فهرست
فضای امن برای پرونده‌های خاک خورده
فضای امن برای پرونده‌های خاک خورده

فضای امن برای پرونده‌های خاک خورده

آی اسپورت - موجی‌پولی فوتبال بلژیک را فرا گرفته، یک رسوایی تازه که کسی در رسانه‌های اروپا ابایی از انتشارش نداشت. مو به مو با تمام جزییات. از دستگیری ایجنت ایرانی و جنجالی فوتبال بلژیک تا باز شدن پای مربیان و داوران در این پرونده. پیش‌تر نیز انتقادات درباره سیاق کار موجی بیات مطرح بود، وقتی نناد پتروویچ، ایجنت سابق، از ترامپیزه شدن حرفه نقل و انتقالات در فوتبال بلژیک خبر داده بود، با تاخت و تاز به رفتارهای موجی.

پلیس وارد این کارزار شده است، با بررسی و بازداشت و تحقیق برای جلوگیری از فساد مالی در فوتبال. تردیدهایی درباره پولشویی و نقل و انتقالات غیرقانونی و جابه‌جایی عجیب پول‌های بزرگ در مقیاس فوتبال بلژیک وجود دارد و این تردیدها به حال خود رها نشده‌اند. در فوتبال ایران چنین مسائلی چگونه بررسی می‌شوند؟ آیا کمیته‌های فدراسیون فوتبال کافی هستند یا باید پلیس وظایف قانونی خود را انجام دهد؟

همین چند شب پیش در برنامه نود جلال حسینی گفت که به باشگاه پرسپولیس در سال‌های گذشته کمک کرده اما هرگز کمک مالی او به حسینی برگردانده نشده. معلوم نیست چه اسنادی درباره هزینه شدن آن پول وجود دارد. این آخرین و کوچک‌ترین نمونه است که پول‌ها گم می‌شوند. در فوتبال ایران هیچ‌کس نمی‌داند چرا بازیکنی یک، دو یا سه میلیارد قرارداد می‌بندد و چه اتفاقی رخ می‌دهد که افزایش قیمت چند برابری دارد. هیچ‌کس نمی‌داند که روابط ایجنت‌های رسمی و غیررسمی با باشگاه‌ها چگونه تنظیم می‌شود. خواندن مصاحبه نناد پتروویچ، ایجنتی که منتقد رفتارها و روش‌های موجی بیات است، نشان می‌دهد که برخی ایجنت‌ها چه روش‌هایی برای گم شدن پول‌ها دارند. نمونه‌هایش در فوتبال ایران هم پیدا می‌شود اما آیا چشمی برای دیدن و بررسی کردن وجود دارد؟

درباره قرارداد بلیت ‌فروشی بازی‌ها، اسپانسرها و هزار و یک نکته دیگر همیشه تردیدهای جدی در فوتبال ایران وجود داشته که پای نام‌ها و موسسات موثری به پرونده‌ها باز شده اما هرگز این پرونده‌ها به سرانجام نمی‌رسند، خاک می‌خورند و فراموش می‌شوند. با این فراموشکاری‌های تعمدی فساد ریشه‌هایش را قوی‌تر می‌کند و با وحشت کمتری همه جا را فرا می‌گیرد، همان‌چه شاید رخ داده و ما و شما بی‌خبریم.

رسانه‌ها در ایران اغلب پیگیر چنین پرونده‌هایی نمی‌شوند، چون همواره در پیگیری آنها با دردسر مواجه شده‌اند و باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها رغبتی برای همراهی با رسانه‌ها ندارند. برنامه نود که همیشه از مبارزه با فساد حرف زده، آخرش فقط درباره یک نفر که چند میلیون از یک بازیکن پول گرفته و او را در پارک تمرین داده، افشاگری می‌کند و موارد مهم‌تر همیشه عقیم می‌مانند.

فوتبال ایران می‌تواند پرونده‌های عجیب و پیچیده‌ای در این زمینه‌ها داشته باشد اما کمتر کسی پیگیر تخلفات است. حتی وقتی باشگاه‌ها مالکیت‌های مشترک دارند، رسانه‌ها نمی‌توانند نقد‌های جدی در این  ‌باره مطرح کنند و با اعتراض و فحاشی هواداران مواجه می‌شوند و در چنین فضایی به کدام افشاگری می‌توان فکر کرد؟ فوتبال ایران برای رهایی از این ورشکستگی اقتصادی و رعایت نشدن فیرپلی مالی و اشتراک منافع چندین باشگاه مهمش به بازبینی در نوع برخورد با فساد نیاز دارد.

ایران ورزشی

۶ ۲  
آی اسپورت
2018-10-12 01:16:00
نظر دهید

۲ نظر
محسن
جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷، ۰۲:۰۳
مسئولین پاک و مطهر فوتبال و البته تقریبا کل ورزش ما در این زمینه،پیرو ادبیات معاصر ما هستند آنچنان که شاعر فرموده:به سراغ من اگر می آیی،نرم و آهسته بیا!!!! پلیس بی احساس بلژیک،نرم آهسته نرفته که هیچ،ظاهرا در منازل عزیزان را هم با لگد باز کرده!!! این بنده خداها هم هرچی گفتند ما در جنگ جهانی دوم با دیکتاتور جنگیدیم و کمی هم زخم برداشتیم و درصدی مجروحیت داریم،به گوش پلیس نرفته که نرفته!!! گزارش شده پلیس در جواب گفته هیچ چیز بالاتر قانون و اجرای قانون نیست،سفارش سگ و خر را هم قبول نمیکنیم!
۷
شاهین ممسنی ❤❤
جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷، ۰۵:۲۰
"رسانه‌ها در ایران اغلب پیگیر چنین پرونده‌هایی نمی‌شوند، چون همواره در پیگیری آنها با دردسر مواجه شده‌اند و باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها رغبتی برای همراهی با رسانه‌ها ندارند. برنامه نود که همیشه از مبارزه با فساد حرف زده، آخرش فقط درباره یک نفر که چند میلیون از یک بازیکن پول گرفته و او را در پارک تمرین داده، افشاگری می‌کند و موارد مهم‌تر همیشه عقیم می‌مانند."
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر