فهرست
ساری‌بال: تقلیدی سطحی از فوتبال پپ
ساری‌بال: تقلیدی سطحی از فوتبال پپ

ساری‌بال: تقلیدی سطحی از فوتبال پپ

آی‌اسپورت – رومن آبراموویچ، مالک چلسی، دو بار تلاشی ناموفق در جذب پپ گواردیولا کرد. بنابراین مالک روس آبی‌های لندن از توانایی‌های پپ کاملا با خبر بود، اما قطعا هیچ لذتی از نمایش منچستر سیتیِ او دیشب نبرد.

در شبی که سیتی چلسی را در استادیوم اتحاد تکه و پاره کرد و سنگین‌ترین شکست‌شان در تاریخ لیگ برتر را برایشان رقم زد (سنگین‌ترین باخت چلسی پیش از این به شکست۷-۰مقابل ناتینگهام فارست در سال ۱۹۹۱ برمی‌گشت)، می‌شد درک کرد نظر آبراموویچ درباره مربی ۶۰ ساله ایتالیایی‌اش چیست: تقلیدی سطحی از فوتبال گواردیولا.

با اینکه آبراموویچ این فصل کمتر دیده شده، بیشتر به خاطر تمدید نشدن ویزای بریتانیایش، اما تاریخ نشان داده عمر مربیان در استمفورد بریج چندان طولانی نیست. فقط شاید همین بی‌میل شدن کلی آّبراموویچ به فوتبال در میان کمکی به مائوریتزیو ساری کند و وقت بیشتری در اختیارش قرار دهد، مربی‌ای که خودش بعد از پایان بازی دیشب اعتراف کرد به هیچ وجه خبری از آینده‌ شغلی‌اش ندارد: «نمی‌دانم. باید از باشگاه بپرسید. من نگران تیمم و نمایش‌هایش هستم. آینده‌یِ شغلم؟ نمی‌دانم. از باشگاه بپرسید».

ده سال پیش چلسی لوئیز فلیپه اسکولاری را اخراج کرد، بعد از یک تساوی بدون گل برابر هال سیتی. در آن مقطع تیم اسکولاری در رده چهارم جدول، با پنج امتیاز بیشتر از آرسنال قرار داشت. اما چلسیِ اسکولاری، مربی‌ای که قهرمانی جام جهانی را در کارنامه‌اش داشت، در 36 بازی شش بار شکست خورده بود و بازیکنانش دیگر به حرف‌هایش گوش نمی‌دادند. چلسیِ ساری هم حالا هشت شکست در ۴۰ بازی را تجربه کرده و انگار بازیکنان او هم دیگر به حرف‌هایش گوش نمی‌دهند.

ساری فوتبالی زیبا در ناپولی ساخته بود، فوتبالی هجومی و پرگل و چشم‌نواز. با اینکه او موفق به کسب هیچ جامی در ایتالیا نشد، به خاطر همین فلسفه فوتبالی‌اش به عنوان مربی چلسی انتخاب شد. اما راه و روش او هنوز در فوتبال انگلیس جواب نداده.

بعد از بازی دیشب گواردیولا با ساری ابراز همدردی کرد و از فصل اول سخت خودش حرف زد: «ساری مربی‌ایست که به زیبا شدن فوتبال کمک می‌کند. اما او به زمان و حمایت و باور باشگاه نیاز دارد. دلیلی که من منچستر سیتی را انتخاب کردم همین بود، چون می‌دانستم وقتی می‌بازم هیچکس در باشگاه فکر بدی درباره‌ام نمی‌کند. برای همین است که من در این باشگاه کاملا خوشحال و راضی هستم». این جمله آخر شاید دقیقا دلیلی بود که گواردیولا دست رد به سینه آبراموویچ شد.

ساری پیش از این بازی هم شرایط صد در صد مطمئنی در چلسی نداشت، وضعیتی که خودش هم در ایجادش دخیل بوده، به خصوص با اصرار بر ایده‌هایی که مشخصا قابل اجرا با این اسکواد نیستند. Sarri-Ball چلسی دیشب بیشتر Sorry-Ball بود. اما فراموش نکنیم تیمی که گواردیولا از سیتی ساخته، دو سال و نیم زمان برده و نزدیک نیم میلیارد پوند خرج برداشته. ساری تازه شش ماه از ورودش به چلسی می‌گذرد، مربی‌ای که پیش‌فصل بسیار کوتاهی با تیم جدیدش داشت و هنوز بازیکنانی که به سبک فوتبالش بخورند را در اختیار ندارد. ولی به هر سو یکی از نشانه‌های مربیان بزرگ تطبیق خودشان با شرایط تیم و اسکوادشان است، کاری که ساری تا امروز انجام نداده.

خود ساری بعد از شکست سنگین دیشب گفت: «من امروز فوتبالِ مد نظرم را ندیدم. باید دلیل این موضوع را پیدا کنیم، که کار ساده‌ای نیست. هدف من این است که تیمم فوتبال مد نظرم را بازی کند، اتفاقی که هنوز رخ نداده. ما در ابتدا خارج از خانه بهتر بودیم، حالا اما در خانه بهتریم. پس چیزی در این میان تغییر کرده و من باید دلیل این تغییر را هم پیدا کنم».

پیروزی ۶-۰ سیتی، با یک هت تریک دیگر از سرخیو آگوئر و دو گل از رحیم استرلینگ و یک گل از ایلکای گوندوگان، به این معنای سقوط چلسی به رده ششم بود، البته با امتیاز و تفاضل گلی مساوی با آرسنال و فقط به خاطر گل زده‌یِ کمتر. این نتیجه منچستر یونایتد را در رده چهارم حفظ کرد و خط و نشانی بسیار جدی برای لیورپول کشید.

لیورپول در حال حاضر با یک بازی کمتر، با امتیازی برابر با سیتی و به خاطر تفاضل گل کمتر، در رده دوم قرار گرفته. بازی بعدی یورگن کلوپ و شاگردانش در لیگ، دو هفته بعد در اولدترافورد خواهد بود، آزمونی برای نشان دادن لیاقت قهرمانی که شاید سخت‌تر از این نباشد. البته بازیکنان چلسی بعد از کابوس وحشتناک‌شان در اتحاد شاید این نظر را قبول نداشته باشند.

۸ ۱  
آی اسپورت
2019-02-11 11:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
حسن
دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷، ۱۶:۲۳
بهتر نبود تحلیل در مورد ساری بال رو به استاد نیما باقری میسپردید؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر