فهرست
دشمن روی سکوها خود ماییم، آقای داورزنی!
دشمن روی سکوها خود ماییم، آقای داورزنی!

دشمن روی سکوها خود ماییم، آقای داورزنی!

آی اسپورت - پوچی یعنی اشک‌های آن کودکی که هراسان و پیراهن از تن در آمده، متنفر از ورزشگاه، توسط نیروهای امنیتی فراری داده می‌شود. تباهی یعنی آن تصویری که در ذهن کودک پنهان‌شده در دستان پلیس مسئول در حال فرار از زیر سنگ‌ها نقش بسته: متنفر از ورزشگاه!

تصاویر را باز ورق بزنید. آنی که میله آهنی را کنده و پله‌ها را می‌کوبد تا کلوخ بشکند و پرتاب کند، آن یکی که قلاب سنگ در دست دارد و چنان از ته جانش با خشم سنگ می‌اندازد که حداقل خواهشش از آن سنگ کشتن کسی است که سنگ بر سرش فرود می‌‎آید.

روزی را به یاد بیاوریم که محمد مایلی اشک ریخت که: «چه خبرتونه؟ می‌فهمید چه می‌کنید؟ این داور هم مادر دارد، خواهر دارد. چه می‌گویید؟ شرم کنید...» و ما این فوتبال را خواستیم. او گفت نمی‌خواهد و همه ما خندیدیم و گفتیم جوگیر را ببین. برایش جوک ساختیم و مسخره‌اش کردیم.

نه اینکه فقط الان همه این زشتی‌ها را قرار باشد بیاندازیم گردن طرفداران اهوازی و تبریزی که ما تهرانی‌ها مگر کمتر از آنهاییم؟ کم حرف‌هایی زدیم که نباید می‌‎زدیم؟ کم شعار تحریک‌آمیز دادیم؟ کم رشتی‌ها را دست انداختیم؟ کم حرف‌هایی زدیم که ترک‌ها و عرب‌های عزیزمان را رنجانده باشد؟ اصلا کم سنگ انداختیم و خواهر و مادر این و آن را جلوی چشمان‌شان آورده‌ایم؟

ما همان‌هایی هستیم که استادیوم‌مان را کرده‌ایم جولانگاه سیگاری‌بارزن‌ها. این‌ها از دل رفتارهای ما ورزشگاه را بهترین مامن‌شان یافته‌اند و شده‌اند سلاطین تاریکی‌هایش.

کدام‌مان جرات داریم دست فرزندان‌مان را بگیریم و ببریم استادیوم؟ کدام‌مان؟ بعد می‌توانیم مثل مرد شماره دوی ورزش از این ژست‌های مدیریتی بگیریم که کار دشمن است. چند نفرشان از دشمن خط گرفته‌اند؟ اصلا شما درست می‌گویید آقای داورزنی، گروهی هم خط گرفته‌اند در اهواز بروند جنجال کنند ولی این‌ها دقیقا چند نفر هستند؟ در یک جماعت چند هزار نفره، چندتای‌شان؟

این خود ماییم که فکر می‌کنیم هدف وسیله‌مان را توجیه می‌کند. برای رسیدن به آن هر دشمنی که پیش روی‌مان است را باید از روی زمین محوش کنیم. مایی که یادمان رفته فوتبال قرار است حال‌مان را خوب کند. یادمان بیاورد می‌توانیم شاد باشیم و شادی بزرگ‌ترین گم شده‌مان است. که امید نیاز داریم برای بازگشت به زندگی. برای رهایی از این زندگی کسل‌کننده سراسر گس.

 این اصلا خود شمایید که اگر قرار به گشتن دنبال متهم باشد، در صف جلو قرار می‌‎گیرید. شمایی که می‌توانستید با کمی شهامت، کمی درایت، محیط ورزشگاه‌ها را خانوادگی کنید. این اراذل و فرصت‌جوهایی که می‌گویید مثل سیب گندیده بقیه را می‌گندانند از این سکوها بریزید بیرون و بگذارید آن بچه وحشت‌زده سرش روی شانه‌های پدر و مادرش باشد و با آرامش فوتبال ببیند.

شما اما چه کرده‌اید؟ دنبال این هستید که جمشید بسم‌الله پیدا کنید، دلار را گردنش بیاندازید. یکی هم توی ورزشگاه‌ها پیدا کنید و پیراهن عثمانش کنید و بعد کم‌کاری خودتان در مدیریت صحیح ورزشگاه‌ها را گردن‌شان بیاندازید و یاد ماهایی که روی سکوها هستیم بدهید که این خشونت‌ها کار خودفروخته‌هاست و ما می‌توانیم سنگ بیاندازیم. مادر و خواهر این و آن را جلوی چشمش بیاوریم.

کاری کنیم که حالا آرزوی همه‌مان باشد که از ته دل آرزو کنیم برای بازگشت به عصری که در اوج خشم ابزار مورد استفاده‌مان شیر سماور بود و تهش اگزوز خاور و ته سرگرمی زشت و خشونت‌زده‌مان شکستن شیشه اتوبوس‌های بنز ۳۰۲شرکت واحد.

بیایید باور کنیم ورزشگاه حق آن کودکان وحشت‌زده است. بیایید دست در دست هم، هر کدام گامی برداریم به سوی پاک‌سازی این فضای مسموم. دشمن در وجود تک‌تک ماست. هر کدام‌مان به سهم خود این دشمن درون را دور بیاندازیم. کمی صبورتر باشیم. کمی مهربان‌تر. ما همه ایرانی هستیم و می‌توانیم دست در دست هم فریادش کنیم این شعار زیبای #نه_به_خشونت_در_ورزشگاه‌ها را!

 خبرآنلاین

۷ ۴  
آی اسپورت
2018-08-14 19:20:00
نظر دهید

۴ نظر
مارال
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۳۵
واقعا کسایی که فحش میدن , سنگ پرت میکنن و.. دنبال چی ان ؟ میخوان چی و ثابت کنن ؟
اون کسایی که دارن از خانما برای ورودشون دفاع میکنن دوس دارید دست زن و خواهر و مادرتون و بگیرید ببرید بین چند تا ..!!
متاسفم براتون
یاشاسین تراختور
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷، ۲۰:۴۰
ریشه همه اینها در بی عدالتی بین تهران و سایر شهرها هست
چرا باید پول بیت المال در دوتیم تهرانی مفت خور حیف و میل بشه؟ چرا باید همه رسانه ها در خدمت این دو تیم مفت خور باشه؟
چرا هیچ برخورد قاطع با شعارهای قومیتی و پرتاب سنگ و نارنجک و... طرفدارن دو تیم تهرانی نمیشه؟
مگه جلو رئیس فیفا ندیدید طرفداران این دو تیم در تهران چه آبروریزی راه انداختن که رئیس فیفا قبل از پایان دربی سریعتر از استادیوم خارج شد؟
سنگ باران و فحاشی ها و حمله یگان... به هوادارن تراختور و دید در بازی قبلی؟ که سر و دست هواداران تراختور و شکستند؟ فردوسی پور اسمشو گذاشته عادل؟ چرا اینارو نشان نداد؟ چرا سنگ باران هواداران استقلال و رو سر هواداران در جایگاه تراختوری هارو نشان نداد؟ چرا چیزی از فحاشی های استقلالی ها نگفت؟ چرا حمله یگان ویژه به مردم و هواداران تراختور و نشان نداد؟ حتی به روحانی هوادار تراختور هم یگان ویژه رحم نکرد!
واقعا در وجود برخی شرف و حیا بی معنی هست...
خوزستانی
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷، ۰۰:۴۸
در جواب یاشاسین تراختور
منم قبول دارم ریشه بدبختی ها در دو تیم پایتخت جوانه زده
اما تا الان فکر کردی که چند درصد هوادران سرخ و آبی تهران هم قومیت خودت هستن ؟
به قاطعیت میگم 80 درصد هواداران دو تیم ترک آذری هستن
چرا شما از تبریز شروع نمیکنید
مگه نه اینکه تبریز تا چند سال پیش از لحاظ رفتار و اخلاق زبانزد بوده
حالا چرا کسی در تبریز غیر از ترکی حرف بزند بی احترامی میبیند ؟
اما در مورد خوزستان
شدت بد بودن آب و هوا و نبود امکانات در مرکز نفت خاورمیانه باعث شده که خلق و خوی خوزستانیها حقیقتا زشت شود
و سهل انگاری مسئولین امنیتی باعث شده اهواز بالاترین میزان جرم و جنایت را در ایران دارا باشد
قتل دزدی درگیری های مسلحانه فراوان و روزمره شده
من به شخصه آینده خوبی برای خوزستان متصور نیستم
۲
محمدعلی
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۰۶
یاشاسین تراکتور در جواب شما میگم برداشت من از حرفات اینه که دوست داری این وضعیت ادامه داشته باشه دوست گرامی اگر کمی فکر داشتی کار اشتباه رو توجیح نمیکردی کار غلط ،غلطه دوست محترم این اتیش این سنگها نه حقی رو میگیره نه عدالتی رو اجرا این سنگ سر یک بیگناه را خواهد شکافت که شاید عزیز من یا تو باشد جای این حرفای که خالی از منطقه یک بار همه باهم جلوی کار غلط وایسیم نه اینکه بگیم تقصیر اینه تقصیر اون انگار اسمون دهن باز کرده فقط ما درست میگیم وضعیت الان تقصیر همه ماست از تهران تا تمام شهرهای ایران نمیدونم چند سالته ولی زمانی سینماهای ما وضعیت اسفناکی داشت کسی سنگ پرت نمیکرد ولی کمتر از سنگ نبود یک روز خود مردم تصمیم گرفتن سینما درست شه الان درست شده نسبتا فقط با رفتار درست
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر