فهرست
تصمیم بزرگ امری: اوبامیانگ و لاکازت با هم؟
تصمیم بزرگ امری: اوبامیانگ و لاکازت با هم؟

تصمیم بزرگ امری: اوبامیانگ و لاکازت با هم؟

آی‌اسپورت – بعد از اینکه پیر-امریک اوبامیانگ در آخرین روز پنجره نقل و انتقالات زمستانی از بوروسیا دورتموند راهی آرسنال شد، زمان زیادی طول کشید تا او کنار الکساندر لاکازت، که خودش چند ماه قبلش به جمع توپچی‌های لندن پیوسته بود، در ترکیب اصلی تیم آرسن ونگر قرار بگیرد.

در ابتدای ورود اوبامیانگ ونگر تصمیم گرفت از او به عنوان مهاجم مرکزی استفاده کند و در نتیجه لاکازت نیمکت‌نشین شد. در ادامه فصل مصدومیت مهاجم سابق لیون باز هم جایگاه او در آرسنال را تهدید کرد، تا اینکه بالاخره در ماه آوریل، در سفر به نیوکاسل بود که برای اولین بار این دو مهاجم کنار هم در ترکیب اصلی تیم جدیدشان قرار گرفتند. با اینکه آرسنال در این بازی شکست خورد اما ترکیب لاکازت در مرکز خط حمله، و اوبامیانگ در بال چپ، در سیستم 3-3-4 خیلی زود جواب داد و در دقیقه 14 تک گل بازی را برای آن‌ها به همراه آورد.

این ترکیب در پیروزی‌های مقابل برنلی و هادرزفیلد هم تکرار شد و باز هم نشان از زوجی هماهنگ داد. لاکازت و اوبامیانگ در پیروزی مقابل شاگردان شون دایش هر دو هم گل زدند و هم پاس گل دادند. در بازی بعد هم اوبامیانگ تک‌‌گل پیروزی‌بخش تیمش را زد. بدین ترتیب قرار گرفتن این دو مهاجم گابونی و فرانسوی در ترکیب اصلی آرسنال در سه بازی برای آن‌ها 5 گل و 3 پاس گل به همراه آورد.

اما پیش از اینکه زوج اوبامیانگ و لاکازت درون زمین به هماهنگی قابل ملاحضه‌ای برسند، رابطه آن‌ها خارج از زمین بود که نشانه‌های امیدورکننده‌ای با خودش به همراه داشت. خود لاکازت در این باره توضیح می‌دهد: «من هیچوقت نگفتم آمدن اوبامیانگ برای من بد بوده، این حرفی بود که مطبوعات می‌زدند. اتفاقا من از این اتفاق خیلی خوشحال بودم چون میدونستم میتونیم کنار هم بازی کنیم. اوبامیانگ برای من هم‌تیمی بود نه رقیب. رابطه ما خارج از زمین و بازی‌ها هم خیلی خوبه و این همیشه کار را برای بازیکنان ساده‌تر میکنه.»

نظر اوبامیانگ نسبت به لاکازت هم مشابه است: «ما سبک‌های متفاوتی داریم که همدیگر را کامل میکنه. لاکازت بازیکنی بسیار خوب و آدمی بسیار مهربانه. ما قبلا در فرانسه رقیب هم بودیم. ولی اون دوران دیگه گذشته و حالا امیدوارم همینطور دوست بمانیم و گل‌های زیادی کنار هم بزنیم.»

رابطه اوبامیانگ و لاکازت در زمین اما حالا دیگر بستگی به نظر اونای امری دارد. امری فعلا در بازی‌های پیش‌فصل نشان داده قصد دارد همان راه ونگر را پیش بگیرد. او مقابل اتلتیکو مادرید و بورهام وود از لاکازت به عنوان مهاجم مرکزی و از اوبامیانگ به عنوان بال چپ استفاده کرد. اما وقتی در بازی مقابل پاریس سن ژرمن که با پیروزی 1-5 آرسنال به پایان رسید امری اوبامیانگ را به مرکز خط حمله منتقل کرد، دیگر جایی برای لاکازت در ترکیب اصلی نبود.

در بازی‌های پیش‌فصل لاکازت با اینکه دقایق کمتری نسبت به اوبامیانگ در زمین بوده اما آمار گلزنی بهتری از خودش به جا گذاشته (4 به 3). حالا اگر قرار باشد امری از هر دو مهاجم گلزن خودش در ترکیب اصلی استفاده کند به نظر می‌رسد باید همان راه ونگر را برود.

سیستم‌های مورد علاقه مربی جدید آرسنال 1-3-2-4 و 1-4-1-4 است، سیستم‌هایی که در آن جایی برای دو مهاجم مرکزی نیست. پس از آنجایی که بعید به نظر می‌رسد لاکازت بتواند در پستی غیر از شماره 9 بازی کند، لازمه قرار گرفتن او و اوبامیانگ کنار هم در ترکیب اصلی همان انتقال ستاره سابق دورتموند به بال چپ است.

البته شاید امری در ادامه فصل راه‌های دیگری هم برای بیشترین استفاده بردن از دو مهاجم اصلی خودش پیدا کند. در هر صورت اگر قرار باشد آرسنال در اولین فصل دوران پسا-ونگر یک بار دیگر حداقل برای کسب سهمیه چمپیونز لیگ بجنگد نیاز به نمایش‌هایی درجه یک و متداوم از اوبامیانگ و لاکازت دارد.

۵    
آی اسپورت
2018-08-04 09:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر