فهرست
باکسینگ‌دی؛ یک سنت دوست داشتنی
باکسینگ‌دی؛ یک سنت دوست داشتنی

باکسینگ‌دی؛ یک سنت دوست داشتنی

آی‌اسپورت- مسابقات فوتبال در Boxing Day که در انگلیس یک سنت قدیمی محسوب می‌شود را ایتالیایی‌ها نیز امسال تجربه خواهند کرد.منتقدان برگزاری بازی‌های لیگ برتر انگلیس در تعطیلات سال نو و کریسمس امسال هم نتوانستند موفق شوند و دوباره سنت پیروز شد. آخرین فرد معترض لوییس فان خال بود که هرگز درک نمی‌کرد چرا انگلیسی‌ها در کریسمس مسابقات فوتبال را برگزار می‌کنند. سال‌ها است که در رابطه با برگزاری مسابقات در این دوره از سال بحث می‌شود. منتقدان بر این باورند که شکست تیم‌های باشگاهی و ملی به خاطر برگزاری بازی‌ها در این دوره از سال است. با این حال این قضیه موافقانی نیز دارد. آرسن ونگر سرمربی آرسنال گفته: اگر در این موقع از سال بازی نکنیم خواهم گریست.

ژوزه مورینیو نیز مخالف کنار گذاشتن سنت قدیمی است، سرمربی منچستریونایتد اظهار کرد: همه اروپا ما را نگاه می‌کنند و این موضوع برای لیگ برتر اهمیت زیادی دارد.

ورزشگاه‌ها همیشه در این زمان پر می‌شوند و مردم بخشی از تعطیلات کریسمس خود را به تماشای مسابقات فوتبال اختصاص می‌دهند. هم‌چنین در این کشور سنت قدیمی وجود دارد که پدران در ۲۶ دسامبر به همراه فرزندان‌شان به ورزشگاه‌ها می‌روند.

به این روز Boxing Day گفته می‌شود. در حالی که همه لیگ‌ها تعطیل هستند بیش از ۷۰۰ تیم در بریتانیا در رده‌های مختلف به میدان می‌روند. این سنت برای کشورهای دیگر ایده بدی به نظر نیامد، به همین خاطر برای نخستین‌بار در ایتالیا یک بازی در ۲۶ دسامبر برگزار می‌شود. لاتزیو و فیورنتینا در جام حذفی به مصاف هم می‌روند. هم‌چنین داربی اینتر و میلان ۲۷ دسامبر برگزار خواهد شد. کارلو تاوکیو، رییس بر کنار شده فدراسیون فوتبال ایتالیا در تابستان در دفاع از تصمیم گفت‌: برگزاری مسابقات در این دوره از سال را بد نمی‌بینم، البته اگر بیست و پنجم دسامبر نباشد چون نمی‌توان از یک کاتولیک انتظار داشت در روز میلاد مسیح به میدان برود.

در ایتالیا ۲۳ دسامبر سری A برگزار شد و در سی ام این ماه نیز این بازی‌ها انجام خواهد شد. هم‌چنین پنجم و ششم ژانویه سری A  دوباره از سر گرفته می‌شود و تا ۲۱ ژانویه لیگ ایتالیا تعطیل خواهد بود. مسوولان فدراسیون فوتبال این کشور گفتند: می‌خواهیم از تعطیلات بهره ببریم تا مردم به ورزشگاه‌ها بروند.

در انگلیس پس از سال‌ها در روز کریسمس بازی برگزار نشد. این تصمیم منطقی بود که بالاخره پس از سال‌ها گرفته شد. انتقال سنت انگلیس به دیگر کشورها نیاز به شناخت و دانستن جزییات آن دارد. Boxing Day تنها یک روز فوتبالی در انگلیس نیست. این روز نخستین روز حراجی‌هاست و یک روز مهم در اقتصاد انگلیس محسوب می‌شود. علاوه بر این در سال ۱۸۷۱ اعلام شد که افراد بالادستی به کارکنان خود برای یک هفته‌ تعطیلی جعبه‌هایی از پول و غذا کریسمس بدهند. این روز ویژه‌ با ورود ورزش به آن به یک جشن محبوب تبدیل شد. نخستین مسابقه فوتبالی که در این روز برگزار شد بین دو تیم شفیلد و هالم در ۲۶ دسامبر سال ۱۹۶۰ بود.

رواج یافتن Boxing Day با گذشت زمان قابل توجه بود. در این زمان بازی‌ها جذاب‌تر بودند و گل‌های بیش‌تری به ثمر می‌رسید. در بازی‌های برگزار شده در سال ۱۹۶۳ در ۱۰ رده برتر۶۶ گل به ثمر رسید و هفت هت تریک دیده شد. بازیکنان در برف و باران گلزنی کردند. سال به سال رقابت‌ها دیدنی‌تر شدند. پیش از همه تیم‌های رقیب به مصاف هم می‌رفتند چون فدراسیون انگلیس نمی‌خواست تیم‌ها در روزهای تعطیلی بیش از حد جا به جا شوند. بیش‌ترین فاصله در این سال ۶۰۰ کیلومتر بود که سوانسی در لیورپول به میدان رفت. مارتین گلن، مسوول فدراسیون انگلیس گفت‌: هرگز برگزاری بازی‌ها را در کریسمس متوقف نخواهیم کرد.

برنامه لیگ برتر انگلیس در فصل جاری خیلی فشرده است چون ۶ هفته‌ تقریبا در ۱۸ روز برگزار خواهد شد. در نخستین آخر هفته‌ سال ۲۰۱۸ نیز رقابت‌های جام حذفی انجام می‌شود. در Boxing day و در ۲۷ دسامبر منچسترسیتی به مصاف نیوکاسل می‌رود. بیست و هشتم ماه جاری کریستال پالاس و آرسنال برابر هم قرار می‌گیرند اما در روزهای سی ام و سی و یکم هفته‌ دیگری برگزار خواهد شد و روزهای یکم و دوم ژانویه یک هفته‌ دیگر انجام می‌شود. تیم‌های زیادی سال جدید را به نحوی آغاز خواهند کرد که در کم‌تر از ۴۸ ساعت باید دو بار به میدان بروند.

ایسنا

۵    
آی اسپورت
2017-12-26 17:11:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر