فهرست
استتارِ منصوریان
استتارِ منصوریان

استتارِ منصوریان

آی اسپورت- سالها پیش بعضی از فوتبال دوستان اعتقاد داشتند فوتبال ایران سه هافبکِ خلاق و بی نظیر دارد که جدا از لحاظِ شخصیتی، در بازیسازی هم همانندِ آنها تکرار نمی‌شود. یکی از آنها محرم نویدکیا بود که یار وفادارِ سپاهان هرگز حاضر نشد سپاهان را با پیشنهادهای پرطمطراق ترک کند. دیگری مجتبی جباری بود که او هم هر زمان که مصدوم نبود یک لِوِل از سایرِ هم پستی هایش در تمامِ ایران بالاتر بود. آخری ایمان مبعلی بود که شاید سال‌ها پیش اگر آن تکل را روی سرمربی فعلی‌اش -علی دایی- نمی‌زد روزهای بهتری را سپری می‌کرد. اما مساله اینجاست محرم با مسائلی که به وجود آمد خداحافظی کرد و به نوعی فوتبالِ ایران از یکی از بهترین تئوریسین هایش محروم شد. مجتبی جباری هم در این وانفسا آخرین مصدومیت هایش را سپری می‌کند و ته مانده ی آن نسلِ شیک فقط یک مهندس برایش مانده. مهندسی با نامِ ایمان مبعلی. 

اینکه ایمان مبعلی برای چندمین بار دوباره در لیستِ باشگاه استقلال قرار گرفته جای تامل دارد. اینکه آیا ایمان مبعلی قادر است خلا آن مهره ی شیک و متمایز را در استقلال پر کند و اصلا علی دایی حاضر می‌شود قلبِ تپنده ی نفت را که روی پاشنه ی ایمان می‌چرخد را به منصوریان بدهد یا که خیر. مهم ترین سوال اینجاست آیا انتخابِ مبعلی میتواند برای منصوریان یک انتخابِ مناسب باشد؟ 

جواب ساده است. صریح؛ متاسفانه منصوریان هنرِ بازی گرفتن از بازیکن های متمایز را ندارد. هنری که کی‌روش در تیم ملی داشت و از بازیکنان و جوانانی ستاره ساخت که از نگاه مربیانِ امروزی باور کردنی و حتی منطقی نبود. هنری که برانکو از مسلمان ساخت و هرگز شانه های مسلمانِ جوان را زیرِ بارِ همه ی بازی‌سازی نینداخت. برانکو جای اینکه بر روی مسلمان فشاری بیشتر از ظرفیتش بیاورد یک کمربند ساخت، یک خطِ هافبکِ قهار ساخت تا همدیگر را پوشش دهند، جای هم بجنگند و حتی جای هم بازی‌سازی کنند. برانکو جدا از تیم ساختن یک ریلی را در میانه زمین ساخت که به تنهایی هیچکدام‌ آنچنان شیک نیستند اما در قابِ یک تصویر شیک تر از آنها در فوتبالِ ایران دیده نشد. اما منصوریان با یکی از پرسروصداترین انتقالاتِ استقلال بختیار رحمانی چه کرد؟ متاسفانه منصوریان نتوانست  یا هنرش را نداشت که از بختیار بازی بگیرد و آنگونه که باید از هنرِ بختیار استفاده کند. منصوریان با تئوری «مهره چینی» - کاری که مربیانِ دیروزی انجام می‌دادند- بختیار را به استقلال آورد تا تمامِ کارِ تغذیه ی کاوه رضایی, جابر انصاری, قربانی و حتی افشین را انجام دهد. اما به این نکته توجه نکرد که حتی ستاره ها هم نیاز به یک آرایشِ استراتژی دارند، به وظایفی که آنها از عهده ی آن برایند و فراتر از ظرفیت‌شان نباشد. شانه های بختیار رحمانی زیرِ بارِ این فشارِ نابجا خم شد و کم آورد. بازیکنی کم سن و سال که رویای تیم ملی و لژیونر شدن را داشت در تیمی بزرگ که مربی اش آنچنان از لحاظِ علمی و دانشِ مربیگری بزرگ نبود، محو شد.

پس انتخابِ ایمان مبعلی مملوس بود. منصوریان درست انگشت گذاشته روی بازیکنِ باتجربه ای که بارها در استقلال بازی کرده و از شرایطِ استقلال آگاه است و مهم تر از آن منصوریان انگشت گذاشته روی نامی که علاوه بر یک پلی مکرِ قهار؛ نیازی به تدریسِ علمِ مربی ندارد. با عرضِ پوزش؛ شاید بدبینانه منصوریان به خوبی می‌داند ایمان مبعلی نیازی به علم و دانشِ غوطه خورده اش را ندارد. بازیکنی که حتی در بدترین شرایط و بحران و نوسانِ استقلال میتواند با یک سانتر و یک خلاقیت یک پاسِ گل بدهد تا کاوه یا جابر و شاید انتخاب های دیگرِ منصوریان که برگرفته از همین افکارِ منسوخ است یعنی زهیوی یا شهباززاده تک فرصت ها را تبدیل به یک برد کنند. یک استراتژی وحشت برانگیز و تدافعی از سرمربی ای که نویدِ یک آرمان گرایی و تحول میداد با این انتخاب و این تئوری همین امروز به پایان رسید. 

حتی اگر علی دایی ایمان را به استقلال بدهد و حتی اگر ایمان چندبازی در استقلال جواب دهد باز متاسفانه انتخاب و افکارِ منصوریان تنها یک فرار است. یک فرار برای رهایی از استعفای فرمالیته و اخراج. انتخابی که هیچ آینده نگری در آن وجود ندارد و متاسفانه منصوریان درست یا غلط روی آورد به یک استتار. استتاری بزرگتر از پشتِ سکوها؛ استتاری که دیر یا زود آشکار می‌شود و تنها چهره ی شکست خورده ی مردِ محبوبِ آبی ها در علمِ مربی گری نمایان می‌شود.

۲۳ ۸  
آی اسپورت
2016-12-28 13:49:00
نظر دهید

۸ نظر
محمد
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۱۴:۴۱
بختیار یک فصل کامل بیرون بود،تو تراکتور هم بازیکن فوق العاده ای نبود که بخواد تو استقلال معجزه کنه.به نظرم مشکل منصوریان نیست مشکل از خود بختیار.ایمان مبعلی هم به نظرم چاره استقلال نیست. مبعلی معمولا رو ضربات ایستگاهی پاس گل میده،استقلال اصلا بازیکنی داره که رو ایستگاهی ها ضربه سر برنه؟ کلا استقلال این فصل چند تا گل رو ایستگاهی زده
۵ ۱
محسن
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۴۹
نکته جالب این است:وقتی ارسال کننده خوب دارد،کسی را ندارد ضربه سر بزند و ارسال کننده را بیرون میکشد.با قاطی شدن احساسات و عصبانیت،حالا بدون داشتن پاسور و ارسال،بازیکن سرزن به زمین میفرستد!!
فرشته ف
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۲۰
با احترام زیاد
منصوریان مربی بی دانشی نیست.
پیروزی برابر روسیه و برد عراق در عراق (تیم امید) و نتایج باشگاهی
نشان می دهد او بادانش است.
فرصت می خواهد تا استقلال زیر ورو شده را دوست داشتنی تر کند.
۴ ۱
منتقد
جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۴۶
سقوط با پاس :))
میلاد ۶&۴
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۲۵
حالا که خسرو حیدری رو فرم نیست که بتونه سانتر کنه رفته دنبال مبعلی که با سانترهاش روی مشکلات تاکتیکی تیمش سرپوش بذاره.استقلال با منصوریان موفق نمیشه‌.حالا چه رحمتی باشه چه نباشه،چه مبعلی بیاد یا نیاد‌تا وقتی کل تیم تاکتیک واحد ندارن یه بازیکن تنهایی نمیتونه کاری کنه.درضمن چرا درباره این صحبت نمیکنید که منصوریان چندمیلیارد هزینه کرد تا بختیار،افشین،کنعانی زادگان،باقری رو آورد و الان باید غرامت بدن تا اونا حاضر شن برن از تیم.فقط بازیکنای اوکراینی رو میبینید؟؟
۶
محمد
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۱۷:۴۸
شما نگران دانش منصوريان نباش ... منصوريان هم هر چي باشه يه مربي هست مثل ساير مربيان ايراني ... تنها چيزي كه در برهه فعلي منصوريان احتياج داره يه خورده شجاعت هست كه بايد به بازيكنان جوانش بيشتر بها بده و از اونها بيشتر استفاده كنه ...بازي با سپاهان مثال خوبي بود ....
۱
Afshin
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۲۰
کدوم مربی ایرانی دانش داره که منصوریان نداره
اصلا منصوریان در حد استقلال نیست تیم بزرگ مربی بزرگ میخواد
این همه ستاره جوان داره استقلال افسوس که تاکتیک و برنامه نداره
مصطفی
پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵، ۰۸:۵۸
به نظرم نویسنده بسیار بی اطلاع از دانش فوتباله و غرض ورزی از این مطلب میریزه...منصوریان مربی کاملی نیست اما با توجه به نتایج نفت در لیگ و حذفی و آسیا مگه میشه بگیم بی سواده...شما رسانه اید اصل بی طرفی رو باید حفظ کنید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر