فهرست
ببینید چقدر خوب حرفه‌ای شدیم!
ببینید چقدر خوب حرفه‌ای شدیم!

ببینید چقدر خوب حرفه‌ای شدیم!

آی اسپورت – تکلیف بخش زیادی از بدهی‌های دو باشگاه پرسپولیس و استقلال با فشار و تهدید کنفدراسیون فوتبال آسیا مشخص شد و تعداد قابل‌توجهی از طلبکاران این دو باشگاه موفق به وصول مطالبات خود شدند. هرچند همین یک قدم نصفه و نیمه در راه حرفه‌ای شدن را هم نباید نادیده گرفت اما واقعیت این است که تقریبا هیچ چیز در فوتبال ایران عوض نشده و خبری از حرفه‌ای شدن و باشگاه‌داری حرفه‌ای نیست. حتی می‌توان گفت تنها اتفاقی که افتاده این است که این دو باشگاه فقط بدهی خود را به تعدادی از طلبکاران داده‌اند و تنها پیامد خوب این اتفاق، حذف نشدن آنها از لیگ قهرمانان آسیاست.

واقعیت این است که پرداخت بدهی‌ها و بستن پرونده‌های حقوقی، فقط یکی از شروط حرفه‌ای شدن از نظر کنفدراسیون فوتبال آسیاست که متاسفانه دو باشگاه ایرانی همین یک شرط را هم به طور کامل اجرا نکرده‌اند. درست در آخرین روز مهلت دو باشگاه برای بستن پرونده‌های حقوقی، خبر مضحک اما واقعی شکایت یازالده گومز از استقلال منتشر شد. پرونده پرو پئیچ و هرایر مگویان هنوز بسته نشده و سرور جپاروف هم به شدت به دنبال دریافت مطالبات خود از استقلال است و باید به او هم به چشم یک شکایت بالقوه از استقلال به فیفا نگاه کنیم. تعداد قابل توجهی از مربیان و بازیکنان داخلی استقلال هم هستند که تمام با بخش قابل توجهی از مطالبات خود را بخشیدند و اگر این اتفاق نمی‌افتاد استقلال هرگز نمی‌توانست پرونده‌های خود را در فیفا ببندد. ضمن این که کم نیستند کسانی که هنوز هیچ توافقی با آنها انجام نشده و هر لحظه ممکن است آنها هم شکایتی جدید به فیفا یا کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه کنند! در همین روزهای سخت و پرتلاطم ماجرای خانه اجاره‌ای پادوانی هم برملا و مشخص می‌شود که باشگاه استقلال با آن همه ادعا و کبکبه و دبدبه، نتوانسته ابتدایی‌ترین شرایط و لوازم رفاهی را برای بازیکنی که در این تیم مصدوم شده فراهم کند.

درباره پرسپولیس هم همین شرایط صدق می‌کند. مدیران پرسپولیس با هر ترفندی بود با تعدادی از طلبکاران خود به توافق رسیده و با آنها تسویه‌حساب کردند. اما پرونده علی دایی و مسعود همامی ناتمام ماند! چند بازیکن این تیم هم مثل استقلالی‌ها همه یا قسمتی از مطالبات خود را بخشیدند تا کمکی به باشگاه کرده باشند اما درست در روز آخر، پرونده محمد قاضی رو شد که مدیران پرسپولیس علیرغم شکایت او به کنفدراسیون فوتبال آسیا، اصلا با او مذاکره نکرده بودند! سوشا مکانی و نیلسون هم در همین یکی دو روز اخیر پرسپولیس را تهدید به شکایت به فیفا کرده‌اند.

با همه این تلاش‌ها، تنها اتفاقی که برای استقلال و پرسپولیس رخ داده این است که آنها احتمالا فصل بعد هم در لیگ قهرمانان آسیا حضور خواهند داشت. اما برای دو فصل بعد چه؟ همین حالا گرشاسبی و فتحی از بدهی‌هایی می‌نالند که مدیران قبلی سرخابی‌ها به جا گذاشته‌اند. اما آیا این اتفاق برای خود آنها نخواهد افتاد؟ آیا سال بعد اگر مدیر جدیدی بر سر کار آمد از بدهی‌هایی که گرشاسبی و فتحی ایجاد کرده‌اند گله نخواهد کرد؟ آیا چک هایی که این دو نفر به طلبکاران داده‌اند تا از شکایت خود صرفنظر کنند، به موقع پاس می‌شود یا مدیران بعدی باید پرداخت آنها را به عهده بگیرند؟

درباره دیگر شرایط حرفه‌ای شدن هم چیزی نگوییم بهتر است. در تازه ترین نمونه، همین چند روز پیش بود که یوسف‌‎نژاد، عضو هیات تحقیق و تفحص از دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: «طبق آخرین وضعیت 2 باشگاه استقلال و پرسپولیس، هنوز اسامی اعضای هیئت مدیره این دو باشگاه در ثبت شرکت‌‌ها تغییری نکرده و افرادی مانند رسولی‌نژاد، ساور و ... به عنوان اعضای هیات‌‎مدیره شناخته می‌شوند و این در حالی که تاکنون 5-6 بار هیئت مدیره دو باشگاه تغییر کرده، تخلف قانونی محسوب می‌شود. صددرصد از مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان دعوت خواهیم کرد تا به مجلس بیاید و توضیح دهد.» این اتفاقات در هر شرکت ثبت شده دیگری تخلف و جرم محسوب می‌شود و عواقب بدی برای متخلف به دنبال خواهد داشت اما در دو باشگاه بزرگ ایرانی سال‌هاست رخ داده و آب هم از آب تکان نخورده است! گفتن از دیگر شرایط حرفه‌ای شدن مثل داشتن ورزشگاه اختصاصی، پروسه بلیت‌فروشی، درآمدزا بودن باشگاه و شفاف بودن هزینه‌‎ها و درآمدها هم برای این دو باشگاه و البته دیگر باشگاه‌های ایرانی، بیشتر شبیه به شوخی است و همه می‌دانند که کوچکترین قدمی در این راه برداشته نشده است.

با این حال، با کمک وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال و کمیته صدور مجوز حرفه‌ای، همه چیز خوب صحنه‌سازی شده است. به زودی گزارشی به کنفدراسیون فوتبال اسیا ارائه می‌شود با این محتوا که ببینید ما چقدر خوب حرفه‌ای شدیم؟ پس مجوز حرفه‌ای ما را صادر کنید! و همه چیز موقتا فراموش می‌شود تا زمانی که دوباره کنفدراسیون فوتبال آسیا سخت‌گیری‌هایش را آغاز کند و همه ارکان فوتبال ایران به تکاپو بیفتند و دوباره نمایشی تازه و دروغ از حرفه‌ای‌سازی باشگاه‌های ایرانی شروع شود.  

۴ ۲  
آی اسپورت
2018-09-11 16:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
رضا
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۰۶
در اینکه فوتبال و نوع مدیریتش عقب مانده هستش درش شکی نیست...
شما قلم به دست ها و به اصطلاح ژورنالیست ها هم عقب مانده هستید... واقعا از اینکه یه ریشه ایرانی دارم شرمنده هستم؛چند وقت اومدم ایران واقعا حال بهم زن ترین کشور دنیاست
فرشید
سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷، ۲۰:۵۶
گدا به گدا رحمت به خدا
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر