فهرست
اعتراض روز: ثبت‌نام ماراتن، دوی 10 هزارمتر
اعتراض روز: ثبت‌نام ماراتن، دوی 10 هزارمتر

اعتراض روز: ثبت‌نام ماراتن، دوی 10 هزارمتر

آی‌اسپورت- زنان شرکت‌کننده در ماراتن روز گذشته تهران دو دسته شدند؛ يک عده که بعدازظهر دور درياچه آزادي را دويدند و يک عده هم که صبح از ميدان حسن‌آباد به ميدان آزادي رفتند. دسته دوم به عنوان معترض معرفي شده بودند اما اعتراض اصلي را دسته اول داشتند و جالب است که معترضان فقط خارجي بودند.

دسته اول کساني بودند که ثبت‌نام رسمي کرده و در دوي 10 هزار متر دويدند، مسابقه‌اي که پريسا عرب، دونده مطرح ايران در اين ماده به قهرماني رسيد. فدراسيون دووميداني مي‌گويد از اول قرار نبوده مسابقات ماراتن براي زنان برگزار شود اما زنان خارجي که ديروز در دوي 10 هزار متر شرکت کرده بودند، معترض بوده و مي‌گفتند که آنها براي دوي ماراتن ثبت‌نام کرده بودند. دو دونده ايتاليايي بيشتر از بقيه شاکي بودند. يکي از آنها به خبرنگار «وقايع‌اتفاقيه» گفت: «من به همراه همسرم قرار بود به ايران بياييم. با شرکت آقاي سباستين آشنا شديم که تور ايران داشت. شرکت‌هاي ديگر هم تور به ايران داشتند ولي براي ما جالب بود که در شرکت آقاي سباستين مسابقه دوي ماراتن هم بود. ما براي اينکه در اين مسابقه شرکت کنيم، در تور سباستين شرکت کرديم اما وقتي از ايران ايميل رسيد تازه متوجه شديم که دوي ماراتن در کار نيست و براي زنان فقط دوي 10 هزار متر برگزار مي‌شود. اگر از اول مي‌دانستيم دوي 10 هزار متر است، شرکت نمي‌کرديم.» اين زن ايتاليايي که به همراه همسرش به ايران آمده، دونده حرفه‌اي نيست اما او براي جذابيت ماراتن در اين دو ثبت‌نام کرده بود. د‌بي، هم زن هنگ‌کنگي بود که دور درياچه دويد. او هم از دست سباستين عصباني بود: «خودش به ايران نيامده و الان در دوبي است. او به ما دروغ گفت.» زنان خارجي ديگر هم با دبي همکلام شدند: «سباستين پول دوي ماراتن را از ما گرفت ولي ما فقط 10 هزار متر دويديم. سباستين دروغگو است.»

ما معترض نبوديم

دسته دوم، ديروز زودتر از دسته اول دويدند. برخلاف اينکه گفته مي‌شد آنها در اعتراض به حذف دوي ماراتن دويدند، مرواريد و دوستانش مي‌‌گويند: «ما اعتراضي نداشتيم.» مرواريد به «وقايع‌اتفاقيه» توضيح مي‌دهد که چطور تصميم گرفتند جدا از مسابقه اصلي بدوند: «قصد ما اعتراض نبود. ما فقط مي‌خواستيم بگوييم که مي‌توانيم و مي‌دويم.» شايد اعتراض اصلي آنها به فدراسيون بود که اعلام کرده در بين زنان دونده ماراتن وجود ندارد: «در بين زنان، دونده ماراتن کم نيست. خود من در دوبي نيمه ماراتن و در آفريقا ماراتن دويده‌ام. مرسده چگيني دو سال قبل در دوبي رکورد ايران را که قبل از انقلاب ثبت شده بود، شکست.» ديروز دختران از ميدان حسن‌آباد به ميدان آزادي رفتند. تعدادي 10 هزار متر دويدند و عده‌اي هم 21 کيلومتر. هر چند به طراحي مسير دوي اصلي از ورزشگاه آزادي به ميدان آزادي، انتقاد زياد است ولي مسيري که براي دوي جداگانه‌ دختران انتخاب شده، يکي از بهترين مسيرهاي ممکن بود. دونده‌هايي که 21 متر را دويدند، از حسن‌آباد به سمت مولوي رفتند و بازار را دور زدند. خانه‌هاي قديمي، ساختمان مجلس قديمي، موزه‌ها، دانشگاه‌ها و... مسير مناسبي براي معرفي شهر بود. يکي از اين دونده‌ها با ايراد به مسيري که فدراسيون انتخاب کرده، مي‌گويد: «در دوي ماراتن هم بايد شهر معرفي شود هم کساني که در مسير هستند بايد سود ببرند. در دوي پارس هيچ‌کدام از اين اتفاق‌ها نيفتاد. کافي بود به کسبه‌اي که در مسير بودند از يک هفته قبل گفته مي‌شد که مغازه‌هايشان را باز کنند حتي دستفروش‌ها هم مي‌توانستند از اين مسابقه سود ببرند. ما به مسئول يکي از کافه‌هايي که در مسير بود موضوع دو را گفته بوديم، او هم ساعت 6 صبح کافه را باز کرده بود. ما هم وسط دويدن ايستاديم و قهوه خورديم. اين اتفاق مي‌توانست در دوي پارس بيفتد.»

لیلی خرسند، وقایع اتفاقیه

۱ ۲  
آی اسپورت
2017-04-08 19:23:00
نظر دهید

۲ نظر
Mn
شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۹:۳۷
کشور ما متاسفانه هزار سال از لحاظ فرهنگی از همه جای دنیا عقبه! فقط زور هست و اجبار
۱ ۱
شاهين
شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶، ۲۰:۵۲
شان و منزلت زن به دويدن نيست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر