فهرست
یک استعفا و 5 سوال!
یک استعفا و 5 سوال!

یک استعفا و 5 سوال!

آی اسپورت- سیاق مدیریت فوتبال را باید از فوتبال یاد گرفت، از هیجان و لحظه‌ای بودنش، از غافلگیرکننده بودن بی‌محابایش. به تصمیمات در لحظه باید اعتماد کرد و البته باید به جای بدترین تصمیمات که بحرانی را پدید می‌آورد (چنان که آورده)، بهترین تصمیمات را گرفت. در فدراسیون فوتبال و در مدیریت تیم ملی اما از این تصمیمات سریع و تدبیرهای میدانی خبری نیست. مرور آنچه در روزهای اخیر در اردوی تیم ملی رخ داده و مصاحبه‌ای از برانکو ایوانکوویچ که منجر به بازگرداندن ۷ بازیکن پرسپولیس از اردوگاه دبی شده، به وضوح نشان می‌دهد که لجبازی‌ها به هر تدبیر هوشمندانه‌ای ارجح هستند. اینکه در تیم صدرنشین گروه اول آسیا در راه جام جهانی چنین بلبشویی به پا شود و کار به استعفا و جدل برسد، از چه چیزی خبر می‌دهد جز همان چه سوال اول ما بود: فوتبال رییس ندارد؟ استعفای کی‌روش فقط یک خبر نیست، سوالات و ابهاماتی را پیرامون خود می‌سازد و تیم ملی را در راه جام جهانی با چالش‌های جدی مواجه می‌کند. درباره این استعفا چند سوال و ابهام را بشماریم:

۱ - استعفا کتبی است یا شفاهی؟ امیر عابدینی از استعفای کتبی خبر می‌دهد در حالی که کی‌روش استعفاهای پیشین خود را همیشه شفاهی اعلام می‌کرد که قابل پیگیری قانونی نباشد.
۲ - چرا خبر استعفای کی‌روش را امیر عابدینی (سرپرست سازمان اقتصادی فدراسیون فوتبال و مرجع غیر رسمی در حوزه تیم‌های ملی) اعلام می‌کند؟ چرا این خبر توسط مراجع رسمی خبری در فدراسیون یا شخص رییس فدراسیون اعلام نمی‌شود؟ عابدینی هماهنگ با مهدی تاج خبر را اعلام کرد یا خودسرانه و به شیوه همیشگی‌اش برای خبرساز شدن خبر را در اختیار رسانه‌ها قرار داد؟
۳ - دلیل استعفای کی‌روش چیست؟ انتقادات برانکو درباره اردوی امارات یا ناکارآمدی فدراسیون فوتبال در برگزاری اردو و بازی تدارکاتی؟ برای کی‌روش کدامیک گران تمام شده است؟ کی‌روش اگر به بهانه مصاحبه برانکو استعفا داده، نگاهش به ماجراهای اخیر حرفه‌ای نبوده و این تصمیمش نیز همچون تصمیم پیشین (بازگرداندن ۷ بازیکن پرسپولیس) لجبازانه است. اما اگر او در انتقاد به فدراسیون فوتبال که نتوانست اردوی هدفمند و بابرنامه را برای تیم ملی تشکیل دهد از سمت خود استعفا داده، بازی عوض می‌شود و تاج را با مساله تازه‌ای مواجه می‌کند.
۴ - فدراسیون فوتبال این‌بار نیز مثل رفتارش در مقابل ماجرای بازگرداندن بازیکنان پرسپولیس، سکوت کرده و منتظر واکنش‌ رسانه‌هاست تا تصمیمی براساس رویکرد رسانه‌ها بگیرد. این بی‌عملی است، نه سکوت برای تدبیر. فدراسیون فوتبال در همین روزهای اخیر با دو تصمیم کی‌روش خود را وسط یک بحران می‌بیند و در مدیریت این بحران‌ها می‌بینیم چه حال و روزی دارد.
۵ – از محمدرضا ساکت که مدیر تیم‌های ملی فوتبال ایران است و افشین پیروانی که مدیر تیم ملی است خبری دارید؟ مسوولیت‌ها و وظایف این پست‌ها چیست؟ پیروانی چرا نتوانست در اردوی امارات با تدبیر و مدیریت مانع بازگرداندن لجبازانه بازیکنان پرسپولیس شود؟ محمدرضا ساکت چرا نتوانست اردویی بابرنامه‌ریزی مطمئن را تدارک ببیند؟ لجبازی‌ها در جدل برانکو و کی‌روش و یک اردوی فشل کار را به خبر استعفای کی‌روش رسانده است.
کارلوس کی‌روش برای چندمین بار استعفا داده و هربار استعفایش نمایش بوده و نمایش. اما هیچ‌کدام از استعفاهای او به اندازه این استعفای آخرش پرابهام و محصول سوءمدیریت در فدراسیون نبوده و در هیچ‌کدام لجبازی را تا این اندازه‌ای که این‌بار نشان داده، به یاد نداریم.

۱۵ ۲  
آی اسپورت
2017-01-08 09:36:00
نظر دهید

۲ نظر
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۰:۴۰
آقای کاس نژاد خوبی !

این استعفا فقط به خاطر اعتراض برانکو نیست.

عدم احساس مسئولیت در قبال تیم ملی در رسانه ها و صدا و سیما و فضای مجازی مثل روز روشن است .آنوقت شما می گویید صرفا بخاطر یک اعتراض. !؟

آقاجان ،برگرداندن بازیکنان پرسپولیس کجایش از سر لجبازی بود. بهانه را از دست کسی که دنبال بهانه مز گردد بگیرید ؛ لجبازی است.

اسم شما را خیلی شنیدم در این فضای ملتهب هنوز دارید به میل خود شنا می کنید .
بخدا منافع تیم ملی و پرسپولیس با هم به خطر افتاد.
شما که باید بدانید موضوع بی توجهی عمومی به سرنوشت تیم ملی است.

کی روش دائما ما را سر پا نگه می دارد چون می داند ما جماعتی هستیم که خیلی زود به خواب می رویم. ایشان تمام حرفهایش جهت تیتر شدن و اول بودن موضوع ملی برای همه است .
شماها که بجایی وصل نیستید واقعیت را با لفافه و ایماء و اشاره پنهان میکنید از پیروانی چه انتظاری دارید.

شما را بخدا درست و مسئولانه رفتار کنید .
۶
جيم
يكشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵، ۱۰:۵۰
اسمش امتياز گرفتن نيست، فشار اوردن رو مديريت ضعيف و فشل ايراني ست كه عادت كرده تعهد بده و پاي ميز قرارداد بشينه ولي از فرداي روز ابستن قرارداد شروع كنه به خلف وعده .... راستش معمولا بقيه دنيا به چيزي تحت عنوان مفاد قرارداد و تعهدات ايبندند ... والله بالله انقد خلف وعده انقد زير تعهد زدن جاهاي ديگه دنيا وجود نداره ... برادر عزيز، روزنامه نگار گرامي، ادمي كه فك ميكني سطحت از عوام بالاتر ه و به فكر ايجاد يه تغييري اول از همه اين رو درست كن

اقا زمانيكه ايشون مذاكره كرده برا مربيگري، بهش يه قولهايي داده شده، قراربوده يه سري امكانات و اختيارات داشته باشه ... زوري كه نبوده اول گفته اگه قراره من مربي باشم، اين تعداد روز تمرين و فلان رو ميخوام حالا اسمش عدم اعتماد به مربي داخلي، اره هست ... ايا معنيش اينه كار مربيان وطني رو قبول نداره؟ شايد ... ايا فك ميكنه تمرينات بيستر بازيكن هاي نيمه حرفهاي-اماتور ايران ضروريه؟ لابد ...
هر چي هست اول درخواست كرده، مذاكره شده و قبول شده. .... والله بالله تالله اينكه تقاضاي دريافت تعهدات رو بكنه اسمش باج نيست ... برعكسش اسمش تخلف از تعهده نه حرفه ايست نه اخلاقي و عامل اصلي بدبختي و عقب موندكي كشور از خلف وعده ي قراردادمالي كارگر-كارفرما بگير تا تو همين فوتبال پرونده رو پرونده خلاف و عدم پرداخت تعهدات مالي تا خلف وعده هاي سياسي

جناب روزنامه نگار ... ادمي كه توهم فرق داشتن داري ... بجاي اينكه قدمي ورداري اين رو اصلاح كني، اسمش رو ميزاري باج گيري ... چقدر سطحي و امي هستيد اخه ... بحث كيروش يا ايكس و ايگرگ نيست: بحث اينه كه اصل اول پيشرفت تو تمام كشورهاي دنيا اينه كه تا حدي از تعهد به مذاكره و قرارداد وجود داشته باشه، بجاي اينكه اين رو درست كنيد فقط و فقط تمام كجي هاي اخلاقي رفتاري جامعه رو تقويت مي كنيد ... امضاكن، دبه كن ، قول رو كي داده كي كرفته، بزن زيرش و و و
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر