فهرست
دستاوردهای برانکو برای پرسپولیس: ۸۱ پیروزی و ۴ جام
دستاوردهای برانکو برای پرسپولیس: ۸۱ پیروزی و ۴ جام

دستاوردهای برانکو برای پرسپولیس: ۸۱ پیروزی و ۴ جام

آی‌اسپورت- تا پایان فروردین سال ۹۴ تنها یک هفته فاصله داشتیم که برانکو ایوانکوویچ به تهران برگشت. این بار البته برای پرسپولیس. همان تیمی که سیاه‌ترین روزهای عمرش برای سقوط نکردن می‌جنگید و جایگاه حالا را شاید جز خود برانکو، هیچکس در تصور نداشت. از آن روز، ۳ سال و ۷ ماه می‌گذرد و پرسپولیسی که از لیگ برتر آویزان بود، حالا در قامت نایب‌قهرمان آسیا حسرت می‌خورد که چرا دستش از جام قهرمانی قاره‌ی کهن کوتاه مانده است.

اتفاقا همین تفاوت‌هاست که تشویق‌مان کرده به بازخوانی اتفاقاتی که در ‍۱۳۲۰ روز حضور برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس بر این تیم گذشته. از هفته ۲۵ لیگ چهاردهم شروع می‌کنیم. چند روز پیش از این بازی بود که پروفسور کروات با پرسپولیس قرارداد بست اما نخستین نیمکت‌نشینی‌اش در این تیم را در هفته ۲۶ و بازی با سپاهان تجربه کرد. در بازی قبل از آن هم دستیاران برانکو روی نیمکت نشستند و با تساوی یک – یک از بازی با استقلال اهواز برگشتند.

در نخستین بازی با برانکو اما پرسپولیس به سپاهان باخت و فصل را با ۳۶ امتیاز به عنوان تیم هشتم جدول به پایان رساند. ایوانکوویچ سومین سرمربی قرمزها در آن فصل بود که در ۶ بازی لیگ چهاردم ۲ برد، ۲ تساوی و ۲ باخت به دست آورد. آن تیم در لیگ قهرمانان آسیا هم موفقیتی نداشت. پرسپولیس برانکو در ۴ دیدار آسیایی به میدان رفت که حاصل آن ۲ برد و ۲ باخت و در نهایت حذف در مرحله‌ یک‌هشتم نهایی بود.

لیگ پانزدهم را برانکو با پرسپولیسی آغاز کرد که خودش آن را بسته بود اما نتایجی که آنها در هفته‌های ابتدایی رقم زدند، مایوس‌کننده بود. قرمزها اما رفته‌رفته و درست بعد از شوکی که فوت ناگهانی زنده‌یاد هادی نوروزی به تیم داده بود، به تیمی شکست‌ناپذیر تبدیل شدند و قهرمان نشدن در آن فصل را باید به حساب بدشانسی‌شان بگذاریم. آنها جام را به خاطر قانون منسوخ‌شده‌ی تفاصل گل از دست دادند در حالی که در طول فصل ۱۶ برد، ۹ تساوی و ۵ باخت را تجربه کرده بودند.

شاگردان برانکو که به دلیل رده هشتمی فصل گذشته این بار در لیگ قهرمانان آسیا حضور نداشتند، بعد از پیروزی مقابل ملوان و پیکان، در مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی با قبول شکست مقابل ذوب‌آهن از این تورنمنت حذف شدند. این ناکامی و همچنین از دست رفتن جام قهرمانی اما پلی ساختند برای رساندن پرسپولیس به موفقیت. این را از عملکرد خیره‌کننده‌ی تیم برانکو در لیگ شانزدهم می‌شد فهمید.

قرمزها این بار نه فقط قهرمان شدند، بلکه قهرمانی‌شان را سه هفته پیش از به صدا درآمدن سوت پایان جشن گرفتند و تلخی‌های آخرین بازی فصل گذشته مقابل راه‌آهن در تبریز را با برپایی جشن قهرمانی در هفته بیست و هفتم مقابل ماشین‌سازی به خاطرات سپردند. پرسپولیس فصل را با ۲۰ برد، ۶ تساوی، ۴ باخت و کسب ۶۶ امتیاز به پایان رساند اما در جام حذفی باز هم ناکام بود. این تیم در روزی که ملی‌پوشانش را در اختیار نداشت، در همان گام نخست مقابل تیم قشقایی شیراز، بازی را در ضربات پنالتی واگذار کرد و حذف شد.

در آسیا اما همه چیز فرق می‌کرد. آنها با اینکه کسی باورشان نداشت و حضور در گروه مرگ هم سختی‌هایشان را دوچندان کرده بود، تا مرحله‌ی نیمه‌نهایی پیش رفتند. ۶ تساوی، ۴ برد و ۲ باخت حاصل کار شاگردان برانکو تا مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان ۲۰۱۷ بود. همان جایی که پرسپولیس با خیریت طارمی و محرومیت او، در مسقط باخت و به خانه بازگشت.

لیگ هفدهم را پرسپولیس با جام آغاز کرد و با جام به پایان رساند. آنها با پیروزی مقابل نفت تهران در ابتدای فصل، سوپرجام را بالای سر بردند و برای دومین فصل متوالی، این بار بعد از شکست دادن پدیده در مشهد قهرمانی زودهنگام‌شان را جشن گرفتند. ۱۹ برد، ۷ تساوی، ۴ باخت و کسب ۶۴ امتیاز نتیجه تلاش آنها در این فصل بود. اگر چه عادت بدشان در جام حذفی را باز هم ترک نکردند. پرسپولیس بعد از پیروزی مقابل تیم‌های نفت تهران و بادران، باز هم در ضربات پنالتی بازی را واگذار کرد و حذف شد. این بار اما حریفش تیم لیگ برتری صنعت‌نفت آبادان بود، نه قشقایی دسته‌ سومی.

در این فصل از لیگ قهرمانان آسیا که بازی‌هایش تا همین چند روز پیش ادامه داشت، پرسپولیس با وجود یک سال محرومیت از نقل و انتقالات و جدایی ستاره‌هایش، تا فینال پیش رفت و نایب‌قهرمان شد. ۷ برد، ۴ باخت و ۳ تساوی، مدال نقره را بر سینه‌ی شاگردان برانکو نشاند تا آنها نشان دهند که با دست‌های بسته هم می‌شود روی سکوی موفقیت ایستاد. هر چند خودشان این نایب‌قهرمانی را شکست می‌دانند.

لیگ هجدهم را هم پرسپولیس اگر چه با ۱۳ بازیکن آغاز کرد اما همچنان بی‌شکست است و از ۹ دیداری که انجام داد، ۵ تا را  برد و ۴ تساوی به دست آورده. قرمزها سوپرجام را هم دوباره بردند و در نخستیم مرحله از جام حذفی تیم نود ارومیه را شکست داده‌اند. در مجموع، برانکو ایوانکوویچ از زمان حضورش در پرسپولیس در ۱۴۵ بازی که رسما سرمربی بوده ۸۱ برد، ۳۴ تساوی و ۲۶ باخت کسب کرده. دو قهرمانی و یک نایب‌قهرمانی در لیگ برتر، دو قهرمانی در سوپرجام، یک حضور در نیمه‌نهایی و یک نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا هم دیگر حاصلِ فعالیت ۳ سال و ۷ ماهه‌ی او در پرسپولیس است. پرسپولیسی که آخرین قهرمانی‌اش پیش از برانکو به ۳ سال و ۹ ماه پیش از حضور مرد کروات بازمی‌گشت که با هدایت علی دایی قهرمان جام حذفی شد. آخرین قهرمانی لیگ برتر را هم قرمزها در لیگ هفتم با افشین قطبی تجربه کرده بودند اما در چهار سال اخیر، دو بار قهرمان شده‌اند و یک بار نایب‌قهرمان.

موفقیت برانکو وقتی چشمگیرتر می‌شود که به یاد بیاوریم پرسپولیس لیگ یازدهم را با رتبهی دوادزهم تمام کرده بود، لیگ دوازدهم در رده هفتم ایستاد و لیگ سیزدهم هم در رده دوم.

۱۱ ۷  
آی اسپورت
2018-11-16 18:10:00
نظر دهید

۷ نظر
reza
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۱۹:۳۱
واقعا برانکو در پرسپولیس شاهکار کرده
قبل از برانکو پرسپولیس تیمای پرمهره وستارگان خوبی داشته ولی موفق نبودند
برانکو با مدیریت قویی که دارد پرسپولیس را خوب هدایت کرد بزرگترین خصلت برانکو نطم وانصباط است حتی اگر رامین باشی یا مسلمان
برانکو با عشق واشه پرسپولیس کار کرده شش ماه حقوقی نگرفت ولی هیچ نگفت و کارش را انجام داد
کمتر از چهارسال پرسپولیس را در بزرگترین و مهمترین فینال باشگاهی قاره رساند جایی که دوستان استقلالی میگفتند فینال اسیا را هیچ وقت پرسپولیسی جماعت در خواب هم نمی بینند ولی ما با برانکو به فینال هم رسیدیم
پرسپولیس با برانکو به گفته امارهای رسمی ای اف سی پرافتخارترین تیم ایرانی در لیگ قهرمانان اسیا است و سومین فینالیست ایرانی تاریخ لیگ قهرمانان اسیا شد همه اینا با مرد روزهای سخت وپنجره های بسته بدست امد
دمش گرم می دونست پنجره بسته است بازیکنی نمی تونست بگیرد و قرارداداش تموم شده بود و خیلی راحت می توانست برود ودر لیگ امارات پیشنهاد سه برابری هم داشت ولی موند و فقط گفت به احترام این هواداران می مونم و میجنگیم میگفت بازهم قهرمان ایران می شوییم دمش گرم چهارگل در در نیمه نهایی اسیا خورد ولی مانند شیر ایستاد وگفت اینا فقط تجربه می شوند برای تیم ،همونی تیمی که امسال فینالیست شد و نیمه نهایی را بسختی بسر گذاشت
پرسپولیس با برانکو بازهم در اسیا موفق میشود و در لیگ برتر هم از مدعیان جدی قهرمانی بشمار میاد
وقتی در بازی فینال تیم قهرمان نشد صدهزار هوادار به احترام برانکو ایستاده دست زدند اینا چیزای قشنگی است با دوم شدن در اسیا دنیا به اخر نرسید یا با خوردن چهارگل به الهلال دنیا تموم نشد پرسپولیس با برانکو بازهم فینالیست میشود
پرسپولیس واقعی
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۲۰:۲۱
برانکو کارنامه ای دارد که اورا تایید میکند چه در تیم ملی و چه در پرسپولیس اما
چه آن موقع که جوان بود ودر تیم ملی بود و چه اکنون که با وجود خوش تیپی ، سنی از ایشان گذشته ، یک اخلاق و یک سماجت خاصی داشت :

ایشان به تعویض یا دست زدن به دوازده و یا سیزده نفر اصلی به ندرت اعتقاد دارد.
آدام همتی خوب بازی کرد حتی در فینال ولی چرا تا رباطی پاره نشود و یا خیریتی رخ ندهد و نعمتی محروم نشود ایشان از نیمکت ذخیره اش استفاده نمی کنر.

اگر نیمکت اینقدر ضعیف است خب ؛ اصلا اینها در تیم بزرگ پایتخت چیکار میکنند
اما اگر هم نیمکت قوی باشد ایشان اینقدر طرف را روی آن می نشاند که فقط نوح و ایوب می توانند بعد نود و بوقی بازی کنند.

این مورد تنهاعیب برانکوی عزیز در گذشته و اکنون است.
۶ ۳
محسن
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۱۰
اخه حيوون اگه بازيكن باشه چرا نزاره و تو ميگي ادام همتي خوب بود تو فينال؟تو از فوتبال چي ميفهمي تو فقط برو از كيروش جونت حمايت كن كه ايكاش اين همه حمايت رو از شوهرت بكني شايد شوهرت به خوش تيپي كيروش نيست تا اينقدر ازش حمايت كني يا شايدم بگذريم ادام همتي چند بار پاس تودر انداختن حركت نكرد در ثاني برانكو بازيكن خوب ببينه سريع بازيش ميده سروش رفيعي كه يادت نرفته تا اومد سريع گذاشتش تو تركيب محض رضاي خدا يه بار از كيروش ايراد بگير تو بيخود كردي اگه پرسپوليسي هستي تو عاشق كيروشي بيچاره شوهرت.
.
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۳۶
محسن لنگی بی شرف حیوون کل خانوادته القاب خانوادت رو اینجا بروز نده لنگی احمق و ابله . مقصر ادمین ای اسپورت است که این کامنت ها رو تایید میکنه.
این سایت فقط یک پرسپولیسی خوش اخلاق داره ان هم این کاربر به نام پرسپولیس واقعی است.
۲
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۰۰:۰۹
ببخشید !
تا امروز جواب بی ادبی ناموسی کسی را ندادم که دوست و دشمن شاهدند اما از آنجایی که تو مرا زن خطاب کردی (که شاید باشم ) ،
پس به یک زن اتهام خیانت زدی ،
جوابتو میدم.؛

همه مثل تو نیستند که معیار ازدواج را خوشگلی بزارند ؛
تو هم پس بدون که اگه زن خوشگل داری دیگران هم سهیمند.
۲
.
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷، ۲۲:۳۰
.
پرسپولیس واقعی
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷، ۰۰:۰۶
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر