فهرست
تحریم؛ سد بزرگ برای سرمربی بزرگ
تحریم؛ سد بزرگ برای سرمربی بزرگ

تحریم؛ سد بزرگ برای سرمربی بزرگ

آی‌اسپورت- در ورزش ایران پیش‌بینی اتفاقات هفته آینده هم کار سختی است، چه برسد به اینکه بخواهیم سال آینده را پیش‌بینی کنیم. ذات ورزش در غیرقابل پیش‌بینی بودن اتفاقات است ولی این مانع نمی شود که به پیشواز سال ۹۸ نرویم. سالی که مدیران بازنشسته ورزش باز هم سر جای‌شان هستند تا با کلی مشکل ریز و درشت، دست و پنجه نرم کنند. سالی که در تقویم آن تیم ملی ایراندر هیچ تورنمنت مهمی حاضر نخواهد بود و ورزش های دیگر هم پس از سال سنگینی که در بازی‌های آسیایی جاکارتا داشتند حالا ماه‌های سبک تری را پیش رو دارند. اگر سال ۹۷ را سال رقابت در جام جهانی و بازی‌های آسیا بدانیم، سال ۹۸ را می توان فرصتی برای سرمایه‌گذاری روی ورزش‌های مدال‌آ‌ور ایران قلمداد کنیم. آن هم در حالی که مهم‌ترین تیم ورزشی ایران، دو ماهی می‌شود سرمربی ندارد و احتمالا به این زودی‌ هم جایگزین کی‌روش روی نیمکت تیم ملی ایران انتخاب نمی‌شود. اما دلیل این معطلی چیست؟ چرا هنوز فدراسیون فوتبال به جمع‌بندی برای عقد قرارداد با سرمربی جدید تیم ملی نرسیده؟ پشت پرده این تعلل فدراسیون فوتبال چیست؟ 

یک: از هشتم بهمن ماه ۹۷ که اشتباه عجیب ۵مدافع ایران در بازی با ژاپن رویای  قهرمانی ایران در جامن ملت‌عهای آسیا را بر باد داد، تیم ملی ایران مربی ندارد. تنها ساعتی از حذف ایران گذشت که کی‌روش در کنفرانس مطبوعاتی از تیم ملی خداحافظی گرد. چند روز بعد او. در فرودگاه امام با زندگی هشت ساله در تهران وداع کرد و البته یک هفته بعد مراسم معارفه او به عنوان سرمربی جدید تیم ملی کلمبیا در بوگوتا انجام شد. در یک ماه گذشته که کی‌روش برنامه آماده سازی تیم ملی ملی کلمبیا را در امریکای جنوبی آغاز کرده، در فدارسیون فوتبال ایران هیچ گامی براثی آبنده برداشته نشده است. مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال که چندماه پیش از آغاز جام ملت‌های آسیا می‌دانست تمدید با کی‌روش دور از ذهن است اما هیچ اقدامی برای مذاکره با گزینه‌های جایگزینی او اتفاق نیفتاد. حتی پس از جام ملت‌های آسیا هم هیچ اقدام عملی انجام نشده و غیر از مکاتبات روتین با چند مربی بیکار که به هیچ خروجی خاصی منجر نشده است. ان هم در وضعیتی که رقبای ایران از چشن و عراق تا کره جنوبی و ژاپن و قطر برنامه آماده‌سازی برای جام جهانی ۲۰۲۲ را از حالا اغاز کرده‌اند. چین در فروردین ماه در تورنمنتی سه جانیه به میدان می‌رود که تیم ملی ایران هم به آن دعوت شده بود اما نیمکت خالی سرمربیگری ایران باعث شد تا فدارسیون فوتبال از حضور در این مسابقات انصارف دهد. عراق هم در سوی دیگر تورنمنت دوستانه دیگری را میزبانی می‌کند تا در مسابقات انتخابی جام جهانی قطر در سال آینده رقیب از پیش باخته نباشد. اما برنامه آماده سازی قطر و ژاپن پیشرفته‌تر دنبال می‌شود و تاین دو تیم به عنوان میهمان در مسابقات جام ملت‌های امریکای جنوبی به میدان می‌روند. رقابت‌هایی که حکم یک تورنمنت سنگین را برای ستاره‌های نه چندان باتجربه دو تیم خواهد داشت. اما در این بین تیم ملی ایران کاملا «تعطیل» است. دلیل این اتفاق چیست؟

دو: اولین دلیلی که می توان برای توجیه این موضوع به میان آورد، تقویم خالی فدراسیون فوتبال ایران برای تیم ملی است. غیر از تورنمنت چین که البته ایران از حضور در آن انصراف داد، تیم ملی در سال ۹۸ هیچ بازی و تورنمنتی را پیش رو ندارد. چند فیفادی مهم در تقویم سال ۹۸ داریم که فوتبال ایران آنها را یکی پس از دیگری از دست می دهد. هیچ مذاکراتی برای بازی دوستانه در سال آینده انجام نشده و این معنایی ندارد جز اینمه تیم هماهنگ کی‌روش که پس از هشت سال توانست برند «تیم ملی» را برای هواداران احیا کند، حالا در خواب عمیقی فرو می‌رود. اتفاقی که قاعدتا چیزی جز تاسف را برای ما به همراه ندارد. در فدراسیون فوتبال بیش از اینکه این رویکرد منفعل را تهدید بدانند، آن را فرصتی می دانند برای صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری. اما چرا؟

سه: «سرمربی آینده تیم ملی ایران یک سرمربی بزرگ خارجی خواهد بود، در حد کی‌روش!» این وعده‌ای است که مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال به هواداران تیم ملی داده اما چرا با این وجود هیچ خبری از مذاکرات جدی با سرمربی بزرگ و بیکار دنیا به بیرون درز نمی کند؟ اولین انگیزه برای تعلل در انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی مالی است. در بهترین حالت یک سرمربی خارجی بزرگ برای هدایت تیم ملی ایران چیزی بین ۲ تا ۳ میلیون دلار دستمزد می‌گیرد. اگر تا پیش از این هجمه‌ای علیه کی‌روش وجود داشت که رقم قرارداد ۱.۹میلیون دلاری‌اش بالاست، حالا همه متوجه شده‌اند باید برای جایگزین کی‌روش رقمی بیش از این هزینه کرد. این یعنی سرمربی بعدی تیم ملی برای هر ماه حقوقی معادل ۱۵۰ تا ۲۰۰هزار دلار از فدراسیون فوتبال طلب خواهد کرد. عددی که با محاسبه نرخ دلار در این روزها به چیزی بین دو تا سه میلیارد می‌رسد. بد نیست بدانید همین تعلل دوماهه در انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی به صرفه جویی حدود ۴ تا ۶ میلیارد تومان در فدراسیون فوتبال منجر شده است. اگر هواداران تیم ملی روز به روز نگران‌تر می‌شوند و این تعل را تهدیدی برای آینده تیم‌ملی می دانند، در بخش مدیریتی ورزش ایران این فرصت سوزی را نوعی صرفه‌جویی می‌دانند؛ آن هم در شرایطی که فدراسیون فوتبال هیچ پلنی برای اماده سازی تیم ملی ندارد. اگر به سرعت سرمربی بعدی را جایگزین کی‌روش می‌کرد عملکرد خودش را زیر سوال می‌برد. با این حساب عدم انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی از سوی فدارسیون نه تنها تهدیدی برای مدیران نیست که برای آنها فرصتی را ایجاد کرده. فرصتی که البته باعث می‌شود ما در دوران آماده‌سازی از رقیبان عقب بمانیم. اما همه چیز به صرفه‌جویی مالی ختم نمی‌شود. انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی مشکل بزرگ دیگری را هم به همراه دارد. 

چهار: کارلوس کی روش در ۶ ماه آخر حضورش در ایران حتی یک دلار هم دریافت نکرد. او پس از پایان جام‌ملت‌ها به تهران بازگشت تا با تسویه حساب نهایی ایران را برای همیشه ترک کند اما این اتفاق نیفتاد. دلیل این اتفاق چیزی بود که چندان به آن پرداخته نشد؛ تحریم های بانکی علیه ایران! فدارسیون فوتبال ایران نمی‌توانست دستمزد کی‌روش را به هیچ بانک خارجی واریز کند و البته امکان پرداخت نقد ان هم فراهم نبود. دست آخر تنها راهی که برای تفاهم بین کی‌روش و تاج وجود داش پرداخت دستمزد کی‌روش از پاداش های کنفدراسیون فوتبال آسیا در جام ملت‌ها بود که با تاخیر به حساب ایران واریز می‌شد. با این راه‌حل کنفدراسیون فوتبال اسیا به جای پرداخت پول به حساب فدراسیون فوتبال آن را مستقیم به حساب بانکی کی‌روش واریز می‌کند. این مشکل بزرگ‌ترین مانع سد راه توافق با سرمربی بعدی تیم ملی است. اگر فدراسیون فوتبال بتواند روی مبلغ قرارداد هم با هر مربی بزرگی به توافق برسد، بر سر نحوه پرداخت آن به مشکل می خورد. از سوی دیگر سرمربی خارجی که با فدراسیون فوتبال ایران یک قرارداد تجاری می‌بندد، ریسکی را متحمل می‌شود که شاید برایش گران تمام شود. سرمربی بعدی هم بر سر نحوه دریافت پول مشکل دارد و البته از سوی دیگر شاید به دلیل همکاری مالی با طرف ایرانی از سوی امریکا در لیست سیاه قرار بگیرد. این مشکل بزرگ شاید سد راه توافق با مربیان بزرگ در دنیا باشد و هنوز در فدراسیون فوتبال کسی نمی داند باید با چه روشی این معضل را برطرف کرد. 

پنج: با این دو مانع بزرگ حالا دیگر نمی‌توان همه چیز را به تعلل فدراسیون فوتبال ارتباط داد. انها در این روزهای سخت اقتصادی نه بودجه‌ای دارند که صرف استخدام مربی بزرگ خارجی کنند و از سوی دیگر نمی دانند در صورت توافق با یک سرمربی بزرگ چه ساز و کاری برای پرداخت دستمرد او در نظر بگیرند. شاید برای همین باشد که در این مدت هم حرف از انتخاب سرمربی موقت ایرانی به میان آمده و البته زوج برانکو-نکونام هم به عنوان آلترناتیودر آب نمک خوابانده شده‌ است؛ زوجی که به عنوان پلن آخر فدراسیون در صورت ناچاری هدایت تیم ملی را برعهده بگیرند و به خاطر سابقه آنها در استقلال و پرسپولیس از سوی هواداران هم پذیرفته شوند. هر چند که سابقه هشت ساله کار با کی‌روش توقع تماشاگران فوتبال در ایران را بالا برده و بعید است کار به حضور آنها روی نیمکت تیم ملی بکشد. ماجرای انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی پیچیده‌تر از آن چیزی که هر کسی تصور کند و برای همین در فوتبال که هیچ چیزی را نم توان در آن پیش بینی کرد ما پیش بینی می‌کنم که بزرگ‌ترین علامت سوال فوتبال در سال آینده روی نیمکت تیم ملی ایران باشد. 

۱۹ ۲  
آی اسپورت
2019-03-21 14:43:00
نظر دهید

۲ نظر
nima bagheri
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸، ۱۸:۳۰
وقتی می گفتیم کی روش رو نگه دارین فکر این روزا رو می کردیم کی روشی که با وجود پیشنهاد کلمبیا حاضر به تمدید بود با شرایط خاص ایران ولی گفتیم پیشنهاد هاش الکی و بازارگرمی دوستانه رسانه ای اش است و تمدید نکردیم تا مربی بزرگ تر بیاوریم و مردم را گول بزنیم و «با شکوه تر طلوع کنیم»
امید از تفت
جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۰۸:۴۵
من می خواستم رم کامپیوتر را ارتقا بدم تعمیرکار گفت رمش 4 هست تا 8 میتونی ارتقا بدی. گفتم به دوازده ارتقا بده گفت بیش از 8 فایده ای برات نداره و پولتو دور ریختی و میتونی بجاش قسمتهای دیگه را ارتقا بدی. داستان فوتبال ما هم همینه. یه تفکر بچه گانه و کلیشه ای سر زبون یه عده خبرنگار و ورزشی نویس افتاده که میگن مربی بزرگ. برند. نه آقا اینها به درد ما نمیخوره و دیدیم که کیروش هم به درد ما نخورد. مربی باید با ساختار و زیرساخت فوتبال ما همخوانی داشته باشه. ما نباید میلیون ها دلار بابت یه نام بزرگ هزینه کنیم و پول را دور بریزیم. ما باید مربی انتخاب کنیم که کارایی داشته باشه و بقیه پول را خرج زیرساخت ها و توسعه فوتبال پایه کنیم. کاری که قطر کرد. طبق گفته تاج، مربی تیم ملی انتخاب شده و تا چند روز آینده نامش هم اعلام عمومی میشه. پس یاوه گویی ممنوع.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر