فهرست
خوشا به حال متوهمانی مثل ما
خوشا به حال متوهمانی مثل ما

خوشا به حال متوهمانی مثل ما

آی اسپورت- «از اینجا چیزی رفت که هیچ چیز جانشینش نخواهد شد » این جمله را کشیش به هیو می گوید ، در فیلم « دره من چه سر سبز بود» شاهکار همیشه جان فورد بزرگ  و من هم فکر می کنم، چیزی ازمیان ما رفته است ، چیزی مثل اعتماد ، چیزی مثل خوب دیدن ، چیزی مثل تعریف ...انگار همه ما تبدیل به ماشینی شده ایم برای غر زدن ، برای ایراد گرفتن، برای بهانه گرفتن ...انگار آن قدر تعریف همراه با اغراق شنیده ایم که برابر هر توصیف مثبتی ضد ضربه شده ایم . عینی ترین مصداق همین داستان سارا السادات خادم الشریعه است ،دختری که کار خوبی کرد، کاری که در معنای واقعی کلمه پهلوانانه است مگر پهلوانی چیست ؟ پهلوانی ، عیاری و فتوت برخلاف آن که  ما در ذهن خود غولی ساخته ایم؛ خیلی ساده است، خیلی شدنی است، از قدیم مثال می آورم، از قابوسنامه؛ عنصر المعانی می نویسد:«اصل جوانمردی سه چیز است: اول آنکه هر چه بگویی بکنی، دوم آنکه راستی خلاف نکنی، سیوم آنکه شکیب را کاربندی...» به همین راحتی، به همین سادگی... مشکل ما از آن جا شروع می‌شود که بین پهلوان  و کار پهلوانانه هیچ تفاوتی قائل نمی‌شویم ، فکر می کنیم که از یک آدم معمولی نمی شود کار پهلوانانه سر بزند، ما گمان باطلی داریم که برای انجام هر کار پهلوانانه ای باید پوریای ولی بود، باید هفت شهر عشق را طی کرد، باید آن قدر تزکیه داشت که شهره به زهد شد، خوشا به حال آن هایی که این گونه «پهلوان » هستند ، اما ما آدم های معمولی، ما آدم های عادی هم می توانیم، اشتباه کنیم و لحظه ای ، شاید حتی یک بار در عمرمان، کاری کنیم که هیچ پهلوانی عرضه و انجام آن را نداشته باشد.

تاریخ برای این  گونه کار هاپر از مثال است. اینجاست که باید ترازوهای ذهنی را کنار گذاشت ، این که چه کسی انجام می دهد ، اصلا مهم نیست، مهم کار است ، خارج از فاعل آن، باید آن را ستود، ساراالسادات خادم الشریعه با هیچ متر ومعیاری پوریای ولی نمی شود، دختر جوانی است که با هوش تر است اما اگر به صفحه اینستاگرامش سری بزنید، فرقی با باقی دختران جوان سرزمین ما ندارد، از همان چیزهایی لذت می برد که باقی دختران همسن و سالش، از همان موسیقی‌ها، از همان رستوران رفتن ها و...

او عاشق بردن است، عاشق پیروزی، عاشق کیش دادن، مات کردن اما در یک لحظه از زندگی اش، دختری را روبروی خود دیده که او را به یک تصمیم مهم رسانده ،می شود از ضعف حریف استفاده کرد یا نکرد؟ این از همان بندهای ساده جوانمردی است و کاراو کار پهلوانانه محسوب می شود، به همین سادگی ؛ به همین راحتی... سارا وقتی آن تصمیم را می گرفت ، فارغ از قوانین حرفه ای ورزش عمل می کرد، الان هم ظلم به کار او است که وقتی او با قانون بزرگ انسانیت کاری را انجام داده، با قوانین خودساخته بشرساخت آن را ارزیابی کنیم و حرف تباتی را وسط بکشیم ، کار این وسط چیست؟

کاری همه آن هایی که پیش از ما قلم در دست گرفته اند، انجام داده اند ،ما باید خوبی را گسترش دهیم ، باید الگوهای جامعه را افزایش دهیم ، باید آن قدر در ستایش این فضیلت های هرچه قدر هم خرد بکوشیم تا اگر کسی دیگری هم در موقعیت کاری متفاوت و پهلوانانه قرار گیرد،تردید نکند ، نه جامعه ای داشته باشیم که همه می خواهیم ناظر باشند و با یک گوشی تلفن همراه عکسی یا فیلمی ضبط کنند و بروند ،معرفی خوبی و خوبی ها همیشه وظیفه نویسنده ها در فرهنگ ایرانی بوده ، از تذکره الاولیای عطار و شاهنامه فردوسی، خوب بودن را حتی با اغراق  الگو می ساختند و بعد ها همه هم ...شاید زمانه اساطیر تغییر کرده باشد اما خوبی که مانده است ، الگوهای رفتاری خوب که پربرجاست. این که الگوهای خوب را ترویج دهی اگر اسمش توهم است، خوشا به حال متوهمانی مثل ما، که نمی گذاریم آتش جوانمردی خاموش شود.

۵ ۷  
آی اسپورت
2016-12-03 02:17:00
نظر دهید

۷ نظر
برزو
شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵، ۰۴:۲۷
جوانمردي رو اون شطرنج باز اوكرايني انجام داد كه به خاطر اينكه دوستش تو بيمارستان بود روحيه ي بازي نداشت و از خادم الشريعه درخواست كرد بازي نكنند.
وگرنه خادم الشريعه اي كه همه ي بازيهاشو باخته بود و دقيقا همين يه بازي كه انصراف داد مساوي شد كه ديگه اين داستانها رو نداره.
مث اينه كه گرانادا روبه روي بارسلونا بازي نكنه اسمشو بذارن جوانمردي و تو رسانه ها مرثيه سرايي كنند!
۳ ۳
محمد
شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵، ۰۹:۲۷
کسایی که به طور حرفه ای شطرنج بازی می کنن میدونم( البته من بازی نمی کنم فقط شنیدم)نتیجه بازی تا ۱۶ حرکت اول مشخص میشه.اگر شطرنج باز ایرانی دست برتر رو داشت و حاضر به مساوی شد ،کارش خیلی پهلوانان بود وگرنه همین حرفی که برزو زد درسته.ضمن اینکه ایشون همه بازی هاش رو مساوی کرده بود به غیر از یکی و باختی نداشت.
ح.ق
شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵، ۱۱:۵۲
داداش چرا هرچی به معده ات می رسه، می ریزی تو سایت؟ کلا بعد 11 بازی، 1 باخت داشت. آخر سر هم که سوم شد. این قدر فهم و شعور شماست که مثل هرکولس جلوی بارسلوناست. گو این که، یه وقتایی ممکنه بارسلونا انقدر افتضاح بازی کنه که حتی هرکولس هم بتونه ازش مساوی بگیره
۵
ضضض
شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵، ۲۲:۳۷
برزو دادش چی میزنی؟!اولا که سارا تا بازی با بازیکن اکراینی حتی یه باخت هم نداشت و نکته جالب اینه که صدر جدولم بود.دوم اینکه در نهایت هم تنها با یه باخت سوم شد.اصلا از تمام اینها گذشته همه میدونیم شطرنج بازی تمرکزیه و وقتی یه نفر تمرکز لازم رو نداشته باشه قطعا نمیونه حداکثر خودشو به نمایش بزاره.جدای این مسائل حداقل یه ذره انصاف داشته باشید.شاید کار پهلوانانه یه مقدار برای این حرکت سنگین باشه اما قطعا حرکت جوانمردانه ای کرده و درخور تحسینه.در ضمن برزو جان نزار قرصات جابه جا بشه!اینجوری میشی!
۲
آرش
شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵، ۱۲:۰۳
از این سایت بعیده که فقط نظراتی که دروغهای بزرگی رو مطرح میکنند، تایید کنه، نمونش همین نظرات برزو، تو اکثر نظراتش یک دروغ بزرگ و آشکار هست، سارا اگه همه بازیهاش رو باخته، چطور سوم شده جناب برزو؟
متاسفانه این قضیه که برزو خودش رو صاحب نظر میرونه از یکی از اشتباهات سایت نشات گرفت که از مردم راجع به نظرات این آقا نظر خواستند، و این شخص هم احساس کرد که چقدر نظرات سخیفش، معقول هستند و هر روز بیشتر در‌افشانی میکنه.
برزو
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۱۴:۵۱
من قبل از اينكه اقاي اميرپور اسممو تو توئيتشون بيارن تو سايت فعال بودم و نظرمو در مورد اكثر مطالب ميذاشتم.
اين باكس نظرخواهي واسه نظر نوشتنه و مشخصه كه هركسي ميتونه نظر خودشو بذاره. شما حرفي داري بيا زير كامنت من جوابمو بده يا كامنت خودت رو بذار و برو. اگه من دروغ گفتم تو راستشو بگو!
صدتا خبرگزاري هست تو ايران كه اصلا نظرسنجي ندارن در اصل اون باكس سفيد زير پست ها يه چيز دكوريه. اصلا نظرت تاييد نميشن منتها چون تعبيه ي بخش نظرسنجي از اصول طراحي سايته ديگه يه باكس درست كردند اون پايين.
شما ميتونيد بريد از اون سايتها اخبار و مطالب رو پيگيري كنيد.
۱
یوهان کرایف
يكشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵، ۰۱:۲۸
تو هیجده سالگی استاد بزرگ بین المللی شد بابی فیشر تو پانزده سالگی به این درجه رسیده زیاد با فیشر فاصله نداره پس نائب قهرمانی جوانان جهان ولی اینا برای اون دسته از دوستانی که منفعت شون تو کوچه علی چپ بودنه فرقی نداره حتی اگه بزنه بوریس اسپارسکی رو هم ببره!!!!؟؟
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر