ندارم . ولی خود ریاضی و بدون زانو زده جلوم ! اگه من نمیفهمم فوتبال چیه پس بدون تو دیگه نمیدونی زمین فوتبال چه رنگیه ! چون کلن فوتبال و نمیفهمی البته حقم داری آدمای غیر منطقی همشون اینطورن فک میکنن فقط خودشون درس میگن. البته فک نمیکنم مغزت کشش تحلیل حرفام و داشته باشه .
۴
**
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۲:۱۴
به مهدی
بچه کوچولو عراق وقتی نا ده نفره هم بودیم مال بردن ایران نبود.بماند اون ناداوری داور بیشرف استرالیایی.تو بگو کدوم تیم اسیایی تونسته کره رو تو خاک کره ببره.برانکو عالی مفت چنگ پرسپولیس فقط بعد از باخت به عربها نیای گریه کنی که ما حوصله نداریم.
۶
محسن
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۲:۴۰
هر کی با کیروش درافتاد برافتاد
۵
به مارال
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۰۵
گویا اشتباه می کردم. الان فهمیدم تک سلولی هستی و کلا تعطیل
۱
به مارال
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۰۵
گویا اشتباه می کردم. الان فهمیدم تک سلولی هستی و کلا تعطیل
۱
مارال
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۳:۵۲
به منطق کلاسیک : خواهش میکنم ی دلیل برای بی منطق بودن و بی سواد بودن من بیار البته اگه میتونی . اگه من تک سلولی ام . عزیزم شما مثل ویروس کلن ساختار سلولی نداری !
۶
حمید
يكشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۰۸
واژه حرف مفت زدن رو شنیدی مهدی خان ؟؟؟!!! یکبار دیگه به اراجیفت نگاه کن !!! خندت نمیگیره حیف نون ؟؟؟؟!!!!
۳
قباد
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۱۶
داداش تو رو خدا بی خیال شید دیگه، این تحلیلا نشون از این میده ما فرهنگ فوتبال حرفه ای برامون جا نیفتاده ، به عنوان یه استقلالی میگم، برانکو یه مربی قابل احترامه و یه رقیب جنتلمنه، برا چی منفوره اخه؟ یه داربی رو باخته همین. سه روزه دهنشو سرویس کردین بخدا
کارن
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۱۴
پرسپولیسی واقعی....متاسفانه بعضی هواداران فوتبال ما خودشون هم نمیدونن چی میخوان...باد به هرسمتی وزیدن بکنه همون سمتن.مگه میشه یه مربی که طی سه سال دوبار تیمشو قهرمان کرده یکبار دوم تا نیمه نهای آسیا برده..اونوقت این مربی منفور باشه..واقعا خنده داره...اینا هوادار فوتبال نیستن اینا دارن از آب گل آلود ماهی میگیرن. مگه میشه تیمی بسازی که کلا نبازه وهمه بازیها رو ببره...مگه بقیه تیمها بفکر پیشرفت نیستن. مشخصه استقلالم میره مربی خوب میاره تا پیشرفت بکنه.اگه قرار بود با اومدن برانکو دیگه استقلال بما نرسه وکلا نبازیم که فوتبال تعطیل میشه.باخت دربی هزارتا دلیل داره که فقط یکیش شاید اشتباهات جزئی برانکو باشه....شفر 3سال بعد همینه مثل کیروش ومثل برانکو.....تو مملکت ما مربی که خیلی خوب نتیجه بگیره باید خراب بشه...منافع خیلی ها بخطر میافته..پس برانکو باید خراب بشه...کیروش باید خراب بشه....وشک نکن نوبت شفر هم میرسه...اونم باید خراب بشه....مملکت گل وبلبله دیگه...
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۱۳
اندر حکایت باخت در دربی ;

دشمن دانا بلندت میکند/
برزمینت می زند نادان دوست.

کاش همه ی تیمهای لیگ برن و یک مربی در حد شفر و یا بهتر از شفر بیارن
پوریا طباطبایی
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۳۳
زنده‌باد آقا شادمانی عزیز!

یه فلاش‌بک هم بزنم به یازده دوازده سال پیش که دقیقا به همین شیوه برانکوی اون موقع موفق تیم ملی رو به باد دادن. عجیب داستان تکرار می‌شه.
....
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۴۴
مطمئنا این آخرین بار نخواهد بود و باز هم تکرار خواهد شد. کما اینکه ممکن است روزی شفر هم مورد غضب قرار گیرد و فراری شود.
مطمئنم برانکو تا دو سال دیگر دوام نخواهد آورد و قراردادش را فسخ خواهد کرد. خودمان اینطوری بعد میگیم ما اهل کوفه نیستیم
پرسپولیس واقعی
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۰۹
با احترام قلبی به همه دوستداران فوتبال خصوصا پرسپولیسی های عزیز،
پارسال یه جمله گفتم داشتند دوستان تارو مارم می کردند ؛
سر قضیه ی کی روش برانکو گفتم خطر آینده برای برانکو ، خیل عظیم هواداران سرخ است ؛

خوش استقبال و بد بدرقه ، این نشانگر احساساتی بودن شدید ماست .
نه آن زمان که به سایت رئیس جمهور یورش بردیم برای تمدید قرار داد کی روش و نه حالا که چشم دیدنش را نداریم هیج منطقی درتصمیمات ما نبود!

باید خوشحال باشیم که فوتبال ما دارد یواش یواش مربیان معتبری را جذب میکند ،
بخدا خوشحالم که شفر اینجاست و برانکو دوسال دیگر تمدید کرده و کی روش اینجا بودو ..
کاری کنیم از این دست مربیان قابل احترام راغب باشند در سرزمین ما کار کنند.
اینجا استعداد هست و پول هم هست کاش منطق هم باشد تا پیشرفت روز افزونی داشته باشیم.
هر اسمی باشه یکی دیگه کپی می کنه.
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۴۹
هنوز هم این استقلالی حاضر نیست از نام پرسپولیس صرف نظر کنه چرا چون که استقلال تیم دوم پایتخت هست .
واقعا هدفت چیه که از نام پرسپولیسی واقعی استفاده می کنی.
حداقل با نام باشگاه خودت بیا و از برانکو انتقاد کن .
پرسپولبس واقعی
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۵۰
تو الان چی داری میگی
دوروزه دارم به خیلی از دوآتشه های سرخ حالی میکنم که برانکو مقصر این باخت نیست و به برانکو کاری نداشته باشند اونوقت شما از خواب پاشدی میگی چه خبره
۴
حمید
يكشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۳۴
بابا. به خدا لازم نیست اینقدر زود نتیجه گیری کنیم. یه راه حل حمیداقایی هم هست که میگه صبر کنیم ببینیم در طی چند بازی آتی پرسپولیس چیکار می کنه بعد نتیجه گیری کنیم. من نمی دونم چرا این راه حل به ذهن هیچ کس نمیرسه. شایدم من واقعا یک نابغه ام اما خودم خبر ندارم!!!!
ایرانکیروش
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۴۰
درود بر کیروش . لعنت بر دشمنش
یوسف
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۴۷
هیچ مربی ای از ایران و نام هیچ باشگاهی بزرگ‌تر نیست که بخوان توش دیکتاتوری راه بندازن! پاسخگویی وظیفه هر مسوولی هست. اگه خواست دیکتاتوری کنه ببخشید دیگه باید بلند شه! بره!
۶
امیرعباس
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، ۲۱:۲۲
از کیروش و کریمی و روزنامه ای مجهول الهویه و ارسنال ...و ال و بل و جیمبل و قاتل بروسلی و همسایه ها یاری کنید تا برانکو تیم داری کنه مایه بگذاری واسه تبرئه برانکو ... اونهم با یک همچین متن کودکانه و غیرمنسجمی فقط و فقط نمودار دستپاچگی در اثر فروپاشی عصر برانکو نیست به گمانم نمایانگر فروپاشی مرزهای خبرنویسی غیرحرفه ای و قراضه امروز ماست...#لطفا حرفه ای باشید !یا انقدر عاقل باشید که مثل رفقای افراطیتان سکوت پیشه کنید!!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر