فهرست
این سه سوال؛ کالدرون در محکمه بدون عدل
این سه سوال؛ کالدرون در محکمه بدون عدل

این سه سوال؛ کالدرون در محکمه بدون عدل

آی اسپورت - بعد از شكست پرسپوليس برابر تراكتورسازی در هفته دوم لیگ برتر، اگرچه بسیاری از هواداران در فضای مجازی اقدام به حمایت قاطع از گابریل كالدرون كردند، اما این باعث نشد سرمربی آرژانتنی پرسپولیس از گزند انتقادات در امان بماند؛ نقدهایی كه بعضا عجولانه و غیرمنطقی به نظر می‌رسید. در این چند روز برخی از پیشكسوتان باشگاه و حتی كارشناسان مستقل صلاحیت كالدرون را زیر سوال بردند و در مورد آینده تیم او ابراز تردید كردند. اما واقعا چقدر از این انتقادات می‌تواند درست باشد؟ به این چند سوال توجه كنید تا شاید ابعاد ماجرا روشن‌تر شود.

باخت در زمین تراكتور فاجعه است؟

پرسپولیس بعد از پنج سال به تراكتور باخته و طبعا همین نكته بهترین خوراك را برای مقایسه منفی كالدرون با برانكو ایوانكوویچ فراهم آورده است. در عین حال نباید فراموش كرد تراكتور در این سال‌ها تیم پرهزینه، قدرتمند و پرهواداری بوده كه هر آن می‌توانست احتمال شكست خوردن پرسپولیس در مقابل آن وجود داشته باشد. یعنی شاید اگر برانكو هم الان روی نیمكت بود، سرخپوشان این بازی یا مثلا مسابقه برگشت را می‌باختند. این اصلا اتفاق عجیبی نیست و قرار نیست ركوردها و طلسم‌ها در دنیای فوتبال، ابدی باشند. یادمان باشد پرسپولیس در هر دو بازی رفت و برگشت پارسال تحت تاثیر تراكتور بود و مخصوصا در مسابقه رفت با حضور ۸۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی، تراكتور حتی به گل هم رسید، اما داور آن را مردود اعلام كرد. در نتیجه شكست مقابل تراكنورسازی برای هیچ تیمی یك فاجعه محسوب نمی‌شود.

چاره‌ای جز تغییر سیستم وجود داشت؟

یكی از مهم‌ترین انتقاداتی كه از كالدرون می‌شود این است كه او سیستم موفق برانكو را عوض كرد. برانكو در پرسپولیس با سیستم پایه ۲-۴-۴ بازی می‌كرد، اما كالدرون فعلا چینش ۱-۴-‍۱-۴ را برگزیده. اولا كه هر مربی سبك فنی خودش را دارد و به كادر جدید باید اجازه داد به مرور زمان تركیب و سیستمش را جا بیندازند. ثانیا وقتی پرسپولیس فقط یك مهاجم نوك دارد، كالدرون چطور می‌توانست سیستم ۲-۴-۴برانكو را دنبال كند؟ برانكو در نیم‌فصل اول پارسال گادوین منشا را كنار علی علیپور در اختیار داشت و در نیم‌فصل دوم از ماریو بودیمیر به عنوان فوروارد مكمل استفاده كرد. در عین حال تقلای دو ماهه كالدرون برای اینكه باشگاه را مجاب به جذب مهاجم كند به جایی نرسید و جونیور خیلی دیر به تیم اضافه شد. این یعنی كالدرون حتی اگر می‌خواست هم فعلا نمی‌توانست با سیستم دو مهاجمه بازی كند.

اگر برانكو می‌باخت چه می‌گفتید؟

فوتبال ورزش اسكوبرد است و همه آماده‌اند نتیجه را آنطور كه رقم خورده تحلیل كنند. الان كالدرون باخته و كار راحتی است كه توانایی‌های او را در مقایسه با برانكو نازل جلوه بدهیم، اما اگر برانكو همین شكست خفیف را تجربه می‌كرد چه اتفاقی رخ می‌داد؟ مطمئن باشید تحلیل‌ها می‌رفت به این سمت كه دوره برانكو در پرسپولیس تمام شده، این تیم بوی اشباع‌شدگی می‌دهد و تیم‌های دیگر دست برانكو را خوانده‌اند! بنابراین غرولند بعد از باخت همیشه وجود دارد و همه جای دنیا هم همین است. كالدرون هم باید با این فضا كنار بیاید. فقط بدشانسی او این است كه برنامه شش هفته ابتدایی پرسپولیس خیلی سخت از آب در آمده و تكرار این ناكامی‌ها می‌تواند تعداد منتقدانش را بیشتر كند؛ حتی اگر خودشان بدانند انتقادات‌شان بی‌رحمانه است.

بانک ورزش

 

۶    
آی اسپورت
2019-09-10 21:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید