فهرست
تیم ملی افغانستان در مسیر پیشرفت
تیم ملی افغانستان در مسیر پیشرفت

تیم ملی افغانستان در مسیر پیشرفت

آی اسپورت - نام افغانستان تا چندی پیش یادآور جنگ و خون و بنیادگرایی اسلامی بود. افغانستانی که حالا چند سالی است از زیر سایه مخوف طالبان خارج شده و گام در مسیر پیشرفت گذاشته. پیشرفتی که حالا اثرات خود را در فوتبال هم نشان می ‌هد. شاید اولین نشان پیشرفت در سال ۲۰۱۳ دیده شد. جایی که فدراسیون فوتبال افغانستان توانست جایزه بازی جوانمردانه آن سال را از فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) دریافت کند. با این جایزه از دست‌آوردهای فدراسیون فوتبال افغانستان و ایجاد زیرساخت‌های فوتبال کشور تقدیر شد.

تیم فوتبال افعانستان که روزگاری شاید زنگ تفریح آسیایی‌ها به شمار می‌آمد، امروز دیگر حریف تمرینی سایرین نیست بلکه حالا خود حرف‌های مهمی برای گفتن دارد. افغانستان زمانی اصلا دیده نمی‌شد. اما یک سلسله اتفاقات، نام افغان‌ها را در فوتبال هم بر سر زبان‌ها انداخت. طی سالیان اخیر، افغانستان رشدی بیست پله‌ای در رنکینگ فیفا داشته و از رتبه ۱۶۸ به ۱۴۸ رسیده است. ضمن اینکه موفقیت کم‌نظیر افغان‌ها با قهرمانی در رقابت‌های نوجوانان آسیای مرکزی، بیش از پیش نام فوتبال افغانستان را بر سر زبان‌ها انداخت. حوزه فوتبالی مرکز آسیا (CAFA) دو سال پیش با حضور فدراسیون‌های فوتبال افغانستان، ایران، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و قرقیزستان تشکیل شد. پس از برگزاری رقابت‌های جوانان به میزبانی ازبکستان، در نخستین مسابقات نوجوانان که به میزبانی تاجیکستان برگزار شد، افغانستان موفق به کسب عنوان قهرمانی شد.

وقتی این اتفاق رخ داد، واکنش‌ها انقدر خوب و مثبت بود که نوجوان بودن بازیکنان تیم و کم‌اهمیت بودن تورنمنت اصلا مهم نبود. هرچند این قهرمانی در مقام مقایسه با افتخارات تیم بزرگسالان قرار نمی‌گرفت، اما جو مثبتی در کشور بین مردم ایجاد شد. مردمانی که بعد از برگشت نوجوانان‌شان به کشور برای آنها سنگ تمام گذاشتند و با استقبال‌شان نشان دادند چقدر امیدواری به آینده این بازیکنان در بین‌شان موج می‌زند. حس حمایت از این جوانان انقدر بالا رفته بود که حتی در آن زمان رئیس اجرایی دولت افغانستان ادعا کرد تا یک سال هزینه تیم نوجوانان به عهده او و تیم اجرایی‌اش می‌باشد.

بدون شک در همه کشورها رسیدن به اینطور موفقیت‌ها نیازمند تقویت پایه‌های فوتبالی کشور است. پس به همین دلیل، ارزش کاری که نوجوانان افغان انجام دادند وقتی بالاتر رفت که همه از سست بودن پایه‌های فوتبال این کشور خبر داشتند. نبود مدارس فوتبال در کشور افغانستان نکته‌ای نیست که بتوان به آن خرده‌ای گرفت. چراکه بضاعت این کشور ایجاب کرده جوانان با کم‌ترین امکانات دست‌و‌پنجه نرم کنند. اولین مدرسه فوتبال در سال ۲۰۰۴ در کشور افغانستان تأسیس شد. مدرسه فوتبالی که مرکزیت آن در شهر کابل بود و سعی در آموزش کودکان ۸ تا ۱۲ ساله داشت. مدت زمان دوام این مدرسه فوتبال اما چهار سال بیشتر طول نکشید. درست وقتی فوتبال افغانستان در حال دیده شدن در آسیا بود، این مدرسه فوتبال به دلیل شرایط کشور از کار افتاد و دیگر به فعالیت خودش ادامه نداد.

همین می‌تواند اصلی‌ترین دلیل برای خروج جوان‌های افغان از جریان فوتبال کشور باشد. مخصوصا آنهایی که تصمیم به پناهنده شدن در کشورهای دیگر می‌گیرند و فضا را در آن کشورها برای شکوفا شدن استعدادهای‌شان مناسب‌تر می‌بینند. مطرح‌ترین نام در کشور افغانستان که چنین آینده‌ای را برای خودش انتخاب کرد، ندیم امیری است. پسر ۲۱ ساله متولد هرات که بعد از پناهنده شدن در کشور آلمان عضو تیم‌ملی این کشور هم شد و در حال حاضر برای تیم هوفنهایم بازی می‌کند. ندیم چهارمین فصل حضورش در این باشگاه را می‌گذارند. از دید سایت معتبر ترانسفرمارکت قیمت او ۱۳.۵ میلیون یورو اعلام شده. رقمی که برای جوانان کشورش یک رویا است. رویایی که رسیدن به آن برای خیلی‌ها می‌توانست مثل ندیم به قیمت خروج از خاک خودشان تمام شود. این ارتباط بین کشور افغانستان و آلمان تا حدی است که بازیکنان معمولا این کشور را برای بلندپروازی‌های‌شان انتخاب می‌کنند. برای مثال در حال حاضر ۷ بازیکن حاضر در تیم‌ملی افغانستان شاغل در سطوح مختلف فوتبال آلمان هستند. هلند و سوئد نیز دیگر کشورهای اروپایی هستند که بازیکنان افغانستانی در لیگ‌های دسته پایین‌شان فعالیت دارند.

شاید چنین اتفاقی برای همه کشورها یک دستاورد بزرگ باشد و مردم آن کشورها نیز خواستار حضور بازیکنان‌شان در لیگ‌های اروپایی هستند؛ هرچند در لیگ‌های سطح پایین‌تر. اما در افغانستان قضیه کمی متفاوت است. مردم اعتقاد دارند مربی تیم باید بازیکنان را بیشتر از فوتبال کشور انتخاب کنند. چراکه از نظر آنها چنین اتفاقی می‌تواند موجب بالا رفتن انگیزه جوان‌هایی باشد که نیاز به یک تلنگر برای درخشش دارند. از نظر آنها حضور ۱۹ لژیونر، تیم‌ملی‌شان را به تیم منتخب دسته چهارم فوتبال آلمان تبدیل کرده. ادعای دیگر آنها این است که لیگ دسته چهار آلمان، لیگی نیست که بتواند کیفیت بازیکنان‌شان را در حد واقعی نشان دهد.

اما مهم‌ترین نکته در دل این هواداری، حمایت همه‌جانبه مردم از تیم کشورشان است. مردمی که هیچوقت بازیکنان‌شان را ‹‹هو›› نمی‌کنند. حتی وقتی باخت رایج‌ترین کلمه در دامنه لغات‌شان است. شاید فراموش کردن روزی که مردم افغانستان در استادیوم آزادی حاضر شدند و درباره تیم المپیک ایران از تیم خودشان به حمایت پرداختند از ذهن هیچ‌کس پاک نشود. آنها در همان بازی نیز شکست را تحمل کردند اما برد بزرگی را در زمینه حمایت از تیم‌شان بدست آوردند.

در هر حال توسعه فوتبال در کشور افغانستان بخشی از دستاوردهای ملت و دولت افغانستان در ۱۳ سال گذشته است که بیشتر از هر دستاورد دیگری خودنمایی کرده. فوتبال در این کشور همیشه با فراز و فرودهایی همراه بوده اما در ۱۳ سال اخیر روند رو به رشدی را به خود گرفته که بدون شک، مدیریت مدبرانه مسئولان و انگیزه‌های ورزشکاران را نمی‌توان نادیده گرفت. همچنین انگیزه و حس فوتبال‌دوستی مردم هم یکی از مهم‌ترین عوامل برای رشد فوتبال کشور افغانستان بوده. همچنین ورزش و البته فوتبال می‌تواند بهترین عامل برای اتحاد دوباره مردم کشور افغانستان باشد. چراکه درگیری‌ها و جنگ‌های داخلی که در بیشتر موارد رنگ و بوی مذهبی در افغانستان داشت، صدمه بزرگی به پیکر اتحاد افغانستانی‌ها زده و اکنون نسل جدید در کشور در تلاش هستند تا از هر دریچه‌ ممکن همبستگی و اتحاد را در میان اقوام بوجود آورند. آنها ورزش و علی‌الخصوص فوتبال را راهی برای رسیدن به آن می‌دانند.

مرتضی رضایی - فرهنگستان فوتبال

۱ ۲  
آی اسپورت
2018-03-22 17:59:00
نظر دهید

۲ نظر
Perspolis
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۰۱
وقتشه فدراسيون ٥ ستاره يه بازي دوستانه با اين تيم ترتيب بده. هم اونه در مسير پيشرفتن هم ما در حال آماده سازي براي جام جهاني. كيروش هم حتماً تاييد مي كنه و يه حماسه ملي از توش واسمون در مياره.
۳
داود
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۰۴
فدراسیون یه بازی تدارکاتی قبل جام جهانی باهاش بزاره
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر