فهرست
کمیته‌ای که به برانکو رسید، انتخابی که ایرانی شد
کمیته‌ای که به برانکو رسید، انتخابی که ایرانی شد

کمیته‌ای که به برانکو رسید، انتخابی که ایرانی شد

آی اسپورت - سرمربی تیم ملی ایرانی خواهد بود. این آخرین تصمیمی است که فدراسیون فوتبال گرفته و البته انتخاب را نیز نهایی کرده‌اند. فقط مانده اعلام نام سرمربی تیم ملی در جلسه هیئت رئیسه، گرفتن مصوبه و اعلام رسمی آن که از شواهد پیداست امیر قلعه‌نویی به‌عنوان سرمربی معرفی خواهد شد.

اینکه انتخاب سرمربی تیم ملی از سوی چه کسی یا چه کمیته یا شورایی صورت می‌گیرد، جالب توجه است. مسئولیت انتخاب سرمربی برای تیم‌های ملی با کمیته فنی و توسعه است که گویا هیچ دخالتی در انتخاب سرمربی تیم ملی نداشته و ندارد. همان‌طور که روز گذشته خبرگزاری تسنیم در گزارشی به ناکامی‌های ده‌گانه تیم‌های ملی پرداخت که در پی تصمیماتی بود که به دور از این کمیته گرفته شد.

درباره انتخاب سرمربی برای تیم ملی در مدت اخیر صحبت‌های زیادی به میان آمده است. پس از فسخ یکطرفه قرارداد از سوی مارک ویلموتس، یکی از چالش‌های بزرگ فدراسیون انتخاب سرمربی تیم ملی بود. چالشی که از زمان مهدی تاج آغاز شده بود و حالا با وجود گذشت یک ماه از استعفای او هنوز به نتیجه نرسیده است. با این حال کمیته فنی و توسعه در زمان ریاست مهدی تاج جلسه‌ای را برای انتخاب سرمربی تیم ملی برگزار کرد که اتفاقاً این جلسه با خروجی نیز همراه بود. امیرمهدی علوی، سخنگوی فدراسیون فوتبال هم در آخرین اعلام موضع فدراسیون اشاره‌ای به برگزاری این جلسه در هفته اول آذرماه داشت که گفت برنامه‌ریزی برای انتخاب سرمربی تیم ملی براساس گزارش جلسه کمیته فنی بوده است.

البته طبق اطلاعات کسب شده، تصمیم اتخاذ شده از سوی فدراسیون فوتبال، فاصله‌ای دور با تصمیمی دارد که در جلسه کمیته فنی گرفته شده و گزارشی که این کمیته ارائه کرده است. در جلسه کمیته فنی که برای انتخاب سرمربی تیم ملی برگزار شده است، گزینه‌هایی برای سرمربیگری تیم ملی مطرح می‌شود و حتی از مربیان ایرانی نیز نام برده می‌شود که اتفاقاً امیر قلعه‌نویی و علی دایی هم بین گزینه‌ها قرار داشتند، اما نظر مثبتی روی انتخاب سرمربی ایرانی برای تیم ملی در مقطع کنونی وجود نداشته است.

کمیته فنی در جلسه‌ای که داشته، چالش‌ها برای انتخاب سرمربی ایرانی برای تیم ملی را بررسی کرده و در نهایت به این نتیجه رسیده است که باید در شرایط کنونی سرمربی خارجی که شناخت کافی از فوتبال ایران داشته باشد، برای تیم ملی انتخاب شود. از همین رو همه نفرات روی برانکو ایوانکوویچ اتفاق نظر داشتند که در مذاکرات بین این مربی و فدراسیون فوتبال، پیشنهاد عجیب ۲۰۰ هزار دلاری فدراسیون فوتبال برای گرفتن پاسخ منفی از برانکو مطرح می‌شود که همین اتفاق نیز رخ می‌دهد. (لینک مطلب)

با این حال پس از پاسخ منفی برانکو به پیشنهاد فدراسیون فوتبال، هیچ نظری از کمیته فنی برای انتخاب سرمربی تیم ملی دریافت نشده است. این در حالی بوده که کمیته فنی مخالفت خود را برای انتخاب سرمربی تیم ملی اعلام کرده و حتی چالش‌های این مسئله را هم مطرح کرده است. با این حال هرچند امیدواریم با سرمربی ایرانی تیم ملی نتیجه بگیرد و راهی جام جهانی 2022 قطر شود، اما در صورت رخ دادن اتفاقی دیگر و چالش‌هایی که کمیته فنی مطرح کرده، چه کسی پاسخگوی انتخاب سرمربی تیم ملی خواهد بود؟

در حال حاضر کمتر از دو ماه به انتخابات فدراسیون فوتبال باقی مانده است و مشخص نیست پس از تغییرات احتمالی در فدراسیون فوتبال، چه کسی مسئولیت انتخاب سرمربی تیم ملی را به عهده می‌گیرد. مسئله‌ای که کاش فدراسیون فوتبال به صورت شفاف درباره آن اعلام نظر کرده و بگوید که تصمیم‌گیرنده برای انتخاب سرمربی تیم ملی که نام او هم هنوز به صورت رسمی اعلام نشده، چه کسی است. به نظر می‌رسد فدراسیون می‌خواهد با اعلام رسمی نام سرمربی تیم ملی، کمیته فنی، اهالی فوتبال، رسانه‌ها و افراد مرتبط را در عمل انجام شده قرار دهد. 

 

تسنیم 

  ۱  
آی اسپورت
2020-01-28 15:15:00
نظر دهید

۱ نظر
وحید بارساپولیسی
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸، ۱۵:۲۹
همون کاری که استیلی کرد با تیم امید با مقیاسی وحشتناک تر زیر نظر قلعه نویی رخ خواهد داد.. تیم ملی ایران دو ماه ونیم پیش حذف شد از جام جهانی.. شما شک نکنید که جام جهانی قطر خبری از ایران نیست (ژاپن استرالیا کره عربستان یا عراق) به همراه قطر 5 نماینده آسیا هستند در جام جهانی.. درضمن اینها فقط یک دلیل داره : کارمای کی روش کبیر
( کارمای تکراری ملت ایران در بیرون کردن نخبگان و سفله سالاری) کارمای کیروش کبیر دامن ملت عموما مدعی و همه چیزدان ایران رو خواهد گرفت
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر