فهرست
درباره کنعانی زادگان؛ چه رفتنی بود؟ چه آمدنی؟
درباره کنعانی زادگان؛ چه رفتنی بود؟ چه آمدنی؟

درباره کنعانی زادگان؛ چه رفتنی بود؟ چه آمدنی؟

آی اسپورت – بازگشت غیر منتظره محمد حسین کنعانی زادگان به پرسپولیس دوباره یک بحث قدیمی و همیشگی را مطرح کرده است. این که تعصب در فوتبال امروز چه جایگاهی دارد؟ واقعیت این است که همه می‌دانیم در فوتبال امروز نباید منتظر دیدن بازیکنان متعصبی نظیر آن‌ها که در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ می‌دیدیم باشیم. آن روزها بازیکنان حتی جرات فکر کردن به این که پیراهن تیم رقیب را بپوشند هم نداشتند. اما امروز تعریف تعصب عوض شده. همین که بازیکن در زمین با همه وجودش برای تیم بازی کند کافی است. البته در فوتبال جهان هم نمونه‌هایی شبیه متعصب‌های خودمان در دهه‌های پیشین داشتیم و داریم. مثلا پائولو مالدینی در آث میلان. خاویر زانتی در اینتر میلان. الکس دل پیرو و جیان لوییجی بوفون در یوونتوس. گابریل باتیستوتا در فیورنتینا. این آخری حتی وقتی با پیراهن رم به تیم سابقش گل زد همانجا از فرط ناراحتی اشک هم ریخت. بین این تیم‌ها بازیکنان زیادی مبادله شدند و هنوز می‌شوند. اما هیچ بازیکنی وقتی از تیم A به تیم B رفت درباره تیم قبلی‌اش بد حرف نزد و خودش را عاشق و شیفته تیم جدیدش آن هم از بچگی معرفی نکرد. مورد کنعانی زادگان اما از همه عجیب‌تر است. او وقتی از پرسپولیس به استقلال رفت گفت از کودکی عاشق استقلال بوده و حالا که دوباره به پرسپولیس برگشته مدعی شده او را مجبور کردند آن حرف‌ها را بزند! بد نیست ببینیم در این مدت چه اتفاقاتی برای کنعانی زادگان افتاده و در پرسپولیس چه مسائل و مشکلاتی انتظار او را می‌کشد.

اولین راند خیانت؛ فتوشاپ کردند

روز اولی که به تمرین استقلال رفت یک خبرنگار در سوالی طعنه آمیز از محمد حسین کنعانی زادگان پرسید: «خیلی‌ها می‌گویند عرق به پیراهن استقلال و پرسپولیس دیگر وجود ندارد و بازیکن‌ها یک‌ساعته رنگ عوض می‌کنند.» خرید جنجالی استقلال که از پرسپولیس مستقیم به این تیم رفته بود در جواب گفت:« نه چنین چیزی نیست. من از دیگران اطلاعی ندارم اما من خودم از بچگی استقلالی بودم و استقلالی خواهم ماند.» کنعانی زادگان این حرف ها را در حالی زده بود که از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ در پرسپولیس بازی کرده بود. او در این مدت تا جایی که برایش مقدور بود برای استقلالی‌ها کری خواند. هر چند آن دوران، دوران افت پرسپولیس بود. کنعانی زادگان بعد از دو سال حضور در پرسپولیس که البته بیشتر روی نیمکت سپری شد در زمان محمد رویانیان به طور قرضی به تیم بیرامار پرتغال رفت. اما خیلی زود و بدون انجام حتی یک بازی به ایران برگشت. باشگاه ملوان که آن روزها بازیکن سرباز می‌گرفت انگشت روی این بازیکن گذاشت و او را جذب کرد. در پایان سربازی کنعانی زادگان به تمرین پرسپولیس برگشت اما خیلی زود متوجه شد که در لیست بازیکنان اصلی پرسپولیس قرار ندارد. او که توقع چنین چیزی را نداشت خیلی شتابزده یک تصمیم جنجالی گرفت: «انتقال به استقلال». این اتفاق در حالی رخ داد که خیلی‌ها درباره توانایی‌های فنی کنعانی زادگان نظر مثبتی ندارند و حتی رسیدن او به ترکیب اصلی تیم ملی در آخرین روزهای حضور کی‌روش را به سلیقه مربی پرتغالی و البته افت غیر منتظره سید مجید حسینی ربط دادند. کنعانی زادگان در زمان مربیگری علیرضا منصوریان به استقلال منتقل شد. همان روز اول هم مصاحبه آتشینی کرد. او که بعدا معلوم شد دست به تکذیبش هم خوب است گفت: « خیلی‌ها گفته بودند من پرسپولیسی هستم، اما تکذیب می‌کنم. من فوتبالم را از استقلال ماهشهر آغاز کردم. دو فصل در پایه‌های پرسپولیس بودم. پرتغال رفتم و سپس به ملوان و تیم ملی آمدم. با فتوشاپ چیزهایی درست می‌کنند.» کنعانی زادگان خیلی انگیزه داشت. یا لااقل سعی می‌کرد این طور نشان بدهد. در دو بازی اول استقلال در لیگ شانزدهم مقابل نفت تهران و استقلال خوزستان هم بازی کرد. اما بعد از این بازی در جریان یکی از تمرینات استقلال به شدت مصدوم شد. کمی بعد مشخص شد که او رباط صلیبی پاره کرده است. به این ترتیب فصل خیلی زود برای او تمام شد. در پایان این فصل، کنعانی زادگان به سایپا رفت اما در این تیم هم مصدوم شد و نتوانست بیشتر از 7 بازی انجام بدهد. او در ابتدای لیگ هجدهم به ماشین سازی رفت و در حالی که کسی فکرش را نمی‌کرد خوش درخشید. آن قدر که به تیم دعوت شد و به ترکیب اصلی هم رسید.

بازگشت به خانه؛ من استقلالی بودم؟

در اواخر لیگ هجدهم و در حالی که هنوز مسابقات به پایان نرسیده بود خبرهایی مبنی بر بازگشت این بازیکن به پرسپولیس منتشر شد. طرفداران پرسپولیس این خبر را جدی نگرفتند و آن‌هایی هم جدی گرفتند اصلا استقبال خوبی نکردند. شاید هم خودش کنعانی زادگان با کمک دوستان رسانه‌ای‌اش مشغول بررسی اوضاع و گرفتن بازخوردهای مربوط به خبر بازگشتش به پرسپولیس بود. بعد از رفتن برانکو، فرشاد احمدزاده اولین خرید پرسپولیس بود که هواداران این تیم از او هم استقبال خوبی نکردند. اما وقتی کالدرون آمد اولین نفری که به پرسپولیس پیوست کنعانی زادگان بود. او پس از بستن قرارداد رد صفحه اینستاگرامش متنی برای عذرخواهی و دلجویی از هواداران پرسپولیس منتشر کرد که مشخص بود کار خودش نیست و برایش نوشته‌اند. حتی همین متن بیشتر از آن که مقبول هواداران پرسپولیس شود مایه تمسخر و شوخی شد و به قول معروف اصلا جواب نداد. برای همین بود که او بعد از اولین جلسه تمرین با پرسپولیس مصاحبه کرد و گفت: « قبول دارم اشتباه کردم به استقلال رفتم و نباید آن حرف‌ها را می‌زدم. به هر حال آن موقع جوان بودم و از روی خامی صحبت‌هایی را انجام دادم که جالب نبود.» او به این هم بسنده نکرد و دیروز به خبرگزاری میزان گفت: «من خام بودم و جوان و مدیر برنامه‌های درستی هم نداشتم. اگر آن صحبت‌ها را هم مطرح کردم به اجبار کادرفنی استقلال بود. آن‌ها به من گفتند این صحبت‌ها را بکن تا محبوب هواداران شوی و به خاطر همین آن حرف‌ها را زدم. کادرفنی من را مجبور کرد آن حرف‌ها را بزنم و به نوعی دروغ بگویم. من هم بچه بودم و ۲۰ سال بیشتر نداشتم آنقدر فشار روحی و روانی روی من زیاد بود که مجبور شدم آن حرف‌ها رابزنم.»

سوال مهم؛ به جای سید جلال یا شجاع؟

می‌گویند کنعانی زادگان که حالا بازیکن ملی پوش هم هست برای آمدن به پرسپولیس شرط گذاشته است. شرطش هم این بوده که باید فیکس بازی کند. خودش البته این شرط گذاشتن را تکذیب کرده است. اما اگر هم تکذیب کرده باشد نمی‌تواند مدعی شود که دلش می‌خواهد بازیکن فیکس باشد. اما نکته این است که پرسپولیس همین الان بهترین زوج دفاعی لیگ برتر را دارد. سید جلال حسینی و شجاع خلیل زاده در دو فصل اخیر عملکرد خیره کننده‌ای داشته‌اند. بسیار بعید است که یکی از این دو نفر نیمکت نشین شوند تا کنعانی زادگان به ترکیب اصلی برسد. کالدرون هم باتجربه‌تر از این است که در اولین فصل حضورش در پرسپولیس قلب دفاع تیمش را به هم بریزد. مگر این که سید جلال یا شجاع از آمادگی لازم دور باشند. اما سختی کار کنعانی زادگان فقط این مساله نیست. هواداران پرسپولیس در فضای مجازی از او اصلا استقبال خوبی نکرده‌اند. هر چند خودش دیروز گفته: «اتفاقا برخورد بدی ندیدم و با هواداران عکس هم گرفتیم. خوشبختانه هواداران خیلی حرفه‌ای با من برخورد کردند و من هم تمام تلاشم را می‌کنم که آن‌ها سربلند شوند.» در هر حال چیزی که در فضای مجازی می‌بینیم با حرف‌های کنعانی زادگان نمی‌خواند. طرفداران پرسپولیس فعلا دوست ندارند او را در تیم ببینند. چون حضور او در ترکیب پرسپولیس به معنی خروج سید جلال یا شجاع است. طبیعی است که این مساله اصلا خوشایند آن آن‌ها نباشند. تصور کنید اگر او در یک بازی در ترکیب پرسپولیس قرار بگیرد و در همان بازی مرتکب اشتباهی هم بشود. قطعا جو ورزشگاه علیه او خواهد شد. در این صورت اصلا بعید نیست او ناراحت شود و در انتهای فصل دوباره به استقلال برود و مدعی عشق به این تیم شود.

رژه روی اعصاب هواداران با پیراهن شماره ۶

ایرج عرب این روزها با انتقادات زیادی روبرو است. هواداران پرسپولیس اصلا از او راضی نیستند. او هم می‌خواهد با کارهایی که می‌کند دوباره دل هواداران تیمش را به دست بیاورد. اما تقریبا همه تصمیماتش با موضع مخالف و انتقادی هواداران پرسپولیس روبرو می‌شود. حالا او در این زمینه یک رقیب جدی پیدا کرده است: محمد حسین کنعانی زادگان. مدافع دمدمی مزاج پرسپولیس از وقتی به پرسپولیس برگشته کلی مصاحبه کرده. او حرف‌هایی زده است که به خیال خودش به مذاق هواداران پرسپولیس خوش بیاید. اما نه تنها به این هدف نرسیده بلکه اوضاع برایش بدتر هم شده است. او مدعی شده زمانی که به استقلال رفت مشاوران خوبی نداشت. احتمالا الان هم مشاوران خوبی ندارد. چرا که مشاور خوب حتما به او خواهد گفت که در این فضا کمتر مصاحبه کند. اتفاق دیگری که هوادراران پرسپولیس را عصبی کرده تصمیم او برای پوشیدن پیراهن شماره ۶ است. پیراهنی که بر تن بازیکنی مثل کریم باقری بوده و برای هواداران پرسپولیس حرمت دارد. در این مورد هم باید گفت که او تصمیم بدی گرفته و با پوشیدن این پیراهن فشارها روی خودش را بیشتر خواهد کرد.

 

سازندگی 

۱۰ ۳  
آی اسپورت
2019-07-11 11:47:00
نظر دهید

۳ نظر
برادران نامداری پت و مت های ایران
پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۲:۴۱
خسته نشدی این همه زر زدی؟!
۹
علی پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸، ۱۳:۰۷
"اتفاق دیگری که هوادراران پرسپولیس را عصبی کرده تصمیم او برای پوشیدن پیراهن شماره ۶ است..."
شاه بخشیده وزیر نمیبخشه! هوادار بخشیده ولی نامدار نبخشیده! آقای نامدار هیچ کدوم از هوادارا دیگه یک مطلب هم تو فضای مجازی علیه کنعانی نذاشتن و هیچ عصبانیتی و حساسیتی هم نیست و فقط و فقط حمایته از بازیکنی که میخواد واسه تیم کار کنه.
اونی که زیاد داره آتیش میگیره و عصبانیه ظاهرا شمایی که میخوای به اسم هوادار بزنی. ۲ روز پیش یه توییت میزنی علیه کنعانی میبینی هیشکی محلت نمیده و هوادارا محل بهت نمیدن عقده ای تر میشی میگی بذار حالا که توییتم دیده نشد یه طومار بلند بالا بنویسم!!
نه برادر. پرسپولیس انقد دشمن داره تو مملکت که وقتی برای دشمنی با بازیکن خودی نمیمونه. ما پول نداریم ولی کیسه وصله به خزانه مملکت. پس همینایی که میان با تیم و بدون پول آنچنانی باهامون قرارداد میبندن دارن در عمل نسبت به کارای گذشتشون ابراز پشیمونی میکنن و جبران میکنن. دمشون هم گرم. شما هم بهتره برای رفع عقده ها و درد هات روش دیگه ای رو در پیش بگیری نامدار جان.
هوادارای پرسپولیس خواهشا اسیر این توطئه ها نشید و مثل کوه پشت تیم و همه بازیکنا و مربیاش باشید.
پرسپولیسی
جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸، ۰۱:۳۷
بارها گفتیم و بار دیگر هم می گوییم هرکس زیر پرچم پرسپولیس باشه مورد حمایت ارتش متحد سرخ هستش. یا علی مدد
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر