فهرست
گزارش؛ یک عروسی و سه تشییع صندلی!
گزارش؛ یک عروسی و سه تشییع صندلی!

گزارش؛ یک عروسی و سه تشییع صندلی!

آی اسپورت - از اواسط تابستان ۹۷ با تصویب قانون جدید منع به کارگیری بازنشستگان در نهادهای دولتی، فدراسیون های ورزشی هم دچار چالش بزرگی شدند. در ابتدا نام حدود ۱۳ رییس فدراسیون به عنوان بازنشسته در رسانه ها منتشر شد؛ اما در ادامه و بعد از ابلاغ قانون ۱۰ تن از این روسا در لیست نهایی بازنشسته ها قرار گرفتند. در این میان بعد از ابلاغ قانون بازنشسته‌ها در تاریخ ۲۴ شهریورماه و در شرایطی که ۲ ماه مهلت برای اجرای آن تعیین شده بود، وزارت ورزش توانست با هماهنگی که ایجاد کرد تغییرات را در ۷ فدراسیون رقم بزند. هندبال، ناشنوایان، هاکی، سه گانه، قایقرانی، چوگان و جودو در ماه های اخیر دچار تغییرات شدند و الان با سرپرست اداره می شوند تا انتخابات ریاست برای آنها دوباره برگزار شود.

اما در ۳ فدراسیون دیگر که پیش‌بینی تغییرات می‌شد، هنوز روسای بازنشسته روی صندلی خود حضور دارند و وضعیتشان به صورت شفاف مشخص نشده است. فوتبال، والیبال و کاراته با وجود گذشت تاریخ ۲۴ آبان‌ماه هنوز با همان روسای قبلی اداره می‌شوند؛ اگرچه مهلت پایانی برای اجرای کامل قانون بازنشسته‌ها ۱۵ آذرماه عنوان شده است. این ۳ رییس فدراسیون سعی می کنند با استفاده از ظرفیت های قانونی مجوز ادامه فعالیت خود را حداقل تا پایان دوره ۴ ساله ریاستشان به دست آورند. البته در این میان مهدی تاج توانسته این مجوز را بگیرد و اختلاف او با وزارت ورزش در حال حاضر بر سر اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال است. همچنین باید به مدیرعامل باشگاه پرسپولیس هم به عنوان یکی دیگر از مدیران بازنشسته تاثیرگذار اشاره کرد که او نیز وضع مشخصی ندارد. حتی مجمع باشگاه پرسپولیس هم باعث نشد تا تکلیف گرشاسبی مشخص شود و او نیز چند روز دیگر بیشتر برای تعیین وضعیت خود وقت ندارد.

مهدی تاج؛ اختلاف بر سر هیات رییسه

بدون شک در میان تمامی فدراسیون هایی که روسای آنها بازنشسته بودند، فوتبال بود. بعد از کش و قوس های فراوان مهدی تاج در جلسه ای که با وزیر ورزش و رییس کمیته ملی المپیک داشت، توانست آنها را قانع کند. صالحی امیری بعد از این جلسه تاکید کرد که تاج با استفاده از ماده ۶۰ قانون خدمات رسانی به ایثارگران می تواند در سمت خود باقی بماند. در واقع رییس فدراسیون فوتبال به خوبی از این ظرفیت قانونی استفاده کرد و ماندنش آنطور که پیداست تا پایان دوره ۴ ساله ریاستش قطعی شده است؛ اگرچه فشار فیفا و AFC هم در این تصمیم گیری بی تاثیر نبود. حالا اتفاقی که باعث تنش و اختلاف میان وزارت ورزش و مهدی تاج شده، موضوع بازنشستگانی است که در هیات رییسه فدراسیون مشغول به کار هستند. هم وزیر ورزش و هم رییس کمیته ملی المپیک بعد از رضایت دادن به ماندگاری مهدی تاج تاکید کردند دیگر اعضای هیات رییسه که بازنشسته هستند، باید پست های خود را ترک کنند. محمدرضا ساکت، علی کفاشیان، حید بهاروند، فریدون اصفهانیان و محمود اسلامیان جزو بازنشسته های هیات رییسه فدراسیون به شمار می روند که حاضر نیستند پست خود را ترک کنند و فدراسیون و وزارت ورزش هم به راه حل مشترکی در این باره نرسیده اند.

1
1

احمد ضیایی؛ استناد به قوانین FIVB

رییس فدراسیون والیبال که هنوز یک سال نیست کار خود را در این فدراسیون آغاز کرده، جزو مخالفین سرسخت تصویب قانون بازنشستگی به حساب می آید. او اعتقاد دارد حداقل اگر قرار به اجرای چنین قانونی است باید به روسای فدراسیون ها مهلت بدهند تا پایان دوره ۴ ساله خود به فعالیتشان ادامه دهند و در دوره بعدی حق نام نویسی در انتخابات را نداشته باشند. احمد ضیایی در این مدت به قوانین فدراسیون جهانی استناد کرده که حق هیچ گونه دخالت داخلی را به ارگان های دولتی نمی دهد. از طرفی رییس فدراسیون والیبال که دارای مدرک کارشناسی ارشد است، با ۲۸ سال خدمت بازنشسته شده و هم اکنون به دنبال آن است تا نامه بازگشت به کار خود را بگیرد تا بتواند تا ۳۵ سال به خدمت خود ادامه دهد.

2
2

محمدصادق فرجی؛ بن بست در مذاکرات

دیگر رییس بازنشسته ای که هنوز پست خود را ترک نکرده، محمدصادق فرجی است. رییس فدراسیون کاراته که حدود ۲ سال از ریاستش در این فدراسیون می گذرد، می خواست راهی که مهدی تاج رفته را برود. او با استفاده از قانون ایثارگری درخواست داد تا بتواند مجوز ادامه کارش را در فدراسیون کاراته بگیرد؛ اما گویا در این راه به بن بست خورده است. آنطور که خبر می‌رسد فرجی یک بار قبلا از این بند قانونی استفاده کرده و دیگر نمی تواند بازگشت به کار با این قانون داشته باشد. با وضعیت فعلی به نظر می رسد ترک فدراسیون کاراته از سوی صادق فرجی قطعی باشد؛ مگر اینکه در چند روز آینده اتفاق خاصی رخ دهد و او بتواند مجوز قانونی را از طریق دیگری به دست آورد.

3
3

حمیدرضا گرشاسبی؛ بلاتکلیف‌تر از همیشه

در حالی که به نظر می‌رسید در مجمع باشگاه پرسپولیس تکلیف مدیرعامل بازنشسته این باشگاه مشخص شود، در اتفاقی جالب هیچ صحبت و مذاکره‌ای در مجمع دیروز بین وزیر ورزش و گرشاسبی درباره بازنشستگی رخ نداده است. آنطور که مسئولان وزارت ورزش اعلام کرده اند مجمع طبق دستور جلسه پیش رفته و هیچ ارتباطی به انتخاب مدیرعامل جدید نداشته است. مدیرعامل پرسپولیس هم با توجه به قوانین فقط تا ۱۵ آذرماه فرصت دارد تا وضعیت خود را مشخص کند و به نظر می‌رسد اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، وزیر ورزش به فکر انتخاب جانشین برای او باشد. البته گرشاسبی در پایان جلسه دیروز صحبت کوتاهی با سلطانی‌فر داشته و درباره وضعیت خودش مسائلی را جویا شده است که پاسخ مبهمی دریافت کرده است. از آنجایی که گرشاسبی تلاشی هم برای استفاده از بندهای قانونی نکرده، شانس زیادی برای بقا در سمت مدیرعاملی پرسپولیس ندارد.

4
4

ورزش 3

۲    
آی اسپورت
2018-12-02 15:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر