فهرست
معمای عجیب ساکت؛ هر 40روز یک مسولیت
معمای عجیب ساکت؛ هر 40روز یک مسولیت

معمای عجیب ساکت؛ هر 40روز یک مسولیت

آی اسپورت - رابطه خوب مهدی تاج با محمدرضا ساکت بر کسی پوشیده نیست. دو مدیر اصفهانی فوتبال که سال‌هاست در مشاغل مختلف کنار هم بوده‌اند و دایره این همکاری‌ها به فوتبال هم کشیده شد. رئیس فدراسیون فوتبال زمانی که در دوران علی کفاشیان رئیس سازمان لیگ شد، محمدرضا ساکت را به عنوان مشاور خود برگزید تا دوست و یار قدیمی‌اش پس از سال‌ها مدیریت در سپاهان اصفهان و چند وقت دوری از فوتبال، دوباره به فوتبال برگردد. چندی بعد ساکت به عنوان مدیر بازاریابی سازمان لیگ هم انتخاب شد تا نقش پررنگ‌تری در سازمان لیگ داشته باشد. قابل پیش‌بینی بود که ساکت پس از انتخابات 19 اردیبهشت‌ماه 95 فدراسیون فوتبال و انتخاب مهدی تاج به عنوان رئیس، پست‌های مهمی در فدراسیون بگیرد.

تاج برای صدور احکام مختلف در فدراسیون کمی صبر و حوصله کرد؛ این موضوع را خودش هم اعلام کرد که عجله‌ای برای تغییرات و دادن احکام جدید ندارد، اما او زمانی که شروع به صدور احکام کرد، برای یک نفر پست‌های ویژه‌ای در نظر گرفت. یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌ها در فدراسیون فوتبال، مدیریت تیم‌های ملی است که این موضوع پیش از اینکه از زبان تاج گفته شود، دهان به دهان می‌چرخید که ساکت قرار است این پست مهم را در اختیار بگیرد. در نهایت روز جمعه، 21 خردادماه 95 مهدی تاج در برنامه تلویزیونی ورزش و مردم اعلام کرد که «ساکت پیگیر کارهای تیم ملی است» تا او به این شکل مدیریت تیم‌های ملی را در اختیار بگیرد. 10 روز بعد یعنی 31 خردادماه 95 که حکم ساکت رسید او به عنوان «مشاور مسئول حوزه ریاست و مدیر تیم‌های ملی فدراسیون فوتبال» منصوب شد. پس از مدتی هم که تاج تصمیم گرفت در فدراسیون فوتبال چند سازمان مختلف تشکیل بدهد، سمت ساکت از مدیر تیم‌های ملی فدراسیون فوتبال به «رئیس سازمان تیم‌های ملی» تغییر کرد.

حکم ساکت
حکم ساکت

بماند که ساکت در سمت رئیس سازمان تیم‌های ملی با مشکلات مختلفی مواجه شد و در سفر تیم ملی به ازبکستان مشکلاتی به وجود آمد که باعث ناراحتی و دلخوری کارلوس کی‌روش شد. پس از آن بود که گفته شد سرمربی پرتغالی تیم ملی درخواست کرده ساکت دیگر در اردوهای تیم ملی نباشد و حتی شایعاتی مطرح شد مبنی بر اینکه کی‌روش او را به رستوران اعضای تیم ملی راه نداده است. غیبت طولانی مدت رئیس سازمان تیم‌های ملی در تمرینات و اردوی تیم ملی به این مسئله که بعدها ساکت اعلام کرد شایعه است، قوت بخشید و موضوعی غیر قابل انکار بود. هرچند ساکت به عنوان مشاور مسئول حوزه ریاست یا مشاور ویژه مهدی تاج، به نوعی در تمام تصمیم‌گیری‌های فدراسیون نقشی پررنگ دارد و به همین دلیل اختلافش با کی‌روش هم باعث نشد او تغییر کند و ساکت همچنان رئیس سازمان تیم‌های ملی است.

رئیس سازمان تیم‌های ملی مسئولیت بسیار سنگینی است؛ تنها رسیدگی به فعالیت‌های تیم ملی بزرگسالان زمان و وقت زیادی می‌خواهد تا بتوان اردویی تدارکاتی یا دیداری دوستانه فراهم کرد. شاید حتی یک نفر هم برای رسیدگی به این فعالیت‌ها کم باشد و در کنار آن مسئولیت سایر تیم‌های ملی از جمله نوجوانان، جوانان، امید، فوتسال و تمام این رده‌ها در بخش بانوان را هم در نظر بگیرید. با این حال مهدی تاج گویا توانایی‌های محمدرضا ساکت را بیشتر از چند نفر می‌داند که هر روز احکام جدیدی را برای دوست و یار قدیمی خود صادر می‌کند و البته مسئولیت‌های دیگری هم به او می‌دهد.

پس از اینکه ساکت به عنوان مشاور مسئول حوزه ریاست پست گرفت و رئیس سازمان تیم‌های ملی هم شد، در نشست هیئت رئیسه که 23 بهمن‌ماه 95 پست‌های جدیدی گرفت. مشاور رئیس فدراسیون در این جلسه به عنوان عضوی از کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی، عضوی از کمیته فنی و توسعه فوتبال و عضوی از کمیته بازاریابی انتخاب شد.

باز هم حکم ساکت!
باز هم حکم ساکت!

با این همه پست مهم و تأثیرگذار در فدراسیون فوتبال، مشخص نیست محمدرضا ساکت چه زمانی به این همه مشغله خواهد رسید. گویا در این فوتبال قحط‌الرجال است که همه پست‌های مهم برای یک نفر در نظر گرفته می‌شود و مهدی تاج گویا اشخاص دیگری در این فوتبال پیدا نکرده است. حال اینکه ساکت به عنوان فردی مطمئن مشاور تاج شود و به عنوان کسی که مدیریت خوبی در دوران حضورش در سپاهان داشت، رئیس سازمان تیم‌های ملی شود، طبیعی است، اما چند سؤال اساسی مطرح می‌شود. آیا فوتسال و فوتبال ساحلی پیشکسوت فنی یا مدیر باتجربه ندارد که ساکت باید در این کمیته هم عضو باشد؟ کمیته فنی و توسعه فوتبال چه؟ آیا در این فوتبالی که چهار بار صعود به جام جهانی را تجربه کرده و مدیران مختلفی هم داشته، فردی غیر از ساکت نبود که عضو آن شود؟ آیا برای کمیته بازاریابی فدراسیون هم ساکت باید عضویت داشته باشد؟ آیا کارنامه ساکت در بازاریابی سازمان لیگ موفق بود و این فرد توانست با شرکت طرف قرارداد سازمان لیگ برای تبلیغات محیطی تسویه کند که باید در کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال هم عضویت داشته باشد؟

تمامی این پست‌های مختلف به کنار؛ مهدی تاج به تازگی حکم جدیدی برای محمدرضا ساکت صادر کرده و یار قدیمی و مورد اعتماد او «رئیس مرکز ملی فوتبال ایران» شده است. مشخص نیست ساکت چگونه می‌تواند به همه این کارها رسیدگی کند و مشخصاً حضور یک فرد در چند پست مختلف و مهم باعث می‌شود که پیشرفتی حاصل نشود و اتفاقاً ضرر و زیان‌هایی هم به مجموعه‌های مختلف وارد شود. شاید فراهم نشدن شرایط مناسب برای برگزار نشدن اردوها و بازی تدارکاتی بی‌ربط به این همه حجم از مسئولیت رئیس سازمان تیم‌های ملی نباشد.

در اینکه ساکت سال‌ها در این فوتبال حضور داشته و زحمات زیادی کشیده شک و تردیدی وجود ندارد اما با این مسئولیت‌هایی که اکنون او در اختیار دارد و به صورت رسمی شش پست مهم در فدراسیون فوتبال در اختیار گرفته است، می‌تواند کار‌آیی گذشته را داشته باشد. این پست‌ها به صورت رسمی از 31 خردادماه 95 تا 30 بهمن‌ماه 95  و در مدت 243 روز صادر شده است. با ضرب و تقسیمی ساده، مهدی تاج تقریباً هر 40 روز یک بار برای ساکت پست جدیدی در نظر گرفته است.

 سکوت فدراسیون مقابل تمام انتقادها، تاکنون کسی را قانع نکرده است، حتی اگر مهدی تاج بگوید تدبیری پشت این سکوت است. شاید هم با این سکوت و تدبیر دستور ساکت شدن به همه می‌دهد تا بازهم احکام جدیدی برای ساکت صادر کند. همه این اتفاق‌ها باعث نمی‌شود که رسانه‌ها سکوتی کنند یا سؤالی نپرسند، چون یکی از وظایف اصلی رسانه‌ها و رسالت‌شان سؤال پرسیدن از مسئولان است تا بلکه با پاسخ روشن آنها، افکار عمومی هم قانع شود. آیا صدور چند حکم و دادن چند مسئولیت به ساکت نشانه این نیست که تاج در فدراسیون فوتبال به کسی اعتماد ندارد و این شائبه را تقویت نمی‌کند که او در حال دور کردن کفاشیان و افراد نزدیک به او از دایره تصمیم‌گیری‌های مهم فدراسیون است؟ این روزها این شایعه به وجود آمده که تیم تاج - ساکت مقابل تیم کفاشیان - اسدی قرار گرفته و احکام و مسئولیت‌های جدید برای ساکت این فرضیه را قوت می‌بخشد.

 

تسنیم

۱ ۱  
آی اسپورت
2017-02-19 11:31:00
نظر دهید

۱ نظر
امین
يكشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۵، ۱۵:۳۳
کاش به نقش ایشون در ناکامی های 2 فصل اخیر تیم سپاهان هم بپردازید.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر