فهرست
برای مهدی پاشا:‌ فارسی حرف بزن!
برای مهدی پاشا:‌ فارسی حرف بزن!

برای مهدی پاشا:‌ فارسی حرف بزن!

آی‌اسپورت- عادل فردوسی‌پور، مشغول خداحافظی با وینفرد شفر روی آنتن تلویزیون است که ناگهان مهدی پاشازاده یک گام به جلو برمی‌دارد تا درست روبروی دوربین، سرمربی حریف را با عبارت‌های گل‌درشت آلمانی‌اش بدرقه کند. همه می‌دانند که مهدی‌پاشا روی زبان آلمانی تسلط دارد اما اصرار او برای یادآوری دوباره این موضوع، متوقف نمی‌شود. البته که آشنایی با زبان آلمانی، یک مزیت به شمار می‌رود اما نه برای کسی که سال‌ها در این کشور زندگی کرده و چاره‌ای به جز یادگیری این زبان نداشته است.

سرمربی جوان نیمکت نساجی، ویژکی‌های مثبت فراوانی دارد. به خاطر اهمیت فراوانی که برای تحلیل و آنالیز قائل است، ستایش می‌شود. به خاطر تبحرش در مدیریت بازیکنان، مورد تمجید قرار می‌گیرد و به خاطر تلاش برای برداشتن قدم‌های تدریجی به جای گام‌های بلند ناگهانی، با تحسین روبرو می‌شود اما همه این ویژکی‌ها برای ساخته‌شدن یک مربی بزرگ کافی نیستند. در ذهن مهدی‌پاشا، آرزوهای بزرگی پیچ و تاب می‌خورند. او می‌خواهد سرمربی استقلال باشد و جاه‌طلبی‌اش را حتی در همین نقطه متوقف نمی‌سازد اما قبل از هر چیز، مهدی باید به امضای خودش در مربیگری برسد.

اطوارهای اغراق‌شده کنار زمین، در قامت یک مربی هیچ چیز به او اضافه نمی‌کنند. درست مثل زبان آلمانی که زبان صعود نساجی به لیگ برتر نیست. همه، باید جملات فارسی این مربی را بشنوند. دقیق و شفاف. به جز این راه، فقط یک راه دیگر وجود دارد و آن، منصوریان‌شدن است. با معجونی از اصطلاحات موردعلاقه کی‌روش و قطبی و یک مشت عبارت نامفهوم انگلیسی که استقلال را بیراهه کشاندند.

پاشازاده، باید ثابت کند که با علیمنصور تفاوت دارد. باید نشان بدهد که کار کردن را به هر روز دیده‌شدن ترجیح می‌دهد. که دست‌هایش در کنار زمین، برای هیچ دوربینی تکان نمی‌خورند. که در انتخاب کلمات‌اش، نیتی به جز جلو بردن تیم وجود ندارد. او می‌تواند آینده استقلال باشد. او باید آینده استقلال باشد اگر در زمان حال، خودش را به اسارت نمایش درنیاورد. اگر میل به دیده‌شدن، به افکار و دست‌هایش زنجیر نبافد.

۶۸ ۱۶  
آی اسپورت
2017-10-21 16:07:00
نظر دهید

۱۶ نظر
هرزنامه (Spam)
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۵۶
باز این عباسی خزعبل نوشت.
Abbasi schrieb wieder ohne Bezug
محسن
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۹:۰۰
Abbasi hat wieder unnützen Artikel geschrieben.
Danke
به محسن
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۹:۳۸
ممنون که اصلاح کردی. آلمانی بلد نبودم فقط نوشتم حال عباسی گرفته شه
محسن
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۱۳
منطق عجیبی بین ژورنالیست های ایرانی هست، اگه یکی از قماش خودشون وینتر ایز کامینگ بنویسه یا دیسلایک میشه ته با کلاس عالم. بعد یه مربی مثل پاشازاده بیاد یه اوف ویده زهن auf Widerzehen بگه میشه ادا در آوردن ، الان با منطق این هوشنگ نویسنده فردوسی پور با کیروش حرف نزنه صبر کنه مترجمش بیاد بعد.خخخخ
یکم کم گیر بدید
pi
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۰۰
chert o pert nagid..
age orze darid berid yad bgirid zaban almani ta befahmid az birun neshastan o lengesh kardan yani chi..
be jay e inke baes eftekhar bashe ke ba morabi almani be zabun khodesh dare sohbat mikone va in neshun mide cheghadr ma ba farhangim, longi bazi dar miarid
berid mosahebeh shefer o tu spiegel bkhunid ke gofte iran kheyli khube va jaleb ine ke kheyliha almani midunand..
kholase...
ye mosht khabarneegar ke hich abzar e emruzi balad nistand be mehdi pasha gir midid..
az bas ke longi hastid..khodaesh
هادی
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۰۰
منصوریان رو نابود کردید .یک استعداد پر از انرژی رو سوزوندین تا دوباره تیمای لیگ دست به دامن فسیل های تنبل دور از علم روز دنیا مثل میثاقیان و فیروز و احیانا به زودی فرکی و داش غلام برن،حالا نوبت پاشازاده ها و گل محمدی ها و ....است. دست بردارید از اینهمه خصومت. به بازی هدف دار و اصولی نساجی نگاه کنید که بوی لیگ برتر میداد و فقط استرس باعث شد زود گل بخورن. حالا گیر بدید به آلمانی حرف زدن پاشازاده. امان از ایرانی بودن
Samira
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۵۴
منصوریان رو کسی نسوزوند؛ خودش خودش رو سوزوند و استقلال رو هم نابود کرد
و
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۱۸
نادان اینکه با شفر به زبان خودش حرف زده کجاش اطواره؟واقعا عقده ی هستید
میگن
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۲۸
گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده
کیان
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۳۶
محمدحسین عباسی ننویسی نمیگن نوشتن بلد نیست،چیه این نوشتی،با شفر آلمانی حرف زده چه مشکلی داره؟تو چرا زورت گرفته؟با شفرهم فارسی حرف بزنه؟
علی
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۰۳
اقای محمد حسین عباسی و و همه نوسیسندگان ورزشی مثل جنابعالی!!

نمیخوام از منصوریان دفاع کنم. ولی اینقدر ازش بد نوشتید و تخریب کردید که زمینه نابودیش را فراهم کرد.... الان هم گیر دادید به مهدی پاشا... بیخیال بشین بابا.
Atlan
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۷:۵۶
یعنی باید با شفر فارسی حرف میزد و مترجم هم ترجمه میکرد؟این حرفتون دیگه خیلی خنده دار بود
اگه خیلی راست میگی
شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶، ۱۹:۰۷
واژه لایک و دیسلایک و عباراتی مانند سامر از کامینگ رو از تیتر های آی اسپرت وردارید
طرفدار
يكشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۱:۲۰
اقای عباسی اشتباه میزنی،پارکتو عوض کن برادر.حالا الان یحیی یا علی کریمی حرف میزدن میشدن بین المللی
3
يكشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۱:۳۹
خیلی مزخرف و مغرضانه نوشتی - چه ربطی داره اخه - طرف المانیه یه کلمه به زبون خودش خدافظی کرده
امير صفري
يكشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶، ۰۴:۳۰
جاي اين يادداشت در پيج هاي زرد هواداري بايد باشه تعجب ميكنم اينجا منتشر شده . نميدانم isoprt سردبير هم دارد يا نه ؟ اصلاً قبل از انتشار كسي هست كه اين مطالب را بخواند؟
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر