فهرست
چالش حق پخش؛ تلویزیون راه نمی‌آید
چالش حق پخش؛ تلویزیون راه نمی‌آید

چالش حق پخش؛ تلویزیون راه نمی‌آید

آی اسپورت – فدراسیون فوتبال و رسانه ملی سال‌های زیادی است که بر سر قرارداد حق پخش تلویزیونی اختلاف دارند. فدراسیون فوتبال در ازای اجازه تصویربرداری و پخش مسابقات مختلف از تلویزیون که اتفاقاً درآمدزایی چند میلیاردی از هر هفته دارد پول می‌خواهد و جالب اینجاست که صداوسیما می‌گوید نه قانون به آن‌ها اجازه می‌دهد که پولی به فوتبال بدهند و نه بودجه‌ای برای انجام این کار دارند. به این ترتیب دعوا هم چنان ادامه دارد.

در این مدت تهدید جلوگیری از پخش مسابقات که یک‌بار هم سه فصل قبل اجرایی شد و راه ندادن دوربین‌های برنامه‌های محتوایی رسانه ملی به ورزشگاه‌ها هم برای پایان دادن به این مناقشه نتیجه‌ای نداشته است. از آنجایی که زور فوتبال به صداوسیما نمی‌رسد تا به امروز کار به همان شکلی پیش رفته است که مسئولان سیما خواسته‌اند و به همین ترتیب کنداکتور شبکه‌های خود را با برنامه‌های فوتبالی و قراردادهای آن‌چنانی بازرگانی و اسپانسرینگ پر می‌کنند و حتی یک ریال هم به فوتبال و باشگاه‌ها پول نمی‌دهند.

داستان حق پخش تلویزیونی البته چند ماهی می‌شود که توسط کمیسیون فرهنگی مجلس بررسی می‌شود و از طرف دیگر وزیر ورزش و جوانان هم چندین جلسه با رئیس صداوسیما برای حل این مشکل برگزار گرده که هنوز توافقی حاصل نشده است. حتی پیشنهاد فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برای مشارکت در قراردادهای تجاری صداوسیما حین برگزاری مسابقات فوتبال هم مورد قبول واقع نشده و به همین ترتیب کسی نمی‌داند سرنوشت این مناقشه چه خواهد شد.

نکته قابل تأمل اما اینجاست که درگیری فوتبال و رسانه ملی با گذر زمان شکل‌های جدی‌تر و عجیبی به خود می‌گیرد و تازه‌ترین بحران به وجود آمده مربوط به نحوه پخش مسابقات لیگ اختصاص دارد که عملاً به قراردادهای تجاری سازمان لیگ با شرکت‌هایی که برای تبلیغات محیطی مسابقات پا پیش گذاشته‌اند ضربه‌ای جدی وارد کرده است. در حال حاضر مدتی است که تصویربرداران صداوسیما که برای پوشش تصویری زنده مسابقات به استادیوم‌ها اعزام می‌شوند در قاب‌بندی تلویزیونی مسابقات طوری عمل می‌کنند که در طول نود دقیقه مسابقات تبلیغات محیطی کنار زمین آن‌طور که باید به تصویر کشیده نشوند.

اوج این اتفاق را تمام مردم در هفته یازدهم لیگ برتر دیدند. جایی که در بازی استقلال و نفت در اتفاقی نادر و حیرت‌انگیز تصاویر ارسالی روی آن به شدت فاقد کیفیت،‌ غیراستاندارد و به اصلاح فنی دفرمه بود. تغییر زاویه فیلم‌برداری دوربین‌های اصلی به شکلی بود که از ارتفاع کاستند و کنار خط طولی در ضلع شرقی وزرشگاه را از کادر خارج کردند و وقتی توپ و بازی به آن طرف کشیده می‌شد بینندگان تلویزیون به زحمت می‌افتادند و نیم‌تنه بالای بازیکنان و اتفاقات آن قسمت زمین را نمی‌دیدند! این اتفاق فقط برای این بود که رسانه ملی تصمیم گرفته بود تصاویر تابلوهای تبلیغاتی کنار زمین را به تصویر نکشد و به همین ترتیب بود که مسئولان پیام عذرخواهی به خاطر رفتار غیرحرفه‌ای صداوسیما در تابلوهای تبلیغاتی منتشر کردند.

جالب اینجاست که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در هفته‌های اخیر از تصمیم خود برای راه ندادن دوربین و گزارشگران برنامه‌های محتوایی رسانه ملی کوتاه آمدند تا در فضایی آرام مذاکرات پیش برود اما تصویربرداری غیراستاندارد در مسابقات برای بها ندادن به تابلوهای تبلیغاتی کنار زمین هم چنان ادامه دارد و عملاً فوتبالی‌ها را با درماندگی مطلق در ارتباط با صداوسیما روبه‌رو کرده است.

نکته قابل تأمل اینجاست که شرکت‌های طرف قرارداد اسپانسر که پول‌هایی میلیاردی برای پخش تبلیغات خود در ورزشگاه‌ها به سازمان لیگ و باشگاه‌ها پرداخت می‌کنند نسبت به این مورد اعتراض جدی داشته‌اند و حتی بعضی از آن‌ها مدعی شده‌اند با ادامه این روند از حمایت مالی خود از فوتبال دست خواهند کشید و خسارت هم خواهند گرفت!

این سیاست جدید از سوی سازمان صداوسیما و قرار گرفتن فوتبال با یک بحران و شکایت اقتصادی بزرگ در زمینه تبلیغات محیطی اما مسئولان فدراسیون فوتبال را به این فکر انداخته است که فکری اساسی برای حل آن داشته باشند. صداوسیما همان‌طور که اشاره شد در سال‌های اخیر برای پخش مسابقات حتی یک ریال هم به باشگاه‌ها پرداختی نداشته است و با اینکه فوتبال از 70 درصد درآمد اصلی خود در ایران محروم است،‌ مدل تصویربرداری مسابقات خطر بزرگی را متوجه قراردادهای سازمان لیگ کرده است.

با خبر شدیم که چند هفته قبل مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ تصمیم گرفته بودند در اعتراض به این رفتار رسانه ملی مقدماتی را فراهم کنند که خودشان تصویربرداری مسابقات را انجام و سیگنال پخش را در اختیار صداوسیما قرار بدهند که به خاطر بحران مربوط به ناآرامی‌های اخیر که در کشور اتفاق افتاد مسئولان فوتبال برای دامن نزدن به مشکلات، اجرای این تصمیم مهم و جنجالی را به بعد موکول کردند.

صفی الله فغان‌پور وکیل حقوقی فدراسیون فوتبال با تأیید این خبر گفت: «رسانه‌ها و مردم در جریان بسیاری از مشکلات و بحران‌هایی که برای فوتبال اتفاق می‌افتد قرار ندارند. در همه جای دنیا بخش اصلی درامد فوتبال از محل قرارداد حق پخش تلویزیونی تأمین می‌شود که کل ساختار فوتبال کشور ما از این درآمد قابل توجه به خاطر اینکه صداوسیما حاضر نیست پولی بدهد محروم است. همان‌طور که می‌دانید فدراسیون و سازمان لیگ به طرق مختلف حاضر بودند با رسانه ملی برای رسیدن به یک توافق مناسب همکاری داشته باشند که از طرف مقابل نه‌تنها هیچ‌کدام از پیشنهادها قبول نمی‌شود، بلکه مدتی است در زمینه تصویربرداری مسابقات مشکلاتی به وجود آمده است».

وکیل حقوقی فدراسیون فوتبال در ادامه صحبت‌های خود تأکید کرد: «فدراسیون فوتبال به دنبال تعامل با صداوسیما است. حالا که حق پخش را نمی‌دهند یکی از منابع اصلی درآمد فوتبال تبلیغات محیطی است که تابلوها و بنرهای آن در ورزشگاه‌ها وجود دارد. منتهی ما چندین هفته است مشاهده می‌کنیم طوری تصویربرداری مسابقات را انجام می‌دهند که این تابلوهای تبلیغاتی به تصویر کشیده نشوند و این خلاف مقررات و استاندارد است.»

او اضافه کرد: «شرکت‌های طرف قرارداد روی پخش تبلیغات خود از تلویزیون برنامه‌ریزی می‌کنند که می‌آیند با اسپانسر سازمان لیگ قرارداد امضا و پول هزینه می‌کنند. منتهی با این سیاست رسانه ملی پرونده تبلیغات محیطی با یک بحران اساسی روبه‌رو شده است. ما در فدراسیون چند هفته قبل تصمیم گرفتیم که تصویربرداری مسابقات را خودمان انجام بدهیم و سیگنال را برای پخش زنده در اختیار صداوسیما قرار بدهیم که به خاطر مسائلی که در داخل کشور به وجود آمد اجرای این تصمیم را متوقف کردیم تا بحرانی به وجود نیاید. منتهی اگر صداوسیما این کار خود را متوقف نکند و حق پخش فوتبال را ندهد قطعاً مسئولان محترم فوتبال و ورزش کشور مجبور می‌شوند که تصمیمات مهمی در این رابطه اتخاذ کنند.»

 

اعتماد آنلاین

۶ ۳  
آی اسپورت
2018-01-23 14:21:00
نظر دهید

۳ نظر
اینزاگی
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۳۲
ایشالا هروقت فردوسی پور از ماجرای خاله زنکی فردوسی پور شید بیرون ، به حق پخش رسیدگی میکنه. این طور که بوش میاد داستان طارمی تا یه دو سه سالی سوژه نود هست
majid
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۳۲
وقتی تلوزیون تو ایران انحصاریه خب طبیعیه که زیر بار حق پخش نرن!! صدا و سیما حتی اگه درخواست پول هم بکنه از فدراسیون برای پخش بازی ها فدراسیون مجبوره قبول کنه چون هیچ گزینه ی دیگه ای ندارن!
۷
حق خوری
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۸:۱۲
باید جلو این حق خوری صداسیما رو گرفت وحق باشگا هها رو بهشون برگردوند حتی با اجازه ندادن ورود دوربین ها به استادیوم تا این کلاهبردارا پول حق پخشو بدن باید باهاشون با زور برخورد کرد
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر