فهرست
درس‌هایی از لیگ برتر: هنر بدون توپ بردن
درس‌هایی از لیگ برتر: هنر بدون توپ بردن

درس‌هایی از لیگ برتر: هنر بدون توپ بردن

آی‌اسپورت – روزی روزگاری فوتبال بازی‌ای بود بین دو تیم و جدال آن‌ها برای به دست آوردن توپ و استفاده از آن برای گل زدن. تیم‌ها راه‌های مختلفی برای رسیدن به این هدف داشتند: استفاده از قدرت، استفاده از سرعت، استفاده از تکنیک. تیم‌ها فرم‌ها و شکل‌های مختلفی هم به خودشان می‌گرفتند و در مناطق متفاوتی از زمین تلاش برای بازپس گرفتن توپ می‌کردند. با تمام این تفاوت‌ها اما اصل اولیه بر این بود که چندان عاقلانه نیست توپ را بیش از حد به حریف واگذار کنیم.

این شرایط اما در دنیای فوتبال مدرن عوض شده و تغییر معادلات اقتصادی این ورزش تاثیری مستقیم روی دگرگونی تاکتیکی‌اش هم گذاشته. فاصله تیم‌های بالا و پایین جدول به قدری زیاد شده که دیگر امکان رقابت مستقیم از بین رفته. بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶، وقتی اوپتا شروع به جمع‌‌آوری داده‌هایش کرد، تنها سه بازی در لیگ برتر به ثبت رسید که در آن‌ها تیمی بیش از ۷۰ درصد مالیک توپ را در اختیار داشت. دو فصل پیش این عدد به ۳۶ رسید، فصل پیش به ۶۳ و این فصل به ۶۷. این تغییری بسیار رادیکال در یک بازه زمانی ۱۵ ساله است. در واقع این فصل از هر شش بازی، یکی از آن‌ها عملا فقط دفاع مقابل حمله بوده، در فصلی که سه تیم سقوط کرده به دسته پایین‌تر فقط چهار امتیاز از شش تیم بالای جدول گرفتند. تمامی این امتیازات هم مقابل منچستر یونایتد در دو هفته پایانی به دست آمده که خیلی حساب نیست.

چنین اختلاف سطح کیفی‌ای است که به ایده سوپر لیگ اروپایی بیشتر جان می‌بخشد. این فاصله‌ای نیست که دیگر بتوان ازش گذشت و برای بسیاری از لیگ‌ها و باشگاه‌ها، تشکیل چنین تورنمنتی می‌تواند قابل قبول‌ترین گزینه بین دیگر گزینه‌های موجود باشد، با اینکه به هیچ وجه مطلوب‌شان نخواهد بود.

با وجود تغییرات اندکی که منچستر سیتی و لیورپول این فصل در شیوه و رویکرد بازی‌شان پدید آوردند، پرس پرفشار و مالکیت بالاهمچنان راه اصلی برای تیم‌های متمول و بزرگ به حساب می‌آید. نکته مهم اینجاست که این فصل لیورپول و تاتنهام قدرت و سرعت این سبک را هم بالاتر از تمام رقبای اروپایی خودشان برده‌اند و برای همین برای مائوریتزیو ساری ساختن چلسی‌ای موفق به سبک ناپولی ماموریتی بسیار دشوار شده است.

ساری‌بال در واقع نسخه‌ای دیگر از همین فوتبال مبنی بر پرس و مالکیت است، اما با اتکای بسیار به بازی‌ساز عقب زمین (رجیستا)، پستی که به شکل تاریخی معمولا در فوتبال انگلیس جواب نداده، آن هم در دورانی که تیم‌های این لیگ به اوج سرعت و قدرت خودشان رسیده‌اند. در این میان عامل محرومیت از ورود به بازار نقل و انتقالات در دو پنجره پیش رو را هم نباید فراموش کنیم.

دیگر تیم لندنی، یعنی آرسنال، هم این فصل به قدری بدون تداوم بوده که عملا نمی‌توان قضاوتی درست درباره عملکرد اونای امری در این تیم داشت. شاید امری به واسطه اسکواد بدون تعادلی که بهش رسیده بود در نهایت تصمیم گرفت بهترین مهره‌های هجومی‌اش را در سیستم دو مهاجمه به زمین بفرستد، تصمیمی که خط میانی تیمش را بسیار ضربه‌پذیر کرد. در مورد منچستر یونایتد هم اگر مهربانانه بخواهیم نظر بدهیم باید فصل آن‌ها را دورانی گذار توصیف کنیم. اما گذر از کجا به کجایش معلوم نیست. شاید تیمی داغان و به هم ریخته با لبخند مربی‌اش بهتر از تیمی داغان و به رهم ریخته با تندخویی مربی‌اش باشد.

جدا از بیگ سیکس، تیم‌های دیگر لیگ برتر به شکلی شگفت‌انگیز به هنر بردن بدون توپ رسیده‌اند. ولوز در این میان استادی بی‌همتا بوده. تیم نونو اسپیریتو سانتو به قدری روی ضدحمله‌ها خوب بوده و به قدری قابلیت لازم برای باز کردن خطوط دفاعی پرتعداد را نداشته، که مجموع امتیازاتی که از شش تیم بالای جدول گرفته بیشتر از امتیازاتی بود که برابر شش تیم پایین جدول به آن رسیده. در این راه شانس پیروزی ولوز با زیر ۴۰ درصد مالیکت توپ بیشتر از وقتی بوده که مجبور بودند بالای ۵۵ درصد مالکیت توپ را در اختیار بگیرند.

کریستال پالاس هم با همین رویکرد و با اتکا به قدرت ویلفرد زاها در ضدحمله‌ها ۲۹ امتیاز از بازی‌های خارج از خانه گرفت، در مقابل تنها ۲۰ امتیاز بازی‌هایش در سلهرست پارک.

از منظر چنین تیم‌هایی برطرف کردن ضعف فوتبال مالکانه ساده‌تر از بخش دیگر است. ولوز در این میان با توجه به پشتوانه مالی قابل توجهش می‌تواند بدل به تیمی کامل‌تر شود. و البته نکته اصلی و نهایی همین است. در پایان همه چیز به پول ختم می‌شود. تاریخ فوتبال همیشه تیم‌های ثروتمند و فقیر را به خودش دیده، اما هرگز سقف ثروتمند این تیم‌ها تا این حد مرتفع نبوده و همین شکاف اقتصادی بین تیم‌هاست که تعادل بازی‌های فوتبال را هم به هم زده است.

۹    
آی اسپورت
2019-05-19 10:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر