فهرست
انقلاب ساوتگیت
انقلاب ساوتگیت

انقلاب ساوتگیت

آی اسپورت - اگر تاریخ خودش را دوباره تکرار کند، از دید برخی اتفاق مسخره‌ای خواهد بود و از دید برخی دیگر، یک اتفاق منحصر بفرد. با این پیش‌زمینه، شما در طول 20 سال اخیر، نمایش انگلیس در تورنمنت‌های بزرگ را چطور توصیف می‌کنید؟ و مهم‌تر از آن، چطور موفقیت و کار فوق‌العاده گرت ساوتگیت، سرمربی تیم ملی انگلیس با تیم جوان و آینده‌دارش در روسیه را توصیف خواهید کرد؟

سرمربی انگلیس به خوبی توانسته با انگلیسی‌ها و رسانه‌های این کشور ارتباط برقرار کند و همین باعث ضمانت او شده  و گرت در واقع از راه تکرار، تاریخ‌سازی کرده است. انگلیسی‌ها به مدت دو دهه، زیر آوار تحقیر، ناکامی، سرافکندگی، ناتوانی و یاس مدفون شده بودند و از نتایج فاجعه‌بارشان زجر می‌کشیدند اما در روسیه تمام این احساسات با رقابت‌طلبی، آرامش، هوش و البته سختگیری از بین رفت.

جنبه‌های کلیدی پیروزی انگلیس برابر سوئد در مرحله یک‌چهارم نهایی را در نظر بگیرید؛ ورودی نمادین به تاریخ با رسیدن به نیمه‌نهایی تورنمنتی بزرگ پس از 22 سال که مصادف بود با بهترین نمایش انگلیس در زمین و بازی مقتدرانه و برد قاطع‌شان در جریان بازی. شاگردان ساوتگیت برابر سوئد از راهی به برتری رسیدند که قبلاً نیز مشاهده کرده بودیم؛ یک ضربه ایستگاهی که پیش از این بارها نمونه‌اش مقابل چشمان‌مان به تصویر کشیده شده بود و یک ضربه سر از «دله اَلی» که با آنچه قبلاً شاهدش بودیم مو نمیزد و درخشش پیکفورد که آن هم درخششی تکراری محسوب میشد. اینها همه از این واقعیت مهم حکایت داشت که این تیم، عالی و با برنامه در تمامی این زمینه‌ها تمرین کرده و به این اعتماد به نفس و اطمینان خاطر دست یافته که در هر مسابقه‌ای می‌تواند آن را تکرار کند.

احتمالاً بسیاری از فوتبال‌دوستان و حتی کارشناسان در ابتدای رقابت‌ها، انگلیس را رقیبی جدی قلمداد نمی‌کردند و حتی برخی در حال حاضر نیز نظرشان تغییر نکرده و معتقد هستند که سه‌شیر با پیروزی برابر حریفان معمولی به اینجا رسیده و در راهش با تیم‌های بزرگی مواجه نشده، اما نکته اینجاست که انگلیس در گذشته که اتفاقاً تیم بهتری داشت برابر تیم‌های کوچک زجر کشید چرا که آنها به اندازه کافی آماده و باهوش نبودند. شاید خیلی‌ها برای این تیم هیچ شانسی قائل نبودند اما ساوتگیت در بازی‌های انتخابی اثبات کرد که تیم‌اش به بهترین شکل برای استفاده از فرصت‌ها آماده شده و این چیزی‌ست که در روسیه 2018 نیز آنرا به خوبی به تصویر کشید.

نبود برنامه آماده‌سازی و تمرینات مناسب تا پیش از این جام‌جهانی، دقیقاً عاملی‌ست که باعث ناکامی‌های مداوم انگلیس در طول 20 سال اخیر در تورنمنت‌های ملی شده؛ ناکامی در جام‌جهانی 2010 و 2014، عدم رسیدن به یورو 2000 و 2008 و عدم توفیق در یورو 2012 و البته بدترین اما عبرت‌آمیز‌ترین ناکامی‌شان که در یورو 2016 رقم خورد.

از این جام‌جهانی در تاریخ فوتبال انگلیس اما به شکل دیگری نیز یاد خواهد شد، صرف نظر از هر رتبه‌ای که انگلیس در پایان جام کسب کند، اینبار سه‌شیر به خاطر موفقیتی که تاکنون داشته، لقب «ناکام» را یدک نخواهد کشید. امروز انگلیس چه سوم شود و چه چهارم، واقعیت این‌ست که آنها با حضور در مراحل پایانی جام، به نقشه فوتبال جهان بازگشتند و از بسیاری از مشکلات همیشگی و قدیمی‌شان رهایی یافته‌اند.

این تیم همین حالا نیز وارد سرزمینی جدید شده و به مرحله‌ای نو پا گذاشته است اما حتی انگلیس جدید و جوان نیز هنوز یک چالش و مشکل پیش روی خود می‌بیند، مشکلی بزرگ که ریشه در گذشته دارد و باید بر آن غلبه کند. در واقع این تنها بداقبالی نیست که یقه آنها را در دو دهه اخیر چسبیده بلکه این ناکامی‌ها اغلب از دل ناتوانی انگلیس در کنترل میانه میدان بیرون امده است‌. این مشکلی‌ست که انگلیسی‌ها به شدت از آن رنج برده و می‌برند. در واقع سه‌شیر در تقابل با تیم‌های باهوشی که خط میانه انگلیس را از کار بیاندازند، یک ناکام همیشگی بوده. البته از این نکته غافل نشوید که در روسیه 2018، یکی از بهترین عملکردهای ساوتگیت به عنوان مربی، تقریباً به دور زدن این مشکل برمی‌گردد اما این نقصیه با وجود تلاش‌ها و فعالیت‌های زیاد ساوتگیت، همچنان پابرجاست.

او به اندازه زیادی با بکارگیری سه مدافع مرکزی و دو وینگر سریع و آماده، از فشار روی خط میانی‌اش به طرز چشمگیری کاست  و به این ترتیب، انگلیسی‌ها به این موفقیت دست یافتند که با از دست دادن مالکیت توپ، به مشکل جدی بر نخورند و اتفاقاً توانستند به تیم‌هایی که اولویت‌شان مالکیت توپ است، به خوبی ضربه بزنند. اتفاقی که تقریباً مشابه آن را در سال 2004 دیده بودیم؛ انگلیس ساوتگیت نسخه مدرن یونان 2004 است. فراموش نکنید که این یک انتقاد نیست، بلکه تمجید است اما برای رسیدن به کسب قهرمانی، ساوتگیت باید این نقصیه را نیز برطرف کند.

در پایان باید خاطر نشان کنیم که انگلیس به طور قطع در ادامه با سختی‌های زیادی روبه‌رو خواهد شد اما شکی نیست که ساوتگیت سیستم و راهکار مناسب برای رساندن سه‌شیر به موفقیت را پیدا کرده است.

 

۱    
آی اسپورت
2018-07-14 17:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر