فهرست
متزلزل و هماهنگ؛ این ژاپن یک‌دست نیست!
متزلزل و هماهنگ؛ این ژاپن یک‌دست نیست!

متزلزل و هماهنگ؛ این ژاپن یک‌دست نیست!

آی اسپورت - وقتی بدون کیسوکه هوندا‌، ‌شینجی او‌کا‌زاکی‌، ‌شینجی کا‌گا‌وا و ماکوتو هاسبه پا به یک تورنمنت می‌گذارید و تاکاشی اینوی‌(عضو تیم رئال بتیس‌) را هم در آخرین لحظات و به خاطر مصدومیت یکی از بازیکنانتان به لیست اضافه می‌کنید‌، ‌شاید نباید از شما در بازی اول‌تان انتظار زیادی داشت اما نه زمانی‌که اسم تیم‌تان ژاپن باشد و از ترکیب یاز‌ده نفره‌ی‌تان‌، ‌نه نفر در فوتبال اروپا و تیم‌های سرشناسی مثل مارسی‌، ‌ساتهمپتون‌، ‌ختافه‌،‌ هانوفر و وردربرمن حضور داشته باشند‌.

هاجیمه موری‌یاسو که در جام جهانی ۲۰۱۸ دستیار آکیرا نیشینو بود و در حال حاضر نیز علاوه بر تیم ملی بزرگسالان‌،‌ هدایت تیم المپیک ژاپن که برای ۲۰۲۰ توکیو آماده می‌شود را برعهده دارد‌، ‌با تیمی جوان‌شده و در بعضی پست‌ها کم‌تجربه پا به رقابت‌ها گذاشته است‌،‌ به طور مثال مجموعه بازی‌های ملی سه دروازه‌بان ژاپن در این جام به عدد سیزده می‌رسد! ‌شویچی گوندا که در مقابل ترکمنستان درون دروازه قرار گرفت‌،‌ ششمین بازی ملی خود را تجربه می‌کرد و بی‌علت نبود که یک گل بد را از فاصله‌ای بعید دریافت کرد و در نیمه‌ی اول هم خوش‌شانس بود که روی خروج نا‌موفقش‌، ساپاروف‌،‌ مدافع میانی ترکمنستان‌،‌ از روی خط دروازه ضربه‌ی سرش را به بیرون زد‌.

زوج خط دفاعی ژاپن را در این دیدار توموآکی ماکینو‌ی سی‌و‌یک ساله و مایا یوشیدا‌ی سی‌ ساله تشکیل می‌دادند‌. ‌زوجی مسن و بسیار کند که واکنش‌های دفاعی را در کندترین زمان ممکن انجام می‌دادند‌.‌ آن‌ها در برابر ترکمنستان دو‌بار روی کار‌های عمقی جا ماندند که در نیمه‌ی اول‌‌، ‌گوندا در یک موقعیت تک‌به‌تک ایستادگی کرد و در نیمه‌ی دوم مرتکب خطا‌ی پنالتی شد‌.‌ کاپیتان یوشیدا نشان داد که نگرانی‌هایی که پیرامونش قبل از شروع جام وجود داشته‌،‌ ‌چندان بیراه نبوده و همان‌طور که این فصل جایی در ترکیب اصلی ساتهمپتون نداشته‌، ‌شاید بهتر باشد در تیم ملی هم نیمکت‌نشین باشد‌.‌

مشکل دیگر ژاپن‌،‌ دفاع راستشان‌،‌ هیروکی ساکایِ عضو تیم مارسی است‌.‌ او مدافعی کم‌تکنیک با سانتر‌هایی با کیفیت بسیار ‌پایین بود‌.‌ ساکای آمار صفر دریبل را از خود ثبت کرد‌،‌ آن‌هم در یک‌چنین بازی که تیم حریف کاملاً‌ بسته بازی می‌کند و تیم ضعیف‌تر نیاز مبرمی به مدافعان کناریِ رونده دارد‌‌. ‌ساکای اما یک دفاع راست ایستا بود و این باعث شد فشار حملات ژاپن از جناح چپ و جایی که کهنه‌کارترین بازیکن تیم‌،‌ یوتو‌ناگاتومو‌ی‌ سی‌و‌دو ساله حضور دارد‌،‌ افزایش یابد.

موری‌یاسو با توجه به ضعف دفاع راستش در ارسال و میانگین قدی بسیار پایین عناصر تهاجمی ژاپن‌،‌ به درستی از دو بال راست‌پا در جناح چپ و چپ پا در جناح راست استفاده کرد تا به جای حضور مدام در کناره‌ها(کاری که یک گوش کلاسیک انجام می‌دهد) بازی را به عرض بیاورند تا فرصت شوت‌زنی ایجاد کنند و با یویا اوساکو‌،‌ مهاجم تیم وردربرمن و زننده‌ی دو گل ژاپن در این دیدار‌،‌ حرکات ترکیبی انجام دهند‌.‌

سامورایی‌ها اگرچه توانستند در اولین دیدار خود به پیروزی دست یابند و با بیست و یک شوت بیشترین تعداد شوت را در بین تمامی تیم‌ها در هفته‌ی اول مسابقات ثبت کنند‌،‌ اما اوضاع خط دفاع مسن آن‌ها به قدری نگران‌کننده است که می‌تواند صدرنشینی ژاپن را هم به خطر بیندازد‌. صدر‌نشینی که برای شاگردان موری‌یاسو هم مثل تیم کشورمان‌، ‌نصف راه صعود تا نیمه‌نهایی را در دل خود به همراه دارد‌.

۸ ۷  
آی اسپورت
2019-01-10 15:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
علی پرسپولیسی
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۱۰
آقا الان تکلیفمونو روشن کنید ببینیم چیکار کنیم؛
از ژاپن تعریف کنیم و بگیم با اینکه ۸ سال حدود ۱۶ میلیون دلار پول به مربیمون دادیم و همیشه هم رتبه ۱ رنکینگ بودیم ولی نزدیک شخم های ژاپن هم نیستیم یا اینکه بگیم با تکیه بر بازیکنای فوق العادمون و برنامه ریزی ۸ ساله و صرف میلیون ها دلار پول، قدرت اول آسیا هستیم و میتونیم ژاپنی که ۱۰ تا بازیکن تاپش رو هم کنار گذاشته ببریم و قهرمان شیم؟!
کدومشو بگیم کروکودیل نشیم؟! الان سیستم اینجوریه که هرکی از ایران تعریف کنه دشمن و کروکودیله، اونی که برینه به تیم ملی میشه دوست و عزیز و وطن پرست!
مرد منطقی
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۳۱
● تکلیف برانکو و پرسپولیس برانکو که معلومه:

یعنی خاک بر سر شون که ترکمنستان تو یک بازی دو گل به ژاپن زد و پرسپولیس در دو تا بازی صفر گل به کاشیمای ژاپن زد. حالا برو کله‌ت رو بکن تو دهن کروکودیل...
کیسه کش منطقی
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۴۶
یعنی خاک بر سرت که تیم ملی رو با تیم باشگاهی اونم محروم مقایسه میکنی ابله البته از کسی که سوادش تا تصمیم کبراست و سه چهارم یک میلیون نمیدونه چقدر توقعی نیست.

لنگی نفهم
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۲۰:۳۸
اگه یه بی سوادی که تا دیروز تا ده میشمرد امروز نگران ملیون دالار هست یه دلیل داره وقتی بی سوادی و نفهمی با هم ترکیب بشن چکیدش میشه یه لنگی
۱
Jop
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۲۹
ات
۱
۲
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۲۰:۳۵
1
۱
۲
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۲۰:۳۵
1
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر