فهرست
فوتبال ایران و چهره‌ی سیاست زده‌ی آن
فوتبال ایران و چهره‌ی سیاست زده‌ی آن

فوتبال ایران و چهره‌ی سیاست زده‌ی آن

آی اسپورت- چرا فوتبال ایران توسط فوتبالی ها اداره نمی‌شود؟ سوالی که سالهاست از زبان فوتبال‌دوستان، فوتبالی ها و رسانه‌ها شنیده می‌شود و برای آن نه پاسخی پیدا شده و نه راهکاری مناسب که مسیر ورود فوتبالی ها را برای مدیریت فوتبال هموار کند. چون عزم جدی از سوی مدیریت کلان ورزش برای حضور فوتبالی‌ها به مدیریت فوتبال وجود ندارد. ما به درستی نمی‌دانیم مبنای کار در سایر کشورها به ویژه کشورهای های صاحب سبک در فوتبال چگونه است و یا واقعا مقایسه فوتبال ایران با سایر کشورها کار درستی است؟ اما آن‌چه ما از فوتبال سایر کشورها دیده‌ایم حضور پررنگ فوتبالی ها در ارکان مدیریتی باشگاهی و ملی آن می‌باشد. حال و روز فوتبال ایران مناسب نیست مشکلات عدیده ای در فوتبال ایران بروز کرده که هر لحظه هم بر تعداد این مشکلات افزوده می‌شود. از مشکلات مالی گرفته تا مشکلات فرهنگی و اجتماعی که باعث شده تا لذت واقعی از فوتبال ایران رخت بر بندد. قصد سیاه نمایی نداریم اما باید بپذیریم که فوتبال ایران در شرایط سختی قرار دارد. همین که سرمربی تیم ملی پس از حضوری چند ماهه از قراردادی که با فدراسیون فوتبال منعقد کرده پشیمان می‌شود عمق مشکلات را عیان می‌سازد و این در حالی بود که از لحاظ مالی قرارداد ویلموتس بسیار چرب و چیل بود. یکی از چالش‌های پیش روی فوتبال ایران حضور سیاسیون در ارکان مدیریتی فوتبال است

در بسیاری از باشگاه‌های کشور خبر چندانی از فوتبالیست‌های قدیمی نیست اگر هم حضور داشته باشند حضوری دکوری و تزئینی است. این نوع نگاه به افراد فوتبالی بیشتر تبلیغی است تا حضور غیر متخصصین حضوری موجه جلوه داده شود. فدراسیون فوتبال ایران هرگز به فوتبالی ها میدان خودنمایی در مدیریت را نداده به عنوان مثال شخصیتی مانند دایی که در فوتبال جهان شناخته شده است چرا نباید از سمت فدراسیون فوتبال برای در اختیار گرفتن کرسی‌های بین‌المللی کاندید یا معرفی شود. پس زدن این‌گونه افراد به دلایل مختلف از جمله سیاسی باعث شده چرخه مدیریت در فوتبال یک دایره کوچک و اختصاصی برای عده‌ای خاص باشد. در استقلال و پرسپولیس که از تیم‌های محبوب و مردمی هستند حضور یکی دو نفر فوتبالی در هیئت مدیره‌ تنها برای خالی نبودن عریضه است. چنبره زدن افراد غیر متخصص و اغلب سیاسی بر مدیریت استقلال و پرسپولیس در سال‌های اخیر اوضاع این دو باشگاه را کاملاً بهم ریخته است. به ویژه در استقلال که متأسفانه به جولانگاه دوستان قدیمی وزیر ورزش تبدیل شده است. درد تنها حضور افراد غیر متخصص در فوتبال نیست بلکه این افراد مسیر ورود افراد دیگر را تحت عنوان مشاور و دستیار را به فوتبال هموار می‌کنند. کسانی که متأسفانه از وجاهت مقبولی برخوردار نیستند و معمولا با نزدیک شدن به دلال‌ها و واسطه‌ها در اندیشه ترانسفر بازیکنان جوان و آینده‌دار به تیم های خارجی برای بهره‌مندی های مالی هستند. حضور این‌گونه افراد باعث خانه نشینی دلسوزان و پیشکسوتان می‌شود و همین موضوع امروز در استقلال گره روی گره انداخته است. استراماچونی قهر می‌کند چون مدیران باشگاه بلد نیستند با یک مربی حرفه‌ای چگونه رفتار کنند. برانکو در صف شکایت از پرسپولیس قرار دارد چون عرب نتوانست او را مجاب نماید با مصالحه از پرسپولیس جدا شود. دنیزلی با آن یال و کوپال بیشتر از چند ماه در تبریز دوام نمی‌آورد.

جالب است بدانید که این افراد غیر فوتبالی معمولاً به بهانه‌ی حل مشکلات مالی و اقتصادی به فوتبال آورده می‌شوند اما خود آن‌ها به بزرگترین معضل و چالش اقتصادی مبدل می‌گردند. در دهه‌های گذشته در کنار غیر فوتبالی‌ها افراد فوتبالی کاردانی حضور داشتند که اجازه نمی‌دادند مشکلات زیادی به وجود بیاید. اما متأسفانه امروز جاه طلبی، منفعت طلبی و میدان فراخ فوتبال برای کارهای اقتصادی و رانت های ویژه آن برای مدیران اجازه حضور افراد کارکشته را از بین برده است‌. تا در دیدگاه و نظر مدیران ورزش کشور در مورد فوتبال تغییری ایجاد نشود بن بست ایجاد شده هم به پایان نمی‌رسد. سیاست زدگی فوتبال به پایان نمی‌رسد مگر اینکه درب ورود برای فوتبالی ها به ارکان مدیریتی فوتبال باز شود. باید به علاقمندان مدیریت در فوتبال اجازه رشد و نمو داده شود به کسانی که دارای شخصیت و کاریزمای مدیریت هستند نه افرادی که تنها به واسطه‌ی پوشش و جلب نظر مجامع بین‌المللی در فدراسیون حضور دارند. افرادی که واقعاً تاثیر گذار هستند و می‌توانند به چرخ های زنگ زده‌ی فوتبال تحرکی واقعی بدهند. دور باطل در مدیریت استقلال و پرسپولیس باید پایان یابد حتی اگر نخواهید این دو باشگاه را به بخش خصوصی واگذار کنید اما باید اجازه دهید که این دو باشگاه با اراده و عزم پیشکسوتان و هواداران این دو باشگاه اداره شود.

۱ ۱  
آی اسپورت
2019-12-13 10:10:00
نظر دهید

۱ نظر
.
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸، ۱۳:۱۰
سیاست زده نبود که چونی نمیتونست برگرده
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر