فهرست
گرند اسلم هجدهم در ملبورن/ جاودانگی نابغه
گرند اسلم هجدهم در ملبورن/ جاودانگی نابغه

گرند اسلم هجدهم در ملبورن/ جاودانگی نابغه

آی‌اسپورت- راجر فدرر پس از پشت‌سر گذاشتن دوران آسیب دیدگی طولانی خود بازگشت خوبی داشت و موفق شد در نخستین گرند اسلم سال ۲۰۱۷ با غلبه بر رافائل نادال اسپانیایی عنوان قهرمانی را کسب کند. دیدار نهایی تنیس اوپن استرالیا میان رافائل نادال و راجر فدرر برگزار شد. دو تنسیور پس از هفت سال دوباره در فینال این مسابقات برابر هم قرار گرفتند که این بار فدرر پیروز شد. تنیسور سوییسی توانست برای پنجمین بار فاتح این رقابت‌ها شود. این دیدار با نتیجه سه بر دو به پایان رسید.

اولین امتیاز بازی به نادال رسید. تنیسور اسپانیایی با سرویس های خوب خود توانست گیم نخست بازی را به نام خود ثبت کند و اجازه ندهد حریفش یک امتیاز هم بگیرد. فدرر بالاخره اولین امتیازش را با شروع گیم دوم به دست آورد. او به برتری‌اش ادامه داد و بازی را یک بر یک کرد. در گیم سوم، نادال یک امتیاز به خاطر خطا سرویس از دست داد اما توانست این گیم را با پیروزی به پایان برساند. با این حال فدرر بازهم بازی را مساوی کرد.

مرد شماره ۹ جهان، گیم پنجم را دوباره با سرویس‌های خوب خود با برتری کامل به پایان رساند اما در گیم بعد این اتفاق برای تنیسور سوییسی افتاد. پیروزی‌های فدرر ادامه داشت و بازی پنج بر سه شد اما نادال اجازه نداد گیم نهم، به حریف سوییسی‌اش برسد و بازی را بر چهار بر پنج کرد. فدرر که در گیم بعد توپ را در اختیار داشت، توانست به زیبایی ست نخست را به نام خود ثبت کند. ست دوم نیز همانند ست نخست شروع شد. نادال گیم اول را با پیروزی به پایان رساند. او توانست گیم دوم را نیز با برد پشت‌سر بگذارد. در گیم سوم رقابت خیلی نزدیک بود و پس از چند تساوی در امتیاز ۴۰، در نهایت نادال پیروز شد تا بازی سه بر صفر به نفع تنیسور اسپانیایی شود. برتری او ادامه داشت و بازی چهار بر صفر شد.

 قهرمان چهار دوره مسابقات تنیس اوپن استرالیا، بالاخره نخستین گیم را به نام خود ثبت کرد. او در ادامه به زیبایی گیم دوم خود را در این ست به دست آورد اما نادال توانست بازی را پنج بر دو کند و به فتح نخستین ست خود در این دیدار نزدیک شود. فدرر اجازه نداد این اتفاق بیفتد و گیم بعدی را با پیروزی به پایان رساند. با این حال نادال این ست را ۶ بر سه به نفع خود تمام کرد.

در نخستین گیم ست سوم جذاب‌ترین لحظه بازی دیده شد. در حالی که فدرر ۴۰ بر ۱۵ پیش بود نادال بازی را به تساوی رساند. تنیسور اسپانیایی چند مرتبه پیش افتاد اما در نهایت این گیم به نام فدرر ثبت شد. در ادامه تنیسور سوییسی دو گیم پیاپی را به راحتی برد. گیم چهار نیز همچون گیم نخست این ست پیگیری شد با این تفاوت که نادال با پیروزی آن را به پایان رساند. فدرر که در این ست برتر از حریفش بود یک گیم دیگر را به نام خود ثبت کرد تا بازی چهار بر یک شود. برتری تنیسور سوییسی ادامه پیدا کرد و در نهایت ست سوم با پیروزی ۶ بر یک فدرر به پایان رسید.

ست چهارم دوباره با پیروزی مرد شماره ۹ جهان شروع شد اما فدرر در گیم بعد بازی را به تساوی رساند. نادال که باید این ست را با پیروزی پشت‌سر می‌گذاشت تا بازی را به تساوی دو بر دو برساند توانست دو گیم بعدی را به نام خود ثبت کند. در گیم پنجم در حالی که بازی چند مرتبه به تساوی رسید نادال توانست به زیبایی امتیاز آخر را کسب کند و چهار بر یک پیش افتد. در ادامه دو تنیسور یک گیم را به خود اختصاص دادند و بازی پنج بر دو شد. بازهم فدرر توانست گیم دیگری به دست آورد اما نادال توانست در این ست ۶ بر پنج پیروز شود تا بازی در ست پنجم پیگیری شود.

این ست هم با پیروزی تنیسور اسپانیایی آغاز شد. او گیم بعدی را به خود اختصاص داد اما فدرر توانست بازی را دو بر یک کند. گیم چهارم نزدیک پیگیری و تنیسور اسپانیایی پیروز شد. در ادامه بازی سه بر دو به نفع نادال شد. ششمین گیم خیلی نزدیک دنبال شد و پس از چند تساوی تنیسور سوییسی به پیروزی رسید. او در گیم بعدی به راحتی پیروز شد و چهار بر سه از حریف اسپانیایی اش پیش افتاد. در گیم هفتم در حالی که دو تنیسور در امتیاز ۴۰ بر ۴۰ برابر بودند ۲۸ ضربه رد و بدل شد و این رالی با برتری فدرر به پایان رسید. تنیسور سوییسی پنج بر سه پیش افتاد. او در گیم بعد نیز پیروز شد و ست پنجم را به نام خود اختصاص داد و قهرمان شد. این دیدار  چهار ساعت طول کشید.

رکوردهای تاریخی راجر فدرر

عنوان گرنداسلم: ١٨ جام
فینال: ٢٨ بار
نیمه نهایی: ٤١ بار
یک‌چهارم: ٤٩ بار
فینال متوالی: ده مرتبه
نیمه نهایی متوالی: ٢٣ بار
یک‌چهارم متوالی: ٣٦ بار
حضور در گرنداسلم: ٦٥ دوره
بازی در گرنداسلم: ٣١٣ مسابقه
هر چهار فینال در یک سال: سه مرتبه
هر چهار نیمه نهایی: پنج دوره
هر چهار یک‌چهارم: هشت دوره
برد در المپیک: ١٣ پیروزی
صدرنشینی در رنکینگ: ٣٠٢ هفته
صدرنشینی متوالی: ٢٣٧ هفته

۹ ۱  
آی اسپورت
2017-01-29 16:05:00
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۴۵
عالی پسر دوست داشتم بالاخره یکی از شما دوتا برگرده و جام رو ببره هر دو باهم به فینال رسیدین بهتر از این نمیشه امیدوارم جام بعدی رو نادال ببره
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر