فهرست
چگونه آمریکای جنوبی با کرونا مبارزه می‌کند؟
چگونه آمریکای جنوبی با کرونا مبارزه می‌کند؟

چگونه آمریکای جنوبی با کرونا مبارزه می‌کند؟

آی اسپورت - کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی دلیل جدیدی برای جشن گرفتن بهترین گل آخرین جام جهانی که در این قاره برگزار شد، پیدا کرده است. یکی از به‌‌یاد‌ماندنی‌ترین لحظات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، ضربه‌ای بود که توسط خامس رودریگز به دروازه‌ی تیم اروگوئه‌ زده شد. خامس ابتدا توپ را با سینه‌اش کنترل کرد و بعد ضربه‌ی والی چرخشی را زد که بعد از برخورد به تیر دروازه، پشت خط فرود آمد. رودریگز توپ را بین خطوط تیم حریف دریافت کرده‌بود و فاصله‌ی او با مدافع وسط اروگوئه، دیه‌گو گودین، دو متر تخمین زده شد. دو متر، فاصله‌ای امن میان دو انسان برای آن‌که مانع از انتشار ویروس کرونا شوند!

خط طولی که توپ پشت آن فرود آمد، چمنی که خامس روی آن راه رفت و جایگاهی که خوش‌حالی گل در آن‌جا اتفاق افتاد، همه و همه متعلق به استادیوم معروف برزیل، ماراکانا، بود که در چند روز اخیر به بیمارستانی صحرایی تبدیل شده تا تعداد تخت‌های در دسترس کشور برزیل افزایش یابد و اندکی از فشار روی سیستم سلامت کشور بکاهد.

این مسئله آن‌قدر‌ها هم غیر طبیعی نیست. باشگاه‌های سراسر قاره‌ی آمریکای جنوبی امکانات خود را برای کاربرد‌های مشابه در اختیار سیستم سلامت کشور قرار داده‌اند. در برزیل، شهر بزرگ سائوپائولو بیشترین درگیری را با ویروس کرونا دارد و تا‌کنون بیشترین تلفات را هم در کشور داده‌ است. استادیوم پاکائمبو که در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد، حال شرایطی مشابه استادیوم ماراکانا پیدا کرده است. این استادیوم در سال ۱۹۴۰ تأسیس شد و اکنون استادیوم خانگی تیم کورینتیانس به شمار می‌رود و اتفاقات تاریخی زیادی را به خود دیده است.

اما استادیوم ماراکانا که ۱۰ سال از استادیوم پاکائمبو جوان‌تر است، داستان‌های بیشتری در دل خود دارد. این استادیوم میزبان دو فینال جام جهانی بوده، زمین مورد علاقه‌ی تعدادی از بزرگان تاریخ بوده، همانند پله که عاشق بازی در این جا بود و البته گارینشا و زیکو در دوران جوانی خود هر هفته نمایش‌های بی‌نظیری را در این استادیوم داشته‌اند. این اواخر هم بازی‌های به یاد‌ماندنی در این ورزشگاه برگزار شده است. در جولای ۲۰۱۹، تیم ملی برزیل بعد از ۵ سال به این استادیوم بازگشت تا فینال کوپا آمریکا را در آن برگزار کند، آن‌هم درست یک قرن بعد از اولین قهرمانیشان در این رقابت‌ها. بعد از پایان رقابت‌های کوپا، نوبت تیم بزرگ شهر، فلامنگو بود تا با سرمربی پرتغالی خود، جورج ژسوس، نمایش‌های سراسر هیجان خود را در این استادیوم برگزار کند. ژسوس آرایش تهاجمی تیم‌های مدرن اروپایی را با خود به فلامنگو آورد تا هواداران را عاشق خود کند. موضوع فقط قهرمانی فلامنگو در لیگ برزیل و کوپا لیبرتادورس نبود، بلکه چگونگی کسب این عناوین بود. فلامنگو از دقیقه‌ی ۱ تا ۹۰ حمله می کرد و آن‌ها علاوه بر این عناوین،موفق به کسب عناوین انفرادی متعددی هم شدند. جو روی سکو‌ها به هنگام بازی‌های فلامنگو وصف‌نشدنی بود و منصفانه‌است اگر بگوییم تعداد زیادی از هواداران، عشق خود را به فوتبال در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۹ روی سکو‌های استادیوم ماراکانا بازیافتند. حال به نظر می‌رسد این‌جا به مکانی تبدیل می‌شود که مردم برای حفظ جان‌هایشان تلاش می‌کنند!

برزیل برای میزبانی جام جهانی ۲۰۱۴، هزینه‌ی زیاد و غیر منطقی را به ویژه روی استادیوم‌هایش خرج کرد. مهاجم بزرگ سابق برزیل، رونالدو، که عضو کمیته‌ی محلی برگزاری مسابقات هم بود، در دفاع از این تصمیمات به طعنه گفته‌ بود: «شما با بیمارستان‌ها جام جهانی برگزار نخواهید کرد!» حالا اما مکان برگزاری فینال جام جهانی ۲۰۱۴ به یک بیمارستان اضطراری تبدیل شده است!

۶    
آی اسپورت
2020-03-30 21:18:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر