فهرست
آن چه استقلال روی نیمکت می‌خواهد
آن چه استقلال روی نیمکت می‌خواهد

آن چه استقلال روی نیمکت می‌خواهد

آی‌اسپورت- روزگار "خان" ها و "آقا" های روی نیمکت گذشته  است و  این مسئله به دو علت است که اولی آن این است که بزرگان فوتبال ما در سنینی دیگر نیستند که بتوانند روی نیمکت بنشینند و از سوئی نسلی دیگر چون منصور خان پورحیدری و ناصر خان حجازی و علی پروین و....  با آن صلابت و کاریزما وجود ندارد و شاید اصولا امروز تنها با قدرت کاریزماتیک نتوان تیمی را رهبری کرد. فوتبال چون هر پدیده‌ای در دنیا نیاز به علم و دانش و تجربه است و نسل جدیدی که روی سکوها و یا پشت مدیا هستند دیگر آن تحمل سابق را  ندارند. در این موقعیت چه باید کرد؟ براستی چه کسی باید روی نیمکت استقلال بنشیند؟ ای کاش کمیته فنی و مدیریت صحیح و واقعی در باشگاه‌های ما حکم فرما بود که این سوال در آغاز هر فصل پرسیده میشد اما متاسفانه وقتی مدیریت دولتی بر فوتبال دولتی حکم فرما باشد باید هم شاهد محرومیت و تغییر مربی در هفته‌های نخست و غم و اندوه برای طرفداران تیمهای محبوب باشیم. 

 استقلال دیگر نمی‌تواند پشت شعارها پنهان شود همان طوری که هیچ تیم پر طرفداری قادر به این کار نیست. کلید معما این است که صبر طرفداران را بالا ببریم و صبر طرفداران با کارنامه سرمربی و شخصیت و برد بین المللی او بالا می‌رود. البته آن هم حدی دارد همان طوری که شاهد بودیم رافا بنیتز که با لیورپول قهرمان اروپا می‌شود در رئال مادرید دوام نمی‌آورد و بی‌شک روزگار پپ گواردیولا و کلوپ هم باید در فصل جاری موفقیت آمیز باشد تا صدای اعتراض‌ها بالا نیاید و این همان خطری است که آنجلوتی را در بایرن مونیخ تهدید می‌کند اگر افتخارات بین المللی با بایرن کسب نکند.

  اما به فوتبال خودمان بر گردیم سوال مهم که چه کسی روی نیمکت استقلال بنشیند؟ بی‌گمان پاسخش این است که سرمربی که صبر برای او زیاد باشد و بی‌گمان در نزد مربیان ایرانی چنین نیروئی وجود ندارد که سکوها را تا مدتی طولانی آرام کند. به نظر می‌رسد سرمربی خارجی خوب باشد اما مشکل این است که  آیا سرمربیان خارجی بزرگ می‌توانند با شرایط فوتبال ایران دوام بیاورند؟! به شرایط امروز مالی باشگاه‌های ایرانی بنگرید آیا سرمربی خارجی مناسب می‌تواند با دغدغه مالی تیمش را هدایت کند؟ آیا سرمربی خارجی می‌تواند کمبود زمین و امکاتات را  قبول کند؟ (برای پاسخ به این سوال خاطرات کی‌روش در ایران را مرور کنید) آیا سرمربی خارجی می‌تواند چون برانکو باشد که یک دفعه بفهمد بازیکنش محروم است چون در باشگاه کسی وجود نداشت که شرایط بین المللی را درک کند و به حرف چند به اصطلاح وکیل و مدیر بازیکن گوش داده‌اند؟  اگر این گونه مربی پیدا شد به نظر من گزینه فاتح تریم خوب است او با روحیه ایرانی‌ها نزدیک و تجربه بین المللی دارد  البته از دید من فوتبال تکنیکی ما به سبک مربیان آمریکای جنوبی و اسپانیائی هم نزدیک است بهر حال باید به انتظار بنشینیم تا ببینیم آیا بار فنی نیمکت استقلال بالا می‌رود که بی‌شک در صورت وقوع این حادثه فوتبال ما هم بهره بزرگی می‌برد.

۱۳ ۴  
آی اسپورت
2017-09-25 01:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
اس مال
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۰۲:۳۵
یه فقره منصور عظیمی + عزیز محمدی و دست پر مهر دولت مهر! معجزه هزاره سوم
۳
امید از تفت
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۰۶:۰۷
حداقل بیش از 100 مربی درجه یک آزاد در دنیای فوتبال وجود داره. باید رزومه اونها بررسی بشه نه رزومه کسایی که دلالها میگن. بعد از بین این 100 نفر 10 نفر که با اهداف و شرایط باشگاه سازگاری دارند انتخاب شوند و بر حسب اولویت با 5 نفر اونها همزمان مذاکره بشه. یعنی یه پروسه حداقل یکماهه برای انتخاب سرمربی خوب خارجی
۱
بهروز سرخ دل
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۲۷
اقای عاطف چی مصرف میکنی .این تیم دو زاری رو فاتح تریم میخواد چکار کنه .امپراطور کشور همسایه بیاد پنگوئن بازی
۳
وحید پرسپولیسی
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۰:۳۴
جالبه به عرضتون برسونم به عنوان یک شخصی که ترکیه زیاد رفتم و با شرایط حاکم بر روحیات مردم ترکیه و زبان استانبولی آشنایی نسبی دارم اینکه اتفاقا فاتیح حجا (لقب دیگرش در کنار ایمپاراطور : اصطلاح تحت اللفظی مردم به معنای امپراطور)اتفاقا از دسته و طیف مربیان بسیار سنتی ترکیه هست و فوتبالدوستان ترکیه ای مدرن و تکنوکرات ها همگی از حضورش در تیم ملی ناراحت هستن به علت مافیای قدرتمندش و کاریزماش. نتیجه اش هم حذف در مرجله مقدماتی یورو بود و نتایج ضعیفش .. تنها بدلیل رکود استعداد ها در ترکیه دوباره بهش رو آوردند که با شکست و افتضاح همراه بود و الان دست به دامان لوچسکیو شدن...درکل استقلالی ها بدونن فاتیح حجا مربی نو گرا و مدرنی نیست و به شدت سنتی هست و نتایجش غالبا به خاطر کاریزما و دیسیپلین و پدرخواندگی اش در فوتبال ترکیه بوده..
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر