فهرست
آرژانتین Vs برزیل: دوستانه‌ای که دوستانه نیست
آرژانتین Vs برزیل: دوستانه‌ای که دوستانه نیست

آرژانتین Vs برزیل: دوستانه‌ای که دوستانه نیست

آی‌اسپورت – همانطور که تیته این هفته گفت چیزی به نام بازی دوستانه بین برزیل و آرژانتین وجود ندارد. اما گاهی این بازی‌های غیردوستانه، دوستانه‌تر از دیگر بازی‌ها به نظر می‌رسند. رویارویی امشب دو تیم در عربستان چنین حالتی دارد.

فوتبال آمریکای جنوبی تا هشت ماه دیگر و شروع کوپا امریکای 2019 شاهد هیچ بازی رسمی‌ای نخواهد بود. در این دوران و پیش از شروع این تورنمنت برزیل و آرژانتین در دو نقطه کاملا متفاوت از سیر تکامل‌شان قرار دارند.

برزیل میزبان کوپای 2019 است و فشار زیادی برای فتح این تورنمنت احساس می‌کند. برای همین است که در حالیکه بسیاری از تیم‌های آمریکای جنوبی کوپا امریکا را به عنوان آماده‌سازی‌ای برای بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2022 می‌بینند و برنامه‌ای بلندمدت برای خودشان طراحی کرده‌اند، سلسائو بیشتر باید به آینده نزدیکش فکر کند. برای همین بود که فدراسیون فوتبال برزیل تیته را در مقامش حفظ کرد، مربی‌ای که در سه بازی بعد از جام جهانی از 14 نفر از اسکوادش که در روسیه حاضر بودند استفاده کرده.

آرژانتین در نقطه مقابل اما عجله‌ای برای بازسازی تیمش ندارد. لیونل اسکالونی مربی موقت آلبیسلسته است و فدراسیون فوتبال این کشور هنوز درباره مربی آینده این تیم به تصمیمی قطعی نرسیده. لیونل مسی و بسیاری از هم‌نسل‌های خودش در تیم ملی حاضر نیستند. در واقع جام جهانی روسیه پایانی بود بر بازی‌های ملی بسیاری از این نسل طلایی، با اینکه انتظار می‌رود خود مسی دیر یا زود دوباره برای آرژانتین بازی کند.

بدین ترتیب دست اسکالونی برای تجربه‌ورزی در این بازی‌های دوستانه کاملا باز است و تعجبی ندارد که او تا به حال تنها از هشت نفر از اسکواد آرژانتین در جام جهانی روسیه استفاده کرده است. اسکالونی در پیروزی 0-4 تیمش مقابل عراق از سه سیستم مختلف در جریان بازی استفاده کرد: 3-3-4، 1-3-2-4 و 1-2-4-3. او علاقه خودش را به جا انداختن فوتبالی مستقیم‌تر برای آلبیسلسته، به خصوص مقابل گواتمالا نشان داد. در این دوران جدید لئاندرو پاردس به عنوان هافبک میانی و بازی‌ساز نقشی کلیدی برای تیمش بازی می‌کند و انتظار می‌رود برای بازی امشب سانتیاگو آسکاسیبار که قرار است جانشین بلندمدت خاویر ماسچرانو باشد، کنار او در ترکیب اصلی قرار بگیرد. مکسی منزا و ادواردو سالویو هم بال‌های تیم اسکالونی مقابل برزیل خواهند بود. در این میان مشخص نیست جایی برای پائولو دیبالا در ترکیب اصلی باشد یا نه. ستاره یوونتوس نشان داده در تیم ملی هم در مرکز زمین تاثیر بیشتری دارد تا وقتی در کناره‌ها ازش بازی گرفته می‌شود. در مرکز خط حمله هم با اینکه لوتارو مارتینز در اولین بازی ملی‌اش یک گل عالی زد، به نظر می‌رسد مائورو ایکاردی گزینه اول اسکالونی باشد.

در سوی دیگر زمین اما برزیل ترکیبی شناخته‌ترشده خواهد داشت. تجربه استفاده از فابینیو در دفاع راست در بازی مقابل عربستان جواب نداد و بدین ترتیب دنیلو یک بار دیگر در این پست به زمین خواهد رفت. آرتور، هافبک جوان بارسلونا که مقابل تاتنهام نمایشی چشمگیر داشت هم به فرد که هنوز در منچستر یونایتد جا نیفتاده ترجیح داده خواهد شد و پست پائولینیو را به خودش اختصاص خواهد داد.

مسئله بزرگ اما همچنان برای تیته پست فیلیپه کوتینیو است. بیشترین درخشش کوتینیو همیشه زمانی بوده که از سمت چپ خط حمله به مرکز و عرض باکس حریف نزدیک شده. این پست اما در تیم ملی متعلق به نیمار است. برای همین بود که تیته در جام جهانی با رویکردی هجومی و شجاعانه کوتینیو را یک خط عقب برد و در سمت چپ خط میانی قرار داد. فایده این ترکیب برای برزیل ترکیب نیمار و کوتینیو و بالا رفتن قدرت هجومی تیم است. اشکال آن اما ضربه‌پذیرشدنشان در بعد دفاعی و روی ضدحمله‌ها است.

نیمار این فصل برای پاریس سن ژرمن بیش از پیش متمایل به مرکز زمین بازی کرده و در دیدارهای دوستانه اخیر برزیل هم چنین تمایلی نشان داده. اگر این روند ادامه پیدا کند کوتینیو می‌تواند در پست تخصصی خودش به زمین برود و در نتیجه به استحکام دفاعی تیم هم ضربه وارد نشود. اگر قرار باشد آرتور در خط میانی بازی کند، با توجه به اینکه نسبت به پائولینیو عقب‌تر بازی می‌کند و مدام به باکس حریف حمله‌ور نمی‌شود، سیستم برزیل عملا از 3-3-4 به 1-3-2-4 تبدیل خواهد شد، سیستمی که در آن نیمار می‌تواند نقش شماره 10 را بازی کند و کوتینیو به بال چپ منتقل شود.

بنابراین از منظر برزیل هم بازی امشب مقابل آرژانتین می‌تواند تا حد زیادی با تجربه‌ورزی همراه باشد و به همین دلیل احتمالا باید انتظار یکی از دوستانه‌ترین غیردوستانه‌های این دو تیم را داشته باشیم.

۲    
آی اسپورت
2018-10-16 11:33:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر