فهرست
سوال روز؛ فوتبال زیبا یا امتیاز؟
سوال روز؛ فوتبال زیبا یا امتیاز؟

سوال روز؛ فوتبال زیبا یا امتیاز؟

آی اسپورت - استقلال خلاف سال های گذشته لیگ بیستم لیگ را خوب شروع کرده و تا اینجای مسابقات در نیم فصل اول موفق شده امتیازات خوبی را جمع کند. شاید در نگاه اول این موارد خوب باشد اما انتقاداتی که این روزها هواداران مطرح می کنند به شیوه بازی این تیم است. اتفاقی که باعث شده یک سوال بزرگ در ذهن بسیاری شکل بگیرد؛ اگر قرار باشد هواداران بین فوتبال زیبا و امتیاز یکی را انتخاب کنند، کدام است؟

 

نه فقط ایران، بلکه در تمام جهان

این مساله نه فقط در فوتبال داخلی بلکه در سطح جهانی هم همیشه مطرح بوده است. همواره در طول تاریخ مربیانی بودند که با وجود کسب جام های زیاد، فوتبال زیبایی ارائه نمی کردند و همین مساله ای بوده که بارها آن ها را مقابل انتقادات قرار داده است. مثلا دیگو سیمئونه که با وجود کسب لالیگا و صعود به فینال لیگ قهرمانان اروپا بارها به این موضوع متهم شده بود که فوتبال زیبایی ارائه نمی کند. البته همیشه این فرضیه وجود داشته که وقتی سیمئونه به اندازه تیم های دیگر ستاره ندارد مجبور به اینکار می شود ولی سیمئونه حتی مقابل تیم های ضعیف هم بارها به این شیوه بازی کرده است؛ چرا؟ چون قطعا او به امتیازات مسابقه فکر می کند نه زیبا بازی کردن. یا مثلا ژوزه مورینیو که دستش به تمام جام های ممکن در سطح باشگاهی رسیده همواره با انتقاداتی مبنی بر ضد فوتبال بازی کردن مواجه بوده ولی مرد پرتغالی در پاسخ خبرنگاران بارها گفته که امتیازات مسابقه برایش اهمیت بسیار بیشتری نسبت به ارائه فوتبال زیبا دارد.

 

چالش نیم فصل اول

استقلال طی سال های اخیر بارها زیبا بازی می کرد ولی همواره چوب امتیاز نگرفتن هایش را می خورد. استقلال در چند مقطع طی فصل های اخیر فوتبالی زیبا ارائه می داد ولی در نیم فصل اول موفق به کسب امتیازات لازم نمی شد تا جایی که هر چقدر در نیم فصل دوم خوب عمل می کرد و امتیازات را کسب می کرد، باز هم موفق به کسب عنوان قهرمانی نمی شد و بارها حسرت امتیازات نیم فصل اول برای هواداران باقی می ماند. هر انتقادی به محمود فکری وارد باشد حداقل در این یک مورد باید گفت محمود فکری به خوبی روی این موضوع تاکید کرده و به نظر می رسد در نگاه اول فقط به دنبال سه امتیاز مسابقه و حفظ آن است تا تیمش از همان ابتدا در کورس قهرمانی قرار بگیرد.

استقلال فکری از 10 دیدار خود موفق به کسب 19 امیتاز شده و به حداقل میانگین امتیاز برای قهرمانی ( میانگین دو امتیاز برای هر بازی منهای یک) رسیده است. یک مربی نتیجه گرا و کسانی که طرفدار سبک فوتبال نتیجه گرا هستند، معتقدند با این کارنامه، نباید از فکری ایراد گرفت. این دسته معتقدند در دنیا هیچ جدولی وجود ندارد که تیم ها را از لحاظ ارائه فوتبال زیبا رتبه بندی کند. از نگاه این افراد از تیمی که زیبا بازی نمی کند، تا وقتی نتیجه می گیرد نباید انتقاد کرد.

 

کلید گمشده ای به نام زمان

محمود فکری پیش از حضور در استقلال فقط سابقه 10 بازی حضور به عنوان سرمربی در لیگ برتر را داشت و حالا روی نیمکت استقلالی قرار گرفته که حاشیه ها و فشارهای آن به حدی زیاد است که حتی گاهی مربیان با تجربه را هم دچار مشکل می کند. حالا تصور کنید محمود فکری قرار است با 10 بازی تجربه سرمربیگری در لیگ برتر هدایت استقلال را به عهده بگیرد. طبیعتا فکری در وهله اول می خواهد از مسابقات امتیاز بگیرد و بعد از آن به فکر فوتبال زیبا باشد.

این موضوع را هم نباید فراموش کرد قهرمانی های پی در پی پرسپولیس در لیگ برتر فشار زیادی را روی استقلالی ها قرار داده و هواداران توقع قهرمانی دوباره در لیگ برتر را دارند. البته نکته دیگر این است که به جز بازی برابر پرسپولیس، در هیچ دیداری محمود فکری تمام مهره های خود را در اختیار نداشت و شاید فکری برای هماهنگی و پیاده کردن ایده هایش به زمان نیاز دارد، زمانی که شاید خیلی چیزها را مشخص کند.

 

استقلال پر مهره و با ثبات

سال هاست هواداران استقلال به دنبال ثبات هستند و هرگاه فصل به پایان می رسد، گلایه خود را نسبت به جدایی ستاره های تیم بیان می کنند. با این حال امسال همه چیز فرق می کرد، استقلال اکثر ستاره های تاثیر گذار خود را حفظ کرد و حتی با خرید ستاره های جدید و با کیفیت سودای قهرمانی در سر دارد. هرچند بالا در خصوص اهمیت امتیاز گرفتن صحبت کردیم اما از این نظر باید حق را به هواداران بدهیم؛ استقلال بعد از چندین سال رنگ ثبات را در خود دیده و حتی ستاره های با کیفیتی را به ترکیب اضافه کرده و هواداران با وجود چنین بازیکنانی انتظار نمایش های زیباتری را از استقلال دارند.

 

طرفداری

۱    
آی اسپورت
2021-01-13 13:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر