فهرست
نابینا به خود و بینا سوی دیگران
نابینا به خود و بینا سوی دیگران

نابینا به خود و بینا سوی دیگران

آی اسپورت - روزی که به ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک زمستانی هدیه سامسونگ داده نشد فریاد همه به آسمان رفت که چرا این همه تبعیض؟ چرا منشور المپیک را رعایت نمی‌کنند؟ مسئولی  اعتراض کرد که دیگر تلفن همراه با آن مارک را استفاده نمی‌کند و دیگرمسئول هم فرمان خرید موبایل برای قهرمانان ما داد! عجیب بود به یک باره ما همه بینا شدیم و به اصولی که در همه جای دنیا مرسوم و چیزی جز رعایت احترام بدون هیچ دیدگاه جنسیتی و نژادی و قومی نیست به سختی اعتقاد پیدا کردیم، اما این بینائی ما فقط برای دیگران است و خود همچنان نابینا هستیم.

از منشور المپیک سخن می‌گوئیم. واقعه‌ای که بارون دوکوبرتن فرانسوی برای دوستی ملت‌ها دوباره آن را از کوه آتن و تاریخش بیرون کشید و زنده کرد. اما مگر المپیک همان گونه است؟ المپیک خود سیاست شده است و هیچ کسی نمی‌تواند آن را رویدادی برای دوستی ملت‌ها بشمارد. مگر خود کشور ما به دلایل سیاسی دو المپیک در شوروی سابق و آمریکا تحریم نکرد؟ حال ازتحریم و رعایت این دلیل سیاسی در المپیک داد و فغان می‌زنیم. اما خود ما کاپیتان تیم ملی فوتبال‌مان را به علت دلیل سیاسی کنار نگذاشتیم؟ رفتارهائی که با ورزشکاران ما شد را هیچ انسانی نمی‌پسندد اما مگر ما خودمان با خودمان درست رفتار می‌کنیم؟

بانوان‌مان را به استادیوم‌ها راه نمی‌دهیم و آنها برای حضور مجبور به گریم و تغییر قیافه و رنج نفی خویشتن‌شان هستند اما مسئولین ما در همه رویدادهای ورزشی درخارج ایران در ورزشگاه‌های با حضور بانوان حاضرو در کنار آنها می‌نشینند و هیچ اعتراضی ندارند. همین چند روز پیش دو بانوی خبرنگارمان را به خاطر تهیه گزارش زندانی کردند اما هیچ مسئولی نه خواست موبایلش را کار بیاندازد و اعتراضی کند و نه سفیر و وکیل و وزیری به خاطر این رفتار احضار شد.

مگر ورزشکار و قهرمان ما با افتخاراتی که داشت به خاطر عدم رضایت همسرش ممنوع الخروج نشدند؟ همان همسر شاکی که در ورزش هم هست و با آن عجین و سخن از پوریای ولی و جهان پهلوان تختی بی شمار می‌کند. همان همسری که وقتی دلش بخواهد نیاز به رضایت همسر قهرمانش ندارد که از کشور خارج شود.  

در تصویری عجیب شاهدیم که بانوان خبرنگار ما روی زمین نشسته‌اند و مشغول تهیه گزارش هستند و آقایان روی صندلی  به آن‌ها می‌نگرند. به راستی توهین و تبعیض را چه معنی می‌کنیم؟ ما به تبعیض اعتراض داریم اما تبعیض به بدترین شکل را شاهدیم و چقدر به آن نابینا هستیم.

۲۵ ۷  
آی اسپورت
2018-02-09 13:29:00
نظر دهید

۷ نظر
No One
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۴۲
در اصلاحات گام به و تغییرات ملموس انشالله طی 1400 سال آینده بانوان ما هم می تونن وارد اماکن ورزشی بشن!
حالا عجالتاً بریم رای بدیم به تا بعد
shahab.ir
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۴۵
این حرفا اینور خرید ندارم....ما دوست داریم تو دهن یاوه گویان غرب و شرق بزنیم....همه دنیا خرابن فقط ما خوبیم...
۷
o
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۵۷
هزار آفرین به این نکته بینی و اشاره دقیق و صحیح
۸
خخخخخخ
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۰۸
تبعیض توی گوشت و رگ و خونمون هست.یک قسمتیش از حکومت تزریق شده به مردم و برعکس. چیزهایی مثل اختلاس در سطح خرد و کلان، پارتی بازی و راه ندادن زنان به ورزشگاه و .. نمودهایی از تبعیض نهادینه اند و حالا حالاها تو خونمون هست و به این راحتی ها بر طرف نمیشه
۶
سوشاتاجی
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۰۷
به یزدان که گر ما خرد داشتیم ،کجا این سرانجام بد داشتیم
۵
Omid
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۲۰
آقای عاطف خیلی زیبا نوشتی . دست مریزاد
۲
ع ع ب
جمعه ۲۰ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۴۹
احسنت تورج خان عاطف ...احسنت که لب مطلب رو ادا کردی ولی کو گوش شنوا و چشم بینا؟؟؟؟
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر